Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenka19091984
26. říj 2019

@tanulkah Dlouho jsem zde nebyla. Můžu prosím info 🙂. Moc děkuji 🙂

seahorse27
26. říj 2019

@ludinka Ahoj. Neviem, ci je to este aktualne, mozno uz tvoj syncek pokrocil a kaka pekne do zachoda. Ono to moze prist velmi necakane 😉 Mali sme podobny problem s nasim synom s VD a vyriesilo sa to samo tesne pred 4.narodeninami. Bez plienok bol od 3 rokov, s cikanim ziadny problem, chodil sam na wc, v noci bol tiez hned bez plienky a bez nehody...len to kakanie. Bola som uz zufala z prania slipov. Darmo som dohovarala, aj sa hnevala, aj plakala...musel na to dozriet. Mne sa zdalo, akoby nevedel tlacit v sede, zvykol si robit to len postojacky. Potom zrazu prislo obdobie, ze chcel byt velky chlapec a sam sa pekne jedneho dna vybral na wc, bez redukcie a bez pomoci sa vykakal a bolo vyriesene. Tiez v skolke zadrziaval. Aj doma - hlavne vtedy, ked sme to velmi riesili a tlacili na neho. Cize tento sposob vobec neodporucam. Pride to samo, uvidis 😉 Co sa tyka toho suvisu cinnosti zvieracov a hrubej motoriky - tak to si nie som velmi ista. Moj syn s tym nemal nikdy problem, po schodoch beha ako dabel od 2 rokov, nohy strieda, na bicykli jazdi bez pomocnych od 3,5 roka. U nas nebol problem so zvieracom, kedze dokazal dlhodobo zadrziavat a myslim, ze ani u vas to tak nebude. Je to v hlave. Chce to cas na dozretie a netlacit na pilu 😉 A dysfatici mavaju s tymto problem, je to celkom bezna “komplikacia”.

alkapinka
5. lis 2019

Ahoj holky, předem se omlouvám za asi obří příspěvek,šle je toho tolik, a ja než se vykecam🙈

