Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
a uvidíš všechny příspěvky!
tratatundra AMBASADORKA
Dnes v 19:47
Tak schválně... Kolik?
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Dnes ve 13:49
Slovensko-maďarské kořeny nezapřeme a tak dnes k obědu vaříme na ohni pravý maďarský kotlíkový guláš. MŇAM! :stew:
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Dnes v 11:35
Přestože hodně z vás se vyjádřilo, že Velikonoce nepatří mezi vaše oblíbené dny v roce, přeji všem ať jsou co nejhezčí a ať si je užijete se svými blízkými! Vždyť dobrý prodloužený víkend nikdy není špatný :wink:

Krásné Velikonoce přeje Katka a #pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Dnes v 09:28
A máme je tady. Ještě se ani neohřáli a už jsou plně vytíženi. Babi a děda :heart::heart_eyes:
#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Včera ve 20:25
:hatching_chick:Ty z vás, které ještě nemáte velikonoční vyzdobu kompletní, můžete využít víkendu na dokoupení jarních dekorací v PEPCO! :hatching_chick:
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
14. dub 2019
V regálech PEPCO se objevuje pořád vic značkových hraček. V aktuálním letáku například naleznete i vkládačku #fisherprice.

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Zpráva byla změněna 14. dub 2019
Dnes jsme si přes hnusné počasí vyrazili na velikonoční tvoření na zámek v Miroslavi. A kromě výroby klobouku a kraslic jsme si zasoutěžili v různých disciplínách a naučili jsme se něco málo o zvyklostech v Holandsku, Německu, USA... Byla to moc hezká neděle... A Katka všem na počkání vykládá, jak se v Německu hází vajíčka přes střechu domu. Ale jsem nadšená, že fakt dávala pozor.

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
14. dub 2019
Máte taky jídlo, které se vám váže k víkendu? Pro mě jsou to palačinky. Ty jsme doma měli vždy výlučně o víkendech. Mamka dělávala třeba 60 kusů. Mňam.
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Zpráva byla změněna 8. dub 2019
Po šíleně dlouhé době bylo dnes starší dítě ve školce. To byla pohodička... A obídek v klidu, sama na terase, sluníčko, ticho...
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
7. dub 2019
Když mají mámy svoje dny. :joy::joy::joy:

A prý se nemám divit, že jsou naše děti praštěný. :dizzy_face:
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
7. dub 2019
U nás se dnes ve velkém tvoří. Velikonoční Fíha.

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
7. dub 2019
:grin: Velice povedená reklama na ne zas až tak idylický svět na Modrém koníku. Líbí?

https://youtu.be/9cnxroVMM48
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
1. dub 2019 Čtené 269x

Od doby, co jsem se stala ambasadorkou pro PEPCO, ostro sleduji všechny novinky, které se v prodejnách objeví. Dnes přicházím proto s recenzí horké novinky ze sortimentu společenských her pro nejmenší, která mě na první pohled okouzlila a musela jsem ji okamžitě vyzkoušet, osahat a otestovat.

Pro prťata

První, co mě zaujalo bylo určení této hry. Je určená pro děti od  2 do 4 let, což je věkové rozmezí, pro které jsou společenské hry docela nedostatkové zboží. Hra je promyšlená důmyslně a nabízí 6 herních variant a to po dvě varianty pro věk 2+, 2 a 1/2 a 3+.

Hra má za cíl rozvíjet logické myšlení, trénovat paměť a manuální schopnosti, naučit batolata hledat podobnosti, spolupráci a v neposlední řadě děti díky hře poznávají rozdíl mezí vítězstvím a porážkou. Na krabici naleznete informaci, že hra byla vytvořena ve spolupráci s dětským psychologem, což je její velké plus.

Co v balení najdete?

- dřevěnou kostku

- dřevěnou figurku

- pexeso: 12 kartónových zvířátek 

- oboustranná hrací deska

- návod s variantami hry a radami pro rodiče

Varianty hry

Jak už jsem zmíníla, hra nabízí několik možných variant, nicméně, fantazii se meze nekladou, a tak je možné, že vymyslíte další a další nové možnosti, jak s hrou zažít spoustu legrace. První nabízenou variantou pro nejmenší (2+) je Hledání stejných obrázků. Ze skupiny tří obrázků na kartičkách pexesa dítě vybírá dvojici. Náročnost zvyšujeme přidáváním dalších obrázků.

Hra na postřeh vychází z předchozí varianty a je určená taky pro děti od dvou let. Úkolem dětí je přiřadit k sobě dvojice kartiček.

Varianty hry pro děti starší 2 a půl roku nabízí návod taky dvě.

Hra Skočte do oceánu využívá krabici, hrací desku, figurku i kostku. Na základě symbolů na kostce odplouvají zvířátka do oceánu. Cílem hry je dostat všechna zvířátka do oceánu dříve, než námořík propluje  hrací deskou na místo, odkud je všechna uvidí. Námořník se pohybuje po každém hodu kostkou, Zvířátka můžou skočit do vody pouze v případě, že na kostce padne rybka. Hra je určená pro rodiče s dětmi, kteří tvoří tým a zvířátka dostávají do vody společnými silami. Nepodaří-li se jim to, prohru nesou společně. 

Další variantou hry pro děti starší 2 a půl roku je Nás nechytneš, žraloku. V této hře na honěnou se námořník pokouší dostat zvířátka do bezpečí před zlověstným žralokem. Hrací plocha se sestaví tak jak vidíte na obrázku. Princip hry je podobný jako v předchozí variantě. Když padne ryba, jedno ze zvířátek může s námořníkem do úkrytu (krabice), když padne hvězda, oceán spí, plave pouze žralok. Žralok se pohybuje při každém hodu. Pokud dostanete všechna zvířátka do úkrytu dříve, než se k nim dostane žralok, vyhráváte, jestli ne, žralok uloví všechna zvířátka, co zůstala na hrací desce a vy prohráváte. V návodě naleznete i druhou variantu této verze hry, kdy hraje rodič proti dítěti- jeden jako námořník a druhý jako žralok.

