Jméno pro holčičku?
Ahoj holky,už mi jde hlava kolem vůbec nevim jaké jméno dát pro holčičku,když se mi začne něco líbit tak druhý den si to zas rozmyslim..uvazovala jsem o těchto.. nejdříve to měla být Marie po babičce ,to jsem si rozmyslela,,jinak se mi líbí Viktorie,Adriana,Anastazie,Rozalie,tak snad do května něco vymyslím..jinak klidně poraďte i jiné jména.. mám typicky české jméno..ale myslím si že na tom zas tak nezáleží,jeste se určitě vdám snad 😀
Stručné shrnutí
- Výběr jména pro holčičku lze v praxi řešit několika metodami: sestavit seznam záložních jmen, použít kalendář jmen pro inspiraci, dohodnout se s partnerem nebo rozhodnout až po narození dítěte.
- Jména, která nejsou zaregistrovaná v ČR, vyžadují ověření a schválení; jako schvalující autorita je v souvislosti se jmény zmiňována Akademie věd a také odbornice PhDr. Knappová, přičemž dřívější praxe udávala poplatek zhruba 1 000 Kč plus poštovné.
- Rodiče zmiňují praktická hlediska volby jména: preference kratších jmen kvůli příjmení, obava z vysoké popularity (např. Natálie, Nela, Stela, Emma, Viktorie) a doporučení jméno neprozrazovat před porodem kvůli možné kritice.
Nejčastější otázky
Q: Jak zjistím, zda je v ČR dané jméno registrované?
A: Ověření je možné na místní matrice a v online databázích typu kdejsme.cz; matrika také sdělí, zda je potřeba žádat o schválení.
Q: Kdo schvaluje neregistrovaná jména a kolik to stojí?
A: Neregistrovaná jména schvaluje Akademie věd nebo specializovaný odborník (v diskusi byla jmenována PhDr. Knappová); v jedné zkušenosti byla zmíněna částka cca 1 000 Kč plus poštovné, ale pokud je jméno již schválené, zápis na matrice nevyžaduje dodatečný poplatek.
Q: Můžu v ČR pojmenovat dítě cizím jménem Meredith?
A: Kontrola v online databázi kdejsme.cz ukázala, že v ČR nikdo jménem Meredith není, proto by použití tohoto jména vyžadovalo konzultaci s matrikou a případné schválení příslušnou autoritou.
Q: Jak prakticky vybrat jméno, když se rodiče nemohou shodnout?
A: Doporučené postupy jsou vytvořit si seznam z kalendáře jmen, napsat všechna jména, která se líbí, a porovnat je s partnerem, nebo počkat a rozhodnout až po narození dítěte.
Q: Je lepší jméno neprozrazovat lidem před porodem?
A: Někteří rodiče v diskusi doporučovali jméno tajit až do porodu, protože uvedli zkušenosti s nechtěnou kritikou či nežádoucími komentáři po zveřejnění jména.
Q: Jak se vyhnout příliš populárním jménům?
A: Volbou méně časté varianty (např. Emily místo Emílie) nebo úplně jiného jména; v diskusi byly opakovaně zmíněny obavy z četnosti jmen jako Natálie, Nela, Stela, Emma či Viktorie.
Závěry z diskuze
Shoda
- Je běžné sestavit si seznam jmen nebo použít kalendář jmen jako pomoc při výběru.
- Pokud jméno není v českém rejstříku, je nutné to ověřit na matrice a případně žádat o schválení (uvedy se Akademie věd a odborník PhDr. Knappová).
- Volba jména je často odkládána až na dobu po narození a řada rodičů doporučuje jméno nenavozovat veřejně před porodem.
Sporné názory
- Někteří radí vyřadit velmi populární jména, jiní tvrdí, že počet nositelek jména není rozhodující a má se volit podle vkusu rodičů.
- Ohledně poplatku za schválení jména panuje rozpor: jedna informace uváděla poplatek cca 1 000 Kč plus poštovné, jiná uváděla, že pokud je jméno již schválené, žádný poplatek není.
Otevřené otázky
- Jaká je aktuálně platná výše poplatku a přesný administrativní postup pro schválení neregistrovaného jména v matrice?
- Existuje oficiální lhůta, dokdy musí být jméno zapsáno po narození dítěte?
- Jak matriky v praxi posuzují jména, která jsou v ČR zcela netypická (např. Meredith)?
