Neobvyklé jméno pro chlapečka
Ahojte holky, poraďte neobvyklé jména pro chlapečka. Nechceme žádné obyčejné jména, neříkám že se nám nelíbí žádné ale jde o to, že to je všude samý Tadeáš, Matyáš, Jakub apod. 😏
Mohou to být i cizí jména, nejlépe ta co se píšou a čtou stejně. A něco co by se hodilo k příjmení Navrátil. 😊
Pořád hledám ale nic nenacházím, tak třeba budete mít lepší nápady 😉
Stručné shrnutí
- Rodiče, kteří chtějí neobvyklé chlapecké jméno, mají na výběr mezi staročeskými jmény (Heliodor, Bořivoj, Hostivít, Barnabáš), méně častými klasickými jmény (Leopold, Eduard, Vilém) a cizími jmény čitelnými v češtině (Maxim, Stellan, Eliot).
- Doporučeným zdrojem inspirace pro výběr jména je kniha "Jak se bude vaše dítě jmenovat", která uvádí původ, význam a zdrobněliny jmen.
- Při volbě jména rodiče často porovnávají zvuk s příjmením (zmiňováno konkrétně příjmení Navrátil) a berou v úvahu současnou popularitu jmen (Damián, Benjamin, Vincent, Maxim byly v diskuzi označeny za častěji se vyskytující).
Nejčastější otázky
Q: Jak najít neobvyklé české jméno pro chlapečka?
A: Hledejte mezi historickými českými jmény uvedenými v onomenu, například Heliodor, Bořivoj, Hostivít, Vintíř, Bivoj, Vendelín nebo Barnabáš; v diskuzi byly opakovaně zmíněny také jména Leopold, Eduard a Vilém.
Q: Kde hledat inspiraci pro výběr jména a co tam najdu?
A: Doporučená kniha "Jak se bude vaše dítě jmenovat" obsahuje přehled jmen, jejich původ, význam a zdrobněliny; v diskuzi byla kniha přímo doporučena jako praktický zdroj.
Q: Jak zvážit cizí jméno vůči českému příjmení Navrátil?
A: V diskusi někteří varovali před kombinacemi typu Ahmed Navrátil jako nesouladnou, zatímco jiní uvedli, že cizí jména jako Maxim, Stellan nebo Eliot znějí dobře i s příjmením Navrátil; doporučení znělo porovnat konkrétní kombinaci při výběru.
Q: Budou neobvyklá jména riskem šikany?
A: V diskuzi se objevily dvě polohy: část diskutujících tvrdila, že s nevšedním jménem hrozí posměch a "bude trpět" (příkladem kritika Heliodora), jiní poukazovali, že posměch závisí na chování okolí a že na každé jméno se dá něco najít; jednoznačná odpověď nezazněla.
Q: Jaké krátké varianty a zdrobněliny se v diskuzi uváděly u konkrétních jmen?
A: U Heliodora byly navrženy zdrobněliny "Heli" nebo "Helík"; u Maxim/Maximilianu se v praxi často používá "Max" nebo "Maxmiliáne"; u Radima se zmiňovalo "Raďo" nebo "Radímku".
Q: Která jména byla v diskuzi označena jako momentálně populární a kterým se vyhnout, pokud chcete originalitu?
A: Jména označená jako populární: Damián, Benjamin, Vincent, Maxim, Samuel; jména doporučená pro originalitu: Heliodor, Hostivít, Barnabáš, Vintíř, Bořivoj.
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména by měla vycházet z osobního citu rodičů ("vybírejte srdíčkem") a z toho, jak jméno zní s příjmením Navrátil.
- Existuje široká nabídka alternativ: staročeská jména, méně častá klasická jména a přejatá cizí jména čitelná v češtině.
- Na každé jméno se dá najít nějaký negativní komentář; to bylo v diskuzi opakovaně konstatováno.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že cizí jména se k typicky českému příjmení (např. Navrátil) nehodí; jiní uvádějí, že jména jako Maxim, Stellan nebo Eliot s příjmením znějí dobře.
- Někteří argumentují, že neobvyklé jméno dítěti uškodí a bude terčem posměchu; jiní odpovídají, že posměch je problémem okolí a že výběr jména by neměl být omezován obavou z vtipů.
Otevřené otázky
- Jaký dopad bude mít současná popularita jmen (Damián, Benjamin, Maxim, Vincent) na jejich vnímání za 10–20 let?
- Které konkrétní cizí jméno zní nejlépe s příjmením Navrátil v praxi?
- Jaké zdrobněliny se přirozeně uchytí u méně obvyklých jmen a jak to ovlivní každodenní používání?