Varianty hry pro děti 3+ nabízí různé obměny klasické hry Pexeso

Oceán u nás doma

Jelikož dětské osazenství u nás doma počítá jednoho mimoně, kterému je použe rok a půl a vrtuli, které už 4 roky byly, byla jsem docela na vážkách, jestli hru budu mít s kým vyzkoušet. Nicméně, naše čtyřleťačka si hru hned oblíbila. Přestože pexeso už hraje s dvaceti a víc dvojicemi, hezké obrázky a nízká obtížnost se ji líbila. Navíc jsme si upravili i varianty hry Skočte do oceánu a Nás nechytneš a spojili jsme ji s opakováním anglických slovíček- zvířátek a barev. Katce jsme tedy vytvořili školu hrou a ona si ani neuvědomila, že se naučila něco nového (želvu v angličtině neznala). Sedmnácti měsíčního prcka ještě hra kromě její ochutnání (nechutnala mu, tak za tímto účelem ji pořizovat nedoporučuji) nijak neoslovila, soudím tedy, že bude nejspíš vhodná výžně až od dvou let. 

Plusy

- kvalitní a moc hezké provedení

- velké hrací elementy

- zajímavé varianty hry

- detailní návod s tipy pro rodiče

- možnost vymýšlení vlastních variant hry

- rozvíjí kognitivní dovednosti

- obohacuje slovní zásobu

- procvičuje paměť a soustředění

- rozvíjí vztah rodič - dítě

- učí děti zvládat sklamání z prohry

Mínusy

- není k jídlu

Co dodat? Hru mohu doporučit a dávám 9/10. 

A jelikož žádná sranda není zdarma, hru v PEPCO pořídíte za paradních 179,-

Přeji příjemnou zábavu! 

#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
5. bře 2019 Čtené 70x

Poslední dobou s nadšením pozoruji, že mezi maminkami i dětmi začínají být  víc a víc populární vzdělávací a rozvijecí hry a hračky. Bohužel se za tímto trendem ukrývá i velký byznys a většinou si rodiče za tyto vychytávky pěkně připlatí. Proto jsem se rozhodla, že svým dětem budu hry tohoto typu vyrábět doma. Nápad pěkný, ale skutek utek. Nicméně, s blížícím se termínem Katčiny dětské oslavy jsem byla přinucena začít chystat program pro směsici dětí, které si Katka pozvala. A tak vzniklo naše podomácku vyrobené hmatové pexeso, přizpůsobené ke hře dětí od dvou a půl do pěti let. jelikož má u nás doma velký úspěch, rozhodla jsem se o návod, jak na něj, podělit i s vámi.

Co budeme potřebovat?

• libovolný počet jednobarevných balónků

• malé snadno od sebe odlišitelné předměty- 2x tolik co balónků

• pás kartonu, sololitu, dřeva, plastu, prostě čehokoli, co nám poslouží jako "hrací plocha"

Jak na to? 

Polovinu předmětů, které jste si zvolili, schováte do balónků. Jeden balónek = jeden předmět a balónek zavážete. Po naplnění balónky vložíte do nádoby. Já jsem zvolila šlehací mísu, která dřív sloužila na BKM a dnes ležela nevyužitá na půdě. Vezmete si připravenou desku a rovnoměrně na ni za pomoci tavné pistole přilepíte zbytek předmětů- dvojice těch z balónků.

Na zadní stranu desky můžete namalovat ke každému předmětu značku, kterou namalujete i na "párový" balónek a bude sloužit na kontrolu správnosti řešení!

A teď vzhůru do hry! Děti si losují z krabičky balónky, ohmatávají je a přiřazují ke správným předmětům.

Verze pro větší děti: Do balónků schovejte všechny předměty a na všechny namalujete značku. Rozmístěte všechny balónky značkou dolů a hrajte formou klasického pexesa.

Přeji spoustu zábavy při tvoření i hraní!!!

#pepco

#pepco_diy

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
27. únor 2019 Čtené 273x

Před pár dny jsem tady na blogu zveřejnila fotku mého nového úlovku, kterým jsem si udělala radost a velice mile mě překvapila vaše reakce. Spousta z vás mi psala a ptala se, což mě moc těší, a proto jsem se rozhodla vám vaše dotazy zodpovědět touhle krátkou recenzí.

Sešítek na recepty naleztene v prodejnách PEPCO v oddělení kreativních potřeb a školních pomůcek anebo mezi kuchyňským náčiním. Rozměr jednotlivých stránek je 20,5cm x 20,5cm. Šířka knížky včetně kroužkové vazby je 22,5cm. 

Sešit obsahuje prostor na zapsání 90 receptů rozdělený do 5 sekcii a tak můžete mít recepty pěkně rozdělené na dezerty, hlavná jídla, saláty, atd.

Výrobce ale myslel i na náš přehled ve světě gastronomie a tak na prvních několika stránkách naleznete třeba obrázkový "slovník" se všemi druhy sushi, pojmenování jednotlivých druhů steaků, sýrů, těstovin. Vyřešili nám dilema, v jaké skleničce podávat který druh nápojů, jak dlouho vařit vajíčko podle požadované tvrdosti a další věčné dilemata hospodyněk. 

A pokud sbíráte recepty z časopisů a od známých, určitě vás, stejně jako mě, potéší obálka na první stránce pro zakládání receptů, které jste si zatím nestihli zapsat, anebo chcete vyzkoušet dříve, než si je uchováte ve svém receptáři.

Mě obzvlášť potěšila dvoustránka s 24 nálepkami. Už se těším na zavařovací sezónu. :slight_smile:

Věřím, že jsem tímhle krátkým článkem zodpovědela všechny vaše zvědavé dotazy a na závěr si dovolím vám tuto "knížečku" DOPORUČIT nejen pro sebe, ale klidně i jako tip na dárek pro maminky, babičky, kamarádky... prostě všechny hospodyňky.

