icon

Jméno Uljana pro holčičku. Líbí se vám?

avatar
oklementieva
12. únor 2016

Maminky, poraďte prosím. Líbí se nám s manželem jméno Uljana. V Česku je skoro neznámé. Líbí se vám nebo vůbec? Děkuji za názory.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 130 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Jméno Uljana je v českém prostředí netradiční a diskuze ho hodnotila především z hlediska výslovnosti hlásky "lj", možných zkomolenin a rizika posměšků ve školním kolektivu.
  • V diskusi se jako kompatibilní alternativy pro souběžné užívání v Česku i v Rusku/Ukrajině opakovaně objevila jména Julia/Julie, Alexandra, Taťána, Elena, Nina a Marina.
  • Hlavní rozhodovací kritéria uvedená v diskuzi byla zvážení spojení jména s příjmením, očekávaná výslovnost v českém kolektivu a rodinná vazba k jménu.


Nejčastější otázky

Q: Jak se v Česku pravděpodobně bude vyslovovat a zkracovat jméno Uljana?
A: V diskuzi byla jmenována zkrácení a zdrobněliny Ulja, Ulinka, Uljanka a Ula; zároveň bylo opakovaně upozorněno, že čeština má problém s hláskou "lj" a někteří očekávají, že okolí může jméno zkomolit na Jana nebo Ujana.

Q: Může jméno Uljana v Česku vyvolat spojitost s Leninem?
A: Ano, více diskutujících uvedlo asociaci s Leninovým příjmením Uljanov jako reálnou obavu, kterou by někteří lidé mohli při vyslovení jména připomenout.

Q: Jak ověřit, zda zvolené jméno pasuje k příjmení?
A: Doporučení z diskuze bylo napsat jméno spolu s příjmením tiskacím i psacím písmem, vyslovit celé jméno nahlas a vyzkoušet ho předškolákem; také se doporučuje zvážit, jaké zdrobněliny a spojení vzniknou.

Q: Jaké české nebo rusko-české alternativy fungují dobře v obou jazycích?
A: V diskuzi byly uvedeny jako dobré volby Alexandra, Julia/Julie, Elena, Taťána, Viktorie, Anastázie, Nina a Marina jako jména s lepší průchodností v Česku i v Rusku/Ukrajině.

Q: Dá se křestní jméno změnit později, a kolik to stojí?
A: Ano, v diskuzi byl uveden příklad, že přejmenování na matrice stojí 1000 Kč (zmíněná částka pro přejmenování dospělé osoby).

Q: Pomůže dát dítěti dvě křestní jména (např. Jana Uljana) při obavách z výslovnosti?
A: V diskuzi byl návrh dát dvě jména, aby dítě mohlo používat běžnější variantu, ale bylo upozorněno, že v oficiálních záznamech se obvykle uvádí celé jméno a dvojité jméno tak může zůstat trvalé.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Rozhodnutí o jménu náleží rodičům a pokud se jméno líbí oběma, mají právo ho dítěti dát.
  • Před rozhodnutím je důležité zkontrolovat spojení křestní jméno + příjmení a vyzkoušet vyslovitelnost nahlas.
  • Netypické jméno zvyšuje šanci na jedinečnost, zároveň zvyšuje riziko posměšků ve školním kolektivu.


Sporné názory

  • Názor A: Uljana je krásné, jedinečné jméno s ruskou/ukrajinskou vazbou a dobrou emocionální hodnotou pro rodinu.
  • Názor B: Uljana je v českém prostředí příliš "ruské", obtížně vyslovitelné, může asociovat Lenina a vést k posměškům; lepší jsou jména jako Julia nebo Alexandra.


Otevřené otázky

  • Bude české okolí (děti i dospělí) dlouhodobě zvládat výslovnost "lj" bez zkomolení?
  • Jaká konkrétní zdrobnělina se v praxi ustálí (Ulja, Ulinka, Ula, Jana)?
  • Zda je výhoda jedinečného jména pro dítě v rovnováze s rizikem sociálního tlaku ve školce.