Zmíněné značky a firmy
Jak se bude vaše dítě jmenovat, Mirai, Tisíc a jedna noc, Stella, Zagorka, Černá Barbora
Zmíněné produkty a metody
Jak se bude vaše dítě jmenovat, Stella, Zagorka, Černá Barbora
Místa a osoby
Heliodor Píka, Veronika Žilková, Mirai, Gottwald
Nebudu psát cizí co mě napadnou, ale řeknu ty co se mi líbí a které jsem sama chtěla pro kluka 😅 Vincent, Alan, Alec, Axel, Hynek, Jáchym, Dorian, Damián, Bruno, Oliver, Hugo, Bartoloměj, Vendelín, Adrien a René 🙂
Vilém 🙂 i k prijmeni se hodi . Nebo Premysl . Cizi jmena k ceskemu prijmeni Navratil fakt nee .
@nafuka 😁 mě nikdy nenapadlo dát dítěti echt extra jmeno, aby se lišil od ostatních. Hned v 18ti bych hnala na matriku se přejmenovat treba na Honzu 😂
No mne se treba extremne nelibi jmeno Radek, takze jmeno Heliodor bych dala stokrat radsi 😄
@martaskaaa Tisíckrát lepší než Matěj, Jakub,Šimon aneb zavoláš a otočí se půlka hřiště, ve třídě (už i ve školce) se jich sejde pět a někdy to sklouzne i k nepříjemnostem pro dítě v rámci rozlišení.
Každýho věc.
Stačí napsat, že se Ti fakt nelíbí.
Takhle se můžeme jen ptát: Tady fakt existuje člověk, který neví, kdo byl Píka? 😨🙄 To je fakt příšerný!
(A ještě aby náhodou nebyl prapradědeček toho mimina).
Je to krásný jméno, má význam, má příběh (nejen náš Píka, ale to jméno je staré min. 2000 let).
@janapetrvalska Vincent samo o sobe se mi nelibi ale Vincent Navratil zni kupodivu dobre 🙂
@andylle
Tedka bezi Tisic a jedna noc,je to turecky serial,tam najdes netradicnich jmen... :D
nektere jsou docela pekne,treba Kerem 🙂
@zelenaesmolda Mozna proto, ze uz jsi ho nekde zaslechla (a vedome nevnimala). Vincent Navratil je mlady herec, syn Veroniky Zilkove.
Fakt mi přijdou smutné názory, že nějaké dítě je kvůli jménu chudák. Pak se nemůžeme divit, že se děti smějí jiným, odkud to asi mají, že. Každému se líbí jiné jméno, tak co je na tom špatného. To, že se nelíbí zrovna vám, je sice pochopitelné, ale přijde mi nevhodné to někomu totálně hanit.
Pro zakladatelku: doma máme Eduarda. Teď čekáme druhého chlapečka a ve hře jsou nebo byla jména jako Cyril, Metoděj, Melichar, Bartoloměj, Barnabáš, Augustýn, Otakar, Hugo, Hubert, Alexandr, Emilián, Kilián.
@netopejr ja Jakuba mam a ani jsem neresila, ze jich je plno. Lepší nez aby se mu kazdy smál cely život, jak se blbě jmenuje. A že se otočí pulka hriste, tridy... to bylo za kazdy doby. A vubec neresim, kdo byl Heliodor, jestli pozitivni, negativni, prostě to jmeno samo o sobě je strašný a to dítě bude trpět... muj názor
Já mám celkem ráda jména Oliver, Viktor a Barnabáš. Jsou to taková silná jména. Pokud teda chceš něco ne úplně obvyklého.. Jinak jsou jména mého srdce Matěj a Šimon, ale máme malou princeznu :D
@zelnahlava
vsechny tyhle jmena jsou posledni dobou v mode takze uz nejsou neobvykle,teda az na toho barnabase
Myslím, že se teďmoc nedávají slovanská jména typu Miroslav, Jaromír, Slavomír, Jaroslav, ap., pokud nejsou v rodině, takže kdyby se vám nějaké z toho líbilo, budou znít velmi dobře. Prokop, Hubert, Herbert, nakonec i těch Robertů dnes není moc, Vladislav, Svatopluk, Bohuslav, Bohumil, Zdeněk, Stanislav,Vlastimil, Miloslav.
Nějaký ten -slav by mi k vašemu příjmení pasoval.. Může být obvyklejší nebo míň, všem se říká běžně a mají spoustu podob.

Me se hrozne libi Valerian, Bartolomej nebo Richard - tech asi taky moc neni.