Jméno pro miminko, pro syna, poraďte
Mému příteli se líbí jméno Denis.....já mám zase raději ty cizí jména líbí se mi i takové jméno jako Zachery 😀 ale obávám se že se nechám stejně nakonec ukecat na Denise i si na to začínám zvykat i když přeci jenom pořád trochu váhám. Holčička by byla Sharon či Nicol, Šarlota se mýmu chlapovi nelíbí. Jaká Vám se líbí jména pro chlapečka ? 🙂
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména v diskusi se točí kolem preference českých jmen versus cizích jmen a doporučuje se volit jméno, které sedí k příjmení.
- Jako zdroje inspirace a ověření významu jmen jsou v diskusi doporučovány weby vestenie.cz (KŘSTNÉ‑MENA15), diskuzní sekce Modrý koník a kniha Miloslavy Knappové "Jak se bude vaše dítě jmenovat".
- V diskuzi byly uvedeny konkrétní příklady jmen pro chlapce i dívky, například Denis, Kevin, Jáchym, Sebastian, Matyáš, Denny, Sharon, Lilly a Amélie.
Q: Kde najdu seznamy a významy křestních jmen?
A: V diskusi je odkaz na vestenie.cz (http://www.vestenie.cz/KRSTNE-MENA15.html) pro významy jmen a několik vlákien na Modrý koník (https://www.modrykonik.cz/forum/volne-diskuze/n..., https://www.modrykonik.cz/forum/paragrafy/povol..., https://www.modrykonik.cz/forum/pece-o-dite/co-..., https://www.modrykonik.cz/forum/pece-o-dite/jme...).
Q: Jak zohlednit příjmení při výběru jména?
A: Doporučuje se volit jméno podle zvuku s příjmením (krátké jméno k delšímu příjmení a naopak) a vyvarovat se kombinací, které uživatelé označili za nevhodné, například "Denis Mrkvička".
Q: Jsou v ČR povolena cizí křestní jména a jak postupovat?
A: Diskuze odkazuje na vlákno na Modrý koník o povolení cizích jmen v ČR (https://www.modrykonik.cz/forum/paragrafy/povol...), kde jsou sdílené zkušenosti a postupy žádosti o povolení cizího jména.
Q: Jak se vyhnout problémům s výslovností cizích jmen v Česku?
A: Učitelka v diskuzi upozorňuje, že mnoho lidí bude jméno číst tak, jak je napsáno, proto je vhodné volit mezinárodní jména s předvídatelnou českou výslovností nebo raději česká jména.
Q: Jaká chlapecká jména byla v diskusi navrhovaná?
A: Mezi navrhovaná jména patří Denis, Kevin, Samuel, Kristián, Matyáš, Alex, Jáchym, Sebastian, Dorian, Denny, David, Daniel, Jakub, Adam, Eliáš, Tadeáš, Damian, Liam, Zachariáš, Jeremiáš, Josh, Sean, Lucas, Ondřej, Aleš a Kamil.
Q: Jak se rodiče obvykle dohodnou, když mají rozdílné preference?
A: V diskusi jsou doporučovány kompromisy jako vzájemné předložení několika návrhů (např. "3 a 3" nebo "6 a 6"), zvážení svátku versus data narození a představa, jak bude jméno znít v dospělosti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Jméno by mělo dobře znít společně s příjmením.
- Jako zdroje inspirace lidé doporučují internetové seznamy jmen a knihu Miloslavy Knappové.
- Doporučuje se zvážit čitelnost a výslovnost jména v českém prostředí.
Sporné názory
- Někteří preferují česká nebo mezinárodní jména, jiní upřednostňují méně obvyklá či výlučně cizí jména.
- Někteří považují jméno Denis za vhodné, jiní ho vnímají jako spíše dětské a nevhodné pro dospělého.
Otevřené otázky
- Mělo by dítě nést jméno po rodiči, nebo je lepší volit nezávislé jméno?
- Kde přesně probíhá hranice mezi "mezinárodním použitelným" jménem a jménem, které bude v Česku častěji chybně čtené?
Zmíněné značky a firmy
modrykonik.cz, vestenie.cz, Billy
Zmíněné produkty a metody
významy křestních jmen (vestenie.cz KŘSTNÉ‑MENA15), diskuzní vlákna Modrý koník (různá témata o jménech), povolení cizích jmen v ČR (postupy v diskuzích), kniha "Jak se bude vaše dítě jmenovat" (Miloslava Knappová), zvažování svátku jako kritéria
Místa a osoby
Modrý koník, Billy, Miloslava Knappová
@marticep 😀 to já si právě taky říkám, že možná lepší, že se sám přítel nevyjadřuje a jen zamítá moje návrhy, protože mám hrůzu z toho, že by si prosazovat jméno, co bych fakt moooc nechtěla 😀 no jsem zvědavá jak to u nás dopadne. ještě máme čas a slíbil mi tedy, že mi dá 3a3 jména ze svého návrhu, tak snad si z toho něco vyberu. já mu jich dala 6a6, tak u každého jedno nechal jako nejmenší zlo, ale nadšení žádné 😅 tak to chci zkusit ještě z té druhé strany a třeba dokáže mě nadchnout nějaký jeho nápad, nebo spíš v to fakt doufám 😀
@stelzigova.b mame doma Stepana a je na nej spoustu zdrobnelin. Jeste se mi libi Jiri a Vit 🙂
Jsem taky zastáncem jmen, která jsou u nás doma, dítě nemusí mít takovou povahu, že by na sebe chtělo všude upoutávat pozornost.
Radit někomu, jaké si má vybrat jméno je opravdu oříšek. Jako učitelka jsem se setkala s tím, že byli ve třídě tři Jiří a v jiné zase dvě Natálie, apod. Máme dvě dcery - Elen (tu jsem chtěla já, ale Elenu - manžel zkrátil a Šárku - vybral manžel) a manžel by rád do třetice chlapce - samozřejmě po něm - Miroslava - hrůza. Ne, že by mi vadilo to jméno, ale nesnáším, když se děti jmenují po rodičích. Jak už Vám někdo radil, musí jméno sedět k příjmení ( ke krátkému delší jméno a naopak), také bych řešila svátek versus narozeniny, Vánoce, ... S tím poameričťováním a cizími jmény bych to nepřeháněla. Uvědomte si, že někteří nemají představu, jak se jména čtou - tzn. budou číst stejně jako se jméno píše. Doporučuji knihu Jak se bude vaše dítě jmenovat od Miloslavy Knappové - budete mít problém si vybrat 🙂
Záleží také na příjmení. Třeba Denis Mrkvička by bylo asi děsné. A co ta vaše kámoška, už bere ty prášky? 😉
Ahojky ozivuji diskuzi. Nemate tip na hezke jmeno pro syna prijmeni Noris. A dcera se jmenuje Sofie aby ty jmena nebyly zas extra odlisne. 🙂 Dekuji

@berynka jo tak to máš pravdu - 50-ti letý Denis mi přijde divné... 🙂