Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
a uvidíš všechny příspěvky!
tratatundra AMBASADORKA
11. pro 2018 Čtené 477x

V krbu praská teplý ohýnek, já zachumlaná do deky a přitulená v náruči svého manžela popíjím svařáček a koukám u toho na Kevina ztraceného v New Yorku. Za okny chumelí, děti zkoušejí, kolik vydrží dárečky, které jim včera nechal pod stromečkem Ježíšek. My, dospělí, rozjímáme nad včerejší večeří, kde se sešla celá rodina. Všude je klid, ticho… Ano ano, tak nějak si představuji ideální vánoční svátky. Ale nebyl by to život, kdyby bylo vše dokonalé!

Místo domácí pohody a “noh nahoru” na první svátek vánoční absolvujeme každoročně cestu autem 300km, abychom se pak následující týden honili od návštěvy k návštěvě a domů se vracíme unaveni, zničeni a kolikrát i malinko otráveni, a teprve kolem Silvestru si začínáme užívat sváteční atmosféru.


Jako dítě si to ale pamatuji úplně jinak. Na Štědrý večer jsem vždy chodila spát pozdě a na Boží hod jsem vstávala brzo, abych si užila těch dárků od Ježíška. Od rána jsme se přecpávali cukrovím a zbytky z večeře, koukali na pohádky a na oběd k nám každý rok přijela babička s dědou a strýčkem a do pozdního večera u nás byla rodinná párty jak se patří. Rodina pohromadě… Milovala jsem ty dny. A další den se pokračovalo u mé druhé babičky a tam jsme se sešli všichni. Babička, děda a tři tatínkovi sourozenci s rodinami a my, děti, jsme lumpačili a dospěláci se zabávali po dospělácku. A všude jsme chodili pěšky! Auto jsme neměli a pamatuji si, jak jsem počítala rozsvícené stromečky v oknech cestou domů. Navíc, jako dítě jsem považovala za samozřejmost, že byl o Vánocích sníh a cestu jsme si krátili koulovačkou a před domem jsme stavěli sněhuláka! Jsou to úžasné a neopakovatelné vzpomínky. Přestože jsme nedělali nic, co se považuje za božohodové a štěpánské zvyky (snad kromě toho navštěvování a přežírání), naše tradice byly nádherné a budou navždycky hluboko zapsané v mé paměti.

Ale jaké jsou ty "pravé" poštědrovečerní zvyky a tradice?

Narození Páně

Pro křesťanský svět je 25. prosinec nejdůležitějším dnem Vánoc. Oslavuje totiž narození Ježíše Krista a teprve v tento den pro křesťany začínají ty pravé Vánoce. Prvnímu svátku vánočnímu říkáme i Boží hod vánoční. V tento den, před 2018 lety putovali Marie a Josef do Jeruzaléma kvůli sčítání lidu, ale než tam dorazili, v Betlémě museli své putování přerušit, aby se tam mohl narodit jejich syn, který se stal pojítkem mezi Bohem a lidmi.

Od dávných dob je tento svátek věnován hodování v kruhu nejbližších a božíhodová tabule by měla nabízet to nejlepší, co domácnost má. Původně se ale jednalo o “duchovní hodování”, z čehož pravděpodobně pochází i název Boží hod. V tento den věřící častěji přistupovali ke svatému přijímání a navštěvovali víc kostely. Jinde se uvádí jako etymologický základ slova hod starší výraz god - “čas”, přičemž se jako význam slovného spojení Boží hod udává “čas zvláště zasvěcený Bohu”.

Věřící se tradičně vypravují na božíhodovou mši do kostelů a mnozí "nekřesťané" v tento den navštěvují kostely výjimečně taky, aby se podívali na vystavené jesličky. Betlémy ale pořád častěji nacházíme nejen v kostelech, ale taky na náměstích ve městech a obcích a tradičně se u nich zpívají na první svátek vánoční i koledy. V kostelech ale nejsou výjimečné ani vánoční hry, které zobrazují scény z příběhu o narození Mesiáše.

Přestože jsou Vánoce považovány za křesťanský svátek, jeho pohanská verze- svátek zimního slunovratu, byl slaven už dávno předtím, než křesťané začali slavit narození Ježíše. Už ve třetím století se v tento den- 25. prosince slavilo zrození- Zrození Slunce, svátek zasvěcený otci bohů- Saturnovi.

Na Boží hod...

K tomuto dni se váže i několik pranostik a pověr, které varují před neštěstím, které měla přinést, napříhlad, práce na Boží hod. Nesmělo se ani stlát postele, zametat a dokonce v domě nemělo být pověšené prádlo, jelikož právě prádlo mělo do roka na provinilce přinést smrt. Navíc, jestliže v domě vyhasl oheň, nesmělo se ho znovu zapálit. Tento den byl určen pouze k odpočinku, hodování a rozjímání. Kdysi nebyly běžné ani návštěvy v tento den a jestli se už někdo na návštěvu vydal, musel s sebou přinést koledu a popřát.

A tady je pár pranostik: 

 • Mráz na Boží narození – zima se udrží bez proměny.
 • Když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší.
 • Padá-li na Boží narození sníh, hodně obilí bude na polích.
 • Jasné Vánoce – hojnost vína a ovoce.
 • Na Boží hod vánoční vítr od západu přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad, od poledne dobrý rok.
 • Podle počasí dnů a nocí od Božího narození do svátku Tří králů určuje se počasí pro dvanáct měsíců příštího roku.
 • Ve vinařských krajích sledovali věřící během mše v kostele pronikající sluneční paprsky skrz okenice. Pokud ozářily při mši faráře, bylo to znamení hojné úrody nadcházejícího roku.

Kdo je svatý Štěpán?

Sv. Štěpán- první křesťanský mučedník, který prohlašoval Krista Mesiášem, byl Žid obrácený na křesťanskou víru. Za svoje kázání byl ale udán a obviněn z hanobení Boha, byl odsouzen a kolem roku 40 p.n.l. ukamenován. Považuje se za patrona koní i patrona pacholků u koní a kočích; zedníků, krejčích, kameníků, tkalců, tesařů, bednářů.

