icon

Poraďte hezké neobvyklé jméno na chlapečka nebo holčičku

avatar
hanulka91
26. únor 2016

Ahoj, potřebovala bych trošku poradit. Mám termín porodu 5.9 a zatím nevíme jestli budeme mít holčičku nebo chlapečka. Ale ... už řešíme jména. Chceme být připraveni. Náš první syn se jmenuje Maxíček (Max) a na druhé miminko by jsme chtěli zase nějaké takové jméno jako je Oliver, Jáchym, Sebastian, Bruno a na holčičku Eli, Nelly, Emily ...
Jaká jména jste dali svým dětem vy?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 303 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Rodiče při výběru jména často používají online nástroje jako Naše jména (nasejmena.cz) a články na Modrý koník nebo v médiích (tn.nova.cz, nasepenize.cz, maminka.cz) k ověření četnosti a inspiraci.
  • Při rozhodování se doporučuje vyzkoušet, jak celé jméno a jeho zdrobněliny zní s příjmením, protože v diskuzi zaznívaly reálné problémy typu „Oliver nesedí kvůli příjmení začínajícím na R“ nebo nechtěné přezdívky.
  • Popularita jmen se liší podle generace a regionu; jména, která byla dříve běžná (např. Josef, Jana), mohou být dnes považována za neobvyklá a naopak, takže ověření četnosti v databázích má praktický význam.


Nejčastější otázky

Q: Kde zjistím četnost a trendy jmen v Česku?
A: Zkontrolujte databáze jako Naše jména (http://www.nasejmena.cz/, konkrétní stránka četnosti: http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?sid=13;1...), přehledy na Maminka.cz a články s žebříčky na Naše peníze (http://www.nasepenize.cz/nejcastejsi-jmena-deti...).

Q: Kde najdu inspiraci a názory rodičů na jména?
A: Inspiraci a osobní zkušenosti najdete v diskuzích a blozích jako Modrý koník (https://www.modrykonik.cz/blog/), v tematických článcích na tn.nova.cz a v komentářích ve fórech rodičů.

Q: Jak zjistit, kdy má jméno svátek?
A: Pro ověření svátku použijte jmenný kalendář v tištěném i online provedení; uživatelé v diskuzi doporučovali konzultovat kalendář jmen a plánovat oslavy podle data svátku.

Q: Jak vybrat jméno, které sedí k příjmení?
A: Vyzkoušejte vyslovit celé jméno nahlas i se zdrobnělinami, zkontrolujte počáteční hlásky a rytmus; v diskuzi zazněl konkrétní příklad, že „Oliver nešel kvůli příjmení začínajícímu na R“.

Q: Jak zabránit rodinným sporům při výběru jména?
A: Řada rodičů v diskuzi doporučuje jméno a často i pohlaví tajit až do porodu, aby se předešlo opakovaným názorům a kritikám rodiny.

Q: Jak ověřím, že jméno nemá nevhodné asociace se značkou nebo produktem?
A: Prohledejte Google a konkrétní značky; v diskuzi byl uveden příklad záměny jména „Timotej“ s kosmetickou značkou Timotei (http://www.timotei.cz/), což některé rodiče odradilo.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučuje se ověřit četnost jména v databázích (např. Naše jména) a konzultovat jmenný kalendář.
  • Doporučuje se vyzkoušet, jak jméno zní spolu s příjmením a jaké nabízí zdrobněliny.
  • Mnoho rodičů radí nesdělovat jméno ani pohlaví před porodem, aby se předešlo tlaku rodiny.


Sporné názory

  • Někteří účastníci prosazují neobvyklá jména jako výraz originality; jiní varují, že neobvyklé jméno může dítěti přinést posměch nebo celoživotní komplikace.
  • Někteří považují zahraniční či netradiční jména vedle českého příjmení za v pořádku; jiní preferují návrat k tradičním českým jménům.


Otevřené otázky

  • Jak se změní popularita konkrétního jména během života dítěte a jak to ovlivní jeho identitu?
  • Jak přesně se vyvinou zdrobněliny a přezdívky, které rodiče neplánují?
  • Kdy je optimální termín prozradit rodině pohlaví nebo jméno, aby se minimalizovaly konflikty?