Můj syn 2roky 3mesice,od mimina vidím, ze je jiný..proste se už jako mimino nechoval jako”normalni” mimino. Dokonce v 8m to konstatoval i muž,jestli není autista(a to je můj ex totalni prkno a kdyby mi chyběla hlava tak si toho ani nevšimne) u doktorky jsem to hlásila asi 5x vždy se mi vysmála,ze to je blbost, ze krasne prospívá,na kontrolách,který trvali max 10min byl vždycky”normalni” a tím to měla za vyřešeny.. teď když je”starší” tak mi říká,ze je to proste jeho osobnost..ale mě to teda neprijde,takže jsem si vystekala zadanku k psycholozce- tam jdeme až na konci brezna(driv nemá cas,jsme objednány od srpna).
Malej má od narozeni nevyrovnany vývoj-hlavu začal držet strašně dlouho,naopak sezení a stání měl prakticky hned pote(takže zase moc dopredu) a takhle se vsim.zacal”mluvit” až ve dvou letech, kde jediný jeho”mluvení” je mami,tatí, babi, aji(auto),ble,čí(curani),had a pipi,to je úplně vše..oproti nemluveni mi přijde ale zase nejakej moc napřed inteligenci.od roka naprosto přesně ví co po něm chci-když bych mu řekla ať jde do jiný místnosti a přinese mi červenou bundu,udělá to.od roka ví barvy, vlastně bych řekla ze vsechno tak nějak ví..teď je zase nemocnej(je pořad nemocnej) a ja už nevím co sním,protože odmítá cokoli novyho,a je schopnej si hrát několik měsíců v kuse jen s”ají”..tak jsem jen ze srandy zkusila písmena..za hodinu se naučil 5pismen-jak říct,tak přečíst když je napisu👀👀👀..koupila jsem mu pexeso,protože má perfektni paměť..už v roce a půl když jsme jeli po meste tak z auta mi byl schopnej říct,ze tudy se jede k babi,tudy k dr..👀 opravdu tou inteligenci jsem úplně v soku..ale na druhou stranu-je totálně opozdenej: neji sam-i když by to zvládl,to radši bude o hladu..den,dva,..je mu to jedno,celkové vubec neji,takže by byl schopnej umrit hlady-a je si moc dobre vědom,ze když už je to na hrane,”mamí” priskoci, a proste ho nakrmim🙄..spanek? O tom se radši nevyjadrovat,to jsou hodinový obstrukce-v noci od porodu stále vstává 3-4xv noci🙈 ale Co je nejhorší a to teď resim -pleny🙈 on moc dobre ví, kam se dela “čí” na co to funguje,jak to funguje..od května ho učím,v lete lital nonstop nahej,ale ani jendou jedinkrát se nevyčural,ani do nocniku,ani na travu, ani na sebe🙈 on je schopnej to i 12hodin drzet🙈🙈 a přesně-zase ví, ze mamka je zoufala,když už má prakticky nafouklej pindik,ze mu tu plinu dam-do sekundy má 10kg🙄🙄 na travu neexistovalo-celkové,než jako mimino stoupnul na travu trvalo 2m, má svoje rituály a nedej boze aby se něco posunulo,přesunulo,neudělalo,hysteraky jako prase. Vsechno dává do řady(zase od narozeni, ne teď jako obdobi) a už od ledna “frčí” ají bum-(hromada aut do výšky) Jedno autíčko jsem před půl rokem vyhodila(rozbil ho) a denně to slysim ze tamto ají bum. Přesně mi ukazuje co jsem kam uklidila.nesnasi špínu,se vsim hází-POŘAD od narozeni(žádný obdobi) je agresivní na mě-od narozeni mě proste nesnáší nebo ja nevim🙄 pořad mě mlati,pořad hází rukama🙈🙈 nerad se mazli-celkové..když má bebí? Nějaká mama nezajem🙈a to není jen obdobi,to je pořad. neoblika se sam,i když moc dobre ví.. miluje jen auta a míčky..už cely ty dva roky🙈 ,ale podle dr.ocni kontakt má,tak “cajk” je zdravej... přitom, má i vitiligo,má atopak,má histaminovou dietu kvůli milionům alergii, na pos*ani🙈 je silene hyperaktivní-ale ne jako ze je zivej,jemu proste mrdne, a má uplnej amok🙈
Už i moje okoli si začíná všímat,ze je “jinej” dokonce dvě zensky(starší) mi řekli ze to vidi na aspergera,když jsem si to četla,prakticky jsem si četla o malym..takže za mě mám jasno..ale zase mu nechci dávat nějakou”moji” diagnozu🙄
A teď vlastně proč pisu.. jsem samozivitelka.. v březnu mi konci rodicak.. upirala jsem svoje modlitby na zvýšení rodicaku- což na 80% je v prdeli🙄, a ja jsem teda v pekny zádeli😢. Potřebovala jsem si rodicak protáhnout do září,kdy jsem malyho chtěla dat do skolky.. ale když vidím jaký má blok s plinama, neoblikne se sam,”nenaji” se sam(proste potřebuje větší pozornost ),takže pro školku úplně vsechno spatne🙈 pochybuju ze se to z půl roku naučí,už půl roku neudelal žádný “pokrok” a jak říkám,od května to do nej drtim, pliny,oblect,najíst..🙈a? niiiiiiiic..
co semnou? Ja nás musím uzivit..to znamená,ze musím napochodovat do prace..jenže v březnu mi ho nikde nevezmou, a nevezmou ho ani za téhle podmínek..nějaká rada? Kdyby měl”papír”,mohla by tam být nějaká výjimka? Nebo do jesli? Speciální školka?(to asi neuplatim)😢 takže ja už tyden nespim a vubec nevím co s nama🙈🙈🙈 nějaká rada? Nasměrování?

Diky za pochopení, v okoli se setkávám jen s mávnutím ruky, a ze to přece dela kazdej..ale nejsou sním 24/7. A ja vidím kamarádů deti..vidím to tady..a vidím,ze ten můj je proste nějak mimo

eithelwing
5. lis 2019

@alkapinka Trošku mi to připomíná chlapečka v příbuzenstvu, leckterou obsluhu své osoby nechá na okolí, protože ví, že se mu jí dostane. Na druhou stranu ty děti hlady neumřou, ale když vidí, že maminka nakonec přiběhne, proč by se namáhaly! Děti jsou velmi chytré. 🙂
Ta zaujatost jednou věcí, auta, to je také stejné. Příliš nemluví, plenky ještě má. Je tedy tulivější, ale to je změna poslední doby.