Zmíněné značky a firmy

Albert, Centrum (svatky.centrum.cz), Wikipedie

Zmíněné produkty a metody

přejmenování (matrika) 1000 Kč, jmenný kalendář, dvojité křestní jméno

Místa a osoby

Česko, Rusko, Ukrajina, Praha, Lenin

Strana
z5
avatar
kafr
12. únor 2016

@magdalenax libi se mi tvuj napad dat 2 jmena, ale ne Jana Uljana. Jak je to jednou v rodnem liste, tak se to pise furt vsude cele, teda v dnesni digitalni dobe uz ani nepise, proste to vsude je.

avatar
magdalenax
12. únor 2016

@oklementieva jsem si zase odpověděla, tohle mne zničí

avatar
oklementieva
autor
12. únor 2016

@kafr do toho bych taky nešla. Jedno jméno a stačí. Tk už potom mic americké.

avatar
atinkaa
12. únor 2016

Uprimne vymysliet nejake prisernosti vedia deti i dospely ku kazdemu menu, teda neviem ci to je presne ten dovod, ktory by mal od mena odradit.
Neviem o ziadnom ceskom, ktore by nemalo, nemohlo mat nejaky negativny konotat.

a k Uljane, za mna nie - nepaci sa mi, ale bude to Vase babatko teda otazka znie why not?
co vas zneistilo , to ako to budu predskolaci vyslovovat?
Alexandra im tiez nepojde cez pusu, najma ak budu rackovat ale to uz zlahcujem velmi - toto je pre mna krasna i ked jo ruska varianta.

Myslim ze by to malo byt najma Vase, bude to Vase babatko, ty vies i priezvisko, ktore k menu moze a nemusi pasovat a potom pravdaze vzdy je dolezity i nositel, su deti ktore maju z dobu sebavedomie kludne i na HUga Alexandra a rovnako tak deti, ktore su z domu vedene tak, ze ztezi zvladnu Honzika..je to relativne, neodhadnutelne - pri Uljane mas takmer 100% istotu ze bude jedina v kazdom kolektive, pomer to tym, aka extrovertna si ty i manzel, ako velmi by si chcela byt jedina, takto ''vynimocna'' a hned budes moct kus tusit ci to bude pre nu vyhoda alebo nevyhoda.

Vsetky 3 dolezite faktory su najma na vas Doma - vychova styl taky aby vedela meno nosit, ak je meno vyrazne, aby ste to to dite naucili nosit, Temperament a vobec osobnost vas dvoch vcelku dost hovori o Tom ako budu vyzerat Vase deti - teda ci by si ty sama pre seba cosi take chcela + ako velmi ladi ci neladi priezvisko k ostatnemu menu, sice sa vzdy manipuluje tym za koho sa vyda a kedy.....ale kym sa vyda tak musi zit i s menom Alexandra Zara Vomackova - co niekomu pasovat moze a niekomu to moze spravit peklo zo zivota.

Inak uplne za okraj co Anna, Anna je krasna na Slovensku, v Cechach a myslim ze i v Rusku by bola uplne okejko ak by ste sa tam stahovali 😉

avatar
apacheee
AMBASADORKA
12. únor 2016

Mne osobne to prijde do Cech desne,ale o to to neni,dulezite je,abyste byli spokojeni vy.Ja bych to ale svemu diteti urcite neudelala,myslim,ze s takovym jmenem dite dost zkusi

avatar
barulina
12. únor 2016

@oklementieva dobra nevim,bylo to prvni co me napadlo. Tatjana je krasne,takove oriskove

avatar
oklementieva
autor
12. únor 2016

@atinkaa Děkuji za názor. Pěkně jsi to napsala. Určitě máš pravdu. Jenže nevím jaká malá bude. Geny neovlivníš vychovou. Prestože jsme s manželem silné osobnosti (aspoň si to myslím), tak dcera může byt skromná a xranitelná

avatar
kafr
12. únor 2016

Mate vyhodu pekneho prijmeni. Kdyz vyslovim Maluskova, usmivam se.
Mozna bych si na vasem miste vsechna jmena i s prijmenim napsala kazde na jiny papirek a na cas odlozila. Az ziskate odstup,tak si je muzete znova projit, to prave jmeno na sebe upozorni samo- proste budes vedet, ze je to jmeno tve holcicky.
Jak uz taky bylo napsano mockrat:
- kazde jmeno je hezke, kdyz se hezky vyslovi
- hulvati a posmevacci se najdou vzdy

avatar
oklementieva
autor
12. únor 2016

Myslím že jsem uslyšela co jsem chtěla uslyšet nebo co jsem si myslela že uslyším od většiny. Nebyla jsem si jistá s tím jménem, teď už vím proč. A zněpřijemñovat život malé fakt bych nechtěla. Taky nejsem zástancem netradičních jmen. Maminky, všem děkuji. Jste zlaté.

