Očkování Covid. Jak jste zvládli? Byly nežádoucí účinky?
Krásný den všem.. Prosím ty, kteří už na očkování byli nebo mají v rodině již naockpvane lidi.. Prosim jak to probihalo, jak jste to zvladli a byli nějaké nežádoucí účinky?
Babička s dědou jdou příští týden, mamka na konci měsíce a nervozita teda hrozná.. :(
Moc vás prosím o slušnou debatu, bez urážek a napadání se.
Děkuji
Stručné shrnutí
- Nejčastější krátkodobé reakce po vakcínách proti COVID-19 uvedené v diskuzi byly bolest v místě vpichu, únava a krátkodobě zvýšená teplota; u mladších dospělých se v diskuzi častěji zmiňovaly silnější „chřipkové“ příznaky, otoky uzlin a horečky.
- V diskuzi uživatelé uváděli, že průběh reakcí se liší podle věku a druhu vakcíny; starší osoby měly většinou jen mírnou lokální reakci, mladší častěji intenzivnější systémové příznaky, a několik uživatelů označilo rozdíly mezi Pfizer/Moderna a AstraZenecou.
- Pro zvládnutí akutních nežádoucích účinků se v diskuzi doporučoval klidový režim 1–3 dny a konzultace s praktickým lékařem, přičemž SÚKL zveřejňuje týdenní zprávy o hlášeních podezření na nežádoucí účinky a podezření lze nahlásit.
Nejčastější otázky
Q: Jaké jsou typické nežádoucí účinky po vakcíně proti COVID-19?
A: Typické akutní reakce popisované v diskuzi jsou bolest v místě vpichu, únava, zvýšená teplota a bolesti těla; někteří mladší očkovaní hlásili i otoky uzlin, chřipkové příznaky a několik dní trvající vyčerpanost.
Q: Proč mladší lidé často reagují silněji než starší?
A: V diskuzi bylo vysvětlení, že mladší lidé mají obvykle reaktivnější imunitní systém, takže silnější systémové příznaky (horečka, únava) mohou být známkou imunitní odpovědi; uživatelé rovněž zmiňovali vliv typu vakcíny.
Q: Jak postupovat při závažných nebo dlouhodobých potížích po očkování?
A: Doporučovaný postup z diskuze je konzultovat praktického lékaře nebo alergologa, nahlásit podezření na nežádoucí účinky SÚKL a absolvovat diagnostická vyšetření k vyloučení jiných příčin.
Q: Kde najdu statistiky nebo hlášení o podezření na nežádoucí účinky vakcín v Česku?
A: SÚKL zveřejňuje týdenní zprávy o přijatých hlášeních podezření na nežádoucí účinky; v diskuzi byl zmíněn odkaz na tyto týdenní zprávy.
Q: Liší se četnost nežádoucích účinků podle typu vakcíny?
A: V diskuzi uživatelé uváděli, že rozdíly existují — některé příspěvky spojovaly mírnější reakce u Pfizer/Moderna u starších osob a častější systémové reakce u AstraZenecy — toto však v diskuzi nebylo statisticky ověřeno.
Q: Dostanu odškodnění za trvalé následky po očkování?
A: V diskuzi se objevilo tvrzení, že „ministerstvo odmítá odškodňovat“ nežádoucí účinky; toto tvrzení v diskuzi nebylo verifikováno a uživatelé zároveň odkazovali na nutnost nahlášení podezření SÚKL a právní konzultace pro konkrétní případ.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nejčastější krátkodobé reakce jsou bolest v místě vpichu, únava a občasná zvýšená teplota.
- Starší osoby ve více případech popisovaly jen mírné lokální potíže, zatímco u mladších byly častěji uváděny výraznější systémové reakce.
- Doporučuje se klidový režim alespoň 1–2 dny a v případě podezření hlásit nežádoucí účinky SÚKL a konzultovat lékaře.
Sporné názory
- Někteří uživatelé tvrzení, že AstraZeneca vyvolává více nežádoucích účinků než Pfizer/Moderna; jiní upozorňovali, že individuální reakce závisí více na konkrétní osobě než na typu vakcíny.