Vzýval se i proti bolestem hlavy, píchání v boku a posedlosti či za dobrou smrt.

Koleda, koleda Štěpáne!

Druhý svátek vánoční je považován za “méně náboženský” z vánočních svátků, kdy je povolena trocha rozpustilosti. Narozdíl od Božího hodu, kdy bylo na programu rozjímání a duchovný růst, na Štěpána přicházelo na řadu veselí a zábava. Proto tradičně bývalo zvykem na svátek svatého Štěpána chodit koledovat, za což koledníci dostávali výslužku a někdy i drobný peníz. Dříve koledovali pouze kněží, až později začaly koledovat děti, které s sebou nosívaly hůlku, na které měly v bedýnce pod betlémskou hvězdou malé jesličky. Do dnešních dnů jsme tento zvyk převzali v podobě navštěvování příbuzných a známých a předávání si dárků. V kostelech na Štěpána kněží světili sedlákům osivo.

Na Štěpána není pána

Kdysi se svátek sv. Štěpána považoval za konec roku a měnila se služba pacholků, kterým byla vyplacena odměna a začínala týdenní dovolená. S tím souvisí nejen veselí, ale i jeden zvyk. Aby chlapi dali ženám najevo, že jsou v domě pány- měli peníze a volno z práce- ženy je chodily holit a leštit boty a byl-li sníh, omývali jim obličeje sněhem. V některých vesnicích se tento zvyk traduje do dnešních dnů v podobě omývání obličeje hadříkem.

Tradiční hostina

Na Svatého Štěpána by měla být součástí sváteční hostiny tradičně husa nebo kachna, případně jiná drůběž. Pro tuto příležitost se hodí dnes už téměř zapomenuté perličky, ale přípustný je jakýkoli opeřenec včetně kuřete.

A k svátku svatého Štěpána se váže taky několik pranostik: 

 • Když sv. Štěpán vyfouká bláto, bude pěkné jarní období nato.
 • Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně úrody.
 • Svítí-li na Štěpána večer hodně hvězdy, urodí se hodně hrachu.
 • Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce.

Věřím, že stejně jako já u psaní, jste se i vy něco nového dočetli, zaspomínali si na svoje dětství a naladili se na vánoční atmosféru.

A teď už mi nezbývá nic, než popřát vám: 

                                                                Katka a PEPCO

Zdroje:

https://www.blesk.cz/25-prosinec-slavime-1-svatek-vanocni-bozi-hod

http://www.magazinelita.cz/clanek/6056-25-prosinec-bozi-hod-vanocni/

https://eurozpravy.cz/domaci/zivot/62378-dnes-je-bozi-hod-jake-tradice-se-dodrzuji/

https://www.novinky.cz/vanoce/453387-prvni-svatek-vanocni-narozeni-pane-neboli-bozi-hod-vanocni.html

https://m.fler.cz/blog/tradice-na-stepana-26855?fbclid=IwAR3GY7SLFwurox7Od6FUsKtj4me7ik_sK91ygb_ECNyc9sZWVdotDCAI6gc
https://domaci.ihned.cz/c1-39612780-vite-kdo-byl-sv-stepan-jehoz-svatek-si-pripominame-26-prosince
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/jihomoravsky-kraj/znojmo/667-2214-svaty-stepan-stal-u-vzniku-krestanskych-vanoc.html
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/dnes-je-bozi-hod-vanocni-vite-co-se-oslavuje.html

#vanoce_s_ambasadorkami
#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
6. pro 2018 Čtené 119x

A máme to za sebou. Mikuláši se svými družinami po celé zemi rozzářili dětská očička a naplnili mlsná bříška a dnes jsme se opět probudili do každodenní reality, ze které tři z vás na malou chvilku ještě vytrhnu.

Díky vašim odpovědím na moji včerejší soutěžní otázku jsem si připomenula spoustu vánočních písniček, na které jsem už i zapomněla a u nás doma jsme byli zas o kousíček blíž k Vánocům. A co mě velice překvapilo je, že vánoční klasiku u vás absolutně převálcovala Ewa Farna a její Vánoce na míru.

Ale abych nechodila kolem horké kaše... Soutěže se vás zúčastnilo neuvěřitelných 166, za což vám moc děkuji a jako moje poděkování posílám všem srdíčka.

A kdo se bude těšit z "elpéčka" Miro Jaroše- Těšíme sa na Ježiška? Generátor náhodných čísel vylosoval tři maminky:

1. @pekosek

2. @evina92

3. @hannn

Ve jménu svém i jménem PEPCO vám, dámy, srdečně blahopřeji a do několika dnů budete kontaktovány ohledně vaši výhry. 

A vy, které jste nevyhrály, nesmutněte, soutěžíme každý den až do 13.12. Dnes s @monny3 a Fisher Price, tak si to nenechte ujít. ;) 

#vanoce_s_ambasadorkami

#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
6. pro 2018 Čtené 541x

Vánoce Vánoce přicházejíííí... A jak jsme vám slibovaly, tak konáme a prvních pár dní Adventu budeme odpočítavat s vámi, ať nám to všem rychleji utíká.


A čím jiným si navodit tu pravou vánoční náladu, když ne písničkami? U nás od rána do večera z repráků všeho druhu zní "Už se všichni těšíme na Jééééžiška...," anebo krásné výšky Mariah Carey a její "All I want for Christmas is yooooou..." Což je ta lepší varianta, protože, když nic nezní, zním já a to se pak hermeticky do svých domů uzavírají i vzdálenější sousedi. 

Vánoční písničky k tomuhle období prostě patří a každý z nás má svoji oblíbenou. A moje otázka pro dnešní soutěž zní:

A abychom u těch písniček zůstali, PEPCO si pro vás připravilo velice speciální ceny. Na tři z vás totiž čeká unikátní výhra v podobě limitované vinylové desky, které bylo vydáno pouze 300ks a to se dnes jen tak nevidí!!! A jelikož jsou Vánoce hlavně o dětech, dětská očička rozzáří vánoční písničky z dílny Miro Jaroše

A co BÍLÁ vinylová deska Miro Jaroš - Tešíme sa na Ježiška obsahuje?