avatar
atinkaa
12. únor 2016

@oklementieva nie geny neovplyvnis vychovou ale po Byte ti nebehaju geny ale ditko 😉 a ano v psychologii sa vzdy vedu debaty o Tom, ci mozes vychovat aj kriminalnika a vraha alebo geny nepustia ...a odpovede su neiste...lebo vzdy je to to, co uvadzam na konikovi najradsej :
- jedno konk. dieta - konk. rodicov, vychadzajuce z konk. prostredia - kde je bud milovane podporovane a potom bude dostatocne iste aby mu nik v triede nepovedal to, co pisala napr. barulina ....alebo to sebavedomie tam nebude
a to aj v pripade ak bude na rozdiel od vas skromna a zranitelna, lebo bude vediet, ze za nou stoji silna rodina a rodicia ktory jej to meno vybrali z lasky....ktory obvykle k tomu budu mat nejaky pribeh...nieco silne....najma ak ide o silne meno, tak by som si tipla ze tym pribehom by malo byt cosi ine ako lajky na konikovi pre to ktore meno.....to nijak nezhadzujem ze sa radis zde....ja len ze fakt ak moze byt Uljana ochcana tak moze byt i akekolvek meno obasnickovane....akurat kazdy kto chodil do skoly vie, ze su typy ktorym takto prebasnis a znicis zivot a su typy ktorym to neskusis urobit ani raz....a k tomu si myslim ditko viest lze....len je otazka ci je to prave vasa cesta, ked to meno este ani nie je pouzite a uz si neista....aku istotu bude moct mat mala Uljana, ked ju nemas ty . Osobnost je multifaktorialna ale socialna skupina sa furt sprava rovnako, 😉

Kazdopadne nech dobre vyberiete a nech ste spokojni vy Doma.

avatar
oklementieva
autor
12. únor 2016

@atinkaa Děkuji, zlatá slova

avatar
atinkaa
12. únor 2016

@oklementieva a este teraz citam ze tu priezvisko je - pridala som si Uljanu a je to za mna lepsie ako Alexandra.
Annu v danom pripade beriem spat a lubit by sa mi zacali mena na M
Marina 😉 zum Beispiel je tiez krasna

Marina Maluskova
Uljana Maluskova

za mna krasne oboje 😉

avatar
gepe
13. únor 2016

@oklementieva a Alinka jak rekl syn? 🙂 Alina Maluskova je taky pekny. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Alina
@atinkaa Marina Maluskova se mi libi min nez Ujana Maluskova -N

avatar
shine2015
13. únor 2016

Nelibi se mi. Jak tu nekdo psal - napiste si jmena tiskacim i psacim s pprijmenim....a dejte si cas 😉

avatar
ilonne
13. únor 2016

@oklementieva Ujlana se mi nelibi, Jana Uljana jak tady padlo je pri me úplně zverstvo. Julia je pěkné jméno, ale nevím proč by to nemohla být klasicky Julie. Přijde mi, ze v dnešní době rodiče mnohdy ve snaze být originální, zapomínají na to, ze s vybraným jménem bude žít jejich dítě 🙂.

avatar
pety91
13. únor 2016

Já bych s tím jménem u dítěte taky byla opatrná. Velmi neobvyklé.

avatar
snehurka25
13. únor 2016

Přijde mi to jako pojmenovat dítě "Adolfa", ale tak samozřejmě jméno nemůže za své nositele. Nedávala bych ho, pokud bych k tomu neměla nějaký důvod typu rodinná tradice.

