Odstěhovat se dál od rodiny, šly byste do toho?

indy2
9. lis 2013

Holky, mám před sebou veliké rozhodování. Celý život žiji v Praze, sice od 16.ti let mimo rodiče, nicméně vždy v blízkosti, max. půl hoďky mhd apod. Nyní bydlíme s mužem a dcerkou cca 10 min pěšky od mých rodičů (ještě tam je s nimi ml. sestra, starší sestřičku mám už takhle daleko, sice Praha, ale druhá strana). Jsme v bytě 3+1 v pronájmu. Máme ale ve vlastnictví byt v Lounech (také 3+1, rozlohou větší než tento), platili bychom tam pouze poplatky. Sháníme tam nyní podnájemníka, zatím bezúspěšně. Teď uvažujeme nad tím, že do bytu půjdeme sami, postupně si ho zrekonstruujeme, dáme do kupy, nahlásíme si stejnou trvalou adresu apod. - prostě budeme "natrvalo" ve svém. Jenže já takhle nikdy nebydlela, s našima se vídám několikrát týdně. Je mi jasné, že bychom se vídali daleko méně, malou by viděli méně apod. Šly byste stejně do toho? Schválně nezakládám otázku, ale diskuzi, abych mohla případně něco ujasnit, nebo se o tom ještě pobavit.
Předem děkuji za každý příspěvek, názor, zkušenost...

jasekd
10. lis 2013

@llluckaaa urcite uz jsem tam byla, ale je to dlouho. To uz je trochu dal, to jo. Mne pramen taky chutnal, deda s babi bydleli kousek, vlastne naproti sportovni haly, a me to hrozne bavilo to popijet 😀 Akorat ted uz si myslim, ze nestrika do takove te "zarovky", ze je to tam nejak jinak, ze? Kousek bydli i sestrenice. Od pramene je pekny vyhled na centrum a na kopecky 🙂 Jo a u sportovni haly me deda ucil jezdit na kole 😵

mafeska
10. lis 2013

nečetla jsem celou diskuzi, jen něco málo. já bych do toho šla. kdybych měla vlastní byt, jistotu že je to jen moje a nemusela platit hypotéku tak bych neváhala. NAvíc když prodej se nezdařil a nájemníci nejsou. Návštěvy by šly přeci o víkendech a Vaše dcerka je malá takže změnu ještě nebude tak vnímat.

llluckaaa
10. lis 2013

@jasekd Naproti hale bydlí moje teta 🙂 Učil tě jezdil Rybalkovou z kopce, jo? 😀
Mně se české středohoří taky líbí, jenom ten výhled kazí Počerady a spol.

Jak si tu píšeme, tak se úplně vracím do mládí 😀 A říkám si, jestli neznám tvoje prarodiče, sestřenici ap. 😀 Jsme na to věkově podobě a jestli chodila třeba na gympl nebo na 1. ZŠ, tak ji asi znát budu 😉

jasekd
10. lis 2013
jasekd
10. lis 2013

@llluckaaa
z kopce moc ne, ono se driv mohlo i na ten plac pred halou, co je ted za plotem, i na ty antukovy hriste... Rybalkovou z kopce, to bych skoncila v kolejisti 😀 Ja si o Lounech taky strasne rada pisu, mne to chybi, ze uz tam nejezdime, styska se mi 😔

llluckaaa
10. lis 2013

@jasekd No ale z Jizerských hor to tam není zas tak daleko, ne? Rozhodně to musí být blíž než od nás ☹
Na antuku si nevzpomínám, ale na tom asfaltovém plácku nás proháněla učitelka tělocviku a začínaly tam moje první jízdy v autoškole 😀

jasekd
10. lis 2013

@llluckaaa je to 150 km, s detmi tak 2,5 hodiny jizdy, a decka hodne blinkaji a auto moc nemusej. Obcas jedem na vikend k sestrenici, ale ani jedna nemame moc casu, tak se vidame malo. Nekolikrat do roka jako k dedovi to uz neni, max. 1x za rok a ani to uz asi ne.