Co se týká nějakého toho zařízení... No, v březnu ho asi opravdu nikam nevezmou. Soukromé školy (takové ty lesní apod.) jsou fajn, ale opravdu drahé. Napadají mě mikrojesle, ale maminka musí být vázaná na pracovní trh a také nenabízejí hlídání dennodenně. Ovšem dceru tam mám, dvě dopoledne. Jde o skupinku čtyř dětí, plenky jim nevadí. Za nás jsem velmi spokojená. Je to opravdu super mezistupeň mezi větší kolektivem školky a domovem.
Pak u nás funguje ještě dětský klub, 800 měsíčně, program pro děti na dopoledne, opět děti v tomto věku, které na tu školu jsou ještě takové... Ne úplně připravené. Ve skupině jich je tak 10-12.

S dětskými psychology je to děs, je jich hrozně málo. Snad vás psycholožka nějak nasměruje. Držím palce!

alkapinka
5. lis 2019

@eithelwing tak jasné vím ze mě zkouší, co neudelam a co ano..nejsem ta úzkostná maminka,naopak mam celkem ostrou ruku(protože vím jak je vycuranej) ale opravdu..dítěti lezou zebra..i na zádech..klíční kosti..vypadá jak africký dite🙈 a ano nemá vubec potrebu jist..cele příbuzenstvo je z jeho jidla zoufale(ne jen problem u me) i na popud zkušenějších matek jsem to nechala,ze “až bude mít hlad,tak přijde” dva dny NIC nesnedl a nemel potrebu..měl jidlo na stole,každý den..a nic..treti den jsem to před nej položila a odešla..ani se toho nedotkl.. tak to mi neprijde normalni..když jsem přišla ja a zacla ho krmit,hltal jak blazen..to mi neprijde klasická vycurana hra na “kdo z koho”.a taky mu nenechám prasknout mocak🙈 když opravdu 12hodin si ani nekrupne a drzi🙈 ale jidlo neberu jako problem..spis ty pliny a chování

maaky
5. lis 2019

@alkapinka no rada uplne nevim , ja bych asi si obehla kolecko , aby se na nej doktori podivali , i kdyz detska asi bude rikat ze je brzo , a pokud by tam neco bylo , tak mozna by byla moznost zazadat o prispevek na peci , a jinak hlavne bych ho nechala prohlednou klinickym logopedem , ti opravdu vidi spoustu deti a vidi i to co ostatni nevidi ...
jiank pro tebe i kdyz je to hrozne tezky , zkus udelat par kroku zpatky a zacni znova s cimkoliv u maleho , treba u nas kdyz zacnu byt nespokojena ( protivna a litostiva ) tak oba kluci najednou prestanou cokoliv delat , a na radu prave nasi logopedky je necham par dni byt , zklidnim samu sebe , a zacneme zase se vsim znova a hlavne v klidu a tlacit na vsechno jenom zlehka a hlavne hodne hodne hodne chvalit ( i z malickosti ) a je to opravdu strasne tezky tak drzim palecky aby si nasla nejlepsi cestu pro vas oba

maaky
5. lis 2019

@alkapinka pliny nejsou ostuda do 3 3,5 roku - ona tahle samoobsluha hodne souvisi s reci , ac se to nezda , a s tim krmenim , jestli se trochu najist umi , tak bych ho klidne krmila , ve skolce je zase sila davu a tam ty deti delaj veci ze jsem prvni pul roku chodila ze skolky s otevrenou pusou jak to ze to ten nas kluk dela kdyz doma sedi jako pecka

