icon

Jméno pro miminko, pro syna, poraďte

avatar
stelzigova.b
6. bře 2014

Mému příteli se líbí jméno Denis.....já mám zase raději ty cizí jména líbí se mi i takové jméno jako Zachery 😀 ale obávám se že se nechám stejně nakonec ukecat na Denise i si na to začínám zvykat i když přeci jenom pořád trochu váhám. Holčička by byla Sharon či Nicol, Šarlota se mýmu chlapovi nelíbí. Jaká Vám se líbí jména pro chlapečka ? 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 19. čer 2026 · 38 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Volba křestního jména v diskusi se točí kolem preference českých jmen versus cizích jmen a doporučuje se volit jméno, které sedí k příjmení.
  • Jako zdroje inspirace a ověření významu jmen jsou v diskusi doporučovány weby vestenie.cz (KŘSTNÉ‑MENA15), diskuzní sekce Modrý koník a kniha Miloslavy Knappové "Jak se bude vaše dítě jmenovat".
  • V diskuzi byly uvedeny konkrétní příklady jmen pro chlapce i dívky, například Denis, Kevin, Jáchym, Sebastian, Matyáš, Denny, Sharon, Lilly a Amélie.


Q: Kde najdu seznamy a významy křestních jmen?
A: V diskusi je odkaz na vestenie.cz (http://www.vestenie.cz/KRSTNE-MENA15.html) pro významy jmen a několik vlákien na Modrý koník (https://www.modrykonik.cz/forum/volne-diskuze/n..., https://www.modrykonik.cz/forum/paragrafy/povol..., https://www.modrykonik.cz/forum/pece-o-dite/co-..., https://www.modrykonik.cz/forum/pece-o-dite/jme...).

Q: Jak zohlednit příjmení při výběru jména?
A: Doporučuje se volit jméno podle zvuku s příjmením (krátké jméno k delšímu příjmení a naopak) a vyvarovat se kombinací, které uživatelé označili za nevhodné, například "Denis Mrkvička".

Q: Jsou v ČR povolena cizí křestní jména a jak postupovat?
A: Diskuze odkazuje na vlákno na Modrý koník o povolení cizích jmen v ČR (https://www.modrykonik.cz/forum/paragrafy/povol...), kde jsou sdílené zkušenosti a postupy žádosti o povolení cizího jména.

Q: Jak se vyhnout problémům s výslovností cizích jmen v Česku?
A: Učitelka v diskuzi upozorňuje, že mnoho lidí bude jméno číst tak, jak je napsáno, proto je vhodné volit mezinárodní jména s předvídatelnou českou výslovností nebo raději česká jména.

Q: Jaká chlapecká jména byla v diskusi navrhovaná?
A: Mezi navrhovaná jména patří Denis, Kevin, Samuel, Kristián, Matyáš, Alex, Jáchym, Sebastian, Dorian, Denny, David, Daniel, Jakub, Adam, Eliáš, Tadeáš, Damian, Liam, Zachariáš, Jeremiáš, Josh, Sean, Lucas, Ondřej, Aleš a Kamil.

Q: Jak se rodiče obvykle dohodnou, když mají rozdílné preference?
A: V diskusi jsou doporučovány kompromisy jako vzájemné předložení několika návrhů (např. "3 a 3" nebo "6 a 6"), zvážení svátku versus data narození a představa, jak bude jméno znít v dospělosti.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Jméno by mělo dobře znít společně s příjmením.
  • Jako zdroje inspirace lidé doporučují internetové seznamy jmen a knihu Miloslavy Knappové.
  • Doporučuje se zvážit čitelnost a výslovnost jména v českém prostředí.


Sporné názory

  • Někteří preferují česká nebo mezinárodní jména, jiní upřednostňují méně obvyklá či výlučně cizí jména.
  • Někteří považují jméno Denis za vhodné, jiní ho vnímají jako spíše dětské a nevhodné pro dospělého.


Otevřené otázky

  • Mělo by dítě nést jméno po rodiči, nebo je lepší volit nezávislé jméno?
  • Kde přesně probíhá hranice mezi "mezinárodním použitelným" jménem a jménem, které bude v Česku častěji chybně čtené?


