Neobvyklé jméno pro chlapečka
Ahojte holky, poraďte neobvyklé jména pro chlapečka. Nechceme žádné obyčejné jména, neříkám že se nám nelíbí žádné ale jde o to, že to je všude samý Tadeáš, Matyáš, Jakub apod. 😏
Mohou to být i cizí jména, nejlépe ta co se píšou a čtou stejně. A něco co by se hodilo k příjmení Navrátil. 😊
Pořád hledám ale nic nenacházím, tak třeba budete mít lepší nápady 😉
Stručné shrnutí
- Rodiče, kteří chtějí neobvyklé chlapecké jméno, mají na výběr mezi staročeskými jmény (Heliodor, Bořivoj, Hostivít, Barnabáš), méně častými klasickými jmény (Leopold, Eduard, Vilém) a cizími jmény čitelnými v češtině (Maxim, Stellan, Eliot).
- Doporučeným zdrojem inspirace pro výběr jména je kniha "Jak se bude vaše dítě jmenovat", která uvádí původ, význam a zdrobněliny jmen.
- Při volbě jména rodiče často porovnávají zvuk s příjmením (zmiňováno konkrétně příjmení Navrátil) a berou v úvahu současnou popularitu jmen (Damián, Benjamin, Vincent, Maxim byly v diskuzi označeny za častěji se vyskytující).
Nejčastější otázky
Q: Jak najít neobvyklé české jméno pro chlapečka?
A: Hledejte mezi historickými českými jmény uvedenými v onomenu, například Heliodor, Bořivoj, Hostivít, Vintíř, Bivoj, Vendelín nebo Barnabáš; v diskuzi byly opakovaně zmíněny také jména Leopold, Eduard a Vilém.
Q: Kde hledat inspiraci pro výběr jména a co tam najdu?
A: Doporučená kniha "Jak se bude vaše dítě jmenovat" obsahuje přehled jmen, jejich původ, význam a zdrobněliny; v diskuzi byla kniha přímo doporučena jako praktický zdroj.
Q: Jak zvážit cizí jméno vůči českému příjmení Navrátil?
A: V diskusi někteří varovali před kombinacemi typu Ahmed Navrátil jako nesouladnou, zatímco jiní uvedli, že cizí jména jako Maxim, Stellan nebo Eliot znějí dobře i s příjmením Navrátil; doporučení znělo porovnat konkrétní kombinaci při výběru.
Q: Budou neobvyklá jména riskem šikany?
A: V diskuzi se objevily dvě polohy: část diskutujících tvrdila, že s nevšedním jménem hrozí posměch a "bude trpět" (příkladem kritika Heliodora), jiní poukazovali, že posměch závisí na chování okolí a že na každé jméno se dá něco najít; jednoznačná odpověď nezazněla.
Q: Jaké krátké varianty a zdrobněliny se v diskuzi uváděly u konkrétních jmen?
A: U Heliodora byly navrženy zdrobněliny "Heli" nebo "Helík"; u Maxim/Maximilianu se v praxi často používá "Max" nebo "Maxmiliáne"; u Radima se zmiňovalo "Raďo" nebo "Radímku".
Q: Která jména byla v diskuzi označena jako momentálně populární a kterým se vyhnout, pokud chcete originalitu?
A: Jména označená jako populární: Damián, Benjamin, Vincent, Maxim, Samuel; jména doporučená pro originalitu: Heliodor, Hostivít, Barnabáš, Vintíř, Bořivoj.
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména by měla vycházet z osobního citu rodičů ("vybírejte srdíčkem") a z toho, jak jméno zní s příjmením Navrátil.
- Existuje široká nabídka alternativ: staročeská jména, méně častá klasická jména a přejatá cizí jména čitelná v češtině.
- Na každé jméno se dá najít nějaký negativní komentář; to bylo v diskuzi opakovaně konstatováno.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že cizí jména se k typicky českému příjmení (např. Navrátil) nehodí; jiní uvádějí, že jména jako Maxim, Stellan nebo Eliot s příjmením znějí dobře.
- Někteří argumentují, že neobvyklé jméno dítěti uškodí a bude terčem posměchu; jiní odpovídají, že posměch je problémem okolí a že výběr jména by neměl být omezován obavou z vtipů.
Otevřené otázky
- Jaký dopad bude mít současná popularita jmen (Damián, Benjamin, Maxim, Vincent) na jejich vnímání za 10–20 let?
- Které konkrétní cizí jméno zní nejlépe s příjmením Navrátil v praxi?
- Jaké zdrobněliny se přirozeně uchytí u méně obvyklých jmen a jak to ovlivní každodenní používání?
Zmíněné značky a firmy
Jak se bude vaše dítě jmenovat, Mirai, Tisíc a jedna noc, Stella, Zagorka, Černá Barbora
Zmíněné produkty a metody
Jak se bude vaše dítě jmenovat, Stella, Zagorka, Černá Barbora
Místa a osoby
Heliodor Píka, Veronika Žilková, Mirai, Gottwald
@andylle
zahranicni jmeno k typicky ceskemu prijmeni bych nedavala.takovy Ahmed Navratil to musi byt pecka :D
Jo a pro dalsi syny muz planuje Bertranda a Bertolda. Ale jen pres moji mrtvolu...
Já mám Karla a všichni v porodnici koukali a říkali, že snad ani nepamatují, kdy měli naposledy Káju🙂
Me by se libil Radim Navratil, Zdrobnelina Raďo, Radimku, je to takove moc nepouzivane jmeno , teda podle me , jeste mi sedi Vincent , ale to vzdy vidim syna od Zilkove to by mi asi vadilo.
Máme Benjamina a žádného dalšího neznám. Ale je pravda, že za ten rok a půl od mého porodu jsem pár Beníků zaznamenala i tady na MK.
My jsme dali chlapečkovi jméno Eduard a všichni nám to moc chválí. Tohle jméno jsme si opravdu zamilovali. V okolí máme také malého Jindřicha, Mikuláše, Huga, Jaroslava, Kristiána.
@janapetrvalska Radim mě taky napadl, ale příteli se to zrovna dvakrát nelíbí právě. 😁 ještě jsme přemýšleli nad Damiánem to se líbí oběma, a mě se ještě docela líbí Mateo 😊
Jo my to vzali uz rovnou zkracene, hodi se to k příjmení, sice jsme slyseli par nazoru ze je to jak na psa, ale v cizích zemích, taky používají Maxe na lidi
😁Maxim se mi taky libi a kdyz zlobi rikam mu Maxmiliáne 😁

My máme Vítka, těch moc není.