llluckaaa
10. lis 2013

@jasekd Tak už to chodí ☹ Já jezdím za našima s dětmi několikrát do roka a vždycky zůstaneme aspoň týden. V létě tam trávíme i 3-4 týdny. Já jezdím s dětmi vlakem a pak autobusem a to je cesta tak na 7 hodin 😒 V autě bych se z nich sama asi zbláznila 😝 , ale když se povede, dá se to autem stihnout za necelé 4 hodiny.

romantika
10. lis 2013

louny jsou od prahy kousek, ja mam rodinu jednu 200, druho trista. brutal. my tam jezdime minimalne, jak rodis dlsi a tak tak to nejde. Deti v aute 4 hodoiny i vice nevydrzi. Ale Louny jsou prakticky za humny. Pokud mas auto tak se to da. Také bydlim v Praze. Ono horsi je ztratit vazbu na kamarady a musíš zacinat nanovo, novi lekari, noi lide, nove skoly skolky, zalezi jak mas stare deti. Nicmene ja nemam od narozeni deti zadnou pomoc, ani kamarádky, ty jsou na druhé strane prahy, peníze na chuvu taky ne a je to zahul. Ted s druhym a bez skolek uz jedu z posledního. Kdo to nezazil nevi. Uz 4 roky jsem nemela jediny den ci vecer pro sebe. zadne kafe a tak.Vsude musim deti brat sebou, k doktorovi jejich beru obe, ke svému obe, a jen tise trpim jak to nekomu vadi, nekomu ne. Takze tohle hodne pomysli. Ale porad bych to tak zle nevidela, pokud mas auto a rodinu akcni a jste se ochotni navstenovat. nas ceka stejny krok jit za Prahu, ale pomerne kousek a taky místo najmu cpát aspoň do hypotéky a moznosti vlastního.
Ještě musíš sama zvážit jak moc jsi na rodice fixovana. Ja od detstvi moc ne takze to taky zvazuji jinak.

hojda
10. lis 2013

@romantika Tohle znám moc dobře, bez dětí ani krok a je to fakt znát za ty roky se to načítá, už takle jedu 5 rok. Prarodiče tak daleko jako ty nemáme, ale jedni nejezdí, už jsou na to prý staří a druzí zase pracujou a 150 km je taky dost......Nastupovala jsem na mateřskou bez jediné kamarádky tady, teď už nějaké kontakty mám, ale 99% kamarádek má alespoň jednu babičku nějak v dosahu nebo obě. Jak říká kamarádka ona je mateřská a mateřská 😉 .

hojda
10. lis 2013

@romantika TAky by ti přišla půl hodina každý den bez dětí jako úleva? Pro mě tedy jo? Aby člověk mohl vypnout 😀

evaviki
10. lis 2013

@indy2 necetla jsem celou diskuzi,aleco prodat byt vLounech a koupit neco pobliz rodicu?

indy2
autor
10. lis 2013

@evaviki pokid by se byt prodal, vse by padlo na hypoteku, kde se ruci prave tim bytem.. a uz sme byli s cenou tak dole, ze bychom jeste my museli doplacet ☹

indy2
autor
10. lis 2013

Holky, postupne jeste vse proctu.
Ted se akorat vracime z Loun a vypada to tak, ze se asi budeme stehovat.. musime jeste promyslet par veci, ale kdyz to tam clovek vidi a uvedomi si, ze je to jeho a muze na byte delat a investovat do sveho.. Andrejka by mea nadherny vlastni pokoj, veliky 🙂 my velikou loznici s pracovnou...jo, ted jen zrealizovat rekonstrukci jadra a kuchyne a hned se bude krasne bydlet 🙂
Jsem zvedava, jak to vse dopadne.. vsem dekuji za nazory a prispevky..jste laskave 🙂

evaviki
10. lis 2013

@indy2 jo aha,ja myslela,ze je bez hypo...tak bych se prestehovala, 80 km neni moc, zvyknete si..