maaky
5. lis 2019

@alkapinka a jeste agrese taky hodne souvisi s neporozumenim , taky jsem zazila , ze kluk bud byl agresivni vuci me - hazel veci , nebo do me plnou silou strcil atd ... - kovove auticko do hlavy fakt boli , ted jak o hodne vic rozumi a mluvi tak vlasne jenom zacne mit hysterak ze jeci , i to je neprijemny ale kdyztak jen ochrapti ale i to uz je minimalne

alkapinka
5. lis 2019

@maaky no to si pravé myslím ze není, mlati mě od mimina, chodíme se socializovat do takových kurzu(hodina týdne) a ostatní maminky měli už srandu z toho ze když se dite priblizivalo,nebo rychle otocilo, ja proste cukla(takovej ten strach ze vám ZŠ od nekud prilitne) přitom my si perfektně rozumíme pravé už strašně dlouho, ja vím co chce, on ví co chci.. mě přijde ze tohle je jediná vec kterou proste nechape..sileny, už i babička ho musí naplňovat,ze maminka se nebije🙄 a když ho napoinam s házením čehokoliv,tak to udělá ještě tisickrat..a jemu úplně jedno ze by dostal na prdel(na tisicaty napomenutí) přišla jsem ze na nej fungujou jiný vecu než dani na prdel, ale pořad ho to nepoužili ze házet se nemá..to je každý den milionkrát už přes rok-vlastně od doby co se naučil chodit🙈
Což ty pliny by mě osobně ani tak nevadilo,když má nejakej blok(teda kdyby to tak nestalo🙄) ale spis vůči ty skolce🙄,protože kvůli praci tam bude muset,a s plinama mi ho nevezmou🙄 no dneska jsem v tom ležela dlouho a nasla tu nějaký sociální jesle (skolky kombi s jeslema, nebo s indivindi programem začínali na 4tis😱) to si nemuzu dovolit.. tak jsem nasla nějaký za 1000+ 50 za den.. tak se tam optam, i jestli by ho vzali v průběhu roku😇 třeba to by mu pomohlo ho nějak “rozjet”

pampeliska1
5. lis 2019

@alkapinka Jen tak mimo, já pořád doufám, že ten rodičák od ledna bude..Sleduju FB Maláčové a ona to tam píše docela rozhodně, že prostě bude, ať se nebojíme..Politikům těžko věřit, ale stejně doufám!

maaky
5. lis 2019

@pampeliska1 taky doufám že rodicák bude...

abekara
5. lis 2019

@alkapinka Doporučuji FB skupiny, jednak Autismus - praktické informace, jednak Rodiče děti s vývojovou dysfazii. Tam někdo určitě poradí.

maaky
6. lis 2019

FB Rodiče děti s vývojovou dysfazii taky doporucuju

xsenova
31. pro 2019

Ahoj hladam radu. V unoru mam termin na neurologiu Krc so 4.5r problematickym synom. Boli sme odoslany od logopedky s tym, ze moc nemluvi ale hlavne nespolupracuje. Syn ma problemy aj v MS. Problem ale je, ze hystericky krici pokial ma strach, alebo nechce spolupracovat, a je na neho vyvijany natlak. Ako prebieha vysetrenie u neurologa, pokial dieta absolutne nespolupracuje? Cakala som na termin 3 mesiace a mam obavy aby som neodisla s prazdnou, pretoze syn spusti vyrval 😔

mari28
22. říj 2020

Ahoj všem, prosím, poradi mi někdo, jak rozeznat (pokud to jde) vývojovou dysfazii od mentalniho opozdeni, u dvouletého dítěte, které nemluví (cca 5 slov)? Řešil někdo z vás neco podobného? Jsou nějaké jasne znaky, podle kterých to jde určit? Děkuji moc.

maaky
22. říj 2020

@mari28 to určí jen odborník, ale i oni sami někdy jsou na vážkách v diagnoze, zkus klinickeho logopeda tam nejlepe poradí

kopacka01
23. říj 2020

@mari28 Ahoj mám syna (13 let) který má diagnostikovanou vývojovou dysfázii, mladšího syna který je dyslektik a disortografik. Pak mám dceru (28 měsíců), slov sice řekne celkem dost ale věty zatím žádné. Se starším synem chodíme ke klinické logopedce. Ptala jsem se jí i na dceru a řekla že ji zatím mám nechat být, vyšetření by kdyžtak udělala až kolem tří let, do té doby děti těžko spolupracují. Samozřejmě do té doby se snažit rozvíjet řeč, číst, prohlížet obrázky, vyprávět..... Prostě co nejvíce se snažit podporovat vývoj té řeči.

