Jsem v insolvenci a zjistila jsem, že jsem těhotná. Poradíte, prosím?

jennaskok
16. srp 2019

Ahoj všichni, předem bych chtěla napsat že účet tu mám, nejsem žádný troll, ale musím anonymně.

Teď k věci. Mám dluhy. Které přesahují můj příjem. Placam se v tom jak se dá. Ale teď už to nedávám. Ale našla jsem si lepší práci. Nastupuji od září. To by bylo všechno skvělý. Ale právě jsem zjistila že jsem těhotná. Celou dobu co vím o nové práci reším insolvenci. Chtěla jsem do ní jít. A teď se bojím že to nepůjde. Je tu někdo kdo s tím má zkušenosti? A mohl by mi poradit?? Miminko si chci nechat

dominikaromanova
19. srp 2019

@adel_si, no, pokud chceš ty hovadiny uvést na pravou míru, neměla bys uvádět pouze poloviční informace. Opravdu nestačí zaplatit jen odměnu IS.

merope
19. srp 2019

Jen pár věcí, nemám přímo zkušenost s novým zákonem o insolvenci, takže trošku věci kolem:

- peníze byly, jsou a budou, kdežto dítě je dar a požehnání, pokud o něj žena stojí a říkat někomu, aby kvůli penězům šel na potrat, to mi přijde moooc nezodpovědné (a to skoro v jakémkoli věku, natož pokud je tazatelce 30+)
- je mnoho států, kde je mateřská maximálně rok a pak normálně nástup do práce, u nás naopak tazatelka po půl roce na rodičáku dostane od státu ještě dalších 300.000, což je polovina jejího dluhu!! V cizině by v tuto chvíli nastupovala do práce a jestli byla zvyklá na brigádu, tak ano, to je přesně ono - a není problém následně dítě uživit
- sama když se zamyslím nad výdaji na dítě, tak výbavička mě zatím stála kolem 800 Kč a to jen proto, že jsem kupovala látkové pleny a pak potkala za pár korun věci, které jsem prostě "musela mít", pokud jsou kolem kamarádky, tak kór pokud budou znát situaci, tak věci raději než na charitu dají tazatelce a kupovat nemusí nic (já mimochodem nedávno spočítala, že do velikosti 68 má můj drobek 100 bodýček - prostě se to sešlo z různých stran - a to mě ani nikdo nebere jako "sociální případ", dostávám jen že to tak jako tak doma mají a kdybych chtěla, tak mám nabídku zapůjčení celé výbavičky ještě z další strany a ještě další kamarádka se ptala - mnoho holek rádo zapůjčí, protože to nechtějí dát pryč, že by rádi druhé, ale doma to jen zavazí a nevadí jim, že to bude nosit další dítě)
- co je drahé, jsou pleny, látkové i papírové, ale třeba v Albertu pokud se chytne akce, je jedna plena do 3 Kč a případně se dají sehnat látkové někde z třetí ruky a prát (i když tedy nevím, co nakonec vyjde levněji)
- další co je hodně drahé a vyjde draze, je umělé mléko, kdyby byly problémy s kojením, tam je ale dobré se prostě vynasnažit, ať to kojení vychází a v nejhorším se zase dívat po slevách a akcích
- mě taky dost peněz lítalo za různé léky a vitamíny (nedonošenec)
- a pak holt bude ta brigáda, ono zase pokud se holka snaží, tak okolí moc rádo pomůže (na rozdíl od státu, který pro změnu pokud se lidi snaží, má sklony mu sebrat veškeré příspěvky a přídavky)

Jinak já okolí nechci moc zatěžovat svými problémy, takže že splácím jeden pitomý dluh z blbosti bance, to ví jen partner, který je za to naopak naštvaný, že pak nemám peníze. A vztah máme takový divoký, takže ještě většinu výdajů jedeme napůl, výdaje na dítě si platím sama. Není to jednoduché, ale podle popisu tazatelky nebudou mít problém vše uplatit, naopak na tom budou myslím i lépe než mnoho jiných rodin.