- zpěvník s texty a notovými záznamy písniček

- čtyři vánoční pohledy

- vlastnoručné přání Miro Jaroše uvnitř obalu

A ať už jste byly hodné, nebo zlobivé, už zítra ráno třem z vás udělá generátor náhodných čísel hezčí pomikulášské ráno. Stačí jen, aby jste splnily následující body:

1. Odpovězte na soutěžní otázku pod tento článek.

2. Dejte tomuto článku like.

3. Dejte like dnešnímu Vánočnímu článku u @kikina7

4. A vše udělejte do dnešní půlnoci.

Hodně štěstí v soutězi a ten nejkrásnější advent přeje Katka a PEPCO

#vanoce_s_ambasadorkami
#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
2. pro 2018 Čtené 53x

Nás to prostě baví. A vás podle všeho taky. Vánoce jsou navíc obdobím, kdy se mají plnit přání a sny a dělat si radost. Proto opět začínají DNY S AMBASADORKAMI.

Odfrkněte si na chvíli od vánočního shonu a odreagujte se při gruntování, zdobení, nakupování, pečení a všeho ostatního, co pro vás představuje začátek adventu. Máme pro vás znovu týden (dobře, tentokrát skoro dva) nabitý zajímavými články o Vánocích a o všem, co k nim patří, a také samozřejmě se spoustou soutěží. Protože ty ke dnům s ambasadorkami taky neodmyslitelně patří.

Vyhrát můžete všechno možné od drobností po hodnotné výhry. A i když se na vás třeba neusměje štěstí, obohatíte alespoň svého ducha. :slight_smile: Každý den vyhlížejte článek; jednou o vánočních pověrách, jindy třeba o tom, proč jíme zrovna to, co jíme. A čtěte pozorně, každý tento článek bude v jednom dni doprovázet také soutěžní článek, u jiné Ambasadorky. Takže dávejte pozor, lajkujte a komentujte.

Podrobná pravidla najdete v každém soutěžním článku. Jsou podobná jako v předchozích dnech s ambasadorkami. Nebyl čas vymýšlet nic extra nového, na tento formát už jsou všichni zvyklí. :slight_smile: Ale nějaká ta změna přeci jen proběhla, proto si je přečtěte pozorně:

Pravidla Dnů s ambasadorkami:

Pro účast je potřeba splnit tři podmínky:

- dát like soutěžnímučlánku

- odpovědět v komentáři na soutěžní otázku

- dát like Vánočnímu článku ze stejného dne (ze stejného dne, ve kterém vyšla soutěž – článek bude u jiné Ambasadorky)

Soutěž bude probíhat vždy od dopoledne do večera, konkrétní čas si pokaždé určí daná ambasadorka a uvede ho u soutěžní otázky.

Výherce bude vybrán pomocí generátoru náhodných čísel a vyhlášen buď ještě ten den, nebo druhý den dopoledne. Opět záleží na konkrétní ambasadorce.

Všichni soutěžící obdrží po skončení soutěže 10 srdíček jako poděkování za účast.

Pevně doufáme, že se vám i tentokrát budou dny s ambasadorkami líbit, užijete si je, dozvíte se něco nového a třeba si i odnesete jednu z výher.

Hodně štěstí! První článek se na blogu objeví už zítra!

Katka a PEPCO 

#pepco

#vanoce_s_ambasadorkami

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
6. lis 2018 Čtené 54x

Dopovat se přírodními vitamíny v zimních měsících nám přijde jako samozřejmost a nezbytná zbraň proti bacilům. Věděli jste ale, že pro konzumaci ovoce neplatí v zimě a v létě stejná pravidla? Tato pravidla ale nevymyslel žádný odborník na zdravou výživu, ani šaman, právě naopak, určuje si je náš organismus sám. Třeba já osobně jsem byla hodně překvapená, že přestože žiji celý život v domnění, že jíst hodně ovoce je v zimě ta správná cesta ke zdraví, není tomu úplně tak.

Jak to tedy je? Pravda je taková, že v zimě, jelikož je zima (to je překvapení, že jo?), potřebuje naše tělo zahřát. A to nejen zvenčí, ale i zevnitř. Nicméně, nadměrná konzumace ovoce má na organismus právě opačný efekt a prochlazené tělo se stává snadným cílem pro viry a bakterie. 

Několik pravidel

Na facebooku Stravování podle pěti elementů jsem narazila na tenhle seznam zásad, které bychom měli dodržovat při konzumaci ovoce v zimě a nemůžu se s vámi o ně nepodělit:

 • pro dostatečný příjem vitamínů a minerálů dejte přednost kořenové zelenině a kvašenému zelí před nadměrnou konzumací regionálního ovoce. Konzumace tepelně upravené zeleniny by měla převažovat nad konzumací zeleniny syrové.
 • pokud chcete zpestřit svůj jídelníček citrusovými plody a jiným cizokrajným ovocem v zimě, doporučuji si připravovat tzv. rychlé kompoty. Nakrájíte např. pomeranče a mandarinky na kousky , zalijete vodou s trochou jablečného moštu, přidáte cejlonskou skořici, zázvor a hřebíček a necháte chvíli jemně prohřát. Takové kompoty potom můžete konzumovat s nakvašenou obilnou kaší k snídani a nebo jako svačinku s namočenými ořechy. Stejným způsobem můžete připravovat i rychlé kompoty z jablek a hrušek. Zahřáté ovoce s kořením se již v těle chová úplně jinak než ovoce syrové. 
 • citrony doporučuji používat při vaření na dochucování a pokud pijete rádi vodu s citronem, přidejte ještě plátky zázvoru a zalijte si je horkou vodou a po doušcích popíjejte. 
 • sušené ovoce má v zimě své velké opodstatnění. Ovoce zbavené vody dodá energii, potřebné mikroživiny, ale neochlazuje. Ideální svačinka je hrstka sušeného nesířeného ovoce s hrstkou namočených ořechů, které stabilizují hladinu krevního cukru a zabraňují vyloučení nadměrného množství cukru do krve.