- Několik uživatelů tvrdí, že státní orgány odmítají odškodňovat následky vakcinace; jiní v diskuzi poukazovali na existenci nahlášení SÚKL a potřebu ověřit informace oficiálními zdroji.
Otevřené otázky
- Jaké jsou dlouhodobé zdravotní následky u osob s přetrvávajícími gastrointestinálními či neurologickými obtížemi po očkování?
- Jaká je přesná četnost a závažnost nežádoucích účinků rozdělená podle typu vakcíny v reálné populaci?
- Jaké jsou legislativní možnosti a praxe odškodnění za trvalé následky očkování v Česku?
- Jaká bezpečnostní data budou k dispozici pro očkování malých dětí a kdy budou kompletní studie publikovány?
Zmíněné značky a firmy
Pfizer, Moderna, AstraZeneca, SÚKL, Krajská nemocnice, Reflex
Zmíněné produkty a metody
Pfizer, Moderna, AstraZeneca, paralen, Zovirax, Herpesin, homeopatika, „covid arm“, hlášení podezření na nežádoucí účinky (SÚKL), odškodnění
Místa a osoby
Trutnov, Praha, USA, prof. Raška, Babiš, Schillerová
@katule1990
@keksik002 holky, ono ty “chripkové” nežádoucí účinky jsou očekávané a svým způsobem i žádoucí (pokud to není nějaký extrém, jak někdo psal o kamačkách), je to projev toho, že nabíhá imunita a něco se v těle děje. Tím to nechci zlehčovat, příjemné to určitě není, ale opravdu se to dá čekat a je to i logické. U starších mě napadá, že přeci jen ten imunitní systém už tak reaktivní není vzhledem k věku a i ta reakce tím pádem nemusí být tak silná. U nás v okolí pár lidi po očko je, ale od nikoho jsem nic zvláštního neslysela.
@keksik002 Obecně je u starších lidí očkováním složitější vyvolat imunitní reakci, proto panovaly obavy, aby vakcíny fungovaly i v těch vysokých věkových skupinách. Toto by mohl být i důvod, proč se zde opakuje, že mladší lidé reagují na vakcínu silněji. Já třeba ještě vnímám u očkováním rozdíl mezi účinky (bolest v místě vpichu, zvýšená teplota, únava - ano, vakcíně se povedlo vyhecovat imunitní systém a tělo pracuje správně) a nežádoucí účinky (jiné vážné komplikace).
@tynka9 Jojo, to je pravda. Aspoň je vidět, že na to imunitní systém reaguje, ale překvapilo mě, že ty reakce jsou celekm silný. Nicméně pořád ne tak hrozné, jako průběh covidu u několika lidí, co znám - JIP nebo mimotělní oběh s malou šancí na přežití. A že šlo vždycky o lidi 40-50 let. Už aby to bylo pryč. Já jsem teda covid taky měla, ale nebylo mi vůbec nic, přišlo se na to úplnou náhodou, protože jsem měla jít na operaci. A po mě manžel a táta, který jsem nahlásila. Taky pozitivní a taky žádný příznak.
@katule1990 ono možná se zase o těch silnějších reakcích víc mluví než o těch, kde žádná reakce nebyla. Znáš to - vždycky si stěžuje víc lidi než chválí 😉naštěstí v okolí někoho vyloženě špatného/úmrtí po kovidu nemám 🙏 ale respekt mám velký.
@tynka9 Já bohužel takové lidi v okolí mám, naštěstí ne v tom úplně nejbližším. A je pravda, že si víc lidí stěžuje než chválí 🙂.
Ještě jednou bych opravdu moc chtěla poděkovat všem, kteří mi odpověděli a diskutují ve vší slušnosti. Opravdu jste skvělé.. Předám dál babi a mamce, aby věděly.. 🙂
Je to individuální. Mně bude 35 let, je to měsíc, co mám druhou dávku. Po první davce mně 2 dny bolela paže, jinak nic. Po druhé dávce zcela bez obtíží.
