Netradiční jméno pro kluka

sumitra
13. únor 2018

Ahoj, uz to tady bylo tisickrat, ale presto poprosim, jaka netradicni jmena maji vasi synacci? Porad hledam jmeno, do ktereho se zamiluju na prvni pohled, a stale se nedari :( Diky!

kamino
5. bře 2018

@bayt po zkusenostech jak se petilete deti posmivaji nasemu Bohumirovi, ze mu rikame Bobes a bude to urcite horsi ve skole _ obdivuji jejich odvahu.

bayt
5. bře 2018

@kamino Mne prijde, ze deti si dokazou k posmeskum najit cokoliv, kdyz chteji. Jmeno je jeste ten nejblbejsi duvod, tudiz s tim decka pomerne rychle prestanou a vymysli si rafinovanejsi sikanu. Stejne neverim tem posmeskum v dobe, kdy ma "netradicni" jmeno kazde druhe dite.

biedronka10
5. bře 2018

@gita17 nekritizuj a nekdy si zjisti info jinde nez na googlu, diky

veronicka89
5. bře 2018

Jako tahle diskuze je celkem plodna ...
Ja si teda myslim ze deti si by sami zadny posmesek nevymysleli...proste se tak nekdo jmenuje a hotovo ... O tom jak ho nekde oslovuji...?

Jako kde ve skole ? Tam je snad 7 ucitelek ktere se to za 1. Muzou naucit , kdyz ne maji tridni knihu ...a deti si najdpu zkratku nebo se zeptaji jak se mu treba rikaji doma nebo tak ...

Me treba prijde skarede frantisek nebo eduard a je mi uplne jedno jake ma prijmeni byt treba novak ryze ceske ...

Ja nevim , prijde mi ze se to moc resi ...nekomu se libi josefina a nekomu mercedes...prosze to tak je a ted kdyz se davaji cizi jmena vic a vic deti cestuji ...maji jazykove pobyty ...denne koukaji na net kde je plno cizich blogeru a celebrit s ruznymi jmeny si myslim ze se nejak jmena zvlast neresi ...

Nebo myslite ze by nake dite prislo a reklo mame ve tride Jennifer Novak a je to hnus ? Myslim ze ne ...

Kazdy rodic ma dat takove jmeno jake chce a naucit dite ze to jmeno je krasne a proc ho ma ...

Jeste pred par lety se na nektete jmena divalo pres prsty ...at uz byly ryze ceske ( z drivejska ) nebo uplne cizi ...

To je vyvoj doby ...

I v ceskem jazyce jsou nove zakomponovane slova co maji koren v anglickem jazyce manazer , byznys apod 😉

vineta
6. bře 2018

@veronicka89 Ač nemám ráda různý módní vlny co se jmen týká, myslím, že tyhle jména budou tak zastoupený, že to nikomu nebude připadat divný. Ale pojmenovat dítě, aniž by měli rodiče vazbu na danou zemi, jménem s cizí výslovností, mi přijde jako dost trapas.. jako děti se tomu asi smát nebudou, ale o rodičích to celkem vypovídá. A děcko bude mít celoživotní problém s vysvětlováním, jak se čte (Jenifer vs Dženifr), a proč se tak jmenuje. I ten manažer je sice z cizího jazyka, ale počeštělej a nikdo to nečte menedžr, protože by byl za vola.

prejeta_zaba
6. bře 2018

Vtipné jsou ty vlny, jak se každý snaží vehementně vyhnout módě jmen, ve které se narodil (ale i já mám od dětství zažité - hlavně už žádné Michaely a Tomáše, protože se tak jmenovala půlka ročníku, a kdo ne, tak Kateřina), to samé s námi v porodnici se sešlo půl patra Alexů a Laur, ve školce teď bude plno Sofinek a Sebastianů a za pár let si každý klepe na čelo, jak mohlo tolik lidí dát taková jména. 😀A takové ty odchylky v podobě Esmerald a Jeniffer byly vždycky, ono to vypovídá o rodičích ledacos.

krtcice
6. bře 2018

My budeme mít za měsíc chlapečka Tadeáše, teď to jméno není tak neobvyklé ale mě se hrozně líbí už asi od mých 12 let a tehdy neobvyklé bylo. Jinak dcery jsou Natálie a Denisa, to jsme furt poslouchali jak Natálek je všude plno a zatím jsme žádnou jinou za 6 let nepotkali ani v mateřském centru, ani na kroužku a ani ve školce 😀
Z okolí vím že mají Sebastiana, Tobiáše, Damiána, Prokopa, Samuela, Timotheje, Mikuláše, Barnabáše, Bartoloměje.

veronicka89
6. bře 2018

@vineta komu bude dite v roce 2018 a dale vysvetlovat jak se rekne Jeniffer ?

