Volné diskuze
lion
7. říj 2005

Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂
syll.
8. zář 2011
@skaredka Elenku chce kamarádka 🙂
katkapapacova
8. zář 2011
ahoj mne sa paci ELIAH chlapcenske a pre dievca?ANABELA, mne vsak neprejde ani jedno, vsetky co som navrhla moj muz zrusil
kristi
8. zář 2011
@skaredka a na holku mate co?
marketnieuw
8. zář 2011
@skaredka kdyz das Simeon, tak to pak budete mit Sammy a Simmy 😃
marketnieuw
8. zář 2011
pro inspiraci statistiky jmen v Belgii 2003-2008
http://statbel.fgov.be/fr/statistiques/chiffres...
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw no ty bláho, koukám na ta belgická top jména a jsem celkem překvapená, "český" Milan absolutně paf a pak mě taky zaujalo množství arabských (nebo už snad i muslimských) jmen, tam je taková silná komunita?
marketnieuw
8. zář 2011
jojo, Milan, to jsem taky ze zacatku cumela ... tady to ted hrozne frci 😃
no a Arabove, ano, je to tak... hlavne v Bruselu - tam je, mimochodem, na prvnim miste chlapeckych jmen Mohamed =-)
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw 😃 😃 😃 jsem stále pouze v r. 2007 a ať mi ještě někdo řekne, že dávám dětem ujetá jména, na Harley-Davidson nebo Mel-Gibson fakt nemám 😃 😃 😃 😃
kristi
8. zář 2011
@marketnieuw a Jade....to je bozi
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw to jsem viděla, i některá ta jména jedno nebo spojená jsou dost arabská...
Má ten Milan nějakou tradici nebo je to odněkud převzaté a rozjelo se. myslím tím, jestli se to tam už i dříve třeba občas dávalo, jako ve starší generaci a teď to někdo objevil a všichni na tom ujíždí.
Jako u nás se rozmohlo hodně jmen s -áš nebo taková ta kdysi starší jména Antonín, Václav, Marie, .........
marketnieuw
8. zář 2011
@lucisa v Holandsku je Milan letos dokonce na 3. miste 😉
http://www.svb.nl/int/nl/kinderbijslag/kinderna...
marketnieuw
8. zář 2011
@lucisa ja bych rekla, ze je to celkem nedavna zalezitost
marketnieuw
8. zář 2011
jo ale Emma se drzi, co ? 😃
lucisa
8. zář 2011
Yana, Jana, Lucie, Zita, přijde mi, že je tam i nějak moc Čechů 😃
Ale zajímavá jsou třeba Luna nebo Mathéo. Absolutní úlet pro mě Jasper, Hamza, Kobe.....
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw jj, Emma je tam hodně. I Noah nebo Nathan, ty se mi líbí, Nathan by u nás celkem šel, ale s Noahem by byl dost problém v českém skloňování. :-S
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw je v Belgii absolutní benevolentnost, co se týče křestních jmen, vyjma zákazu jmen po rodičích (platí to i pro prarodiče?) nebo si mohou lidé jméno dát jakékoliv, prochází to nějakou matrikou na schválení, musí být jméno už v porodnici nebo je tam trochu jiná praxe?
marketnieuw
8. zář 2011
@lucisa Lucie bych rekla, ze je spis francouzske, ne?
Luna je ted taky hodne popularni a Matheo jsme meli pro pripadneho chlapecka 😃

Jasper a Kobe jsou celkem bezna jmena, ale Hamza to jsem jeste neslysela, to snad musi byt arabske 😉
kristi
8. zář 2011
@lucisa Nathana jsem vzdy chtela, neprojde u chlapa.....bohuzell.....a Luna je krasne, bylo to rodne prijmeni my sefovy ve Spain.....
marketnieuw
8. zář 2011
@lucisa Noah by se asi nesklonoval ...

