Nepoužitelná kolegyně v práci. Jak s ní vycházet?

katanovobran
17. únor 2020

Ahoj holky,
potřebuje v něčem poradit vzhledem k tomu že nás je tady opravdu hodně tak ste možná některá dělala profesi servírky.Mám takový problém,před 3 měsíci k nam nastoupila slečna na 8 hodin denně od 6 do 14 já chodím na 16 h kratký dlouhý tyden,jde o to že ze začátku vlastně až do ted nemastná neslaná,nemluví tak sem si časem říkala že se to zlepší ALE od té doby se vubec nic nezměnilo,nepromluví ani slovo,udělá jen to co se jí řekne že udělat musí,jen stojí u baru a kouká okolo ale jak si tak nějak propolouvá ale mě děsně leze na nervy její přístup i to že svou práci neděla tak jak má,prostě já pracuji a ona na mě jen kouká nezeptá se chceš pomoc jen stojí a kouká jak trvdé Y jede jen na autopilota ale problém je že druhá směna a sní takový problém nemá protože vše co chtějí aby ona udělala udělá protože jí o to řeknou prakcitky ji využívají protože svou prái něchtěji dělat já se ale nemužu koukat na to,jak obsluhuje lidi a nezeptá se jich ani na popel nepopřeje dobrou chut trhá mi to nervy a tak mě podezíraji že sem zaujatá v práci semnou pracuje na směně ještě jeden kolega ten je ale dole v jiné restauraci kam ona mimochodem vubec nechodí ani se ho nedojde zeeptat zda chce s něčím pomoci,takže kolega jí neřeší prostě je mu to jedno..ale mě ta holka opravdu šíleně leze na nervy od té doby co tu je nesnašám chodit do práce,opravdu mam pořád stažený žaludek když to řeknu mému manažerovi bohužel neřeší ..nechce si dělat zle a být u někoho za špatného poradíte mi prosím jak s ní mam vycházet nebo co dělat ..já jí nechci křivdit a být zlá ale je to opravdu na palici toto 8 hodin denně..např když si dáme oběd a přijdou do restaurace lidi není schopná se zvednout a říct tak když seš tu 16 hodin tak já to jdu dělat ne prostě ten zadek nezvedne šílený vím že je to asi banalita a že jsou horší problémy ale přece jen v práci sme pulku života tak to musí podle toho nějak vypadat

hasara33
17. únor 2020

@katanovobran ahoj, já tedy nepracovala jako servírka, ale pracovala jsem v obchodě a také jsme tam měli kolegyni, která byla totéž, co popisuješ ....prostě, co se jí neřeklo tak to neudělala 😁 a také mi hrozně lezla na nervy nicméně jediný rozdíl byl v tom, že lezla na nervy v podstatě všem ....za dva roky, co jsem s ní pracovala se to nezměnilo takže když prostě po ní někdo chce aby něco udělala tak to jinak než jí to říct prostě nejde, už je to v člověku a takový člověk se nezmění nicméně já pak naštěstí dostala jinou pozici a už jsem s ní tak moc v kontaktu nebyla takže se mě to, díky bohu, netýkalo

katanovobran
autor
17. únor 2020

@hasara33 já mám pocit že mě každou chvíli odvezou do blázince ..prostě dohání mě k šilenství ale chodím domu uplně vysáta,takový ten typ člověka vysavač,ostatním to jedno je protože si z ní dělaj blbečka ale já si tu práci radši udělám sama a pořádně než abych někoho vyuzžívala a věděla že to děla na prd

hasara33
17. únor 2020

@katanovobran chápu, také mě doháněla k šílenství, ale pak už jsem se tomu už jen smála, jak byla ta holka tragická (vlastně je pořád) 😁 jinak jediný, co by třeba mohlo pomoct je zmínit se nadřízenému, třeba by to mělo nějaký efekt (v mém případě to moc efekt nemělo)

katanovobran
autor
17. únor 2020

@hasara33 já zase nechci aby jí vyhodili,tonechci aby to takhle bylo to bych jí nepřála ale co bych si přála aby si vyndala hlavu ze zadku a začla makat ale bohužel si myslím že když to prostě někdo v sobě nemá tak se to nedá naučit,šílený.Já bych ji strašně ráda vše naučila pomohla s něčím co neví ale ona je naprosto bez jakéhokoliv zájmu.

