Mladé těhulky. Jaký je váš názor na ně?
všichni mi říkají že jsem blázen mít ve 20 letech mimčo,tak by mi zajímalo kolik takových mladých maminek je.Myslím že záleží na každé ženě kdy se rozhodne mít mimčo.Já ho chtěla mít teď.Taky by mi zajímali vaše názory na mladé maminky.(tím myslím tak věk do 25 let)
Stručné shrnutí
- Rozhodnutí rodit do 25 let v diskusi souvisí především se zralostí rodičky, dostupným bydlením (vlastní byt, podnájem nebo bydlení u rodičů), stabilním partnerem a finančním zajištěním (hypotéka nebo příjem jednoho platu).
- V diskuzi byly citovány konkrétní sociální dávky a podmínky: mateřská se uvádí jako 55 % z denního hrubého platu při 270 dnech nemocenského pojištění před porodem; porodné bylo v příspěvku uvedeno 17 500 Kč (údaj z 1.4.2006) a rodičovský příspěvek byl v jiné části diskuze uveden jako 7 582 Kč (údaj z 1.1.2007 pro ČR).
- Jako primární informační zdroje pro práva a dávky byly v diskusi doporučeny oficiální weby a kontakty ministerstev a úřadů (uváděno kontaktování ministerstva sociálních věcí / MVČR e‑mailem) a portály mesec.cz, porodnice.cz a babetko.sk.
Nejčastější otázky
Q: Jak se vypočítá mateřská a jaké jsou podmínky nároku?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že mateřská se vypočítává jako 55 % z denního hrubého platu a pro nárok je potřeba být nemocensky pojištěná 270 dní před termínem porodu.
Q: Jakou částku dostanu jako porodné a rodičovský příspěvek v Česku podle diskuse?
A: V diskuzi byl uveden údaj o porodném 17 500 Kč (citováno s odkazem na změnu k 1.4.2006) a uživatelka uváděla informaci z ministerstva sociálních věcí, že rodičovský příspěvek v ČR bude od 1.1.2007 činit 7 582 Kč.
Q: Kde hledat oficiální informace o sociálních dávkách a právech těhotných?
A: V diskuzi byly doporučeny weby mesec.cz, porodnice.cz a babetko.sk, dále dokumenty na employment.gov.sk a přímý kontakt na ministerstva (v diskuzi zmíněno MVČR / ministerstvo sociálních věcí jako zdroj odpovědi e‑mailem).
Q: Jaké bydlení lze řešit jako mladá matka podle zkušeností z diskuze?
A: Zmiňované možnosti jsou bydlení u rodičů, přestěhování k partnerovi, podnájem nebo koupě s hypotékou (v příspěvcích zmíněny hypotéky na 20 i 30 let) a darovaný či rodinný byt jako praktické řešení.
Q: Dá se kombinovat studium a mateřství?
A: V diskuzi uváděly konkrétní příklady dálkového VŠ a kombinace studia s mateřskou/rodičovskou dovolenou; školy i zaměstnavatelé v některých případech vyšli těhotným studentkám vstříc.
Q: Jak postupovat, když jeden partner chce dítě a druhý váhá?
A: V diskuzi bylo doporučeno vést otevřený rozhovor s partnerem, postupně ho seznamovat s představou rodičovství a vyvarovat se lhaní (uživatelky diskuzi varovaly proti falešným zdravotním výmluvám).
Závěry z diskuze
Shoda
- Věk sám o sobě není podle diskuse rozhodující; důležitější je emoční a praktická zralost, zázemí a partnerova podpora.
- Mnohé mladé ženy zvládly těhotenství a mateřství při studiu nebo v podnájmu, často s pomocí rodičů.
Sporné názory
- Někteří považují rodičovství do 25 let za plně přijatelné za předpokladu zázemí a zralosti, zatímco jiní doporučují počkat na dokončení vzdělání a lepší finanční stabilitu.
Otevřené otázky
- Jaké konkrétní změny dávek a částek (porodné, rodičovský příspěvek, mateřská) budou platit dlouhodobě a jak se budou lišit mezi ČR a Slovenskem?
- Jak nejlépe zajistit stabilní bydlení pro mladou rodinu bez rodinné finanční pomoci?
Zmíněné značky a firmy
mesec.cz, porodnice.cz, employment.gov.sk, babetko.sk, MVCR, ministerstvo sociálních věcí
Zmíněné produkty a metody
antikoncepce, prášky (hormonální antikoncepce), těhotenský test, mateřská (dávka), rodičovský příspěvek, porodné 17 500 Kč, výpočet mateřské 55 % z denního hrubého platu, 270 dní nemocenského pojištění, vyvolání porodu (indukce), čínský kalendář početí, malinový čaj, hypotéka
Místa a osoby
Plzeň, Tábor, Teplice, Roudná u Soběslavi, Španělsko, Česko, Slovensko
Ahojky weroni, moc děkuji za radu nakonec mi po ránu vždy zabere vychlazená coca-cola, vždy ji jen tak posrkávám a za chvíli už můžu vstát z postele. 🙂
ahoj paula58: ja nevim ale zatial sa porodu nebojim este to tak nepreziva ale ako sa ja poznam tak tesne pred porodom sa zacnem hrozne bat a stresovat.ja mam 3 mesiace do porodu ale este nemam ani sajnu jake dam meno pre babo a este ani neviem co to bude.