#pepco

#tipnadarek

#recenze

Kód pro zjištění dostupnosti na vaši prodejně PEPCO: 29629101

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
11. únor 2019 Čtené 619x

Zřejmě to nezní jako žádná věda. Jedna matka, jedna čtyřleťačka, 15 měsíční batole, jedno kupé ve vlaku a 248km kolejí. Rovnice s jednou neznámou- jak tohle asi dopadne? 

Budu k vám zcela úpřimná. Tato rovnice mě strašila už nějaký ten pátek a dnes jsem neměla na výběr. Musela jsem ji rozlousknout. Už sbalit sebe a ty moje dva pidi lidi do jediné cestovní tašky tak, abych ji byla schopna přesunout vlastnoručně z bodu A do bodu B se jevilo jako nadlidský výkon a potom, co jsem po příjezdu zjistila, že ten týden vlastně nemám co na sebe vím s jistotou, že byl nad moje sily.

Každopádně, cestu jsme přežili všichni tři ve zdraví a tady je několik tipů pro maminky stejně starých dětí, jak zabavit především obě děti a nezbláznit se.

1. Jídlo. Spousta jídla.

    Jídlo bylo v uzavřeném kupé moji Alfou a Omegou. Myslím, že opít rohlíkem by se nenechali, proto jsem stavila na ověřené "kokyna", které doma běžně nedostívají, proto se pod tlakem situace oba usadili do svých sedadel a spokojeně křupali dinodaury a krekry. Alespoň první půlhodinku. 

2. Logistika

    Při cestování se dvěma dětmi je hodně důležitý časový harmonogram a úplně nejideálnější je vyjet v době, kdy minimálně jedno z dětí bude alepoň s minimální pravděpodobností spát. 

3. Hračky

    V ideální situaci je dobré zísobit se hračkami pro oba, což v sestavě- jeden dospělý a dvě děti cestující na týdenní výlet, není moc možné, jelikož bychom s sebou museli nejspíš brát půl pokojíku a ten bychom do jedné tašky nedostali. 

4. Písničky a říkanky

    Ideálně tematické a ukazovací. Zaspívali jsme si všechny známé písničky o vláčku. Já a Káťa jsme zpívaly a pidižvík Beník tančil uprostřed kupé. Výsledek: Spokojenost  na všech frontech a úspěšně pokořených 20 minut.

5. Pohádky

    Bohužel, nevyhli jsme se ani tabletu a pohádkam na něm a to ve fázi, kdy jedno dítě řvalo únavou a druhé už začalo vymýšlet, jak nejefektivněji zdemolovat celé kupé. Naštěstí, Mickeyho Klubím, přes moji averzi, zabírá stoprocentně, a tak starší dítě se zájmem odpovídalo na dotěrným hlasem Mickeyho pokládané otázky a mladší usnulo i přes otravné pištění. 

6. Zlatá okna

    Po probuzení mladšíko Krakena do konce cesty zbývala ještě téměř hodina, a tak přišlo na řadu nosítko a čumákování z okna. Se starší jsme počítaly, kolik závor potkáme a mladší mlátil o sklo a mával na auta. Ale to vydrželo jen 20 minut.

7. Procházky

    Ke konci cesty pak v konečném důsledku už nezabíralo na nervní unuděné batole nic, jen procházky tam a zpátky uličkou a bouchání na dveře všech okolních kupé. Naštěstí ale pak už byl čas se obléct a čekat až vlak zastane.

Jízd vlakem s malým dítětem od 2 měsíců, do dvou let jsem absolvovala několik. Kratších i delších a nikdy jsme neměly problém. Jedno dítě zabavit byla taková pohodička. Se dvěmi už si to zřejmě příště nechám pořádně projít hlavou. Nebylo to sice nic hrůzostrašné, ale celou dobu jsem se modlila, ať starší nezahlásí, že musí na záchod. To by byl zcela jistě zážitek.

Měla jsem spoustu plánů, jak asi bude cesta probíhat a tak jsem zbalila vše, co bylo v rámci našeho úsporného režimu možné, včetně pastelek a papírů, hru Plásat medu a doufala jsem, že mládě bude spát v poloze, která mi umožní s Katkou si zahrát a takovou dobu, abych se mohla věnovat jen jí. Člověk míní... A tak pŕi pokusu vytáhnout pastelky, byly zaráz všechny na zemi a v Beníkove puse a karty jsem nakonec ani nevytahovala.

Nakonec jsme ale přežili! VŠICHNI!

Co bych na závěr chtěla zdůraznit je až šokující přístup paní průvodčí, která naběhla do kupé zrovna, když jsem se pokoušela batolátko uspat u prsu a než jsem se stačila vzpamatovat, řekla mi, ať jsem v klidu  a jelikož vidéla moji jízdenku na stolečku, "obsloužila" se sama. Navíc se mě zeptala, jelikož jsme seděli v oddíle pro cestující s dětmi, jestli máme dost místa a nemá poslat slečny, co s námi sdílely kupé, pryč. Byla jsem až v šoku. Ještě nám zatáhla závěs, abych nebyla u toho kojení tak na očích. Byla jsem ohromena tímto přístupem. Slečny následně vystoupily a hodinu jsme měli kupé jen pro sebe. Touto jízdou si vlaky EC vysloužily novou fanynku v řadách maminek a už jim chybí fakt jenom dětský koutek.

Máte další tipy, jak zvládnout dlouhé cestování?

#pepco

#materstvibezcenzury

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
29. led 2019 Čtené 316x

Pro velký úspěch přidávám recept na tyto neuvěřitelně žravé koblížky.