Kde by to byl tak velky problem ? To je to co prave nechapu ... Proc se tohle resi ...

vineta
6. bře 2018

@veronicka89 To byl -stejně jako z tvé strany- příklad. Ano, každý ví, jak se to které jméno asi čte anglicky, ale nemyslím, že by každý nutně hned věděl, z jakého jazyka si to Vomáčkovi (taky příklad) vzali a jak se má jméno tedy vyslovovat. Co kdyby to byla Chenyfer, že. Problém to neni, jen je to poněkud trapný. Pokud je jeden z rodičů cizinec nebo je nějaká vazba (jiná než na bázi obdivu k dané zemi), tak se nad tím nikdo asi nepozastaví, v opačným případě holt asi jo.

kamino
6. bře 2018

@veronicka89 vedu materske centrum a vidim, jake deti jsou a kolikrat se fakt divim, kde se to bere...a radost z toho opravdu nemam..

kamino
6. bře 2018

@bayt ano, jak pisu vyse, mam.materske centrum a kolikram se nestacim divit, co detem k posmeskum staci.. a to jeste ze tomto veku nerozeznavaji typy telefonu a tabletu..

damai
6. bře 2018

Damian 😉

veronicka89
6. bře 2018

@vineta kdo je ten kazdy ?

Jestli nejaka pani na urade nebo u dr neumi rict moje jmeno je mi uplne jedno ...

Ve skole , v rodinnem kruhu apod to snad staci rict 1x jak se jmenuju ne ?

Nevim teda jak vy ale kolikrat normalne mesicne clovek / dite rekne sce jmeno

veronicka89
6. bře 2018

@vineta dalsi vec jak rikate pokud je jeden z rodicu cizinec tak je to ok...

Ono je tohle takove trosku nesmyslne ...

Takze pokud ma holka doma v praze tatu francouze nevadi ze nebude dle vas nikdo vedet jak ji maji rikat , ale pokud ma doma 2 cechy a byli pouze vice kreativni uz je to divne ?

Ono mysl. Ze ikdyby tata francouz byl tak adi nebude holka vsude rikat jmenuju se chennyfer ptz mam tatku franzouze ...takze to vyjde na stejno ...

No me treba vadi jak nektere maminky daji opravdu ted arnost nebo eduard a strasne pomolouvaji ty cizi jmena ze co to je ze zijeme v cr a proc jako mathias....

Nevim no myslim ze ten arnošt na tom muze v dnesni dobe byt i hur teda ...

vineta
6. bře 2018

@veronicka89 Prostě mi to přijde trapné, toť vše. Snaha být světový za každou cenu. Proti kreativitě nic nemám, jen uznávám limity výslovnosti.

antoinet
6. bře 2018

Já jsem za svobodna měla příjmení, které mi neustále komolili, bylo to nepříjemné, a tak dětem zásadně dávám tradiční jména, který každý zná, proč bych jim zbytečně komplikovala život?
Každá máme svoji perspektivu, já zohledňuju, že dítě vyroste u nás na vesnici, kde zdaleka ne každý umí cizí jazyky. Verča žije v zahraničí, cestuje, může vybírat svobodněji.
Když jsem měla naposledy v porodnici vyplněná jména Martin a Markéta, asistentky říkaly Jé, to už se nedává, což je vtipný, tradice je nakonec exotická mezi těmi Tobiáši a Sofinkami🙂

bayt
6. bře 2018

@kamino ano za nas se deti ve skolce zase posmivali Lucka pecka apod. Bych rekla, ze deti starsi peti let budou mit sofistikovanejsi urazky. A vubec, to se deti posmivaji "jee Arnost, tvoji rodice jsou blbecci, kteri maji snahu byt originalni" nebo jaka je povaha toho vysmivani? Komolit a zesmesnit se da prece kazde jmeno.

kamino
6. bře 2018

@bayt Bobesovi zacali rikat Bobek a pak Hov... a to behem jednoho odpoledne na zahrade a uz se toto vezlo.. me nevadi cizi jmena, ale nektera jsou ke zneuziti nachylnejsi, jina mene.. proc posmevackum nabijet munici.

klllarinka01
6. bře 2018

My mame doma.klasiku Martina, ale co slysim z doslechu davaji se napriklad: Maxik, Amalka, Laura, olivie, Jachym, Sofie ci sylva, Josefinka.