🙂 😉
Ahojte mladunke tehulky, ja som prvu dceru cakala v 17 a teraz druhe v 20 a 20 budem mat aj ked sa narodi 🙂 Vela ludi sa mi divi ze preco tak skoro a ci to nelutujem ale ja nemam co lutovat, snad krasnu zdravu dceru, super manzela a spokojnu rodinu? neviem co si este mozem zelat 😉
Ahojky Marse,musí se k tobě připojit.Sice čekám v 21letech své první mimi,ale také se na mě občas okolí dívá,že jsem se zbláznila. Myslím si,že každá žena to má trochu jinak a nemám ráda lidi,co okamžitě soudí. Taky mám spokojené manželství a těhotenství si plně užívám( i když mi je zatím furt zle).Jinak přeji hodně štěstíčka 😉
numerenka napodobne tiez zelam, vsetko dobre hlavne bezproblemove tehu a zdravie pre mimi a pre teba to je najdolezitejsie. Ja mam obe deticky planovane aj to prve sme chceli a nebola to nehoda, a rozhodla som sa spravne. Myslim ze to je kazdeho osobna vec, ak sa na to citi ta zena tak nie je dovod, samozrejme treba aby na to boli dvaja a mali strechu nad hlavou 🙂
a z toho ze ti je stale zle si nic nerob, u mna neplati vyraz ranne ale celodenne nevolnosti 😅 blinkam aj 6x denne 😲 verim ze po tretom mesiaci uz bude dobre, snad 😅
Ahoj holky....aj ja som mladá maminka...mám 20a keď porodím budem mať 21 😀 ... mnohí si myslia že som sa zblázdnila - chodím do školy, a som tehotná...NO A ČO? veľmi sa z toho teším 😀
numerenka- za aku radu? dufam ze tu tabletku si si nevzala ako radu 😕 ja som este teraz zufala ze som si ju musela dat... aj tak sa mi potom bolest vratila a celu noc som myslela ze zdochnem... ☹ az teraz to prestava - po styroch dnoch!!! ☹
marse: vsimla som si pri tvojej vizitke ze tusim ako jedina z Modreho Konika chces dat tiez meno Ester 🙂
Ahojky,tak jsem byla dneska na utz a bylo to skvělý,jsem prý v 8tt+6 byla to taková větší fazolka podobu mimča to ještě nemělo,za týden jdu na krev-genet.a měla bych dostat průkazku 🙂 akorád mi doktorka nedala fotku ☹
bre ranecko zienky 🙂
stastna - aj ja este chodim do skoly - sice popri praci a vychadza mi to tak ze skolu koncim posledny majovy tyzden a prvy junovy mam termin 😀 😀 😀 dufam ze malicke sa nebude moc moc ponahlat lebo to musim pekne postihat 😅 a okrem toho chcem ist rodit do topolcian do vane - takze tam sa budem musiet ist uz par dni pred ubytovat 🙂
ty co studujes?
r.o.s.s.i.b: netrap sa fotkou, na prvom utz sme ju ani my nedostali - to sme boli v 7 tt - videli sme aj tak viacmenej len srdiecko 🙂 ta druha je uz o moc zaujimavejsia - kuk albumik 🙂
weroni:a je možný,že když je otočený mimčo zády,že srdíčko není na utz vidět??já ho tam neviděla a podle doktorky byl prý nejspíš otočený zády 😒
r.o.s.s.i.b: jasne, vsetko je mozne 🙂 babenko je urcite ok, neboj sa 🙂 uz som pocula aj take pripady ze na 3D sa otocilo chrbtom a nebolo nic vidno.. su take male potvorky 😀 neboj na tom dalsom ho uz uvidis v plnej parade 🙂 kedy ides?