Ingredience

280g hladké špaldové mouky

1ks     kypřící prášek

3PL   moučkového třtinového cukru

špetka soli

špetka jedlé sody

2PL   jakéhokoli rostlinného oleje (já dala makový)

1ks    vejce

150g jogurtu

Postup:

1. Mouku přeosejeme.

2. Smícháme všechny suché ingredience a postupně přidáme olej, jogurt, vajíčko.

3. Na moukou vysypané podložce vyválíme cca 1,5cm vysoké těsto a vykrajujeme kolečka.

4. Smažíme do poloviny ponořené v oleji do zlatova.

5. Posypeme moučkovým cukrem a podáváme s marmeládou.

Dobrou chuť!

Recept inspirovaný bezhistamínovými koblížky: https://hitjezdravozit.sk/sisky-bez-kysnutia-a-laktozy/

#pepco

#pepco_receptar

#recept

#cokobedu

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
11. pro 2018 Čtené 485x

V krbu praská teplý ohýnek, já zachumlaná do deky a přitulená v náruči svého manžela popíjím svařáček a koukám u toho na Kevina ztraceného v New Yorku. Za okny chumelí, děti zkoušejí, kolik vydrží dárečky, které jim včera nechal pod stromečkem Ježíšek. My, dospělí, rozjímáme nad včerejší večeří, kde se sešla celá rodina. Všude je klid, ticho… Ano ano, tak nějak si představuji ideální vánoční svátky. Ale nebyl by to život, kdyby bylo vše dokonalé!

Místo domácí pohody a “noh nahoru” na první svátek vánoční absolvujeme každoročně cestu autem 300km, abychom se pak následující týden honili od návštěvy k návštěvě a domů se vracíme unaveni, zničeni a kolikrát i malinko otráveni, a teprve kolem Silvestru si začínáme užívat sváteční atmosféru.


Jako dítě si to ale pamatuji úplně jinak. Na Štědrý večer jsem vždy chodila spát pozdě a na Boží hod jsem vstávala brzo, abych si užila těch dárků od Ježíška. Od rána jsme se přecpávali cukrovím a zbytky z večeře, koukali na pohádky a na oběd k nám každý rok přijela babička s dědou a strýčkem a do pozdního večera u nás byla rodinná párty jak se patří. Rodina pohromadě… Milovala jsem ty dny. A další den se pokračovalo u mé druhé babičky a tam jsme se sešli všichni. Babička, děda a tři tatínkovi sourozenci s rodinami a my, děti, jsme lumpačili a dospěláci se zabávali po dospělácku. A všude jsme chodili pěšky! Auto jsme neměli a pamatuji si, jak jsem počítala rozsvícené stromečky v oknech cestou domů. Navíc, jako dítě jsem považovala za samozřejmost, že byl o Vánocích sníh a cestu jsme si krátili koulovačkou a před domem jsme stavěli sněhuláka! Jsou to úžasné a neopakovatelné vzpomínky. Přestože jsme nedělali nic, co se považuje za božohodové a štěpánské zvyky (snad kromě toho navštěvování a přežírání), naše tradice byly nádherné a budou navždycky hluboko zapsané v mé paměti.

Ale jaké jsou ty "pravé" poštědrovečerní zvyky a tradice?

Narození Páně

Pro křesťanský svět je 25. prosinec nejdůležitějším dnem Vánoc. Oslavuje totiž narození Ježíše Krista a teprve v tento den pro křesťany začínají ty pravé Vánoce. Prvnímu svátku vánočnímu říkáme i Boží hod vánoční. V tento den, před 2018 lety putovali Marie a Josef do Jeruzaléma kvůli sčítání lidu, ale než tam dorazili, v Betlémě museli své putování přerušit, aby se tam mohl narodit jejich syn, který se stal pojítkem mezi Bohem a lidmi.

Od dávných dob je tento svátek věnován hodování v kruhu nejbližších a božíhodová tabule by měla nabízet to nejlepší, co domácnost má. Původně se ale jednalo o “duchovní hodování”, z čehož pravděpodobně pochází i název Boží hod. V tento den věřící častěji přistupovali ke svatému přijímání a navštěvovali víc kostely. Jinde se uvádí jako etymologický základ slova hod starší výraz god - “čas”, přičemž se jako význam slovného spojení Boží hod udává “čas zvláště zasvěcený Bohu”.

Věřící se tradičně vypravují na božíhodovou mši do kostelů a mnozí "nekřesťané" v tento den navštěvují kostely výjimečně taky, aby se podívali na vystavené jesličky. Betlémy ale pořád častěji nacházíme nejen v kostelech, ale taky na náměstích ve městech a obcích a tradičně se u nich zpívají na první svátek vánoční i koledy. V kostelech ale nejsou výjimečné ani vánoční hry, které zobrazují scény z příběhu o narození Mesiáše.

Přestože jsou Vánoce považovány za křesťanský svátek, jeho pohanská verze- svátek zimního slunovratu, byl slaven už dávno předtím, než křesťané začali slavit narození Ježíše. Už ve třetím století se v tento den- 25. prosince slavilo zrození- Zrození Slunce, svátek zasvěcený otci bohů- Saturnovi.

Na Boží hod...

K tomuto dni se váže i několik pranostik a pověr, které varují před neštěstím, které měla přinést, napříhlad, práce na Boží hod. Nesmělo se ani stlát postele, zametat a dokonce v domě nemělo být pověšené prádlo, jelikož právě prádlo mělo do roka na provinilce přinést smrt. Navíc, jestliže v domě vyhasl oheň, nesmělo se ho znovu zapálit. Tento den byl určen pouze k odpočinku, hodování a rozjímání. Kdysi nebyly běžné ani návštěvy v tento den a jestli se už někdo na návštěvu vydal, musel s sebou přinést koledu a popřát.

A tady je pár pranostik: 

 • Mráz na Boží narození – zima se udrží bez proměny.
 • Když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší.
 • Padá-li na Boží narození sníh, hodně obilí bude na polích.
 • Jasné Vánoce – hojnost vína a ovoce.
 • Na Boží hod vánoční vítr od západu přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad, od poledne dobrý rok.
 • Podle počasí dnů a nocí od Božího narození do svátku Tří králů určuje se počasí pro dvanáct měsíců příštího roku.
 • Ve vinařských krajích sledovali věřící během mše v kostele pronikající sluneční paprsky skrz okenice. Pokud ozářily při mši faráře, bylo to znamení hojné úrody nadcházejícího roku.