Já osobně se snažím jíst vždy sezónní zeleninu a ovoce, což v zimě úplně nejde, a tak jsem se dokonce, poučena moudřejšími, naučila v zimě upřednostnit mraženou zeleninu před tou "čerstvou" z pultů supermarketů. Mrazím si jak vlastní, tak kolikrát sáhnu po té z obchodu, jelikož si myslím, že kvalita a výživové hodnoty těch zamražených hned po sklizení jsou určitě lepší, než těch pěstovaných kdoví jak a kdoví kde, zrajících někde v kamioně na cestě z teplých krajin. V zimě ale sáhnu i do spíže pro zavařeniny a jako zdroj vitamínu C preferuji kysané zelí a jíné kyslé mňamky.

Ale dobrá rada paní Stenzlové na závěr zní: "PROHŘÍVAT, PROHŘÍVAT A PROHŘÍVAT. Jen prohřáté tělo je odolné proti virům a bakteriím." A citrusy nám prý k vyléčení virózy nepomohou.


Zdroj: https://www.facebook.com/stenzlovaivana/photos/a.1078625615600092/1774482762681037/?type=3&theater

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
3. lis 2018
Vánoce 2018 - tipy na dárky pro holčičky z PEPCO 35 fotek
tratatundra AMBASADORKA
20. říj 2018
Pohádky na dlouhá zimní odpoledne 50 fotek
tratatundra AMBASADORKA
10. říj 2018 Čtené 93x

Kdo dnes nemá doma alespoň jedinou hračku od Fisher-Price, jako kdyby dítětem ani nebyl. Mattel vždy věděl, jak na děti. (Pamatuji si, když jsem jako dítě chtěla “originál Odmatelu”, čti Barbie Originál od Mattelu.)

Značka Fisher-Price se prostě povedla a určuje trendy v hračkovém průmyslu v kategorii “pro nejmenší”. Byla jsem proto neskutečně natěšená, když jsem zjistila, že moji prcci budou mít tu čest a budou testovat trojici hraček právě od této značky. Náš Fisher-Price “vozový park” je po starší dceři docela bohatý a já už mám ve skříni nachystaných pár kousků pro Ježíška pod stromeček, ale ani jedna z testovacích hraček v záloze nebyla.

Jsem tvůj kamarád

Naše prvorozená ve svém půl roce dostala svého prvního mazlíka - pejskovu sestřičku a od prvního momentu to byla láska. Shodou podivných okolností pak dostala další a láska to byla opět a jelikož to byly dvě různé generace pejsků, z domu nemohl ani jeden z nich. 

Dnes je naši opici 3 a půl roku a tyto hračky jsou jediné “nepůjčovací”. Na její smůlu se do nich zamiloval i její bratříček a tak byla u nás doma o ně posledních pár měsíců válka. Až k nám kuriér přivezl pejska bratříčka pro brášku. Samozřejmě, v ten moment dostal obě sestřičky do své péče a Káťa si důležitě nového člena party odvedla do pokojíku.

Musím zcela objektivně prohlásit, že tato generace pejsků se moc povedla. Je vidět, že výrobce se snaží zdokonalit ve všech směrech a konečne je po zvukové stránce pejsek téměř bezchybný. Je mu krásně rozumět bez zbytečných šumů. Oceňuji i přetextování počeštěných anglických originálů písní smysluplnějšími překlady, jelikož u předchozích pejsků jsem se občas pozastavovala nad logikou písniček. Dokonce zpívá písničku Pec nám spadla! To bylo pro mě milé překvapení a hned napoprvé jsme si s Káťou zazpívaly s pejskem. 

Proti předchozím verzím má kromě lepšího zvuku i roztomilejší obličej a je takový víc muchlovací a příjemnější na dotek. A taky se zmenšil, na co, logicky, Katka konstatovala, že papá málo brokolice. 

Já osobně jsem do budoucna moc zvědavá, jestli nějak výrobci “vykoumali” pejskovo ouško. Chodící děti mají totiž tendenci při chůzi držet pejska za uši, čímž se uvolňují kontakty mezi tlačítkem ouška a repráčkem a nejsme jediní, komu toto ouško přestalo hrát. Ale to se dozvím až za pár měsíců.

Potom, co jsem pečlivě prozkoumala celýho pejska, pomačkala všechny možné kombinace čudlíků, zahrála si s pejskem hru na hledání částí tela, vyndala a vrátila baterky, popotahovala mu všechny končetiny, můžu zodpovědně prohlásit, že si zaslouži deset z deseti. Dělá nám společnost při dlouhých cestách autem i na procházkách v kočárku. No, a teď se zas perou o pejska a jeho starší sestřičky odpočívají na poličce. :slight_smile:

A předse se točí!

Přiznám se bez mučení, ani jednomu z dětí jsem kolotoč nad postýlku nepořizovala. Byla jsem toho názoru, že to je jen další krám do bytu, na který bude sedat prach. Jak bláhové! Když jsem poprvé namontovala kolotoč nad postýlku, náš mimiňák začal tleskat a vískat! To jsem koukala! Lehl pod kolotoč a kochal se. Dosahoval točící se plyšáčky a byl jako v hypnóze. Tu přerušila až sestřička, která přišla za náma a zeptala se: “Proč mají ty opice křídla?” No, ano, uznávám. “Butterflies” z dílny Fisher-Price se úplně nepovedly a jsou to spíše převlečení medvídci, ale roztomilí jsou i tak. "Maminko, ale přece nemají tykadla! Jsou to opice!"

Je pravdou, že jsem ani ve snu neočekávala, že by podkolotočem, jelikož na postýlku není zvyklý, náš prcek usnul, nicméně, opak byl pravdou a přikládám i obrazovou dokumentaci. :D Navíc, usíná už pár dnů u melodie pod plafonem posetým hvězdama a čas usínání se zkrátil na polovinu. Akorát je pro mě nevýhodou, že po určité době kolotoč vypne (nejdříve se přestane točit a pak dozní i hudba a zhasnou světýlka). Ticho totiž toho našeho lumpa následně probudí. :see_no_evil: Tak můžeme začít nanovo.