jelenice_zavodnice
17. únor 2020

@katanovobran Pokud mas do toho co kecat (myslim v dobrem), tak se ji zeptej, jestli nepremyslela o zmene prace, zamereni. A kdyz se zepta proc, tak ji rekni, ze vidis, ze ji ta prace nebavi, ze prace v gastronomii je i o jinem nez donest jidlo a odnest prazdny talir, ze to chce trochu kontakt s lidmi, ze to chce proaktivitu, sledovani hostu u stolu, mit tuseni o jejich prani, ze si z ni delaji kolegove poskoka, tak jestli je tohle to, co ji naplnuje a co chce delat. Pokud neodpovi nebo nebude vedet, tak asi bude ztraceny pripad. A jestli to dela jen kvuli penezum (nevim jestli i kasiruje, jestli mate penize z trzby, z obratu, nebo jak se deli dyska), tak s timto pristupem to nebude mit snadne v zadnem zamestnani. Treba je jenom mladounka a hleda se...

katanovobran
autor
17. únor 2020

@jelenice_zavodnice nemá přístup k penězum,za mojí šichty ne protože ona je pomocná servírka,já hlavní ale za druhé šichty je to bohužel jinak a já chápu že je z toho zmatená já taky byla mladá ale člověk to musí mít taky trošku v krvy ale když vidi že tahnu těžkou basu s colou tak by mi mohla pomoc a ne na mě zírat jak se s tím dřu o to jde,jsně člověk hned něví všude co a jak to je naprosto pochopitelné ale o na je tu 3 měsíce a neví ani kde jsou popelnice a kam se odnáší odpadky..protože se nezeptá a já jí vše říkt nebudu nejsem její vychovatelka.

jelenice_zavodnice
17. únor 2020

@katanovobran Ja osobne bych se ji narovinu zeptala a podle toho se zaridila. Protoze evidentne tu praci pak obe pouze “prezivate”. Nekterym lidem musi clovek rikat vsechno, neexistuje ze si domysli. Uklid stul, prostri, odnes nadobi, pozdrav hosta, zeptej se, jestli je spokojeny, pak takove, podivej se tehdy a tehdy, jestli neni problem na toaletach a porad dookola. Pokud to ale nevadi nadrizenym, tak verim, ze tohle dokaze otravit cloveka, pripadne donutit i k odchodu.

j.a.n.i
17. únor 2020

Ahoj, potřebuju v něčem poradit, nastoupila jsem před 3 měsíci jako pomocná servírka, já chodím na 8 hodin na ranní, ostatní krátký, dlouhý, takže pracuji s oběma směnama. Jedna směna je fajn, přesně mi řeknou, co je potřeba udělat, já to udělám a myslím, že jsou se mnou spokojeni. Oproti tomu na druhé směně je hlavní servírka takový studený čumák, nemluví, neřekne mi co mám dělat, jen na mě divně kouká a mě je hloupé se pořád ptát, co bych měla udělat, nikdy jsem tuhle práci nedělala, tak se moc neorientuju a neodhadnu, co by po mě zrovna chtěla.
Druhý úhel pohledu...

katanovobran
autor
17. únor 2020

@jelenice_zavodnice Já sem tu 10 let a s něčím podobným sem se nikdy nesetkala,mazec. Já právě nejsem ten typ člověka který vydrží tři měsíce pořád říkat vše dokola,dělala sem to první měsíc říkala sem si ok tak je to dobrý ale tohle mě ubíjí,já mam co dělat abych tu 16nácku dala a ještě sem tím vyčerpávat to ne

katanovobran
autor
17. únor 2020

@j.a.n.i ano tohle by si mohla napsat pokud by to bylo na začátku,to sem s ní vycházela,snažila sem se s ní navázat téma bavit se ale ona nechce,nemá naprosto o nic zájem a pokud by st emě znala studený čumák rozhodně nejsem bavím se s každým

martaskaaa
17. únor 2020

To by mě taky odvezli, já jsem hodně upovídaná a mít na směně někoho, kdo je ticho a nemám s ním kamarádský vztah, tak bych to dlouho nevydržela 😀 na základě čeho ji tedy přijmuli, když neumí obsluhovat, hostovi nepopřeje dobrou chuť? To by chtělo, aby tam s vama celou směnu byl manažer a díval se, jak pracuje. Kdyby byl třeba host, zda by byl spokojený s jejím vystupováním. Co se týče provozních věci, zažila jsem zase holku, ktera se sice ptala, ale furt na to samý, že už mě s tím taky srala, obsluhovala sice ok, ale při každé příležitosti se snažila zašít do skladu, kuchyně, vykecavat atd, byly jsme stejně starý, ale voprsklá byla fest... No ale je to 10let, přesedlala jsem na jinou profesi 😀 podle mě s tímhle materiálem nic neuděláš..ale pokud ti to už tak leze na mozek, normálně bych ji to řekla (ne ve zlém), ale ve stylu, že už ji uplynula zkušební doba a chtělo by to se více zapojit, jestli ji něco není jasné, ať se tě klidně zeptá..že by bylo fajn, abyste byly na place parťačky, musíte být sehrané. To pak jinak nemůže fungovat, když je jedna brzda.. ale třeba má pocit, že ty jsi starší a jsi tam dlouho, takže jsi kápo a ona má strach něco udělat..těžko říct