ahojte babulky 🙂
weroni ano to meno sa mi hrozne zapacilo, najma po pozreti ceskej posti pre teba a ta moderatorka sa tam tak vola a tak som si povedala ze aj ja chcem dalsiu dcerku Esterku, lebo pri prvej dcerke si vyberal meno muzik 🙂
weroni:Na druhý utz jdu za 3 týdny takže 12tt to už by mělo mít podobu miminka?? 🙂 a děkuji za uklidňující zprávu 😉
marse - je to uzasne meno, to ano 🙂 inac vies ze to znamena hviezda? 🙂
rosib: no my sme boli na prvom utz v 7tt ale podla utz to vyzeralo len na 6 tt a teraz ten druhy bol taky ze bud 11tt alebo 12tt 🙂 takze sa nechame prekvapit 🙂a ano - v tomto case to uz vyzera ako cloviecik 🙂 a este aky chutnucky, ja som mala sto chuti toho drobca vybozkavat ked som ho videla jak tam maval ruckami a potom kopat 🙂 bolo to na zozratie 😵
weroni nevedela tak dakujem za objasnenie 🙂 Bolo by fajn keby k vitazstvu (Viktoria) pribudla hviezda 😅
marse no veru 🙂 ja si totiz dost potrpim na vyznam mena lebo verim ze to malicke urcitym sposobom poznaci na cely zivot 🙂 pre chlapceka by sme chceli dat Alex co znamena ochranca, obranca 🙂
Ja som uvazovala nad Alexandrom, ale nakoniec som sa rozhodla pre Rastislava po muzikovi, to znamena maly bojovnik 🙂
marse: to je krasny vyzname 🙂 a inac Viktorka ako znasa to ze bude mat surodenca? Este si to moc neuvedomuje vsak?
weroni vobec, obcas ma take chvilky ze pride ku mne pohladka brusko povie Babo a zase si ide po svojom 😀
marse: to je chutneeeee 😵 aj moja 5-rocna sestricka ku mne stale chodi ked k nim prideme na navsetvu a pyta sa ze "tu je to babätko?" a ukaze mi na brusko 🙂 a stale sa pyta ci ho moze pohladkat a ze ci to citi to male ze ho hladka a tak 😀 no to si mala vidiet tu jej prvu reakciu ked sa dozvedela ze budem mat babo. Som jej povedala ze ona bude tomu malickemu teta a ona ze "Ja ziadna teta nebudem!!!" nahnevane 😠 😀 😀 😀 zlata bola 🙂 som jej vysvetlovala ze to ze sa mi narodi babenko neznamena ze ju uz nebudem lubit, prave naopak, ze ju budem stale velmi lubit. A prinutila som ju to zopakovat aby to pochopila - sa na tom zabavala a potom naschval aby som ju posteklila vravela ze "Veronika ma nebude lubit ked bude mat svoje babetko" 😉 🙂 potvorka moja zlata 🙂 totizto my mame so Sarinkou - sestrickou taky vztah ze od narodenia do dvoch rokov ma volala mama 🙂 som mala 16 ked sa narodila 🙂 tak sa asi bala ze ju uz nebudem chciet alebo co 🙂
jasne to je normalne, je uzasne ze mate taky vztah, ja by som taku malu sestricku brala 🙂 ale nasi su lenivy 😀 hovoria ze radsej budu rozmaznavat vnucku ako vychovavat uz svoje 😅 ja mam sestru ale ta ma 15 takze to s nou teraz dost hadze do stran 😀 ale je Vikinkina krsna a ona malu uplne zboznuje a ked sme povedali ze bude aj druhe tak sestra hned ,, Ja zvladnem aj dve krsniatka to je ok 🙂
marse - no ja mam tiez este mladsiu sestru totiz my sme styria dokopy 🙂 ta co je hned po mne ma 19 - Michaela, brasko Samuel ma 13 a najmladsia Sarah 5 🙂
ta 19-rocna bude tiez krstna nasmu drobcovi 🙂
inac ti poviem ze asi ta Sarinka je dovod preco chcem dievcatko - lebo sme mali taky krasny vztah a pri nej som sa vsetko vsetucko naucila v praxi 🙂
ahoj, je mi 18 a dnes jsem zjistila že jsem v tom. a víte co? Budu za to malý bojovat, chci ho i když to bude těžky...A jinak-studuju,bydlím v podnájmu, přítel chodí do roboty...
Ahoj.. jdu se k vám pridat, nebot bych se zaradila mezi mlade mamci. Pred týdnem mi bylo 21. Bylo to tezko rozhodovani a nebyla jsem v lehke situaci, ale jsem rada, ze jsem se rozhodla takhle a verim, ze i kdyz to bude nekdy tezke, tak s malým to zvládneme 🙂
Ahoj Marfushenka,takto som aj ja na zaciatku uvazovala🙂 Nebolo to az take jednoduche,ale svoje rozhodnutioe berem ako spravne,a strasne sa uz tesim na mimco, ked ho budem mat pri sebe 🙂
Já už se na nej taky moc tesim. Rikam si, ze alespon bude mit mladou mamcu, coz je urcite vyhoda. 🙂

ahoj Majka aj ti zavidim ze uz budes mat babo skorej lebo to budes mat skor za sebou ja cakam v Maji a je to take za ja sa uz teraz porodu bojim ale neda sa to ovladnut ty to ako prezivas? 😉