Co se ni na kolotoči nelíbí je hlasitý pohon, kterého vrnění mě osobně trochu rozčiluje a pokaždé netrpělivě vyhlížím moment, kdy se dotočí. Oceňuji možnost vybrat si ze tří módů zvuku: bílý šum, zvuky přírody a melodie. U nás ale úspěch mají pouze poslední zmíněné. Starší dcerka má radost z tlumeného osvětlení pokoje hvězdičkami při usínání. Už při vstupu do pokoje denně hlásí, že zapneme hvězdičky. :hugging:

Novinkou pro mě byla i možnost ovládání dálkovým ovladačem. Vůbec jsem netušila, jak moc polročil tenhle typ hraček s dobou, a že mají i tuto možnost. Jedno velké mínus ale bylo, že se hračka dodává bez baterií a ty jsme jako na potvoru doma neměli. No a pak mě malinko zlobí fakt, že lze přepínat pouze mezi dvěmi stupni hlasitosti. 

Podtrženo, sečteno: Kolotoč mě moc mile překvapil a kdybych věděla, jak je parádní, už bychom ho třeba doma měli a moje děti by usínali hezky ve svém pelíšku. Líbí se všem!

Už se tmy nebojím!

Poslední hračka, kterou jsme měli možnost testovat je usínáček. Ze začátku jsem byla vůči němu docela skeptická. Něco podobnýho jsme kdysi dostali a moc nás to neuchvátilo. Doba ale pokročila a i tato hračka mě mile překvapila. Samozřejmě se moji dva nejdražší prvně poprali o plyšového okřidleného medvídka. Když jsem je od sebe odtrhla a nabídla starší možnost mačkat hromadu tlačítek, bylo po válce. Opět hračka zaujala nejen děti, ale taky mě. Spousta stupňů hlasitosti, což oceňuji, jelikož na večer stačí pustit hudbu na minimum, ale jelikož se všude kolem nás staví, přes den snese člověk klidně i o pár stupňů hlasitější melodii. Bílý šum a štěbotající ptáčci u našich dětí úspěch nemají ani tady, jelikož starší se zvuků bojí a mladší ty ptáčky hledá. :joy::see_no_evil: Zato boj proti bubákům hravě zvládáme díky funkci nočního světýlka, které mění barvičky a když se v noci dcerka probudí a je neklidná, stačí zapnout barevné světýlko a zas v klidu zabere. To samé platí i pro hvězdičky, které ale u téhle hračky na můj vkus září až moc a tak je zapínáme pouze na uspávání. V tomhle případě spánek nevyrušují žádné vedlejší zvuky jako tomu je u kolotoče a jeho hlučného pohonu. Akorát i tato hračka v krabici pobývá bez baterek, tak jsme si na zprovoznění museli počkat. 

A velké odhalení na závěr. Nemůžu si tyto hračky vynachválit. Pejsek předčil moje očekávání tím, že ho výrobci posunuli zas o kousek výš, co se týče propracovanosti a celkového dojmu. Kolotoč a usínáček překvapili a důkazem, že jejich koupě je trefa do černého je, že už i my rodičové si písničky a hvězdičky pouštíme k usínání i když zrovna děti už spí anebo nejsou přítomny. :joy: 

Na závěr bych tímto chtěla moc poděkovat firmě Fisher Price a @konik_testuje za tuto jedinečnou příležitost vyzkoušet hračky a tím prolomit u nás zažitý stereotypy. Hračky se nám moc líbí a budeme na ně pět pouze chválu.

#test_fisherprice2

#recenze

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
4. zář 2018
Tenhle nikdy nezklame :joy: Úplně vidím svoji mamku jak rozesílá všem hovínka pro štěstí a nemůžu se přestat smát. :joy:
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
4. zář 2018
To je venku nečas. :unamused: Co děláte v tyto upršený dny? My pořád něco vytváříme. Máte to taky tak? Tak to je nejvyšší čas se zúčastnit se soutěže, která končí už v sobotu o půlnoci! Více zde: https://www.modrykonik.cz/blog/tratatundra/mess...
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
4. zář 2018
Dobré ráno všem. A dobrou chuť ke snídani, :wink: Další tipy na kuchyňské doplňky, dekorace a módní hity naleznete v novém letáku PEPCO ve skupince PEPCO, nízká cena tě vždy přivolá! Platí od pátku 7.9.!!! #pepco #letak_pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
3. zář 2018
Dnes poprvé do školky. Bez slziček :heart:
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
2. zář 2018
Naše Katka je rituálový typ. Vše musí mít svůj řád a tak jsme se museli pečlivě připravit i na nástup do školky. Naše režimové hodiny. #pepco #inspirace
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
1. zář 2018
#pepco ani neví, že má kalhoty do deště. :joy: Ale že jsme byli všichni úplně durch je jistý ! :sweat_smile: Prostě vydařený loučení s létem.
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Zpráva byla změněna 1. zář 2018
I vy chcete svým miláčkům vytvořit pokojík snů aniž byste zruinovali rodinný rozpočet? S PEPCO žádný problém! Tipy a recenze i dekorací do dětských pokojů naleznete ve skupince PEPCO, nízká cena tě vždy přivolá! Dnes jsme navíc zpustili další kolo měsíční soutěže v rámci skupinky. Přidejte se k nám i vy! :slight_smile: Přeji krásný víkend všem! #pepco #inspirace #detskypokoj #dekorace
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
31. srp 2018
Když je vaše žena totální pečící jelítko, musíte se spokojit s nepečeným cheese cake místo narozeninového dortu. A tak čekáme tatínka, ať s ním dnešní narozky oslavíme. Loňský dort skončil v popelnici, než stihl vzniknout, takže letošek považuji za úspěch.
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
30. srp 2018
Maminky tvořivé, nezapomeňte, že ještě pořád (a to až do 8.9.) soutěžíme o poukázky od PEPCO v hodnotě 1500,-, 1000,- a 500,-. Pochlubte se a podělte s námi o Vaše kreace. Či už jste něco pěknýho vytvořily, uvařily, zavařily, vypěstovaly, ušily, postavily… Přidávejte, fotky, videa… CHLUBENÍ SE VYŽADOVÁNO! Vaše příspěvky nezapomeňte označovat #letospepco !!! Já jsem vždy, když se mi něco povede, neskutečně nadšená!
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ! Nezapomeňte se přidat do skupinky PEPCO, nízká cena tě vždy přivolá!, kde budou výsledky zveřejněny.
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
28. srp 2018 Čtené 146x