katanovobran
autor
17. únor 2020

@martaskaaa budu si s ní muset promluvit,protože jinak se fakt zblaznim za ty léta co to dělam se mi tohle ještě nestalo choděj nam sem 18náctilety brigadnici a jedou jako blazen,jsou skoro profici a s ní se to opravdu nedá srovnat.Víte co,já přeci někomu komu se fakt pracovat nechce ještě nebudu furt se vtírat,ptát se na všechno,nebo jí vše říkat to by hráblo každýmu.

martaskaaa
17. únor 2020

@katanovobran Já to chápu. Aspoň kdyby byla vidět snaha, ale takhle podle popisu je to fakt blbý. Pokud by ale ani po domluvě nebylo zlepšení, tak bych to zase řekla manažerovi, že s ní prostě pracovat nebudete, když není ani samostatná. Já se začlenila v pohodě za 2-3tydny, než jsem se rozkoulala trochu jak to funguje a kde co je, ale sama od sebe zapla myčku, vypulirovala, doplnila ledničku atd. Mě zase nebavilo, když nebylo co dělat a nebavilo mě stát a čumět za pultem, tak jsem si vždycky něco našla 😀

berenika39
17. únor 2020

@katanovobran já bych si sní normálně dala kafe, sedla si, řekla jí zhruba slušně hezky mile to, co jsi sem napsala a uvidíš - třeba se věci mají jinak, třeba má nějaký problém a uvítá, že s ní někdo mluví...komunikace, základ přežití🙂. Uvidíš, co z ní vypadne a podle toho můžeš postupovat dál...držím palce, rozumím, že je to nepříjemné.

hasara33
17. únor 2020

@katanovobran tak nemusí jít přímo o vyhazov, ale spíš o promluvení do duše nicméně pochybuji, že by to pomohlo .... přesně, jak říkáš když to v sobě někdo nemá tak s tím prostě nic neuděláš

katanovobran
autor
17. únor 2020

@hasara33 Přesně tak,hlavně já jí nebudu promlouvat do duše od toho je manager směny,nebudu se tu pasovat na toho komu přísluší něco rozhodovat jen říkám že to vidím

hasara33
17. únor 2020

@katanovobran ono si nakonec zvykneš... taky jsem si zvykla i když mě to stálo hodně nervů a sebezapření 😁😁😁

katanovobran
autor
17. únor 2020

@hasara33 Já si myslím že to vzdám a pujdu radši na mateřskou :D :D :D

hasara33
17. únor 2020

@katanovobran i to je řešení 😁

westie
17. únor 2020

Chapu, ze te to muze stvat. A sama vim, jak je lehke si na nekoho zasednout a pak se to tezko odbourava.
Pokud vis, ze spolu musite dlouhodobe fungovat a tobe veci vadi a ona si asi ani neuvedomuje, ze neco dela spatne, pak ti nezbiva, nez ji o kazdou vec rict. Vadi ti, ze ti nepomaha s basou? Tak ji rekni, at ti pomuze. Vadi ti, ze se nepopreje dobrou chut? Tak ji rekni, at to dela a jak ma se zakazniky mluvit. A uvidis, co se stane. Treba ji to bude stvat a odejde, treba si zapamatuje jen ty konkretni veci a u tech ti priste pomuze a o dalsi si budes muset zase rikat a treba si z toho do budoucna odnese obecnejsi pristup k praci. Nekteri lidi, i kdyz to v sobe nemaji, se daji nastartovat. A pak to muzou byt vyborni pracovnici. A treba na tebe bude jednou vzpominat jako na svoji ucitelku, co ji dokazala hodne dat. Ono nekoho odepsat je hrozne jednoduche, ale zkusit mu pomoct a tom zlepsit pracovni prostredi i sobe, da sice praci, ale stoji to za to🙂 Ale pokud do toho pujdes, musis si to nejdriv v hlave prenastavit a jit do prace rada a s pocitem “tak co tu novou zase dneska naucim”🙂

zuzineckah
17. únor 2020

@katanovobran nepomohlo by pozvat ji na panáka a promluvit si? Třeba je jen introvert bez zázemí, navíc si zřejmě uvědomuje, že druhá směna si z ní dělá vola... Možná by pomohlo, kdyby viděla, že někdo z ní nemá jen osla. Nemusíš to samozřejmě dělat, ale kdo ví...