zajic7819
23. říj 2020

Neurologie, foniatrie, klinický logoped , psychologie. To je takové kolecko, kterým se ohledně diagnózy prochází, aby se určilo o co se jedná. Ale chce to odborníky kteří se dysfazii zaobírají .

mari28
23. říj 2020

Děkuji moc za odpovědi. Dcera bude mít za pár dní dva roky a skoro nemluví (jen tata, mňam, a pár zvuků zvířátek), jinak ale rozumí (podej, přines atd.,, i když ne vždy poslechne), v knížce ukazuje, je společenská. Moc jí ale nejde vkládání tvarů (cpe to vždycky do toho výřezu, kam vložila poslední tvar), puzzle, stavebnice apod. Moc to ale ani netrénuje, zjevně ji to nebaví. Nevím, jestli to je normální nebo jestli by mě to mělo znepokojovat (?).
Na neurologii i logopedii jsme byly, názory nemají jednotné, v podstatě nám řekli, že jsme v rámci širší normy a dál se uvidí. Jsem z toho na nervy a dceru stále pozoruju a "testuju", ale nevím, čeho si všímat a na co se zaměřit. Proto se ptám na vaše zkušenosti, co by mohlo napovědět, případně potvrdit/vyloučit některou z diagnoz. Děkuji všem.

zerog
23. říj 2020

@mari28 meli jsme to uplne stejne,snad 5 slov kolem 2 let a od 2.5 se zacalo makat na logopedii.u nas to byla zrejme ta dysfazka nez mr spis.

mari28
24. říj 2020

@zerog A jak na tom byl malý ohledne těch vkladacek, puzzle apod.? Jak jste na tom teď v řeči, vše jste dohnali? Děkuji.

zerog
26. říj 2020

puzzle nešly vůbec dodnes moc nemusí.vkládačky pouhý tvar to taky chvíli trvalo to už docela dobrý.ať už vládačky dřevěné nebo např. obrázky obrysy stínové.ale puzzle, dřevěné kostky s obrázky co mívali my, rozstříhané rozpůlené obrázky to šlo hůř vždy. ale lepší se. jinak dnes je dobrej docela, mluví hodně, i ve větách, jen občas blbě řekne předložku nebo bllbě vyskloňuje, rod blbě. jako když mluví česky cizinec. většině věcí už i rozumí přijde mi, i to porozumění lepší.víc vnímá, porozumí a odpoví neuvažuje si tolik o tom svém jen. obří pokrok za ty 4 roky dřiny. ale ještě nás toho mnoho čeká, má odkladový rok ve školce a klíčové dobře vybrat školu. určitě ne běžná zš s 30 dětmi, to asi ani s asistentem ne.

mari28
27. říj 2020

@zerog U nás to dysfazie nejspíš nebude, ona rozumí dobre, ale i tak děkuji za odpověď.
Prosím, někdo jiný s podobnou zkušenosti? 🙂

aaa
27. říj 2020

@mari28 Syn take rozumel a temer nemluvil, VD nam potvrdila logopedka po tretim roce. Aktivne resime od tri let.

kackakastanka
27. říj 2020

dámy, jen doplňuji do vaší diskuse, dysfázií je více typů, u tzv. expresivní vývojové dysfázie děti velmi dobře rozumí, ale mají problém s řečí... tedy, to že od mala rozumí všemu je dobrá zpráva v tom smyslu, že se nejedna poruchu v porozumění, ale v uvozovkách jen v projevu

mari28
28. říj 2020

Prosím, nevím, jestli to může nějak souviset s vývojem motoriky nebo mluvení, ale všimla jsem si, že malá často nevědomky kříží prsty na levé ruce (ukazováček a prostředníček) - nevíte, co může být příčinou? Děkuji.