V první řadě bych ráda podotkla, že nevím, kdo je Dáda, ale její kečup je nejlepší, co jsem kdy jedla a přestože jsem ho udělala toto léto za vagon, už z něj nemáme téměř ani kapku. A jelikož  má tak velký úspěch, nedá mi, nepodělit se o recept s vámi.

Ingredience:

4 kg         zralých tmavých rajčat
75 dkg     cibule
40 dkg     cukru
2 lžíce      sladké papriky
3 lžíce      soli
6  ks         hřebíčků
15              kuliček nového koření
15              kuliček pepře
3                bobkové listy
3                chilli papričky a více podle přání ostrosti
1,5 kl         mleté skořice
1,5 dcl       octa

Postup:

 1.  Nahrubo nakrájená rajčata, cibuli a všechny ingredience vařit cca 1hod (až do rozvaření)
 2. N e p ř i p á l i t . potom rozmixovat anebo rovnou přepasírovat. Sůležité je ale mít oddělený koření a nezamixovat ho do směsi.
 3. Pasírovat přes jemné sítko- nebo rozmixované přes cedník.
 4. Propasírovanou hmotu znovu uvést do varu, vařit na maximální teplotě, nepřetržitě míchat. (Nebát se vysoké teploty, jinak nezhustne)
 5. Horké plnit do skleniček, zavíčkovat, nechat schládnout.

#pepco #varimespepco #recept #domacipotreby

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
27. srp 2018 Čtené 130x

Sedím tady a dívám se na tebe. Jsi nervozní. Zase spěcháš. Nervozním hlasem na mě potichu mluvíš, tak, aby nikdo neslyšel, jak to tebou lomcuje. Snažíš se mi narvat na nožičku novou bačkůrku a já krčím prstíky. Tlačí mě ponožka, nechci bačkůrku na zmuchlanou fusku. Maminko, nezvedej hlas, prosím. Říkaly jsme si přece, jak to bude super, až půjdu do školky. Říkáš, že ti to celý ztěžuji. Promiň maminko, já jen nechci abys odešla tak, že se zlobíš.  A tlačí mě bačkůrka. Vrátíš se vůbec ještě pro mě, když jsem tak zlobivá holčička? Omlouvám se, maminko. Nebudu brečet, neboj, jen mi, prosím, neodcházej s takovou. A co ty děti kolem? Proč pláčou? Taky je tady chtějí nechat? Co když pro ně nepřijedou? A co když ani ty pro mě? Maminko, máš mě ještě ráda, když mě sem odkádáš?

Přeháním, já vím, a co když ne? Co se asi odehrává v dětské hlavičce, když poprvé zůstává ve školce? Samotné. Vidí maminku odcházet, nechává ho na cizím místě... Situace dosud nepoznaná. Ano, některé děti to zvládnou hrdinsky. Do třídy naběhnou suverénně, jako kdyby se pro kolektiv narodily. Ale co ti ostatní?

Mám v živé paměti, jak moc jsem plakala. Denně. Nesnášela jsem tetu Alicku. Nesnášela jsem Karinku, která mě tolikrát nepustila na záchod, když už jsem moc musela. Nesnášela jsem odpolední spánek, do kterého nás nutily. Pro mě byla školka strašák. Kolikrát jsem z domu odcházela s bolavým bříškem. 

Nebudu se tvářit, že přesně vím, jak a co dělat, abychom předcházeli trápení našich malých školkovníků, sepsala jsem ale několik svých poznatků, které by k usnadnění nástupu do školky mohly přispět.

KO-MU-NI-KA-CE

Nejdůležitější ze všeho, podle mě, je komunikace. Povídat si o školce je jedným s nejdůležitějších kroků k úspěšnému startu. Jelikož jen minimum mateřských školek nabízí takzvaný "adaptační program", je povídání si o tom, co děťátko čeká velice zásadní.

"Co kdybychom si popovídali o školce?" Tak začala spousta našich rozhovorů. Většinou končily někde úplně jinde, ale pokaždé jsme si o té školce něco řekly. Budou tam děti, to je jasný. Hračky, malé záchůdky, malé umývadýlka, bude mít vlastní značku na svých věcech. Obědy, odpočinek, tety. Mluvme ale pouze o tom, co s jistotou víme.

Budou ty tety hodné? To přece nevíme. Třeba bude mít teta Alicka PMS a bude nepříjemná na celý okolí. Anebo teta Andrejka bude mít nedoplatek za elektřinu a tak bude celý týdny nakrknutá a hodná nebude vůbec. A co jídlo? Bude chutné? Spíš bych řekla, že jestliže nepatříte mezi pár šťastlivců a výjimku, co potvrzuje pravidlo, chutné moc nebude. Až na buchty a pizzu. Ty jsou chutné vždy. Nikdy proto nepřikrášlujme informace. Dítě může pak být zklamané a jen těžko pochopí, proč mu maminka lhala. 

Velice účinným prostředkem v komunikaci o tom, co dítě čeká je hra. Hrajte si na školku. Buďte dítě, učitelka i maminka. Střídejte se v rolích. Ukažte dítku, jak krásný to může být i jaká úskalí přinést. Získáte tak přehled o strašácích, kterých se dítě bojí. Hrou budujete jeho sebeistotu a schopnost vyrovnat se se situacemi, které můžou v souvislosti se školkou vzniknout.