Kdo je svatý Štěpán?

Sv. Štěpán- první křesťanský mučedník, který prohlašoval Krista Mesiášem, byl Žid obrácený na křesťanskou víru. Za svoje kázání byl ale udán a obviněn z hanobení Boha, byl odsouzen a kolem roku 40 p.n.l. ukamenován. Považuje se za patrona koní i patrona pacholků u koní a kočích; zedníků, krejčích, kameníků, tkalců, tesařů, bednářů.

Vzýval se i proti bolestem hlavy, píchání v boku a posedlosti či za dobrou smrt.

Koleda, koleda Štěpáne!

Druhý svátek vánoční je považován za “méně náboženský” z vánočních svátků, kdy je povolena trocha rozpustilosti. Narozdíl od Božího hodu, kdy bylo na programu rozjímání a duchovný růst, na Štěpána přicházelo na řadu veselí a zábava. Proto tradičně bývalo zvykem na svátek svatého Štěpána chodit koledovat, za což koledníci dostávali výslužku a někdy i drobný peníz. Dříve koledovali pouze kněží, až později začaly koledovat děti, které s sebou nosívaly hůlku, na které měly v bedýnce pod betlémskou hvězdou malé jesličky. Do dnešních dnů jsme tento zvyk převzali v podobě navštěvování příbuzných a známých a předávání si dárků. V kostelech na Štěpána kněží světili sedlákům osivo.

Na Štěpána není pána

Kdysi se svátek sv. Štěpána považoval za konec roku a měnila se služba pacholků, kterým byla vyplacena odměna a začínala týdenní dovolená. S tím souvisí nejen veselí, ale i jeden zvyk. Aby chlapi dali ženám najevo, že jsou v domě pány- měli peníze a volno z práce- ženy je chodily holit a leštit boty a byl-li sníh, omývali jim obličeje sněhem. V některých vesnicích se tento zvyk traduje do dnešních dnů v podobě omývání obličeje hadříkem.

Tradiční hostina

Na Svatého Štěpána by měla být součástí sváteční hostiny tradičně husa nebo kachna, případně jiná drůběž. Pro tuto příležitost se hodí dnes už téměř zapomenuté perličky, ale přípustný je jakýkoli opeřenec včetně kuřete.

A k svátku svatého Štěpána se váže taky několik pranostik: 

 • Když sv. Štěpán vyfouká bláto, bude pěkné jarní období nato.
 • Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně úrody.
 • Svítí-li na Štěpána večer hodně hvězdy, urodí se hodně hrachu.
 • Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce.

Věřím, že stejně jako já u psaní, jste se i vy něco nového dočetli, zaspomínali si na svoje dětství a naladili se na vánoční atmosféru.

A teď už mi nezbývá nic, než popřát vám: 

                                                                Katka a PEPCO

Zdroje:

https://www.blesk.cz/25-prosinec-slavime-1-svatek-vanocni-bozi-hod

http://www.magazinelita.cz/clanek/6056-25-prosinec-bozi-hod-vanocni/

https://eurozpravy.cz/domaci/zivot/62378-dnes-je-bozi-hod-jake-tradice-se-dodrzuji/

https://www.novinky.cz/vanoce/453387-prvni-svatek-vanocni-narozeni-pane-neboli-bozi-hod-vanocni.html

https://m.fler.cz/blog/tradice-na-stepana-26855?fbclid=IwAR3GY7SLFwurox7Od6FUsKtj4me7ik_sK91ygb_ECNyc9sZWVdotDCAI6gc
https://domaci.ihned.cz/c1-39612780-vite-kdo-byl-sv-stepan-jehoz-svatek-si-pripominame-26-prosince
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/jihomoravsky-kraj/znojmo/667-2214-svaty-stepan-stal-u-vzniku-krestanskych-vanoc.html
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/dnes-je-bozi-hod-vanocni-vite-co-se-oslavuje.html

#vanoce_s_ambasadorkami
#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
6. pro 2018 Čtené 119x

A máme to za sebou. Mikuláši se svými družinami po celé zemi rozzářili dětská očička a naplnili mlsná bříška a dnes jsme se opět probudili do každodenní reality, ze které tři z vás na malou chvilku ještě vytrhnu.

Díky vašim odpovědím na moji včerejší soutěžní otázku jsem si připomenula spoustu vánočních písniček, na které jsem už i zapomněla a u nás doma jsme byli zas o kousíček blíž k Vánocům. A co mě velice překvapilo je, že vánoční klasiku u vás absolutně převálcovala Ewa Farna a její Vánoce na míru.

Ale abych nechodila kolem horké kaše... Soutěže se vás zúčastnilo neuvěřitelných 166, za což vám moc děkuji a jako moje poděkování posílám všem srdíčka.

A kdo se bude těšit z "elpéčka" Miro Jaroše- Těšíme sa na Ježiška? Generátor náhodných čísel vylosoval tři maminky:

1. @pekosek

2. @evina92

3. @hannn

Ve jménu svém i jménem PEPCO vám, dámy, srdečně blahopřeji a do několika dnů budete kontaktovány ohledně vaši výhry. 

A vy, které jste nevyhrály, nesmutněte, soutěžíme každý den až do 13.12. Dnes s @monny3 a Fisher Price, tak si to nenechte ujít. ;) 

#vanoce_s_ambasadorkami

#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
6. pro 2018 Čtené 543x

Vánoce Vánoce přicházejíííí... A jak jsme vám slibovaly, tak konáme a prvních pár dní Adventu budeme odpočítavat s vámi, ať nám to všem rychleji utíká.