Ale určitě bych se šla poradit do nějaké té občanské poradny při městu / obci - určitě si dost pohlídat, koho se na tu insolvenci ptát, protože je dost lidí, co zinkasují peníze a nepomůžou.

drep
19. srp 2019

@merope jen k těm látkovým plenám. Já jako nadšená prvorodička jsem udělala obří nákup látkovek za asi 4000 tisíce. A všechny jsme se prodala, protože žádná dceři nesedí😂 všechny ostatní mám bazarové, používám “drahé” kalhotovky a vše v jednom plenky. Kdybych chtéla látkovat levně, koupím třicet čtverců (30korun za kus, sama jsem tak prodávala svoje prakticky nové vysokogramážní xkko staré časy, protože mi čtverce nesedí), pár vkladaček a svrchní, které pokud se k nim chováš slušně, tak je prodáš za nákupní cenu (myšleno koupené na bazaru), zvlášť ty na novoše, které používáš chviličku. Myslím, že s látkováním je to jako skoro se vším u dětí, je to tak drahé, jak drahé to chceš mít, dají se za to utratit desetitisíce (blueberry organic simplex stojí skoro 800 za plenku) anebo pár korun, z nichž se ti ještě po skončení může něco vrátit.
Stejně tak jako výbavu mám obecně mám nízkonákladovou, Spoustu věcí jsem zdědila, což nemusí mít každý, ale i tak mi asi tři kamarádky nabízely půjčení oblečků na první rok. Přebalovací pult nemám, lehátka nemám, hojdavak a podobně nemám, kočár mám z bazaru (to byla nejdražší položka a jak mi všichni chválí pěkný kočárek). A pak mám pár kravin, které nepoužívám : monitor dechu mám, chůvu (v paneláku netŕeba, používám až v naší obří chalupě). Takže jsem moc nikdy nechápala, co na zdravém dítěti má stát ty strašné prachy.

merope
19. srp 2019

@drep Vidíš, monitor dechu, ten byl jedna z největších položek hned na začátku - protože u nedonošence to je v podstatě nutnost.

Strašné prachy stojí ty nové látkové pleny, nová značková bodýčka a skleničky s bio dětskou stravou.

zelenaesmolda
19. srp 2019

@merope
zalezi jak je na tom zdravotne ten nedonosenec,pokud je zdravy tak monitor dechu nema zadne opodstatneni 🙂

merope
19. srp 2019

@zelenaesmolda Tak to nevím, mě ho prostě silně doporučili a vyloženě to má i v papírech a tak. A když tě propouští z neonatologie, tak většinou posloucháš na slovo doporučení doktorů - zvláště těch, co ti toho drobka vypiplali ze situace, kdy jsi měla strach, zda to přežije, až do situace, kdy je to pořád taková malá myška, ale už doufáš, že to doma zvládnete.

kirstinie
19. srp 2019

Tvl uklidnete se.. jsem tu prvni den a koncim.. jen jsem chtela nekomu poradit.. fakt jdete nekam! Delejte jak myslite.. najednou tomu kazda rozumi.. sbohem

dominikaromanova
19. srp 2019

@merope, promiň, ale než cpát dítěti takovou sracku ze skleničky, to si raději dam tu práci a zeleninu mu uvarim. Nehledě na to, ze mě to vyjde 5 x levněji.

dominikaromanova
19. srp 2019

@kirstinie, nemáš psát hovadiny, to se pak nemůžeš divit.

kirstinie
19. srp 2019

@adel_si nerikam, ze se vsem zkracuje! Vsechny dluhy asi je mysleno vsechny exekuce ne!?! Srazka je pro ins spravce a pro opravneny.. takze ne jen toho litra! A ne na prihlaseni je 30 dni! Tak me laskave nenapadejte!

kirstinie
19. srp 2019

@dominikaromanova co si to dovolujes.. jaky kraviny.. se uklidi laskave..

merope
19. srp 2019

@dominikaromanova @drep se ptala, co má na dítěti stát ty šílené prachy, tak jí to vysvětluji 😀 jinak já teda skleničky nějaké mám, jsou situace, kdy se můžou hodit, ale neumím si představit, že bych tím drobka krmila pravidelně. Zvláště některé skleničky jsou teda "mňamózní" to je tak pro dvouleté dítě jako cukrovinka 😀.