A co když jste nástup do školky zvládli na výbornou a problémy se začaly objevovat až později? Brečí denně u vašeho odchodu a vy nevíte proč? Ptejte se, sondujte, zjišťujte. Třeba jste mu jen zapomněla říct: "Mám tě ráda." Anebo je mu líto, že jste se ráno spolu nestihli pohrát. Dejme na svůj instinkt a naslouchejme. Není nic snažšího. 

A co maminka?

A jak se cítíte vy? Máte strach? Jste nervozní? Nejspíš víc než to vaše dítko. A proč? Protože máte zpomínku jako já? Na zlou tetu Alicku a hnusný obědy? Anebo proto, že se vám tězko vypořádává s faktem, že váš malý chlapeček už jde do školky? Anebo se bojíte, co bude po takové době v práci? Co nový šéf? Nové kolegyně?

Jestliže tomu tak je, je důležité nepřenášet svoji nervozitu na dítě. Neskrývejte ji, to by mohlo situaci ještě zhoršit. Zkuste o tom mluvit. Vysvětlete dítku, že jste nervozní, vysvětlete mu, že emoce, ať jsou jakékoli, jsou v pořádku. Třeba má i vaše princezna strach, ale nechce, aby jste se zlobila, a až zjistí, že to je v pořádku, třeba její strach společně zaženete. Důležitý je dítěti důvěřovat, naslouchat, snažit se vžít do jeho kůže a hlavně jej nepodceňovat. Přístup rodiče je alfou a omegou úspěchu. Dítě je velice citlivá bytost a kopíruje ne jenom naše chování, ale i emoce.

Zkuste se s těmi svými vyrovnat. Nechte si čas pro sebe, srovnejte myšlenky. V první den si udělejte na tu velkou událost dostatek času, ať nejste v časovém presu, ať máte dostatek prostoru na loučení, na případné slzičky (ty jsou v naprostém pořádku). 

Dopřejme si na loučení tolik času, kolik potřebujeme my i děti, nenechme se nahánět. A hlavně, nenechme si plačící děti "rvát z náruče".

Komunikace na druhou

Pro mě bylo šíleně těžký, když jsem byla školkovní dítě, vyrovnat se s pocitem, že jsem zůstala sama. Sama jsem musela čelit hormonálním výkyvům tety Alicky i posměškům Karinky. Řeknete si, že s tím ale nejde moc udělat. Ale jde. Je zásadní, aby se dítě necítilo samo. Je proto důležitý být asertivní i v komunikaci s učitelem. Pro mnohé maminky je to těžký. Učitel je přece autorita, je tam od toho, aby si udělal pořádek s dětmi i rodiči a určuje pravidla. To je omyl. Jsme rodiče. Jsme za své děti zodpovědní a tudíž do toho máme důvod "kecat". Vždycky je možnost domluvit se na kompromisech. Bude-li moje dítě plakat, zavolejte mi, přijedu si pro něj. Nebude-li chtít spát, nenuťte ho. Nebude-li chtít jíst, zabalte mu to.

Můj brácha jednou ve školce nechtěl jíst mandarinku. Byl donucen. Tak si ju měsíček po měsíčku nacpal do pusy. Když maminka pro něj přijela, nemluvil. Mamka nevěděla, co s ním, ubožátkem, je. Cestou domů si ale všimla, že má něco v puse. Otevřela mu ji a měl tam rozžvýkaný ty průhledné slupky z měsíčků mandarinky. Že prý mu řekly, že jestli to nesní, půjde na hanbu a maminka si pro něj nepřijde. Šílený, nemyslíte? Maminka si to na druhý den ve školce vyříkala, ale učitelka byla stará škola a měla ji za úzkostlivou psychomatku.

Je ale důležitý nastavit si pravidla. Jsme rodiče a ne předškoláci, kteří mají mít z paní ředitelky respekt. Buďme ve výchově našich dětí partneři. Tak je to správný. 

Tipy maminek

Zapátrala jsem v různých diskusích po tipech jiných maminek, které už žkušenost se školkou mají a vědí, co u nich zabralo, či nezabralo a udělaly by to jinak. 

1. Adaptační program.

    Nabízí-li vaše školka adaptační program, je to znamení, že jste o krůček blíž k     ideálnímu stavu už z toho důvodu, že někoho (zřejmě paní ředitelku) zajímá, jak se     děti budou cítit. Jestliže tedy máte ve "vaši" školce tuto možnost, využijte ji!

2. Pozdější nástup

    Jestliže vás netlačí nástup do práce anebo jiné povinnosti, dopřejte dítěti možnost     vyhnout se davové psychóze v podobě hromady plačících dětí v šatně a nástup odložte     o 14 dní, ideálně ale o měsíc. V říjnu už je plačících dětí minimu a tím pádem se dítě     nenechá strhnout potokem slz.

3. Odejděte až si řekne

    Nevím, jaký je postoj školek k této možnosti, ale některé maminky, kterým to čas     dovolí, zůstávají sedět v šatně. Dítko si tak může zkontrolovat, že ho tam mamka     vážně nenechala na pospas osudu a odchází až v moment, kdy to dítě dovolí. Často to     trvá i několik dní.

4. Dejte dítku talisman

    Dejte mu knoflík z vaši bundy, vaši oblíbenou rtěnku (tu ale zavřete do skřínky),     sponku na papír, něco, co bude děťátko považovat za záruku, že se pro něj, i pro onu     věc vrátíte. Vždyť jak by jste se asi obešla bez věrnostné kartičky do potravin anebo     mince do nákupního vozíku? ;) 

První den ve školce není legrace. Pro maminku ani pro dítě. Věřím, že díky tomuhle článku bude třeba i pro vás snažší a postupně příchody do školky legrace budou. :slight_smile:

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
25. srp 2018 Čtené 40x

Pro velký zájem jsem se odhodlala sepsat recept na kvašáky, jak je mám ráda já. Myslím ale, že každý milovník této kvašené pochoutky si musí tak nějak postupně přijít na ten svůj ideální recept sám.