A čím jiným si navodit tu pravou vánoční náladu, když ne písničkami? U nás od rána do večera z repráků všeho druhu zní "Už se všichni těšíme na Jééééžiška...," anebo krásné výšky Mariah Carey a její "All I want for Christmas is yooooou..." Což je ta lepší varianta, protože, když nic nezní, zním já a to se pak hermeticky do svých domů uzavírají i vzdálenější sousedi. 

Vánoční písničky k tomuhle období prostě patří a každý z nás má svoji oblíbenou. A moje otázka pro dnešní soutěž zní:

A abychom u těch písniček zůstali, PEPCO si pro vás připravilo velice speciální ceny. Na tři z vás totiž čeká unikátní výhra v podobě limitované vinylové desky, které bylo vydáno pouze 300ks a to se dnes jen tak nevidí!!! A jelikož jsou Vánoce hlavně o dětech, dětská očička rozzáří vánoční písničky z dílny Miro Jaroše

A co BÍLÁ vinylová deska Miro Jaroš - Tešíme sa na Ježiška obsahuje?

- zpěvník s texty a notovými záznamy písniček

- čtyři vánoční pohledy

- vlastnoručné přání Miro Jaroše uvnitř obalu

A ať už jste byly hodné, nebo zlobivé, už zítra ráno třem z vás udělá generátor náhodných čísel hezčí pomikulášské ráno. Stačí jen, aby jste splnily následující body:

1. Odpovězte na soutěžní otázku pod tento článek.

2. Dejte tomuto článku like.

3. Dejte like dnešnímu Vánočnímu článku u @kikina7

4. A vše udělejte do dnešní půlnoci.

Hodně štěstí v soutězi a ten nejkrásnější advent přeje Katka a PEPCO

#vanoce_s_ambasadorkami
#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
2. pro 2018 Čtené 54x

Nás to prostě baví. A vás podle všeho taky. Vánoce jsou navíc obdobím, kdy se mají plnit přání a sny a dělat si radost. Proto opět začínají DNY S AMBASADORKAMI.

Odfrkněte si na chvíli od vánočního shonu a odreagujte se při gruntování, zdobení, nakupování, pečení a všeho ostatního, co pro vás představuje začátek adventu. Máme pro vás znovu týden (dobře, tentokrát skoro dva) nabitý zajímavými články o Vánocích a o všem, co k nim patří, a také samozřejmě se spoustou soutěží. Protože ty ke dnům s ambasadorkami taky neodmyslitelně patří.

Vyhrát můžete všechno možné od drobností po hodnotné výhry. A i když se na vás třeba neusměje štěstí, obohatíte alespoň svého ducha. :slight_smile: Každý den vyhlížejte článek; jednou o vánočních pověrách, jindy třeba o tom, proč jíme zrovna to, co jíme. A čtěte pozorně, každý tento článek bude v jednom dni doprovázet také soutěžní článek, u jiné Ambasadorky. Takže dávejte pozor, lajkujte a komentujte.

Podrobná pravidla najdete v každém soutěžním článku. Jsou podobná jako v předchozích dnech s ambasadorkami. Nebyl čas vymýšlet nic extra nového, na tento formát už jsou všichni zvyklí. :slight_smile: Ale nějaká ta změna přeci jen proběhla, proto si je přečtěte pozorně:

Pravidla Dnů s ambasadorkami:

Pro účast je potřeba splnit tři podmínky:

- dát like soutěžnímučlánku

- odpovědět v komentáři na soutěžní otázku

- dát like Vánočnímu článku ze stejného dne (ze stejného dne, ve kterém vyšla soutěž – článek bude u jiné Ambasadorky)

Soutěž bude probíhat vždy od dopoledne do večera, konkrétní čas si pokaždé určí daná ambasadorka a uvede ho u soutěžní otázky.

Výherce bude vybrán pomocí generátoru náhodných čísel a vyhlášen buď ještě ten den, nebo druhý den dopoledne. Opět záleží na konkrétní ambasadorce.

Všichni soutěžící obdrží po skončení soutěže 10 srdíček jako poděkování za účast.

Pevně doufáme, že se vám i tentokrát budou dny s ambasadorkami líbit, užijete si je, dozvíte se něco nového a třeba si i odnesete jednu z výher.

Hodně štěstí! První článek se na blogu objeví už zítra!

Katka a PEPCO 

#pepco

#vanoce_s_ambasadorkami

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
6. lis 2018 Čtené 61x

Dopovat se přírodními vitamíny v zimních měsících nám přijde jako samozřejmost a nezbytná zbraň proti bacilům. Věděli jste ale, že pro konzumaci ovoce neplatí v zimě a v létě stejná pravidla? Tato pravidla ale nevymyslel žádný odborník na zdravou výživu, ani šaman, právě naopak, určuje si je náš organismus sám. Třeba já osobně jsem byla hodně překvapená, že přestože žiji celý život v domnění, že jíst hodně ovoce je v zimě ta správná cesta ke zdraví, není tomu úplně tak.

Jak to tedy je? Pravda je taková, že v zimě, jelikož je zima (to je překvapení, že jo?), potřebuje naše tělo zahřát. A to nejen zvenčí, ale i zevnitř. Nicméně, nadměrná konzumace ovoce má na organismus právě opačný efekt a prochlazené tělo se stává snadným cílem pro viry a bakterie. 