markettwu
25. lis 2020

Ahoj maminky, našla jsem tohle vlákno, tak se i já jdu poradit/zeptat, mám starší holčičku 2 roky a 7 měsíců, nemluví, naše pediatrička pořád říkala, že je všechno "v normě", že má ještě čas, ale já od ní nakonec vymámila žádanku k psychologovi, protože se mi to nezdálo. Včera nám sdělila, že má podezření na autismus, protože dcera "neopakuje/nenapodobuje" a mluvené slovo se učí také napodobováním. Jsem jako přejetá, už jsem si o tom něco načetla a mám pochybnosti už delší dobu, ale když mi to řekne někdo další, ještě víc mě to vyděsilo...
Čekají nás další doktoři - neurologie, genetika, metabolické vyšetření nebo tak něco, takže je to běh na dlouhou trať, než se dozvím něco konkrétního... V současné době má moje holčička asi deset slov, které více nebo méně používá. Zarazilo mě, že se třeba naučila výraz "heis", který my používáme pro všechno, co je horké, dál umí třeba papa, kaky kaky (když se chce koupat) nebo ham ham, ňamy ňamy, dej... Bohužel má i jeden nešvar, skřípe zubama a to už dlouho, což jsem četla, že je typický příznak autismu... Jinak bych řekla, že rozumí, dokáže s námi komunikovat i beze slov, když něco chce, odvede nás k té věci... Ale má třeba pořád plenky, dudák, nepodařilo se mi ji to zatím odnaučit... Na něčem lpí, některé změny jí naopak nevadí... Měla jste to tak některá? PS Omlouvám se za sloh.

evikh84
27. lis 2020

@markettwu ma dcera v tomto veku take temer nemluvila. Projdete si kolecko vysetreni, obrnte se trpelivosti a uvidite. Muze to byt milion veci, ono v tomto veku vypada autizmus podobne jako opozdeny vyvoj reci nebo vyvojova disfazie. U nas ma dcera ted 5 a kousek a pusu nezavre, i kdyz jsem jeste ve ctyrech letech myslela, ze se do faze mluveni nikdy nedostanem.
Za sebe doporucuju sikovneho klinickeho logopeda, ktery pomuze s rozvojem porozumeni a tim padem i reci.

xsenova
27. lis 2020

@markettwu ahoj, nasa dcera nemluvila do 3 let vubec. Mama, baba, tata a pes bola jej slovna zasoba. Ale bolo vidiet ze rozumie. Spravanie hranicne nestandardne - od nekonecneho placu, cez odmietavy postoj k zmenam, strachu z deti a dalsich xy veci. Pediatricka nam dala 6 extra mesiacov na rozbehnutie reci. V 3 rokoch a 3 mesiacoch zacala rozpravat cele vety - nezrozumitelne ale rozpravala. Doladuje sa to dodnes na logopedii. Ziadna porucha sa nepotvrdila. Pani doktorka PhDr. Tereza Soukupová, Ph.D. ktora sidli na Revolucni potvrdila ze mame v 4,5r. zdrave dieta. Museli sme tam po konflikte v skolke 😐 s pani riaditelkou. A dnes je v skole, je to skvele spolocenske stastie dieta. Dnes s odstupom casu si myslim, ze u nas bol problem s nastupom reci preto, lebo nebola u nej vyvinuta draha ucho/mozog/usta. Kde je problem sa prislo na logopedii. To sa neskor potvrdilo v PPP poradni pri testoch pred nastupom do skoly. Dnes je to vsetko ok.

zerog
30. lis 2020

@markettwu zubama ze spani syn tez nekdy skripe, ne vzdy teda. dokud nemuvil tak me k necemu privedl nebo treba dal mou ruku na ten predmet jako kdybych byla jeho prodlouzena ruka.taky něco lpěl, něco nevadilo a je to tak dodnes.hodně zlepšení časem když začal mluvit a rozumět a říct co chce a co mu vadí.měl 2.5 roku a asi 5 slov když jsme začali intenzivně makat kolečko vyšetření..dřív by stejně u ničeho nevydržel sedět a pracovat.chození na velkou též trvalo dlouho. dudlík rychle pryč ale furt si s oblibou cpe něco do pusy.