Zmíněné značky a firmy

Modrý koník, Naše jména (nasejmena.cz), Nova (tn.nova.cz), Naše peníze (nasepenize.cz), Maminka.cz, Timotei, Centrum.cz, svedske-listy.blog.cz

Zmíněné produkty a metody

Timotei, kalendář jmen, Naše jména (četnost jmen), Modrý koník (blog a články), tn.nova.cz článek o podivných jménech, statistiky jmen na Maminka.cz a Naše peníze

Místa a osoby

České Budějovice, Skotsko, Ostravsko, Baru Nesvadbovou, Knappová, princezna Estelle, Krakonoš

avatar
ilona87
7. bře 2016

@bureska Nechápu proč se v čr komolí jména. Ještě na tak příšerná. 🙂

avatar
bureska
7. bře 2016

@ilona87 to nevím, asi aby byly kratší. Ex švagrová říká synovi Jachousku a ten se minule ohradil, ze mu tak nesmí říkat, že je to fuj 😀

avatar
ilona87
7. bře 2016

@bureska No to se nedivim. My máme Karla, tak nikdo ho zatím ohavně nepojmenoval. 🙂
Většinou Kájo, kamarád mu řiká Karlíčku 😀

avatar
bureska
7. bře 2016

@ilona87 to je hezké, na tom jméně se nedá moc zkazit. I když kolegovi v práci říkají Karlosi 🙂

avatar
eldoradoh
7. bře 2016

@martiina_k ne ne, žádné etnikum 🙂 oba jsou modrooký blonďáci

avatar
pivonka2
7. bře 2016

ještě mě napadlo, že kolegyně se jmenovala Margit, to se mi líbilo. Sestra je Jiřina, to by myslím každý dnes padnul na zadek, ale mně se líbí moc a nejmenovat se tak tchýně a prababička (vyloučila jsem všechny jména z rodiny) Pro někoho je to možná staromódní, ovšem při snaze o originálnost je to bomba, v záplavě Elišek, Viktorií, Natálií..
Jo a ještě jsme měli sousedy - děti se jmenovaly Nicolas a Vivien. Když se představovaly a ostatní děti na ně nechápavě koukaly, bylo mi jich trochu líto.

avatar
la_amanita
7. bře 2016

Přítel chce Káju, tedy Karla, po svém tatínkovi, a já jsem pro. Dokonce kdyby to byla holčička, mohla by být Karla. Jinak celkově tíhnu spíše jménům tradičním, ale dnes neužívaným až mírně zastaralým, beru všechny -slavy a -míry. 😀 Takže bych chtěla pro holčičku jméno Vítězslava nebo Milena (kdo uhodne, proč zrovna tato, dostane srdíčko, pokud na to hraje), pro kluka kromě Káji dále Ladislava, Rostislava nebo Hynka. A u obou pohlaví se mi líbí jména Rad-, ať už krátce Radek/Radka, tak Radan/a, Radmil/a a td.

avatar
yelowangel
7. bře 2016

@la_amanita Milena protože je milovaná

avatar
ilona87
7. bře 2016

@la_amanita my máme Káju a jsme spokojeni (po tatovi a dedovi, pradedovi) 🙂 a bude hezke i v jeho 60 ti. Nejak si neumim predstavit napr. chlapa jako horu jmenem Max nebo Matyas. Priste mi ty jmena nejsou po chuti a že jich je. 🙂
Kdyby se nam povedla holka, libilo by se mi Anna, přítel chce Ellen a kdyby nebyla tchyne Marie, byla by to Maruška. 😀

avatar
la_amanita
7. bře 2016

@yelowangel
No to samozřejmě bude, ale důvod je jiný 😉

@ilona87
Marie je moje babička, to by šlo taky. Mně se ještě líbí Věra, ale to si všichni ťukají na čelo a já nechápu proč, takové krásné jméno, znamená to víra! A měli bychom Káju a Věrku, tj. přítelova taťku a tetu, to by bylo hezké 🙂

avatar
r.severanka
7. bře 2016

@la_amanita Máš ráda Milenu čokošku, jako já 😀

avatar
la_amanita
8. bře 2016

@r.severanka
Jo, to taky, ale správně to není. Myslela jsem to tak, že důvod má, proč zrovna obě jména - Vítězslava i Milena, ale asi jsem to špatně vyjádřila.

avatar
monini88
11. bře 2016

Ahoj my ma charlottku a druhe bude sofie mame radi neobvykla jmena🙂 kluka jsme chtely nikolase ale uz v rodine jeden je🙂

avatar
hanulka91
autor
26. bře 2016

A co říkáte třeba na jméno Lily? Celým jménem Lily Doležalová ? 🙂

avatar
babanci
26. bře 2016

@hanulka91 Lily se mi líbí. Ale k Vašemu příjmení by se mi líbila třeba víc Livie.

