Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

marukm
13. črc 2014

@brittta To je moc, to uznávám. Já si nic takového nemyslím.

@nika_sp A? Jako by všechny ostatní debaty tady byly naprosto smysluplné...

brittta
13. črc 2014

@marukm Myslíš, že se kojící maminky nad tím nezamyslí? Určitě zamyslí, já se nad tím taky zamýšlím, ale přednost nemám já ani ty, ale moje mimčo, chápeš?

terezapetrova
13. črc 2014

@brittta jenze tohle prave chapes az když to dite mas, tu bezmeznou lasku se vsim vsudy, to nikomu nevysvětlíš je to nepronositelne, takze i podle me to proste nekteri 🙂 nemohou pochopit coz z nich samo nedela o nic horsi lidi, je to slozite. Pro me slusne kojeni a verejnosti ok, pobuřující ko

jaya
13. črc 2014

@terezapetrova Az nekdy uvidim poburujici kojeni, tak se sem prijdu omluvit. Akorat si neumim predstavit, jak by melo vypadat 😀

marukm
13. črc 2014

@jaya Nevím, proč bych si měla dělat srandu. Nepodsouvejte mi něco, co jsem neřekla. Myslím, že z mých příspěvků je jasně patrné, že "nekojit" opravdu není to, co bych si přála. Ale vysvětlím to, aby to bylo zcela jasné. Pokud uvidím maminku, která si sedne někam na lavičku (ať už venku nebo v OC), použije kojicí triko, plenu, nebo si třeba alespoň vybere lavičku jinde než u hlavní cesty, prostě pokud bude jasné, že se to pokusí dělat decentně (taky nesouhlasím s dehonestujícím umístěním kojicích koutků někde u WC), tak to je podle mě tolerance (z její strany). Pak jsem i já tolerantní, necivím na ni a nemám s tím nejmenší problém. Co je na tom sranda?

marukm
13. črc 2014

@brittta Tak podle některých příspěvků si nemyslím, že se nad tím každá maminka kojící na veřejnosti zamyslí. Ale možná mi to jen tak přijde. Nevím, neznám je, do hlavy jim nevidím. A pro mě bude mé dítě samozřejmě také na prvním místě. Jen to ale nemusí znamenat, že nemůžu určité věci dělat jinak.

lenicka07
13. črc 2014

@marukm Nemůžete přece chtít po ostatních aby se zamýšleli přesně takovým způsobem jak se zamýšlíte vy. Neobhajuju burany, ale prostě matku, které brečí dítě hlady, tam se to snad nechá pochopit, není to kdovíjaký prohřešek. Myslím že jsou fakt daleko horší věci, našla bych jich tisíc...Je sice hezký požadavek, aby kojení probíhalo diskrétně, ano je to tak správně, ale budu se pohoršovat, pokud se to někomu zrovna nepovede? O tom prostě ta tolerance je, pokud někdo dělá něco v rozporu s mým přesvědčením, a není to tak závažný zásah do mých či veřejných práv, tak to prostě přejdu, něco si pomyslím, nebo se nad tím i pousměju atd. Čím to tak pohoršuje?? Jistě vedle té kojící matky v tom davu lidí najdete někoho s výstřihem k pupíku, někoho s půlkou zadku ven z kalhot, ale to asi nevadí (či nesouvisí), přitom užitečnost takového chování je nulová ...

terezapetrova
13. črc 2014

@jaya když ja nečetla Tve pripevky tak necim proc omluvit, nevim co jsi psala před tim a ohledne toho vyrazu pobuřující tak jaky vyraz jsem mela pouzit? Navrhni.. 🙂

bonniev
13. črc 2014

Teda jenom koukám a z některých názorů je mi na zvracení.. hlavně ta žilnatá koza je fakt vrchol.. ☹ Je to přece "nástroj" k nakrmení miminka, to jako máte stejnej názor na krmení dítěte z flašky? A až budete svoje dítě krmit na veřejnosti s flaškou tak ho taky zakryjete plínou nebo šátkem, aby na něj třeba někdo nekoukal?? A vy až půjdete do mekáče tak si nad sebou přehodíte prostěradlo aby na vás nebylo vidět?? ☹ https://www.modrykonik.cz/blog/alkena/article/jak-kojit-patricne-559mh8/ tohle je přesně pro nás ženy - jestli kojit, jedině takto!! 🙂

marukm
13. črc 2014

@lenicka07 Souhlasím a už v jednom z předchozích příspěvků jsem uvedla, že výstřihy k pupku, lezoucí pozadí, rádoby vtipné dojsmyslné reklamy, odhalené vnady apod. mi také vadí. A netvrdím, že budu někoho odsuzovat, když se zrovna nepovede to udělat co nejvíc decentně. Jen jsem se snažila vyjádřit názor někoho, komu to není příjemné (jakkoli se to někomu může zdát sto let za opicema).🙂 Také se mi nelíbí výrazy jako "žilnatá koza" a podobně, proto jsem psala, že to tu některé ženou do extrému...