78marcela
6. bře 2018

@antoinet taky se s Alenkou obcas citim originalne a mimoradne😀

spokk
Autor odpověď smazal
Zobraz
spokk
6. bře 2018

Co Kristián? 😉 Jinak velmi dobrá databáze jmen je tady : http://www.jmenaprijmeni.cz/jmena-v-kalendari-p... 🙂

bayt
6. bře 2018

@kamino no jo, ale z toho by vyplyvalo ze s Bohumirem nabijite munici vic nez s Mathiasem

kamino
6. bře 2018

@bayt ale ja nemluvim.o Mathiasovi, ale o Kazimirech, Vlcich a podobnych.. u Bohumira jsme to popravde taky takhle masivne necekali, pritel s tim zije cely zivot a taky se divil.. fakt mam.hruzu, co bude dal, ted je jim 5.. slovni zasoba jeste omezena..

marketa11112
6. bře 2018

@kamino sory, ale i ja se zasmala..opravdu kreativni deti......

Mame doma vincenta a jasminu...v rodine byl poprask u prvniho syna..pry jsme se zblaznili....vsichni si zvykli a vsem se nakonec libi...u jasminky uz nerikali nic. K nasemu prijmeni se hodi..mame v nem r, proto ve jmenech neni, chteli jsme jmena, ktera nema nikdo v rodine , ani u sousedu...nakonec tchyne vyhrabala, ze vincent byL nejaky pra pra ded ci co, ale to uz byl synovi asi rok......zatim jsme nikoho v okoli s temito jmeny nepotkali.....pokud bude treti ditko,budu opwt. Vybirat mene pouzivane jmeno...a opet ctit ,,nase pravidla,, pri vyberu...
Ja bych zase nechtela jmeno po nekom v rodine, ani typ mathias, thobias a pod., ale ani kvetoslav, frantisek atd.....velky vliv melo u nas i to, koho s danym jmenem jsme v zivote potkali.....na mnoha jsme se proste neshodli...a nechteli jsme ani jmeno znejici ,,cize,, jako jenifer a podobne...o to vubec.......nas vyber se dost zuzil....

bayt
6. bře 2018

@kamino Jo, tak Kazimír, Adolf, Vlk bude jiný kafe. Chtěla jsem jen napsat, že ne každé exotické jméno musí vést k posměškům a naopak ta nejtradičnější klidně vedou (třeba ten Bobeš).

veronicka89
6. bře 2018

@kamino a co treba denis to by u Vas kriticek mozna i proslo ...pritom by se mu deti posmivali treba vic nez Mathiasovi 😉

Jinak ja ziju v cizine a dekubu rodicum ze mi dali jmeno kake mi dali, ptz oni urciteneplanovali ze budu zit v cizine , ale dat mi jmeno ryze ceske jeste s hackama a carkama tak by me to treba tedv dospelosti opravdu trosku komplikovalo zivot 😉

Takze treba myslet i na to ze si to treba. Jennifer ,, parkrat protrpi,, ale az odjede na jazykovy pobyt nebo se usidli v jine zemi nez Cr bude mit zivot Snazsi nez treba nekdo s ryze ceskym jmenem u ktereho rodice velmi premysleli aby bylo super vyslovitelne v CR a nenaslo se k nemu zadny posmesek...

Jo a mimochodem nikde ve svete to nijak netrsi ani z toho nedelaji takovou vedu

Ptz existuje plno jmen ktere se pisou ruzne a kazdy to tak bere ...nikdo neresi ze se to musi hlaskovat
Jestli je nekdo Mathias Mattias nebo Jinak ... Neznam nikoho kdo musi sve jmeno hlaskovat xy krat denne 😉

vineta
7. bře 2018

@veronicka89 Existuje spousta jmen, která jsou neobvyklá, nemusí se u nich řešit výslovnost a neobsahují ani jeden háček nebo čárku. A chápu, že v cizině se to logicky tolik neřeší. Taky jsou v zahraničí povolený jména jako "Jablko".

chocolady
7. bře 2018

Atanas, Jindrich, Vilém..

pivonka2
7. bře 2018

@veronicka89 Prosím jeden dotaz, když žiješ mimo ČR. Mám takovou představu, že když se někdo jmenuje Paul, oslovují ho takto, bez zdrobnělin a úprav? Je to tak, nebo jsem mimo?🙂