Zmíněné značky a firmy
Akademie věd, PhDr. Knappová, kdejsme.cz, matrika, Comeback
Zmíněné produkty a metody
kontrola na kdejsme.cz, schválení jména Akademií věd, konzultace s PhDr. Knappovou, zápis jména na matrice, metoda "kalendář jmen", sestavení záložního seznamu jmen, rozhodnutí až po porodu, uváděný poplatek cca 1 000 Kč plus poštovné
Místa a osoby
Akademie věd, PhDr. Knappová, kdejsme.cz
Tak už třetí den di pořád rikam jedno jmeno ,nevim proc nejak mi uvizlo v hlavě jako by mě někdo naseptaval,Jmeno je Meredith ,aco na to říkáte? A mohlo by to jmeno vubec bejt v čr a jak by se postupovalo?
@maruskateruska podle kdejsme.cz v cr neni nikdo s timto jmenem, takze bys asi musela resit nejak pres matriku
Jména, která nejsou zaregistrovaná v ČR musí schválit na Akademii Věd nebo se na to specializuje PhDr. Knappová. A platí se za to. Myslím, že jsme platili před dvěma lety 1000 Kč plus nějaké poštovné. Doporučuji si předtím, než ji kontaktujete zavolat na matriku, jestli je jméno schválené. Pokud ano, stačí ho potom už jenom zapsat do papírů. Ale Meredith mi nepřijde nijak extra exotické.
Mě se moc líbí Johanka, kdyby se mi ted nenarodil syn, dali bychom Johanku. Jinak doma máme ještě Zuzanku❤
Exoticke být nemá ,ale jen se mi libi..navic nikdo ho v čr nemá.jinak jmeno ai myslim ze schválené je.
@valeri10 nad Valerii by me nenapadlo uvažovat( pri vyberu jsem ji musela letmo projet), ale ted když ju tady vidím napsanou, je to šmrncovní jméno pod kterým vidím šmrncovní holčičku/ ženskou. Moc pěkný. My ješte nevíme co čekáme, ale pokud to bude holčička, jeji jméno neprozradíme. Mame vybranou Stelu a jsem si jista, že by se to bez kritiky neobešlo a poslouchat fráze typu- jste si jistý? A opravdu? Rozmyslete si to jestě!!! Takže taky nepovíme, je to lepši. Někteři lidi si do pusy nevidí..
To je jasný,je lepší to jmeno neříkat , protože každému se libi něco jiného tudíž,řekne že je lepsi to a tohle,ale az se miminko narodí tak to bude jasne ze se bude nejak jmenovat a okolí uz si zvykne,a nebude mít tendenci radit neco jineho ...😊
Když je schválené, tak se neplatí. Normálně ho uvedete do těch papírů na matriku a je klid. Myslím, že při koncentraci cizinců v ČR , už tady nějaká Meredith určitě bude.
ja chcem Elišku a moja mamka mi to skritizovala a to isté aj u mena Lily :D miesto toho mi povedala Eliza a Liliana čo sa mi absolútne nepáčia a je to skoro to isté ale pre mňa chladnejšie ... ešte mám v zálohe Klára a Emily ....no za 15 - 21 dní by mala byť na svete a priateľ mi povedal akurát jedno meno Pavlína a to mám zafixované na niekoho a nechcem :D za to jeho rodina proste Pavlínku chce jeho ocko je Pavel on je Pavel má dvoch synov nemohol dať kvoli žene Pavlíka a tak si to chce kompenzovať na malej :D :D a to musíme na matriku lebo nie sme svoji a musíme čím skor niečo vymyslieť inak bude mať moje priezvisko v živote som si nemyslela že to bude boj
tak máme konečne jasno :D Emily Kaňová a je mi jedno že mamka zase mala nejaké komentáre :D vraj ju bude vola Ema :D ale ono to je od Emílie nie od Emy ale je to jedno proste Emily...Ejmy...Mily...miláčik
jj kratšie by bolo lepšie ..ale ono málo kedy niekoho človek volá súčasne menom aj priezviskom plus je možnosť svadby a zmeny 🙂 ono je to proste jedno hlavne aby sa vám páčilo obom 🙂 a hlavne vám ako maminke :D vezmite si zoznam napíšte každé jedno ktoré vás nejako zaujalo hoc len trochu a z tých si vyberte ktoré vás osloví najviac 🙂 ja som celý čas chcela Elišku a nakoniec Emily vyhrala 🙂 je menej používané a páči sa nám obom 🙂 🙂 Viktórie je krásne meno hlavne po výzame víťazstvo 🙂 Viky ...prečo nie
Hrozně moc bych chtěla Adrianku, jenže prý tři mimísové jsou moc... Přitom já vím, že teď by to byla konečně holčička... 😈 😈
Ja už už absolutně nevim,moje prvni volba padla,. Takže už fakt neviiiim ..
@maruskateruska My máme Klaudii a jsem moc ráda,že jsme vybrali zrovna toto jméno.

Adriana je nádherné! A není tak časté.. Pokud se hodí k příjmení, dala bych 🙂