avatar
felis
13. únor 2016

Kdybych si pred sve obcanske jmeno dala Ul-, tak jsem Ulhana 😀 pardon, ale to byla prvni vec, ktera me napadla... za me: nedala bych jmeno Uljana, pokud by tam nebyla rodinna tradice nebo citova vazba na nejakou nositelku toho jména.

avatar
zuny
13. únor 2016

@oklementieva dala bych takové jméno, které je v českém kalendáři (nebo aspoň se podobá) a zní rusky 🙂
Taky inklinuju k ruským jménům, jsou krásná - máme Taťánu - ještě jsme uvažovali nad Ninou.
Máte delší příjmení, ale takové ladné, tak můžete klidně použít i tvrdší formu jména (myslím tím s "r").

avatar
sonia79
13. únor 2016

@oklementieva ahoj, můj názor je asi takový: Uljana spíš ne, pokud by manželovi neklapl kšeft v Rusku, bála bych se, že jí to bude pořád někdo předhazovat (mám na mysli děti ve škole) a že jí to bude tady v Čechách komplikovat život. Já jsem totiž Soňa a celkem mi to stačí 😉 (na základce Saša, Simona atd.), nebyla to tragédie, ale občas jsem taky slýchala Soňa Sloňa apod. a dokud se člověk nedostane do věku kdy se dokáže povznést, není to příjemný. Hned jak jsem si přečetla cco řešíte, napadla mě Taťána - Táňa, Tánička. Já to měla vybrané pro druhou dceru ale bohužel už nemohu mít děti, to sem ale nepatří. To jméno je v Rusku běžné, což víš ty líp než já a tady by taky nebyla za "exota" - promin, píšu narovinu. Nícméně je to samozřejmě na vás!

avatar
oklementieva
autor
13. únor 2016

@ilonne V kalendáři jmen jsou uvedené obě dvě varianty. Julia se nám líbí více. Myslela jsem že to je jako s Tánou. Nebo Aneta a Anita. Komu se co líbí.

avatar
oklementieva
autor
13. únor 2016

@sonia79 Táňa se mě líbí taky, ale manželovi ne, což mě mrzí. :(

avatar
oklementieva
autor
13. únor 2016

Dneska mě teda řekl že buď Alexandra anebo Julia. Žádná jiná jmena nechce. Nemyslela jsem že z toho bude taková dilema. :(

avatar
anetka1701
13. únor 2016

@oklementieva Alex je krásný až do doby, než se jí začne říkat Sašo :oD Dost dlouho jsme jí měli na seznamu a z tohoto důvodu jí vyškrtli :oD Ale jméno to je pěkný, o tom žádná.

avatar
jetynka
13. únor 2016

@oklementieva dívám se že u syna máte klasiku české jméno, já bych dala dceři taky tak, ve vašem případě bych asi dala tu Janu. Co Rozálie, Emily? A pokud bych měla vybrat z těch jmen co ti dal tvůj muz, sla bych do Julinky.🙂

avatar
mr_falko
13. únor 2016

@oklementieva z tech dvou bych dala Alexandru, ale v kratsi verzi Alex/a

avatar
lenka_o
13. únor 2016

Mně se moc líbí Nina 🙂

avatar
bianca_86
13. únor 2016

Nina je krásné. Trochu mě překvapuje, že tu jako rusko-české jméno nepadlo Káťa a z těch dvou vybraných bych šla určitě do Julie. Ale ve finále je to stejně na Vás.

avatar
blahova_andrea
13. únor 2016

já bych s tím jménem problém neměla pokud nejste oba čistí češi a pokud by to bylo první dítě nebo se jmenovalo cizokrajně i druhé. nějak nechápu, proč syn je jareček a u dcery teď vymýšlíte něco "originálního" 😅 záleží i jaké máte příjmení. jméno samotné se mi vlastně docela i líbí, ale také patřím k těm, kteří nechápou, proč čeští rodiče s českých příjmením dávají cizí jména. jinak si nemyslím, že by měli mít ostatní problém. dospělí už snad uljana vyslovit dokážou a blízké okolí, děti ve škola by jí stejně říkali asi jana nebo ula

avatar
oklementieva
autor
13. únor 2016

@blahova_andrea já jsem ruská a manžel je čech. Syn dostal Jareček jelikož Jaroslav je zároveñ i ruské jméno.

Strana
z5