jj, tady muzes dat cokoliv si myslim 😃 (ale, urcite nejaka pravidla jsou - zrejme ne hanliva jmena, jmena veci atd.)
po prarodicich pry asi ano - ted jsem se ptala manzela - ale neni si jisty 🙂

v porodnici davat jmeno nemusis, ale do 4 dnu musi jit otec osobne nahlasit narozeni ditete na matriku a tam uz ho musi zapsat se jmenem
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw omlouvám se za hodně otázek, ale když už jsi tady, tak se musím poptat a využít toho.
Lucie je úplně původně latinského původu, ale dost běžné i ve Fr., proto se nedivím Belgii, vzhledem ke složení a dělení Belgie, kdy je část frankofonní (doufám, že to ještě platí, učili jsem se to tak ve fránině =-) ).
A co Kara? Je to běžné belgické jméno, jak jste na něj přišli a co rozhodovalo u výběru, aby se to četlo stejně u vás i v CZ?
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw no to je mi jasné, že by se neskloňoval, ale právěže spoustě lidí by to asi znělo divně a mělo by tendence říkat [s Noaem], [k Noaovi] apod., což teda zní hrozně.... ]-( :-p
Manžel si není jistý? 😃 Tak to asi nebude moc časté, lidé to asi raději nedávají, aby nevznikl problém ..... :-N
katana11
8. zář 2011
Aylin, mne sa toto meno moc paci x-) skoda ze moj mm na zahranicne mena nema vnady 😃
marketnieuw
8. zář 2011
@lucisa jojo, jsou tu 3 casti - valonska na jihu (francouzsky mluvici), vlamska na severu (holandsky mluvici) a nemecka u hranic s Nemeckem a Lucemburskem - tady jsem nasla nazorny obrazek 😃 http://neon.niederlandistik.fu-berlin.de/static...

Kara vubec neni belgicke jmeno - je irske - a prisel na nej Tony, kdyz jsme se divali na tanecni soutez na BBC (tam byla jedna sympaticka krasavice s timto jmenem)
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw Kobe, Robbe, Wout, Seppe, Senne, Rune - fakt zvláštní..... 😎

Emma bezkonkurenční, zajímavá Lotte. Jak se vyslovuje Noor?
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw jééé, to je pěkné, tak tatínek vybral...... 🙂
Mě docela překvapuje, že se to jméno píše s K, ve většině cizích zemí jsou jména s C.

A v tom tvém přehledu je zajímavá ještě jiná věc, u kluků je těch arabských (nebo muslimským, co já vím) jmen fakt hafo, ale u dívčích mi žádné arabsky nezní. Buď nejsou u holek Arabové tak tradiční a nedávají svá jména, nebo se jim daří počít a rodit jen kluky. Anebo se jim víc líbí místní jména. 😃
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw tak ta vlámská a valonská jsou celkem stejné, ale německá část je dost malinká. Vy žijete a mluvíte jakým jazykem? A mluvíš na malou česky nebo spolu všichni doma mluvíte neutrálně, třeba anglicky?
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw sorry, jsem děsně zvědavá, na téhle straně se furt ptám jen já |-| :-N
marketnieuw
8. zář 2011
Lotte jsem chtela ja, ale manzel ani slyset 😃
libila se mi to totiz zdrobnelina Lotka pro pouziti v CR

Noor se vyslovuje "Nór"
Wout - "Vaut" (je to zkraceny Wouter) - ve FR Gautier, v UK Walter
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw Lotka, Lotynka je pěkná... 🙂
Ale chápu, že třeba v Belgii to může mít nějaký jiný nádech, archaický, nebo tak něco a manžel má k tomu averzi. Něco jako nápad manžela @skaredka Kazimír. Jemu to možná zní exoticky a coll, ale u nás se na to díváme zvláštně. 😃
Ten Waut je takový - no neumím to napsat - zní mi to jako wau, prostě bych měla pocit, že se furt něčemu divím, než že volám na dítě. 😃
lucisa
8. zář 2011
@marketnieuw A dávají se v Belgii dvě křestní jména nebo vůbec?

Začni psát odpověď...

Odešli