Poraďte hezké neobvyklé jméno na chlapečka nebo holčičku
Ahoj, potřebovala bych trošku poradit. Mám termín porodu 5.9 a zatím nevíme jestli budeme mít holčičku nebo chlapečka. Ale ... už řešíme jména. Chceme být připraveni. Náš první syn se jmenuje Maxíček (Max) a na druhé miminko by jsme chtěli zase nějaké takové jméno jako je Oliver, Jáchym, Sebastian, Bruno a na holčičku Eli, Nelly, Emily ...
Jaká jména jste dali svým dětem vy?
Stručné shrnutí
- Rodiče při výběru jména často používají online nástroje jako Naše jména (nasejmena.cz) a články na Modrý koník nebo v médiích (tn.nova.cz, nasepenize.cz, maminka.cz) k ověření četnosti a inspiraci.
- Při rozhodování se doporučuje vyzkoušet, jak celé jméno a jeho zdrobněliny zní s příjmením, protože v diskuzi zaznívaly reálné problémy typu „Oliver nesedí kvůli příjmení začínajícím na R“ nebo nechtěné přezdívky.
- Popularita jmen se liší podle generace a regionu; jména, která byla dříve běžná (např. Josef, Jana), mohou být dnes považována za neobvyklá a naopak, takže ověření četnosti v databázích má praktický význam.
Nejčastější otázky
Q: Kde zjistím četnost a trendy jmen v Česku?
A: Zkontrolujte databáze jako Naše jména (http://www.nasejmena.cz/, konkrétní stránka četnosti: http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?sid=13;1...), přehledy na Maminka.cz a články s žebříčky na Naše peníze (http://www.nasepenize.cz/nejcastejsi-jmena-deti...).
Q: Kde najdu inspiraci a názory rodičů na jména?
A: Inspiraci a osobní zkušenosti najdete v diskuzích a blozích jako Modrý koník (https://www.modrykonik.cz/blog/), v tematických článcích na tn.nova.cz a v komentářích ve fórech rodičů.
Q: Jak zjistit, kdy má jméno svátek?
A: Pro ověření svátku použijte jmenný kalendář v tištěném i online provedení; uživatelé v diskuzi doporučovali konzultovat kalendář jmen a plánovat oslavy podle data svátku.
Q: Jak vybrat jméno, které sedí k příjmení?
A: Vyzkoušejte vyslovit celé jméno nahlas i se zdrobnělinami, zkontrolujte počáteční hlásky a rytmus; v diskuzi zazněl konkrétní příklad, že „Oliver nešel kvůli příjmení začínajícímu na R“.
Q: Jak zabránit rodinným sporům při výběru jména?
A: Řada rodičů v diskuzi doporučuje jméno a často i pohlaví tajit až do porodu, aby se předešlo opakovaným názorům a kritikám rodiny.
Q: Jak ověřím, že jméno nemá nevhodné asociace se značkou nebo produktem?
A: Prohledejte Google a konkrétní značky; v diskuzi byl uveden příklad záměny jména „Timotej“ s kosmetickou značkou Timotei (http://www.timotei.cz/), což některé rodiče odradilo.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se ověřit četnost jména v databázích (např. Naše jména) a konzultovat jmenný kalendář.
- Doporučuje se vyzkoušet, jak jméno zní spolu s příjmením a jaké nabízí zdrobněliny.
- Mnoho rodičů radí nesdělovat jméno ani pohlaví před porodem, aby se předešlo tlaku rodiny.
Sporné názory
- Někteří účastníci prosazují neobvyklá jména jako výraz originality; jiní varují, že neobvyklé jméno může dítěti přinést posměch nebo celoživotní komplikace.
- Někteří považují zahraniční či netradiční jména vedle českého příjmení za v pořádku; jiní preferují návrat k tradičním českým jménům.
Otevřené otázky
- Jak se změní popularita konkrétního jména během života dítěte a jak to ovlivní jeho identitu?
- Jak přesně se vyvinou zdrobněliny a přezdívky, které rodiče neplánují?