jaya
13. črc 2014

@marukm Tohle jsi rekla (/jste rekla - myslela jsem, ze na Koniku si tykame):
"Nicméně někerým pisatelkám asi vadí i jen fakt, že vědí, že v jejich okolí se vyskytuje momentálně kojící osoba (byť kojení na první pohled není patrné) a to opravdu není můj problém a je mi jedno, jestli tímhle někoho pohorším a způsobím mu psychickou újmu." nepřišlo úplně jako příklad tolerance.
Takze tak. A jak jsem nyni pochopila, ani ty jeste dite nemas, ze 🙂 Tak uvidis casem, jak budes pripadat ostatnim na verejnosti decentni 😅 Kojeni zdar!

katja77
13. črc 2014

@bonniev Super článek😀

lenicka07
13. črc 2014

@bonniev Skvělé a přesné 😀 😀 😀

lenicka07
13. črc 2014

@marukm Věř mi že zvláště se dvěma a více dětmi je hledání diskrétního místa a vůbec celý nepohoršující postup dost vyčerpávající, ale praktikuju ho. Na druhou stranu to fakt pochopím když to někdo nedělá. Takže asi tak.

fallingstars
13. črc 2014

Tady je to pořád dokola 😀 Ale v podstatě si odpovídáte některé samy, viz @lenicka07 : "Nemůžete přece chtít po ostatních aby se zamýšleli přesně takovým způsobem jak se zamýšlíte vy." Bingo! 😀

A když už je dotaz, co mi na tom vadí, tak je to prostě bohužel ten fakt, že ženská ňadra jsou sice primárně určená k nakrmení potomstva, ale bohužel, resp. bohudík mají i díky svemu prokrvení erotogenní funkci, což se v živočišné říši jinde nevyskytuje, tuším až na vyšší primáty (tudíž není pravda, že jsme si prsa udělali sexuálním symbolem my, jak tady někdo psal, ale je to trochu podmíněno fyziologicky). Tudíž prostě patří do intimní zóny člověka, na tom se asi shodneme., protože jinak nechápu, proč tu řešíte výstřih A tudíž je snad pochopitelné, že pro někoho svým naplněním tmlékema ňadra najednounevystoupí z této kategorie, ale "pouze" nabydou j další, navíc lrátkodobou funkci. Pro mě je to zkrátka část těla, která má zůstat pokud možno na veřejnosti zahalená, z větší části. Potřebu nakrmit dítě samozřejmě chápu, ale s ohledem na výše uvedené zkrátka ve stříhlivém módu..

PS - A pro rekpaly - prsa na nudapláži mi nevadí, buď jste příznivce a jdete tam, nebo tam jednoduše nejdete, tzn. máte na výběr, Opalování nahoře bez na veřejných plážích není moje gusto, ale jen do té míry, že tl prostě já sama z určitých důvodů nedělám, nikoho zahalovat nechodím. S velkými výstřihy problém primárně nemám, záleží, kdo ho má zeovna na sobě 😀

brittta
13. črc 2014

@bonniev Sem to padne jako ulitý! 🙂

marukm
13. črc 2014

@jaya Takže už jsme zase u starého známého argumentu, že když nemám děti, můj názor nemůže být zcela relevantní? Škoda. A ano, kojení zdar.🙂

marukm
13. črc 2014

@lenicka07 Věřím. Možná to taky jednou budu řešit. Nikdy jsem neřekla, že se mé názory a postoje nemůžou měnit. Ale nemyslím si, že by mé argumenty byly nutně irelevantní (předesílám, že netvrdím, že to tu někdo řekl), jen protože ještě nemám ani jedno dítě.

lenicka07
13. črc 2014

@fallingstars Nevím co se Ti na tom nezdá 😀 Já přemýšlím tak, že nahá prsa bez důvodu se mi zrovna nepáčí, nahá prsa při kojení na veřejnosti mi nevadí (sama neprovozuji, nevadí mi to u jiných). Tobě nevadí nahá prsa na nudapláži ani v některým případech ve výstřihu, při kojení ano. Každá přemýšlíme jinak, jedna druhou nepřesvědčíme, ani se o to nesnažím, každého názor respektuju. Prostě se o tom jen bavím, pokud je to pro někoho stále dokola, tak ať nedebatí 🙂

jaya
13. črc 2014

@marukm Spis jde o to, ze se ti dobre moralizuje, kdyzs to nezazila 😅 Jinak je tvuj nazor samozrejme relevantni. Byl by irelevantni, kdybys mluvila od veci 😉

marukm
13. črc 2014

@lenicka07 A přitom já mám tak ráda konstruktivní diskuze! Kolikrát už jsem se dozvěděla něco, co mě třeba donutilo se přinejmenším zamyslet. Škoda že to většinou dopadne tak, že všichni utečou se slovy "to nemá smysl, to je pořád dokola" a pak už tu na diskutování nikdo nezbyde.:D Ale docela to chápu.🙂