avatar
salot
26. bře 2016

Jak už tu zaznělo, líbí se mi Richard - král, mocný vládce (http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/r...) a pak ještě Teodor - dar od Boha. Ale už si ani nejsem jistá, že jsou to neobvyklá jména, dnes už se dávají jména ledasjaká...

avatar
babanci
26. bře 2016

@salot Theodor... to jsem chtěla 3 x dát,ale mám tři dcery,pak jsem lobovala u vnoučat a mám vnučku a druhou budeme mít za pár dnů. Snad někdy.😀

avatar
achjonetusim
26. bře 2016

@hanulka91 Neumím si představit že mi podá ruku zralá žena/dáma ve věku -sát a představí se Lily. Dle mýho je to krásný jméno pro holčičku, ale není to jméno pro dospělou ženu. Verze Livie a doma říkat Lily není špatnej nápad 🙂

avatar
andy21
29. bře 2016

Jenže co si tu někdo neumí představit bude za 30 let úplně normální, takových zralých LILI tady bude....ká spíš nechápu potřebu někoho si tu nechávat obhajovat jména, 100 lidí, 100 chutí....jinak by se všichni jmenovali stejně...

avatar
babanci
3. dub 2016

My máme vybrané krásné, kytičkové jméno,co je normálně v kalendáři,ale nedává se skoro vůbec. Vnučka se má narofit každý den,dcera jméno neprozrazuje,tak to respektuji,ale až se maličká narodí,tak ho napíši Třeba se bude někomu hodit jako inspirace. Vybrali jsme ho dobře,protože,když ho vyslovím,vezme mě za srdce,úplně se mi zatetelí.😀

avatar
yelowangel
4. dub 2016

@babanci typuji Violku, to mě jenom tak teď napadlo 🙂

avatar
babanci
4. dub 2016

@yelowangel Jsi dobrá.😊

avatar
r.severanka
4. dub 2016

@babanci
@yelowangel Taky mě hned napadla Violka, a určitě děláte správně, my máme neteřinku Violku a je to úžasná holčička ♥. Ta Vaše určitě bude taky taková 🙂

avatar
babanci
4. dub 2016

@r.severanka Holky,tp jste šikovné. Já žádnou Violku neznám,v životě jsem to jméno neslyšela a jak jsem začala tušit,co moje dcera vymyslela,věděla jsem,že to je ono,že mě to vzalo tak moc,že jsem nemohla ani spát. Doufám,že bude zdravá a už se jí nemůžu dočkat. Ještě jí dávám týden.😀

avatar
nonnni
4. dub 2016

@babanci Violka je nadherne jmeno, at vam holcicka dela jen radost 🙂

avatar
yelowangel
4. dub 2016

@babanci Určitě bude zdravá a krásná holčička. A navíc ještě bude mít neobvyklí hezký jméno. Já si vždycky vzpomenu na princeznu ze Za humny je drak

avatar
martiina_k
4. dub 2016

Violka mě nenapadla. Napadla mě Narcisa. Manžel měl jednu kolegyni tohoto jména. I příjmení měla květinové, tak to podle mě byla trošku pomsta rodičů. Ale Violka je hezké, jemné jméno.

avatar
bubbligum
4. dub 2016

Mě teda napadla jen Růžena 😀

avatar
babanci
4. dub 2016

@yelowangel Podle té pohádky jsem to uhodla. Zeť totiž řekl někde v širší rodině,že je to pohádkové jméno a tu pohádku měla moje dcera ráda. Tamtami mi to donesly a bylo to. Kdo zná mou dceru líp než já?

avatar
veverun
4. dub 2016

@babanci Jééé, Johanka, tu jsem vždycky chtěla a kdyby to před lety vyšlo, bylo by jí tak šestnáct...
Pak jsem chtěla ještě Justýnku (tu jsem si pak vybrala pro sebe při biřmování), Dorotku, Rozárku a Apolenku. No, nakonec máme Mariannu a já jsem dodatečně zjistila, že se takhle jmenovala jedna moje praprababička 😊
Obecně k méně frekventovaným jménům - v příbuzenstvu je Hynek, Dalibor, Gabriela, Vladimíra, kámoška má Kristiána, sousedka Alici, Ladu a Soňu, známá Damiána, jo a znám taky jednoho Herberta 😊

Strana