(Nejen) oblečení na pohřeb. Na co všechno je třeba dceru připravit?

marimanta
27. čer 2023

S pohřby mám zatím naštěstí omezené zkušenosti, takže potřebuju rady.
Jednak - budou pro 13letou holku v pohodě tmavě modré šaty? Černé sice má, ale ty modré jsou decentnější.
Potom - obřad bude v kostele, na vsi, a myslím, že to bude veliký pohřeb, náročný, bylo to nečekané a tragické. Já tam nebudu, pána jsem znala velice málo a musela bych brát čtyřletou a ročního. Půjde s kamarádkami. Je něco, nač ji připravit? Děkuji

miryp
27. čer 2023

Za mě tmavě modrá ok, dcera na jaře měla také tmavě modré s tmavě modrým svetrem, k tomu černé silonky.
S pohřbem v kostele nemám zkušenosti, ale třeba tady je popsané, jak to při takovém rozloučení chodí https://www.umrtivrodine.cz/poradenstvi/cirkevn...

gruyerre
27. čer 2023

@marimanta tmavě modré šaty jsou v pořádku. Upozornila bych ji, že tam může být otevřená rakev (ale nebývá moc často), takže jestli nebožtíka nechce vidět, ať se drží někde vzadu.

betelgeuzz
27. čer 2023

V kostele může být i v létě chladno, takže nezapomenout svetr, sako apod. Pokud je obřad se mší, bude to dlouhý, tak hodinu. Někdy se pak od kostela doprovází rakev ke hrobu, pokud se pohřbívá do země.

jajulin
27. čer 2023

Tmavě modré šaty úplně ok. Mše má víceméně stejné schéma jako kterákoli jiná mše v neděli atd. Pokud běžně do kostela nechodíte, bude to pro dceru asi trochu nesrozumitelné, neznámé, ale nic, co by nezvládla. Může ji překvapit množství smutných a plačících lidí, pokud se očekává velká účast. V případě kremace celý obřad končí východem z kostela, pokud nebožtík půjde do země, jde se ještě na hřbitov. Kdyby tě napadlo něco konkrétního, klidně se ptej, mám za sebou stovky pohřbů v kostele.

ivkasolavova
27. čer 2023

Šaty jsou v pohodě,jen at si vezme něco na to sako třeba ,býva tam zima . Rakev může být otevřená ale asi není vhodné aby se šla kouknout ,může to s ní pořádně zamávat ,je to dítě pořád ,a dospělý má co dělat . Řekla bych jí at si ho nebo jí zapamatuje ,a bude ho mít ve vzpomínkách ,přeci mrtvý vypadá už jinak a není to dobré pro ní si myslím ,ale to si musíte vy už posoudit vy jí znáte nejlp . Popřípadě mít doma něco na zklidnění jestli je citlivá aby si mohla uvařit čas třeba nebo něco

barmil
27. čer 2023

@marimanta na vsi u tchyně to probíhá tak, že je obřad v kostele a pak průvod s hudbou a rakvi od kostela k hrobu a rakev se tam rovnou ukládá. Je to docela psychicky náročné, kor když se tam příbuzní hrouti. Tak ji jen připravit i na tu možnost a říct, že k hrobu nemusí, a i v kostele, že je ok kdykoli odejít.

marimanta
autor
27. čer 2023

Děkuji všem. Sama jsem z toho pořád smutná a vyvedená z míry, i když jsem ho znala hlavně z dceřina vyprávění. Ještě v pátek se jí ptal, kdy pojede na závody... Je strašně smutný, že zrovna takový člověk odešel, a tak náhle.
Vzhledem k tomu, že v tom, co dělal, byl špička, myslím, že možná přijedou lidé z celé republiky. To by jí aspoň mohlo umožnit zůstat v ústraní. Vím, že tam chce, ale taky je ráda spíš v pozadí. Je fajn vědět, že může kdykoli odejít..

Dávejte na sebe pozor, protože tragédie se může stát v mžiku 😥

mata2hari
27. čer 2023

Pohřeb v kostele je za mě mnohem méně “smutný” než ten civilní, kde se o zesnulém mluví a rekapituluje se život. Jestli jde u Vás vyloženě o mši, bude to na hodinu a víc.. pokud nechodíte běžně do kostela, doporučuju, ať zůstane raději stát, při mši se v rámci modlení různě vstává a zase sedá, já jako ateista to neovládám, proto stáván v prostoru za lavicemi. Pokud bude nebožtík ukládán do hrobu, pokud nebude chtít, do průvodu nemusí a ani nemusí kondolovat.. Tmavě modré šaty jsou úplně ok, pochopila jsem, že to nebyl přímý příbuzný, takže bych černou vůbec neřešila. A jak píšou holky, nezapomeňte na něco přes šaty, bude tam na tuty větší zima než venku. Držím ✊ pěsti, ať to zvládne 😉

hojda
27. čer 2023

Při obřadu si v nějakou chvíli člověk podává ruce s lidmi okolo, nejsem věřící, tak nevím, jestli se to dělá vždy, asi ti/nám k tomu možná řekne víc někdo z věřících...