katanovobran
autor
17. únor 2020

@westie Já strašně ráda učím ale jen lidi co o to mají zájem,dala sem ji domu papír s vínama at se je naučí ani se na to nevyprdla.Milionkrát sem jí ukazovala že se doplnují ledničky,kde jsou citrony na doplněni atd stejně jí to samotnou nenapadně težké někoho něco učit když oopravdu nechce. Nezajímá jí to nebaví jí ta práce ona to vlastně děla jen kvuli penezum,pořád je na mobilu i za barem a to máme vyslovně zakázano,sme 5* hotel takže to musí nějak vypadat :(

amazonkajanik
17. únor 2020

Prostě spící panna...taky jsem jednu zažila,ale ta dělala jen na půl úvazku a i to občas (skoro pořád 😂) nestíhala. Lidi k její přepážce moc nechtěli. A pak se rozčilovala, že smlouvu prodloužili jiné pracovnici,která nastoupila po ní 🤦
Jako,taky jsem ze začátku zaprdla,koukám,kde co jak proč,ale taky se hodně ptám (jak retard,než si vše pořádně zapamatuji),abych něco neposr... Ale když je někdo jak robot a bez nastavení programu nejede, tak je to fakt o nervy...

katanovobran
autor
17. únor 2020

@zuzineckah co jí řeknu,tak pustí jedním uchem tam druhým ven a myslí si něco o zadku ..takže asi tak to by ste jí museli vidět prostě ma na salámu

katanovobran
autor
17. únor 2020

@amazonkajanik At se ptá,co bych za dvě tři otázky denně dala,ona se nezeptá asbtolutně na nic než aby se zeptala kam patři prazdne lahve od piti prostě je newchá venku a on to nějaký blb uklidí

zuzineckah
17. únor 2020

@katanovobran pak bych si moc nelámala hlavu s tím, že ji zaměstnavatel i na základě mé reference vyleje... Pro mně je číšník polovinou příjemného večera a když by se měl někdo přiživovat na jeho šikovnosti, tak by mi to vadilo i jako zákazníkovi... takže pokud netrpí nějakým skrytým handicapem, nevidím důvod tolerovat její přístup.

amazonkajanik
17. únor 2020

@katanovobran Tvl,tak na tohle jsem kreten. Nezeptá se, řeknu já. Neudělá poprvé,neudělá podruhé nu a potřetí,to už bych to uklizela tak,že by to bylo slyšet až na měsíc.
Já jsem zatím vždycky dělala tam,kde když se nezeptáš, tak se buď všechno podělá,nebo se zasekneš (pošta-špatně doručíš zásilku ,obrábění dílů- podělá se norma,dojička krav- v mlíce skončí kráva třeba na atb, kurýr DPD- neuzavřel se scanner,jedeš leda tak do pr...😂,kuchyně -host čeká na polévku,páč jsme se nebyli schopný dohodnout na tom,kdo je bude nalévat)

tinaprofi
17. únor 2020

já servírku dělám jako druhej job, točí se nám tam v létě dost lidí, jsme velkej komplex... když někdo čumí jak vrána do tašky tak si ho vemu do parády a prostě ho vedu. Pomáhám tomu člověku, od toho tam taky jsem - jsem její/jeho kolegyně. Lidi jsou různí a tvoje subjektivní pocity nejsou důležitý do chvíle, dokud svou práci dělá dobře. Né všichni lidi co k nám přijdou jsou nám sympatičtí, někteří nemluví skoro vůbec, jenom se zákazníkem, neřeším to, prostě je takový. Upřímně je mi to i jedno, nezajímá mě to. Pokud ale cítíš, že potřebuje prostě postrčit a bič, tak přitvrď. Vem si ji do parády, třeba se posunete někam. I v komunikaci. Nebuď na ni ironická ani hnusná, třeba se do gastra nehodí, na gastro musíš mít náturu. A jestli se do něj hodí a jenom potřebuje nakopat do prdele ať se probudí, tak pořád má potenciál bejt jednou dobrá kolegyně 🙂))

katanovobran
autor
17. únor 2020

@amazonkajanik to sem přesně já :D

amazonkajanik
18. únor 2020

@katanovobran nejsi taky beran 😂