U mladych lidi imunita jeste lepe funguje, proto vetsi reakce bych rekla. To je stejne jako fakt, ze starsi lide kdyz jsou nemocni nemaji tolik teploty (ktere jsou zadouci) jako treba deti nebo mladi lide. Reakci na ocko bych se nebala tolik jako treba co to pro nase zdravi bude znamenat za par let.. Napriklad lide co byly ockovani vakcinou proti chripce maji pry desetkrat vetsi nachylnost k alzheimrove chorobe ve stari.. Takze to se teprve uvidi.
Znám 5 očkovaných lidí Pfizerem ( 89,86,83,34,32) a max je bolela ruka po vpichu. 2 ( 83 a 34) mají zatím jen první dávku.
Jedna babička má už obě dávky a bez reakce. Druhá babička a děda mají jednu dávku a oba bez reakce. Všichni tři mají Pfizer.
Byli jsme kolektivně ve středu na 1. dávce Pfizer. Já a manžel druhý den bolest ruky a únava jinak nic. O jedné kolegyni vím, že měla jen ten den zimnici a horečku, druhý den už ok. Konzultovala to s Mudr, prý v pořádku, tvorba protilátek.
@zuzineckah já mám osobně zkušenost (opakovanou), že mluvit o nežádoucích účincích po očkování se moc nenosí... a to se týkalo před lety dětí, vůbec ne vakcín proti covidu.. opakovaně jsem si vyslechla, že určitě ta vysoká horečka není po očkování (vždy byla do několika hodin po očkování), že je normální, že dítě zvrací a má průjem, že se nepostaví na nohy vůbec několik dní, že se osype apod. Dnes bych asi byla průbojnější a nahlásila to přímo, ale jako prvorodička jsem se nechala přesvědčit, že to je normální. Naštěstí je syn v pořádku, očkování jsem mu pak nechávala dávat později a s tím, že užíval před a po alternativní medicínu. Pak měl už jen slabou únavu, žádné prudké reakce.
Nežádoucí účinky nějaké jsou a byly vždy, u všech vakcín. Protože velmi záleží do jakého "terénu" ta vakcína jde (v jaké rovnováze nebo nerovnováze dotyčný je před očkováním, jsou tam vlivy předchozích nemocí třeba ne plně v hloubce doléčených, dále užívání léků vč. antkoncepce, také záleží nakolik má člověk balanci mezi aktivitou a odpočinkem a jak moc je senzitivní, jestli dodržuje klid po očkování a vliv má také vrozená konstituce).
Každopádně u očkování proti covidu je potřeba (jako u každého očkování) zvážit svoje individuální riziko. V klidu, nenechat se moc ovlivnit ani tlačením očkování, ale ani informacemi od lidí, kteří o tom jak funguje imunitní systém nebo očkování neví skoro nic a šíří dezinformace.
Za mě respektuji pokud se někdo o svoje zdraví opravdu stará.
Pokud někdo denně popíjí, kouří nebo užívá marihuanu, ponocuje, nepravidelně nebo nekvalitně se stravuje atd., tak mi nedává smysl pak říkat, že v rámci ochrany svého zdraví se nenechá očkovat 😉
Covid tu je (dnes jsem opět řešila postcovidový stav u klienta pod 35 let, nejsou to pěkné příběhy někdy) a buď je potřeba se nechat očkovat nebo se velmi dobře starat o svoji fyzickou a psychickou pohodu 🙂
Děda - v pohodě, nic mu nebylo. 14 dnů po druhé vakcíně onemocněl covidem, středně težký průběh
Rodiče - oba v pohodě, máti šla tahat do práce těžké palety, takže jí pak bolela ruka v místě očkování
Sestry tchán - po druhém očkování zástava dechu, oživování, 2 týdny na aru s drenem v játrech, kde byly sraženiny a otok srdce a plic. Přežil očkování jen tak tak, nyní čeká na transplantaci jater.