Několik pravidel

Na facebooku Stravování podle pěti elementů jsem narazila na tenhle seznam zásad, které bychom měli dodržovat při konzumaci ovoce v zimě a nemůžu se s vámi o ně nepodělit:

 • pro dostatečný příjem vitamínů a minerálů dejte přednost kořenové zelenině a kvašenému zelí před nadměrnou konzumací regionálního ovoce. Konzumace tepelně upravené zeleniny by měla převažovat nad konzumací zeleniny syrové.
 • pokud chcete zpestřit svůj jídelníček citrusovými plody a jiným cizokrajným ovocem v zimě, doporučuji si připravovat tzv. rychlé kompoty. Nakrájíte např. pomeranče a mandarinky na kousky , zalijete vodou s trochou jablečného moštu, přidáte cejlonskou skořici, zázvor a hřebíček a necháte chvíli jemně prohřát. Takové kompoty potom můžete konzumovat s nakvašenou obilnou kaší k snídani a nebo jako svačinku s namočenými ořechy. Stejným způsobem můžete připravovat i rychlé kompoty z jablek a hrušek. Zahřáté ovoce s kořením se již v těle chová úplně jinak než ovoce syrové. 
 • citrony doporučuji používat při vaření na dochucování a pokud pijete rádi vodu s citronem, přidejte ještě plátky zázvoru a zalijte si je horkou vodou a po doušcích popíjejte. 
 • sušené ovoce má v zimě své velké opodstatnění. Ovoce zbavené vody dodá energii, potřebné mikroživiny, ale neochlazuje. Ideální svačinka je hrstka sušeného nesířeného ovoce s hrstkou namočených ořechů, které stabilizují hladinu krevního cukru a zabraňují vyloučení nadměrného množství cukru do krve.

Já osobně se snažím jíst vždy sezónní zeleninu a ovoce, což v zimě úplně nejde, a tak jsem se dokonce, poučena moudřejšími, naučila v zimě upřednostnit mraženou zeleninu před tou "čerstvou" z pultů supermarketů. Mrazím si jak vlastní, tak kolikrát sáhnu po té z obchodu, jelikož si myslím, že kvalita a výživové hodnoty těch zamražených hned po sklizení jsou určitě lepší, než těch pěstovaných kdoví jak a kdoví kde, zrajících někde v kamioně na cestě z teplých krajin. V zimě ale sáhnu i do spíže pro zavařeniny a jako zdroj vitamínu C preferuji kysané zelí a jíné kyslé mňamky.

Ale dobrá rada paní Stenzlové na závěr zní: "PROHŘÍVAT, PROHŘÍVAT A PROHŘÍVAT. Jen prohřáté tělo je odolné proti virům a bakteriím." A citrusy nám prý k vyléčení virózy nepomohou.


Zdroj: https://www.facebook.com/stenzlovaivana/photos/a.1078625615600092/1774482762681037/?type=3&theater

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
3. lis 2018
Vánoce 2018 - tipy na dárky pro holčičky z PEPCO 35 fotek
tratatundra AMBASADORKA
20. říj 2018
Pohádky na dlouhá zimní odpoledne 52 fotek
tratatundra AMBASADORKA
10. říj 2018 Čtené 106x

Kdo dnes nemá doma alespoň jedinou hračku od Fisher-Price, jako kdyby dítětem ani nebyl. Mattel vždy věděl, jak na děti. (Pamatuji si, když jsem jako dítě chtěla “originál Odmatelu”, čti Barbie Originál od Mattelu.)

Značka Fisher-Price se prostě povedla a určuje trendy v hračkovém průmyslu v kategorii “pro nejmenší”. Byla jsem proto neskutečně natěšená, když jsem zjistila, že moji prcci budou mít tu čest a budou testovat trojici hraček právě od této značky. Náš Fisher-Price “vozový park” je po starší dceři docela bohatý a já už mám ve skříni nachystaných pár kousků pro Ježíška pod stromeček, ale ani jedna z testovacích hraček v záloze nebyla.

Jsem tvůj kamarád

Naše prvorozená ve svém půl roce dostala svého prvního mazlíka - pejskovu sestřičku a od prvního momentu to byla láska. Shodou podivných okolností pak dostala další a láska to byla opět a jelikož to byly dvě různé generace pejsků, z domu nemohl ani jeden z nich. 

Dnes je naši opici 3 a půl roku a tyto hračky jsou jediné “nepůjčovací”. Na její smůlu se do nich zamiloval i její bratříček a tak byla u nás doma o ně posledních pár měsíců válka. Až k nám kuriér přivezl pejska bratříčka pro brášku. Samozřejmě, v ten moment dostal obě sestřičky do své péče a Káťa si důležitě nového člena party odvedla do pokojíku.

Musím zcela objektivně prohlásit, že tato generace pejsků se moc povedla. Je vidět, že výrobce se snaží zdokonalit ve všech směrech a konečne je po zvukové stránce pejsek téměř bezchybný. Je mu krásně rozumět bez zbytečných šumů. Oceňuji i přetextování počeštěných anglických originálů písní smysluplnějšími překlady, jelikož u předchozích pejsků jsem se občas pozastavovala nad logikou písniček. Dokonce zpívá písničku Pec nám spadla! To bylo pro mě milé překvapení a hned napoprvé jsme si s Káťou zazpívaly s pejskem. 

Proti předchozím verzím má kromě lepšího zvuku i roztomilejší obličej a je takový víc muchlovací a příjemnější na dotek. A taky se zmenšil, na co, logicky, Katka konstatovala, že papá málo brokolice. 

Já osobně jsem do budoucna moc zvědavá, jestli nějak výrobci “vykoumali” pejskovo ouško. Chodící děti mají totiž tendenci při chůzi držet pejska za uši, čímž se uvolňují kontakty mezi tlačítkem ouška a repráčkem a nejsme jediní, komu toto ouško přestalo hrát. Ale to se dozvím až za pár měsíců.

Potom, co jsem pečlivě prozkoumala celýho pejska, pomačkala všechny možné kombinace čudlíků, zahrála si s pejskem hru na hledání částí tela, vyndala a vrátila baterky, popotahovala mu všechny končetiny, můžu zodpovědně prohlásit, že si zaslouži deset z deseti. Dělá nám společnost při dlouhých cestách autem i na procházkách v kočárku. No, a teď se zas perou o pejska a jeho starší sestřičky odpočívají na poličce. :slight_smile:

A předse se točí!