Potřebujeme:

okurky

česnek (já používám sušené plátky, ale poslouží i dva stroužky česneku)

kus chleba anebo rohlíku

kopr celý i s květem

chilli paprička anebo feferonka (pro ty, co rádi pikantnější)

čerstvý křen


Zálivka:

1l              vody

5dkg        soli

Postup:

Uvaříme vodu se solí a necháme úplně schladnout. Na dno sklenice dáme česnek a celý kopr. Umístíme první vrstvu okurek. Já mám ráda okurky nakrájené na proužky, ale postačí okurku v celku pouze naříznout, jak to dělá většina lidí. Jestli máte rádi pikantní, tak mezi okurky vložte i jednu chilli anebo feferonku (anebo víc, ale na tohle mě upozornil jeden známý, že jestliže budou okurky až moc ukvašené a nedejbůh budou mít laxativní účinek, tak budete chilli v nich proklínat :D ) a plátek křenu. No a pak uděláme opět vrstvu česneku a kopru a okurek až do naplnění sklenice. Na vrch dávám kus chleba anebo rohlíku a zakryji talířkem. Důležité je, aby bylo vše zakryté vodou a když voda ubývá, je potřeba ji doplnit. Kvasit nechávám 7-10 dní.

Snad budou i vám chutnat tak, jako mně! DOBROU CHUŤ!

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
21. srp 2018
Co je lepší než jednorožec? Spousta jednorožců. Doplňky do pokojíků pro malé princezny a ještě něco navíc v novém letáku PEPCO. Přidejte se mezi nás do skupinky PEPCO, nízká cena tě vždy přivolá!, kde naleznete kromě aktuálního letáku i spoustu inspirací a recenzí.
https://www.modrykonik.cz/group/7128/
#pepco #pepco_letak #inspirace #dekorace #detskypokojik
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
21. srp 2018
Dobré ráno! Mám tady pro Vás takhle zrána hádanku, Já jsem se s ní už potrápila, tak třeba pomůže rozhýbat mozkové závity i vám.

"Jmenujte jedinou činnost, kterou dělají všichni lidi na zemi zaráz?" (Taháček: dýchání to není, nadechujeme se a vydechujeme každý jiným tempem).
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Zpráva byla změněna 20. srp 2018
Taky jste si v dnešním dílu Ulice všimly prodejnu PEPCO? A kdopak ví, kde se nachází?
Třeba právě do ní půjde utratit svoji poukázku jedna ze 3 výherkyň letní soutěže. :slight_smile: Že nevíte jaké?
Pochlubte se a podělte s námi o Vaše kreace. Či už jste něco pěknýho vytvořily, uvařily, zavařily, vypěstovaly, ušily, postavily… Přidávejte, fotky, videa… CHLUBENÍ SE VYŽADOVÁNO! A vězte, že Vaše výtvory nezůstanou nepovšimnuty. Pro tři z Vás si PEPCO připravilo poukazy v hodnotě 500,-, 1000,- a 1500,-. Vaše příspěvky nezapomeňte označovat #letospepco !!!
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ! Nezapomeňte se přidat do skupinky PEPCO, nízká cena tě vždy přivolá!, kde budou výsledky zveřejněny. Soutěž končí 8.9.2018 a já se těším na inspiraci od Vás!!! #pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
20. srp 2018
Není to tak dávno, co jsem zažila šok. Naivně jsem žila v tom, že když zelená oliva dozraje, je černá a to jsou olivy, které jíme jako olivy černé. Ale byl to OMYL! Věděly jste, že většína oliv prodávaná u nás jako černé olivy jsou vlastně jen olivy barvené? Do ruky mi nedávno padla sklínka od těch zmíněných černých oliv a nemohla jsem věřit svým očím. Na etiketě stálo: Černé olivy barvené oxidací. Jsem jen úplně naivní a nevzdělaná anebo jste to taky netušily?
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Zpráva byla změněna 19. srp 2018
V našem okolí jsme proslulí tím, že u nás doma nepřežije žádná zeleň (diví se i, že našemu hafíkovi už bude 6 let ). A tak, když chci mít doma trošku té upokojující zelené barvy, nepokouším se o další zázrak a rovnou kupuji umělý. :sweat_smile: Těch pokusů už bylo vážně až moc.
#pepco #inspirace #dekorace
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
18. srp 2018
Vůně léta. A jak voní to vaše?

PS: Nezapomeňte, že s PEPCO soutěžíme o ceny v hodnotě až 3000,- koukněte na můj profil pod “heštegem” #letospepco.
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
17. srp 2018
Tak i na mě přišlo. Dostala jsem od sousedky spooooustu rajčat, takže plán na dnešní den je jasný. A recept na ten nejlepší kečup naleznete na mém blogu.
#pepco #inspirace #recept #kecup #domacipotreby #varimespepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
16. srp 2018
Po 3 dnech v horečkách jsme K O N E Č N Ě vylezli z jeskyně trošku načerpat vitamin D. Náš malej knihomol si to patřičně užíval a snad už je moribundus zažehnán.
#pepco #inspirace #knizkypronejmensi #modapronejmensi #piknik #hrackypronejmensi
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Zpráva byla změněna 15. srp 2018
#odpoved_za_srdicko
Přiznám se. Jelikož nemáme v dosahu babičky, tetičky ani strýčky, kterým bychom mohli "půjčovat" děti, tak se mi stává, že potřebuji mozek prostě, po směnách 24/7, vypnout. No a tak se hraji na stylistku a oblékám panenky v aplikaci na mobilu. (I to dělám u kojení anebo u uspávání.) Můj muž se tomu směje, že jsem jak malá a dokonce si chvíli myslel, že je to něco jako tamagochi. Ale mně to dělá neuvěřitelně dobře.
A jak "vypínáte" vy?
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
14. srp 2018
Začít školní rok stylově touží zřejmě každý teenager. Módní kousky za příznivé ceny nabízí PEPCO.
Celý leták naleznete zde: https://www.modrykonik.cz/group/7128/pozor-pozo...

#pepco #pepco_letak #detskamoda
Zobraz celou zprávu
Strana
z 3
Předchozí Strana
z 3
Další