Otec brání dceři jet na soustředění do zahraniční. Má na to právo u takto velkého dítěte?

novaa
23. led 2022

Rozpor rodičů - soustředění dítěte

Zdravím a prosím o naléhavou radu.

Potřebuji poradit a rychle vyřešit následující situaci. Dcera - téměř 15 let, se od pěti let věnuje gymnastice, ve které velmi vyniká a je nyní již zařazena do reprezentace české republiky v juniorské kategorii a má podepsanou reprezentační smlouvu a je v současné době mezi nejlepšími juniorkami v republice . V jejím mateřském klubu ji domluvili s mým a dceřiným souhlasem možnost soustředění na 14 dnů v bulharské Sofii s výbornou trenérkou v doprovodu její dospělé kolegyně (18let)z klubu, která tam také jede trénovat.
Dcera se chce soustředění zúčastnit, ale její otec ji to nechce dovolit, protože se o ní bojí. V klubu kde trénuje řekl, že s tím nesouhlasí i přesto, že už je zarezervovaná letenka a vše domluvené. Má na to právo u takto velkého dítěte, když chce dítě jet? Máme ji ve střídavé péči, i když u nás je více dnů než u otce.

Moc děkuji.

moudivlacek
24. led 2022

@vitezove tak z nejakeho duvodu se babicka nenaockovala, tohle je problem rodicu, prarodice bych to toho vubec netahala

vitezove
24. led 2022

@moudivlacek Myslím, že kdokoli dospělý z okolí, kdyby s ní jel - tak by byl problém vyřešen. Pokud se o ní bojí, tak když pojede s někým zodpovědným a ne jen mladou holčinou, tak bude v lepších rukou.

petrasipkova1
24. led 2022

Takhle, otec nebo matka, svoji dceru bych s další pubertackou samotnou také nepustila. Proste pokud chces aby jela, tak jed s ni, je ji 14, cena bude pakatel, letenky jsou levné, možná ze by se podílel i klub,když je dcera tak dobra.

moudivlacek
24. led 2022

@vitezove chapu, ale ted je doba,ze to neni tak snadne se sbalit a odjet, babicka naockovana neni, asi pro to ma duvod, maminka nemuze a otec nechce, spis nechapu, ze nejede trenerka proste nekdo opravdove dospely

westie
24. led 2022

Zkus se zeptat na ospodu, treba s tim maji zkusenosti.
Uprimne bych ale nikdy nepustila 14lete dite bez doprovodu dospeleho (idealne jednoho z rodicu). Je super, ze se tvoje dcera venuje nejakemu konicku, ale zcela uprimne bych si asi vic hlidala, aby se nestala obeti nejakeho sexualniho obtezovani - vzdyt se to resi snad v kazdem sportu.
A pokud je tak dobra, urcite se da sehnat nahrada v podobe individualnich treninku tady v CR, kde muzes byt s dcerou v kontaktu.
A vzhledem k jejimu veku bych ji vysvetlila, jak se situace ma - sama jet nemuze a ty s ni bohuzel taky ne. Predpokladam, ze kvuli jednomu soustredeni se ji nezbori cela sportovni kariera.

zelenaesmolda
25. led 2022

@drep a kolik dospelych by tam asi s jednou holkou melo jet?Ten klub to stoji penize je tam vyslat,nemuzou poslat celou delegaci

drep
25. led 2022

@zelenaesmolda já někde píšu o delegaci? Nepíšu. Včera plnoletá puberťačka by mi jako doprovod mého nezletilého dítěte do ciziny taky nestačila🤷‍♀️

felis
26. led 2022

@novaa Ahoj, toto se určitě řeší předběžným opatřením. Určitě bych informovala o situaci OSPOD a případně se tam i poradila. To že se otec bojí nemusí být "v nejlepším zájmu dítěte."

barmil
26. led 2022

@westie ja teda nechápu, od 12let jsem jezdila na výměnné studijní pobyty, Kanada, UK, Dánsko. A fakt se mnou nikdo nejezdil, v 17 jsem žila půl roku v Tunisku a pracovala tam jako delegát, v 18 se odstěhovala do Irska. Jesteze moji rodiče nebyli tak úzkostni, to bych toho v životě moc nedokázala.

petrasipkova1
26. led 2022

@barmil tak většina lidi nechce pro svoje dítě aby v 17 pracovalo v arabském světě, takových střelců je málo. to jsem byla ve druhaku na střední a pro moje rodiče byla priorita maturita.

barmil
26. led 2022

@petrasipkova1 tak dite se tam přitom zlepšilo v francouzštině a naučilo se i arabsky a další rok úspěšně odmaturovalo a dostalo se na VŠ v Irsku

zuzineckah
26. led 2022

@novaa kdo podpisoval repre smlouvu ve jménu dcery? Pokud oba a je v ní zmínka o možném zahraničním soustředění, nebo soutěžích, tak bych jeho názor vůbec nebrala v potaz.

petrasipkova1
26. led 2022

@barmil jasne, přeji ti happy end, jen si myslím, ze často na tohle rodiče nemají odvahu.

levandulovy_caj
26. led 2022

Pokud už je na takové úrovni, tak se dá předpokládat, že si za tréninky bude cestovat a ne jen tak hopsat v místním sokolu. Tohle prostě musí pan otec pochopit...

somalicats
26. led 2022

Otec má stejná práva a povinnosti jako Ty a dceři je 14 let. Takže rozhodně bych nedělala to, že dceru pošlu samotnou jemu navzdory. Já teda chápu, že se o ni bojí, já bych svoje čtrnáctileté dítě samotné taky nikam nepustila. Kdyby jel celý oddíl, tak klidně, tu osmnáctku nepovažuju za dospělý doprovod, to se na mě nezlob.
Jestli je dcera na takové úrovni, že by už reprezentovala republiku, tak to především pro rodiče znamená snížení vlastního komfortu a přizpůsobení se dceři, ne naopak. Vy jste navíc od sebe a otec má taky právo na to mít na situaci svůj názor. Když nemůžeš jet Ty, zkuste si s dcerou o tom promluvit s otcem a pokud on nebude chtít jet, tak asi smolík. Určitě to nebude poslední soustředění a dcera může jet jindy, až budeš mít čas a prachy Ty sama.

drep
26. led 2022

@barmil jako asi takové samostatné čtrnáctky existují, o tom nepochybuju. Ale moje vrcholově sportující čtrnáctiletá příbuzná má super-full servis své ambiciózní matky, která si přes dceru hojí své nedosažené ambice, a nejdál jela sama busem asi šest stanic, nikdy nejela sama vlakem ani do jiného města, natož že by měla letět do Bulharska (nebo kam)

zelenaesmolda
26. led 2022

@drep
a kolik lidi si predstavujes,ze tam s ni jako ma jet?18 leta holka uz neni pubertacka,vzdyt bezne jezdi holky jako aupair po dokonceni skoly a staraji se nekolik hodin denne o deti a jsou v cizine.

drep
27. led 2022

@zelenaesmolda stejně jako bych svého kojence/batole nesvěřila 18leté holce (a není to proto, že jsem hysterická matka, která se od svého dítěte nemůže na pět minut vzdálit), tak bych svého puboše nepustila s 18letou do ciziny. Je to mé právo stejně jako tvé je, že bys pustila. A jak jsem psala výš, nepochybuju, že takové samostatné, schopné a šikovné holky (jak 14leté, tak 18leté) jsou, ale já je upřímně neznám.