treasurka
13. črc 2014

Za mně tedy musím říct, že když má malej hlad, tak ho nakrmím je mi u zadku, jestli to někoho pohorší, nebo ne. Ale dávám si přes sebe plenku, nemusim se zase přede všema vystavovat 😉 Akorát tedy když zafouká vítr, tak mám občas co dělat, abych nehonila ulítkou plínu s dítětěm u prsa 😀

fallingstars
13. črc 2014

@lenicka07 Nevadí mi na tom vůbec nic, když je to argument platný pro obě strany 😉 Jen...přesvědčit se už snažíš pěkných pár stran :-P 😀

lenicka07
13. črc 2014

@marukm Určitě nejsou irelevantní, já takové argumenty typu nemáš dítě, tak do toho nemluv, určitě neuznávám. Jen věci nemusí být tak jednoduché jak se zdají, je více okolností, které to třeba neumožní udělat dokonale. Možná bych i z únavy a vyčerpání nebo při hysterickém křiku dítěte to řešila i nediskrétně..

lenicka07
13. črc 2014

@fallingstars Ježiš, snad někomu nevnucuju svoje názory 😀 Jestli to tak chápeš, tak promiň, já fakt nikoho nepřesvědčuju, jen mě zajímá, proč to někomu tak vadí a prostě některé argumenty mě k tomu svádí, diskutovat. Tak se nezlob 🙂

lenicka07
13. črc 2014

@marukm No mě to taky nutí se zamyslet, já to brala jako normální věc, která nevadí.. takže to svým způsobem konstruktivní je 🙂

fallingstars
13. črc 2014

@lenicka07 Ježiš, napsala jsem snad, že vnucuješ? 😀 Jo, několik stránek argumentů pro a ironizace názorů proti ("nechám si tu poradit, kdy mám skončit s kojením 😀 😀") mi jako přesvědčování přijde, ale je to subjektivní, takže klid...

Ale já chtěla jen vysvětlit, proč mi to kojení ve stylu "koukněte na mě, kojím" vadí, a že se rady řeší podle mě hrušky s jablkama, svoje už jsem tu napsala 😉

lenicka07
13. črc 2014

@fallingstars Ano je to subjektivní, mě třeba uvádění argumentů nepřijde jako přesvědčování, rozhodně někoho třeba nehaním za jeho názory, neříkám že jen já mám pravdu, zajímají mě názory ostatních. Je pravda, že jsem ironizovala argumenty "proti" , přiznám se že jsem se nechala strhnout, bylo to tu takové vážné, tak proto... Možná si s tím ukončením kojení i nechám poradit 🙂 Jen jsem si tak představila, aby mě náhodou pak někdo nenazval "fašistickou matkou" nebo co to tu padlo, to bych nerada 🙂 až se třeba zeptám, jestli mám už ve dvou letech dítěte přestat kojit 🙂 spíš tak jsem to myslela, vážně jsem uvažovala se na to zeptat, a nyní začínám mít trochu strach... 😉

marie_anna
14. črc 2014

@fallingstars : děkuji za druhý odstavec Tvého příspěvku včera ve 22:22. Srozumitelně vyjadřuje to, co jsem se tady snažila sama vyjádřit. Jsem zastánkyní kojení na veřejnosti, ale souhlasím s tím, cos napsala a proto jsem zmiňovala potřebu diskrétnosti. Ne proto, že bych sama považovala pohled na kojící za pohoršlivý - či dokonce skutečnost kojení na veřejnosti jako takovou.

marie_anna
14. črc 2014

@fallingstars : "tudíž není pravda, že jsme si prsa udělali sexuálním symbolem my, jak tady někdo psal, ale je to trochu podmíněno fyziologicky". Tohle mi teda taky přijde jako pěkná blbost, zavánějící americkým postmoderním feminismem. 🙂 (To, že jsme si je tím udělali my.) Tak by se dalo uvažovat i o jiných částech těla, která slouží k dalším účelům, kupříkladu rození. Ovšem rození předcházela jiná aktivita, tudíž tento "argument" by byl směšný. Navíc mi na tomto způsobu vnímání určitých částí těla společností nepřipadá nic apriori negativního, patří to k přirozenosti a neřekla bych, že v tomto vnímání je obsažen nějaký prvek ponížení ženy nebo devalvace té druhé funkce. Navíc se to nevztahuje pouze k ženám, že by určité části jejich těla byly vnímány jiným způsobem než ty ostatní. Samozřejmě, že to všechno patří do soukromí a nikoli na plakáty a reklamní tabule. Pokud se někdo k ženám staví s pohrdáním, souvisí to s jeho celkovým vnitřním postojem, nikoli s tím, jak vnímá jednotlivé části jejího těla.