teerulka
27. čer 2023

Rakev nebývá otevřená při obřadu, z toho dcera nemusí mít obavy (za stovky pohřbů v mnoha různých farnostech jsem to nikdy neviděla). Zhruba v polovině pohřbů bývá otevřená přede mší a chodí se rozloučit především nejbližší rodina a přátelé. Ostatní lidé během tohoto rozloučení často čekají venku před kostelem. Cca pět minut před začátkem mše se rakev zavírá a přicházejí do kostela lidé zvenčí a pokládají před rakev květiny. V druhé polovině pohřbů nebývá otevřená vůbec, zvláště v případě tragických úmrtí (nehody s viditelným zraněním) se rakev samozřejmě neotevírá. Rozloučení v kostele bývá na 45-55 min. naprosto výjimečně hodinu (pokud je více proslovů). Modré šaty jsou určitě vhodné, spíše záleží na střihu, nehodí se šaty na ramínka a příliš krátké. Pohřeb je silný zážitek, ale v tomto věku už je vhodné si tím projít a s blízkým člověkem se rozloučit 💜

teerulka
27. čer 2023

Ještě mě napadlo, že kromě květiny (stačí jedna růže, v případě více květin sudý počet květů), je vhodné si vzít symbolickou částku, v některých farnostech se během mše vybírají peníze, 20Kc je ok😉 Jak je zmíněno výše, ruce se během obřadu podávají a to jen s nejbližšími okolo stojícími, to nemá nic společného s kondolencí. Kněz vyzve lidi větou " pozdravte se znamením Kristova pokoje" a lidé si se slovy Pokoj Vám/Tobě podají ruce.

teerulka
27. čer 2023

Ještě jsem zapomněla dodat, že pokud by se jednalo o pohřeb kněze, nebo člověka patřícího k nějakému řádu, tak by rakev během obřadu otevřená být mohla. Ale to asi nebude tento případ.

monaluza
27. čer 2023

@marimanta co se týče toho různého vstávání a klekání při obřadu, to obvykle kněz řekne, protože ví, že na pohřbu mohou být i lidé, co obvykle na mše nechodí, takže by to nevěděli ..

marimanta
autor
27. čer 2023

Děkuji ještě jednou za všechny informace, padlo tu spoustu důležitých věcí. Všechno s dcerou ještě projdu, ale určitě to zvládne. Bude tam i s děvčaty, která do kostela chodí... Ve škole si dokonce domluvila, že ji vyzvednu v půli výletu, na který se moc těšila.
Pán nebyl nijak příbuzný, dcera u nich jezdí už několik let na koni.

konidana
27. čer 2023

@marimanta bude tam krom kamaradek znat i nejake dospělé prepokladam, aby se mohla na nekoho pripadne obratit o pomoc. Kdyz jsme byli s detmi na pohrbu tchyne/babicky tak se tam dceri udelalo spatne, nemohla dychat a malem s sebou sekla. Bylo ji taky asi 13. Podobne stavy v puberte jsem tedy obcas mivala i ja bezne a ona je take nachylna, no a k tomu ta atmosfera pohrbu....
Uprimnou soustrast.

konidana
28. čer 2023

@mata2hari to me nenapadlo, ze v kostele to neni takovy... ale nakonec to trochu dava smysl☺

marimanta
autor
28. čer 2023

Holky, ještě jeden dotaz... 🤦🏻‍♀️ Dcera mi teď psala, že holky vymyslely (sama neví, kdo přesně, jestli to s někým probraly...), že by šly v tmavých rajtkach a oddílovem triku. Na jednu stranu se mi to úplně nezdá, na druhou mi to přijde pěkné, protože pro koně a jízdárnu žil... http://www.aschk.cz/aktuality/smutecni-oznameni/
Fakt nevím, jestli je v tom podpořit nebo rozmluvit...

Vážně si připadám jako mimoň....

marge_s
28. čer 2023

@marimanta dobre to vymyslely 👍

konidana
28. čer 2023

@marimanta za mne supr nápad, jen nevím jak se to slučuje s kostelem, ale za mne ano🙂

marimanta
autor
28. čer 2023

No právě... myšlenka se mi líbí moc, je mi jedno, co si kdo pomyslí. Jen nechci, aby se nějak dotkly rodiny. Každopádně děkuji.

konidana
28. čer 2023

@marimanta i v rodině určitě věděli, čím zesnulý žil😉

mata2hari
28. čer 2023

@konidana zažila jsem spoustu civilních pohřbů, kde se rekapituloval život a bylo to hrozně smutný..zažila jsem i spoustu pohřbů v kostele, kde se sloužila mše a ta atmosféra je úplně jiná, taková “veselejší” hodně smířlivá. Nejhorší na takových pohřbech je pak přistupovat ke spuštěné rakvi a kondolovat pozůstalým 😢

mata2hari
28. čer 2023

@marimanta myslivci chodí v mysliveckém, hasiči v hasičském..za mě je to krásná pocta 👍 kostelu by to vadit nemělo, v čem jsou tmavé rajtky horší, než třeba jeany? Za mě v ničem a tady je to prostě tématicky hodící se.

teerulka
28. čer 2023

Úplně v pohodě😉 nosí se do kostela všechny možné uniformy a kroje, občas to až zavání folklórem a skanzenem a to já osobně úplně nemusím... Ale tady to je o něčem jiném. Pokud samotný oděv není vyzývavý nebo jinak spolecensky nevhodný a navíc se vztahuje k oblíbené činnosti zemřelého, tak to bude pěkné gesto.

marimanta
autor
28. čer 2023

Díky, holky 🌻