@kirstinie dluhy a exekuce je rozdíl, ne?

dominikaromanova
19. srp 2019

@kirstinie, hele, jestli děláš svoji práci stejně jako radis o ins. řízení, tak potěš. A ano, napsalas dost hovadin, proto jsem si dovolila to napsat. Už jen ta tvoje hláska, ze je rozdíl mezi insolvenci, oddluzenim a vyhlášením bankrotu mluví za vše.

zelenaesmolda
19. srp 2019

@merope
ano,vsak to rikam,ze kdyz ma mimco nejaky problem tak je to opodstatnene,u normalne zdravych deti neni monitor treba 🙂

dominikaromanova
19. srp 2019

@merope, ano, je to rozdíl, ale slečna/paní celkově má problém s pojmy. Používá je jak se ji to asi líbí, ale uniká ji význam. 😂

merope
19. srp 2019

@dominikaromanova Dost "poradců" používají termín oddlužení jako "napíšu dopis věřitelům a zkusím je ukecat pro změnu splátek". Aspoň já oddlužení potkala přesně takto.

merope
19. srp 2019

@zelenaesmolda Já ale získala pocit, že na té neonatologii s ním odcházeli domů všichni 🙂.

kirstinie
19. srp 2019

@dominikaromanova prosim te neurazej me, nevyjadruj se ke me uz laskave..

zelenaesmolda
19. srp 2019

@merope
tak pokud tam byly deti s nejakym zdravotnim problemem ci tezce nedonosene tak je to mozne 🙂

adel_si
19. srp 2019

@dominikaromanova tady ta debata nemá smysl.. 🤦‍♀️ Nemá cenu se dohadovat a člověkem, kteréj tom evidentně nerozumí. A paní tomu ani rozumět nechce. 😩👏

adel_si
19. srp 2019

@kirstinie já mám třeba dluhy, ale nejsou v exekuci, takže když si dojdu na poštu, tak mi vyjede úplně bílý papír. Neradte, prosím, někomu v tom, čemu nerozumíte! Mohla byste způsobit velké problémy... 🤨
A na přihlášení mají věřitele vážně 60 dnů 😂 nechtějte po mně, abych tady dávala odkazy na znění zákona...
A s tou srážkou... No, ale na co bych tu ztrácela čas, když Vy si stejně pojedete pořád svou... Jestli má někdo zájem o radu (rozuměj radu podle zákona), pište IP. 🌞🌞

dominikaromanova
19. srp 2019

@adel_si, to bylo na mě nebo na kirstinie?

adel_si
19. srp 2019

@dominikaromanova jen jsem podotkla, že debata s kirstinie nemá smysl 🌞

dominikaromanova
19. srp 2019

@adel_si, tak jen k těm přihláškám, ju. Nemyslím to zle.

Je-li s rozhodnutím o úpadku spojeno rozhodnutí o povolení oddlužení, činí lhůta k přihlášení pohledávek 30 dnů (§ 136 odst. 3 IZ)
jinak vždy činí 2 měsíce 😉

adel_si
19. srp 2019

@dominikaromanova ale to v praxi nenastava. Ještě jsem se nesetkala s tím, že by soud rozhodl o obojím najednou..

dominikaromanova
19. srp 2019

@adel_si, prosím? Jak o obojím? Nějak nerozumím Tvé odpovědi, jak to myslíš?

adel_si
19. srp 2019

@dominikaromanova tak teď jsem z toho jelen 🤦‍♀️
Já tam prostě vidím 2 měsíce 🤷‍♀️ až jsem se do toho sama zamotala 😂

nuny11
19. srp 2019

Ahojky nebudu ti kázat jak máš jít na potrat taky jsem s malým sama a i bez alimentů a malý je na umělé výživě jedna za 400 proroze je nemocný není to jednoduchý ale má všechno co potřebuje a rozhodně nejsme na sociálních dávkách stím rozhodně nesouhlasím ale kdyby si potřebovala mám tu hromadu věci a druhé rozhodně neplánuji a i starý kočár kdybys chtěla ráda věnují byla Bych ráda kdyby to ještě někomu pomohlo jinak bohužel pomoct neumím ale jak tu ženský psaly zkus tu poradnu a nebo na pracáku bývá bezplatný pravnik

dominikaromanova
19. srp 2019

@adel_si, ono je dobře obojí, vždy je to napsáno přímo v usnesení, ve starších usneseních bývala lhůta pro přihlášení pohledávek 30 dní viz § 136 odst. 3, v novějších se používá lhůta dvou měsíců a vždy je v usnesení uvedeno datum do kdy.
Mimochodem, pro tuto diskusi je to naprosto nepodstatná věc, tedy pokud zde někdo není věřitel a nechce podat přihlášku do ins. řízení. 😉😂

jennaskok
autor
19. srp 2019

Chtěla jsem vám všem poděkovat za názory a rady. Nejvíc jedné mamince, která mi napsala do zprávy doporučení na stránku a konkrétně na jednoho pána se kterým jsem dneska už mluvila a všechno vypadá na dobré cestě. 🤗