kamilka007
10. lis 2013

My šli oba ještě před svatbou do Hradce Králové. Manžel je ze Strakonic (cca 220 km od HK), já z Trutnova (cca 65 km od HK), takže jsme tu ani nikoho neznali. Známé a kamarády si manžel udělal v práci a při sportu rychle, já to měla na RD horší, ale na dětských plavčech a lampionových průvodech se vždycky maminka na drbec našla. 🙂 Rodinám sice určitě chybíme, ale máme víc jeden druhého, a když se chceš s někým vídat, vždycky to jde. Jediná nevýhoda je nárazové hlídání, které vlastně ani neznáme, třeba rozhodnout se jít ze dne na den do kina nebo večer posedět prostě nejde, vše se musí plánovat týden dopředu, aby měl kdo přijet. Pak je to ale zase na celý víkend. 🙂 Držím palce, ať se správně rozhodnete, my nelitujeme. 🙂

indy2
autor
10. lis 2013

@kamilka007
Děkuji. Dnes jsme to počítali přes navigaci a je to přesně 65 km a cca půl hodiny autem (45 minut od baráku k baráku). Vypadá to, že do toho půjdeme. Snad si tam nějaké známé najdu..budu v to doufat 🙂
S tím hlídám bychom to vyřešili asi tak, že bych se pokusila sehnat nějakou slečnu na hlídání, která by prostě jednorázově hlídala (třeba na ty kina, večeře apod 😉), ale na to je čas, zatím je Andrejka malá a nemám potřebu se někam "schovávat" - to přijde 😀 😀 No sama jsem zvědavá, jak tohle skončí.
každopádně děkuji za příspěvek, jsem ráda, že nelitujete a že to vlastně i bez toho jde 😵

blahova_andrea
10. lis 2013

@hojda to je hrůza, ten náš bojkotuje spánek a to mu nejsou ani dva roky 😀 a to jsem se těšila na spavé miminko po mamince ☹

romantika
10. lis 2013

@hojda Jojo ,ja kamarádky mam, jenze oni se schazi protože mají hlidani. Ja nemuzu. Kazda mame dite za sebou takze v realu když jedna odrodi, druha nemůže a tak se to cykluje a ono bydlet v praze je taky ze kazda jsme na jinem konci a od sebe jsme klido hodinu cesty. Do toho mame prave najem a uz s prvním dítětem jsme se museli 3 krat stehovat, takze jak vztahy utvorim, stehujeme se o dům dal. Kdo ma vlastní domov netusi jaka je to deviza. V tom vidim největší stres. No ale kdo to tak nemá netusi jak si clovek sahne na dno. A hlavne tim trpi deti. První je desna chytrolína a taky tim trpi. Bez babicek, bez skolky, porad s mamou. Kolikrat mam pocit ze ma tu ponorku vic ona. A to mne stve, ze to odskáčou deti.
No když je manzel doma a nepracuje tak za mne zaskoci a uspava malou a ja jsem po tech letech tak vycucla, ze pak jen sedim a cucim do zdi 🙂)))))))
Obcas stojim na ulici a když vidim vnouce s babickou apod. je mi dost smutno. No co se da delat.......

romantika
10. lis 2013

@indy2 neboj, ja mit rodinu v praze tak do loun nezvazuji. Je to kousek. Co mam kamarádky po Praze tak i MHD to je často hodinu s prestupama. Takze vlastne jses jako v Praze a budete svobodni a ve svém. Ono male město ma v hodne vyhody, všude dojdes pesky apod.. A co usetris bez najmu zase uzijes na dovolenou a spokojeny život. Drzim palce at jste spokojeni.

kamilka007
10. lis 2013

@indy2 Slečnu na hlídání jsme taky chtěli, ale ne někoho úplně cizího. No a jediná, kterou máme na doporučení dobrých známých je studentka, která každý druhý víkend jezdí domů, v úterý má pilates, ve čtvrtek zase tohle.. No ještě jsme se nestrefili do dne, kdy by mohla.. 🙂
Jinak líbí se mi, že se takhle "odříznutá" cítím nějak dospělejší. Vždycky jsem byla mamánek (vlastně spíš tatánek 🙂 ) a domů se z koleje pravidelně vracela až do 26 let.. Teď jsme ve svém a sami za sebe, zvládáme byt, dcerku, práci, další těhotenství, stavíme dům,.. a vztah máme krásný. Jsem na nás tak nějak pyšná a určitě by to nešlo s dvěma rodinama u zadku.. 🙂