Přiznám se bez mučení, ani jednomu z dětí jsem kolotoč nad postýlku nepořizovala. Byla jsem toho názoru, že to je jen další krám do bytu, na který bude sedat prach. Jak bláhové! Když jsem poprvé namontovala kolotoč nad postýlku, náš mimiňák začal tleskat a vískat! To jsem koukala! Lehl pod kolotoč a kochal se. Dosahoval točící se plyšáčky a byl jako v hypnóze. Tu přerušila až sestřička, která přišla za náma a zeptala se: “Proč mají ty opice křídla?” No, ano, uznávám. “Butterflies” z dílny Fisher-Price se úplně nepovedly a jsou to spíše převlečení medvídci, ale roztomilí jsou i tak. "Maminko, ale přece nemají tykadla! Jsou to opice!"

Je pravdou, že jsem ani ve snu neočekávala, že by podkolotočem, jelikož na postýlku není zvyklý, náš prcek usnul, nicméně, opak byl pravdou a přikládám i obrazovou dokumentaci. :D Navíc, usíná už pár dnů u melodie pod plafonem posetým hvězdama a čas usínání se zkrátil na polovinu. Akorát je pro mě nevýhodou, že po určité době kolotoč vypne (nejdříve se přestane točit a pak dozní i hudba a zhasnou světýlka). Ticho totiž toho našeho lumpa následně probudí. :see_no_evil: Tak můžeme začít nanovo.

Co se ni na kolotoči nelíbí je hlasitý pohon, kterého vrnění mě osobně trochu rozčiluje a pokaždé netrpělivě vyhlížím moment, kdy se dotočí. Oceňuji možnost vybrat si ze tří módů zvuku: bílý šum, zvuky přírody a melodie. U nás ale úspěch mají pouze poslední zmíněné. Starší dcerka má radost z tlumeného osvětlení pokoje hvězdičkami při usínání. Už při vstupu do pokoje denně hlásí, že zapneme hvězdičky. :hugging:

Novinkou pro mě byla i možnost ovládání dálkovým ovladačem. Vůbec jsem netušila, jak moc polročil tenhle typ hraček s dobou, a že mají i tuto možnost. Jedno velké mínus ale bylo, že se hračka dodává bez baterií a ty jsme jako na potvoru doma neměli. No a pak mě malinko zlobí fakt, že lze přepínat pouze mezi dvěmi stupni hlasitosti. 

Podtrženo, sečteno: Kolotoč mě moc mile překvapil a kdybych věděla, jak je parádní, už bychom ho třeba doma měli a moje děti by usínali hezky ve svém pelíšku. Líbí se všem!

Už se tmy nebojím!

Poslední hračka, kterou jsme měli možnost testovat je usínáček. Ze začátku jsem byla vůči němu docela skeptická. Něco podobnýho jsme kdysi dostali a moc nás to neuchvátilo. Doba ale pokročila a i tato hračka mě mile překvapila. Samozřejmě se moji dva nejdražší prvně poprali o plyšového okřidleného medvídka. Když jsem je od sebe odtrhla a nabídla starší možnost mačkat hromadu tlačítek, bylo po válce. Opět hračka zaujala nejen děti, ale taky mě. Spousta stupňů hlasitosti, což oceňuji, jelikož na večer stačí pustit hudbu na minimum, ale jelikož se všude kolem nás staví, přes den snese člověk klidně i o pár stupňů hlasitější melodii. Bílý šum a štěbotající ptáčci u našich dětí úspěch nemají ani tady, jelikož starší se zvuků bojí a mladší ty ptáčky hledá. :joy::see_no_evil: Zato boj proti bubákům hravě zvládáme díky funkci nočního světýlka, které mění barvičky a když se v noci dcerka probudí a je neklidná, stačí zapnout barevné světýlko a zas v klidu zabere. To samé platí i pro hvězdičky, které ale u téhle hračky na můj vkus září až moc a tak je zapínáme pouze na uspávání. V tomhle případě spánek nevyrušují žádné vedlejší zvuky jako tomu je u kolotoče a jeho hlučného pohonu. Akorát i tato hračka v krabici pobývá bez baterek, tak jsme si na zprovoznění museli počkat. 

A velké odhalení na závěr. Nemůžu si tyto hračky vynachválit. Pejsek předčil moje očekávání tím, že ho výrobci posunuli zas o kousek výš, co se týče propracovanosti a celkového dojmu. Kolotoč a usínáček překvapili a důkazem, že jejich koupě je trefa do černého je, že už i my rodičové si písničky a hvězdičky pouštíme k usínání i když zrovna děti už spí anebo nejsou přítomny. :joy: 

Na závěr bych tímto chtěla moc poděkovat firmě Fisher Price a @konik_testuje za tuto jedinečnou příležitost vyzkoušet hračky a tím prolomit u nás zažitý stereotypy. Hračky se nám moc líbí a budeme na ně pět pouze chválu.

#test_fisherprice2

#recenze

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
4. zář 2018
Tenhle nikdy nezklame :joy: Úplně vidím svoji mamku jak rozesílá všem hovínka pro štěstí a nemůžu se přestat smát. :joy:
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
4. zář 2018
To je venku nečas. :unamused: Co děláte v tyto upršený dny? My pořád něco vytváříme. Máte to taky tak? Tak to je nejvyšší čas se zúčastnit se soutěže, která končí už v sobotu o půlnoci! Více zde: https://www.modrykonik.cz/blog/tratatundra/mess...
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
4. zář 2018
Dobré ráno všem. A dobrou chuť ke snídani, :wink: Další tipy na kuchyňské doplňky, dekorace a módní hity naleznete v novém letáku PEPCO ve skupince PEPCO, nízká cena tě vždy přivolá! Platí od pátku 7.9.!!! #pepco #letak_pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
3. zář 2018
Dnes poprvé do školky. Bez slziček :heart:
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
2. zář 2018
Naše Katka je rituálový typ. Vše musí mít svůj řád a tak jsme se museli pečlivě připravit i na nástup do školky. Naše režimové hodiny. #pepco #inspirace
Zobraz celou zprávu
Strana
z 4
Předchozí Strana
z 4
Další