Zmíněné značky a firmy

modrykonik.cz, vestenie.cz, Billy

Zmíněné produkty a metody

významy křestních jmen (vestenie.cz KŘSTNÉ‑MENA15), diskuzní vlákna Modrý koník (různá témata o jménech), povolení cizích jmen v ČR (postupy v diskuzích), kniha "Jak se bude vaše dítě jmenovat" (Miloslava Knappová), zvažování svátku jako kritéria

Místa a osoby

Modrý koník, Billy, Miloslava Knappová

Strana
z2
avatar
lucieandrlova
6. bře 2014

@berynka jo tak to máš pravdu - 50-ti letý Denis mi přijde divné... 🙂

avatar
lv
7. bře 2014

Zachariáš, Jeremiáš, Damián..

avatar
lv
7. bře 2014

no a vysněné "cizí" ale fakt použitelné jen v zahraničí Josh a Sean.

avatar
chroustinka
7. bře 2014

@stelzigova.b koukam ze mate Lauru, co treba Lucas 🙂

avatar
blahova_andrea
7. bře 2014

@marticep 😀 to já si právě taky říkám, že možná lepší, že se sám přítel nevyjadřuje a jen zamítá moje návrhy, protože mám hrůzu z toho, že by si prosazovat jméno, co bych fakt moooc nechtěla 😀 no jsem zvědavá jak to u nás dopadne. ještě máme čas a slíbil mi tedy, že mi dá 3a3 jména ze svého návrhu, tak snad si z toho něco vyberu. já mu jich dala 6a6, tak u každého jedno nechal jako nejmenší zlo, ale nadšení žádné 😅 tak to chci zkusit ještě z té druhé strany a třeba dokáže mě nadchnout nějaký jeho nápad, nebo spíš v to fakt doufám 😀

avatar
paracka
7. bře 2014

@stelzigova.b mame doma Stepana a je na nej spoustu zdrobnelin. Jeste se mi libi Jiri a Vit 🙂

avatar
stelzigova.b
autor
Odpověď byla odstraněná
avatar
stelzigova.b
autor
Odpověď byla odstraněná
avatar
antoinet
7. bře 2014

Jsem taky zastáncem jmen, která jsou u nás doma, dítě nemusí mít takovou povahu, že by na sebe chtělo všude upoutávat pozornost.

avatar
riakuk
8. bře 2014

Radit někomu, jaké si má vybrat jméno je opravdu oříšek. Jako učitelka jsem se setkala s tím, že byli ve třídě tři Jiří a v jiné zase dvě Natálie, apod. Máme dvě dcery - Elen (tu jsem chtěla já, ale Elenu - manžel zkrátil a Šárku - vybral manžel) a manžel by rád do třetice chlapce - samozřejmě po něm - Miroslava - hrůza. Ne, že by mi vadilo to jméno, ale nesnáším, když se děti jmenují po rodičích. Jak už Vám někdo radil, musí jméno sedět k příjmení ( ke krátkému delší jméno a naopak), také bych řešila svátek versus narozeniny, Vánoce, ... S tím poameričťováním a cizími jmény bych to nepřeháněla. Uvědomte si, že někteří nemají představu, jak se jména čtou - tzn. budou číst stejně jako se jméno píše. Doporučuji knihu Jak se bude vaše dítě jmenovat od Miloslavy Knappové - budete mít problém si vybrat 🙂

avatar
kamila297
9. bře 2014

Záleží také na příjmení. Třeba Denis Mrkvička by bylo asi děsné. A co ta vaše kámoška, už bere ty prášky? 😉

avatar
markyzka84
10. dub 2016

Ahojky ozivuji diskuzi. Nemate tip na hezke jmeno pro syna prijmeni Noris. A dcera se jmenuje Sofie aby ty jmena nebyly zas extra odlisne. 🙂 Dekuji

avatar
petrajurinova
11. dub 2016

@markyzka84 co tak Sebastian, Filip, nebo Stefan?

avatar
luu25
14. dub 2016

Adam, Vojtěch, Dominik, Matěj.. 😉

avatar
lenys_
1. srp 2017

@bureska
Me se jmeno Jachym take libi. Ale teda nevim,jak bychom mu rikali po domacku. Jak to mate vy? 😊

Strana
z2