@bachovy_esence_poradna Tak u mě byla a je reakce na očkování katastrofální (alespoň tedy pro mě)... Neberu v potaz klasické reakce, jako je teplota, bolest ruky atd... Ani krátkodobé (cca 2-3 týdny) účinky, jako je kolisavy tlak, dost zhoršené astma nebo příšerné bolesti kloubu. Ale mít více jak 3m průjmy (začaly necelý týden po 1. dávce), únavu takovou, že chvilkama usínám i v sedu (možná už i z těch průjmu je tělo vyčerpané), nebo migrény, při kterých mi vadí a dýchání vlastního dítěte... Bohužel, jak jste psala, mluvit o nežádoucích účincích se nehodí a tak jsem stále přesvědčování (že všech stran), že to určitě není z očkování,ale nikdo mi neřekne, co mi vlastně je (všechny testy negativní) ... Bohužel léky na průjmy, ani homeopaticke, stejně jako dieta, nezabírají... Zhubla jsem během 3m 9kg... Bojím se vyjít ven, abych se nepoto...Uz jsem z toho vážně vyčerpaná...
@verusa110 ty se jim nehodis do kramu,oni vedi,ze NU to ma,ale nepublikuji se nikde tyto pripady,protoze by odradili od ockovani vetsinovou verejnost...
@verusa110 a řešíš to s dr? Jsi evidována jako člověk s nežádoucími účinky?
A vedet kam se podivat. Tohle jsou hlasena podezreni (!) https://www.sukl.cz/tydenni-zpravy-o-prijatych-...
@marge_s prosim te vlastni zkusenost nekoho jsou nebe a dudy a s ohledem na tu prehnanou provax kampan,tak o techto konkretnich pribezich se mlci,ale to,ze neockovana matka nakazi v USA dceru a ta zemre,to si prectes nakazdem webu,takze tak...opet neobjektivita a nevyvazenost....
@uzivatelkapetra dr v očkováním centru mě poslal před 2. dávkou na vyšetření na alergologii. Ta s úšklebkem prohlásila, že n co na ten způsob, že když jsem s tím neskončila v nemicnici, tak to nebude nic tak strašného... Do zprávy napsala něco jako "Sporné následky nejsou zřejmě důsledkem očkování a nejsou kontra indikaci v podání další dávky"... Hlásila jsem to i na SÚKL. Byla jsem MUDr poslána na plno vyšetření, aby se vyloučily jiné příčiny, vše negativní... Bohužel ani léky nezabírají... Jako jedinou možnost momentálně vidím to, že vakcína časem slábne (proto ta 3. dávka), tak snad se to postupně začne lepšit...
@marcicek84 Asi tak... Jako já neslyšela ve zprávách žádnou reportáž o nějakých horších nežádoucích účincích (nepočítám seznam Zprávy atd., tam se to občas objevuje)...
@verusa110 fakt strasne,myslim,ze kdyby byly objektivnejsi zpravy v mediich,tak by to se ocko skoncilo spise jen u rizikovych skupin a lide by vice vazili jestli ano ci ne...vubec nechapu,ze meli odvahu ti dat druhou davku...no nejhorsi je,ze by to chteli pichat detem 5+ a vakciny objednali pro 80 procent deti,ale studie bezpecnosti ma byt az na prelomu roku 2023/2024...fakt ujete,ano pochopim,nejake rizikove skupiny deti v teto kategorii,ale objektivne je vetsi pravdepodobnost,ze dite bude mit zanet srdecniho svalu nez dlouhodobe NU pro prodelani covidu...
@marcicek84 vidím to stejně.. Zajímalo by mě, kolik dětí na covid zemřelo, že je chcou očkovat! Neuvěřitelný. Když jsem to slyšela, chtělo se mi brečet.. A pokud někdo tvrdí, že je mám naočkovat, aby neohrožovaly ohrožené jedince, tak ať se naočkuji ti.. Jenže vůbec těžko říct, jak to s tou ochranou po vakcinaci opravdu je..

Me bolela jen 2 dny ruka, jinak nic. Tchyne (83) nemela zadne reakce ani po jedne davce. Ja jdu na druhou za tyden, tak se uvidi.