- Kdy je optimální termín prozradit rodině pohlaví nebo jméno, aby se minimalizovaly konflikty?
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník, Naše jména (nasejmena.cz), Nova (tn.nova.cz), Naše peníze (nasepenize.cz), Maminka.cz, Timotei, Centrum.cz, svedske-listy.blog.cz
Zmíněné produkty a metody
Timotei, kalendář jmen, Naše jména (četnost jmen), Modrý koník (blog a články), tn.nova.cz článek o podivných jménech, statistiky jmen na Maminka.cz a Naše peníze
Místa a osoby
České Budějovice, Skotsko, Ostravsko, Baru Nesvadbovou, Knappová, princezna Estelle, Krakonoš
@bibinka2208 - Tohle jméno jsem snad v životě neslyšela, to už spíš znám Vivian, než Bibianu...
My máme Lucase,Dominika a Mathiase a kamarádka má Samanthu a Cristofera krásných neobvyklých jmen je spousta 🙂
Přijde mi,ze sice chce každý neobvyklý jméno,ale neuvědomují si,ze ty jmena začínají být běžný a naopak neobvyklý se stávají ta jména,co se dávaly dřív..například kdo z vás zná ve vašem okolí holčičku,která by se jmenovala stejně jako ja-Martina?ka teda asi tak jedinou a te je uz tak 13let! Přitom na tom jménu nevidím nic špatného a klidně bych ho holčičce dala a věřím,ze bychom byli jedini(takže vyjimecni😀)mrzí me,ze se teď dávají takový jména,o kterých ani nevím,ze existují.přitom je tolik krásných jmen,které uz se nedávají a tím pádem jsou výjimečný a neobvyklý 😉
@martinas91 máš pravdu...i já hledám jméno co je neobvyklé...A přitom nevim o nikom,kdo by teď dával jmeno Jana...Sice sme v rodině samá Jana,ale to 28 a vice let...V dnešní době tak to jméno nejde ?V dnešní době taky hodně neobvyklé...
My máme Michala a Lukáše ( byla jsem překvapená, že ve školce je to jediný Michal!). Švagrová má děti s krátkými jmény: Dan, Tom a Ela, přípravené měla i jméno Ada. Z těch zajímavějších jmen, které jsou kolem nás je Felix, Zoe, Tobiáš, Tanita, Hubert , Nicol, neteř je Tina. Ostatní taková hezká česká klasika....
my máme Matouše a pro holčičku jsme meli vybranouu Sandru a tedkom máme pro mimíska Florián ... 😉 asi tak
Zalistovala bych v kalendáři. Tam najdeš mraky neobvyklých jmen a ani nemusíš chodit na matriky 😆. Např. Božena, Marta, Věra, Ludmila, .... A klučičí : Josef, Miloslav, Vladimír, Odřich,... Atd.
My mame doma Zuzanku, dalsi by se mi libila Johanka nebo treba Zoe,ale to mi u manzela neprojde,takze to vidim na Kacenku.Na kluka by chtel manzel Bořka,ale to k nasemu skopcackymu prijmeni absolutne nejde,takze mozna Antonin nebo jsem vyse cetla Richard,to je moc hezke🙂
@biscuitka díky, lidem se to docela plete 😀
Viléma jsme měli na kluka, je to fakt krásné jméno.. Pamatuju si, jak se mě PA v porodnici ptala, jestli to myslíme vážně 🤐 😅
Dcera se jmenuje Iveta Elisabeth a syn Martin Sebastian. Jinak se mi pro holčičku strašně líbí Meredith nebo Annabell.
@pampeliska1 Jména se pletou tak jako tak, občas i se zvířecími miláčky 😀. Mě se líbí dát holčičce klidně i jen Dora, ač většinou fandím delším jménům. 🙂
V Českých Budějovicích se nedávno narodila Análka.
Neobvyklé určitě, ale jestli jednou rodičům poděkuje, nevím... 😀
@milena_v Tak my máme také typicky český příjmení, ale nevidím nic špatného nad tím, že k němu máme i "netypický" jméno. Nemáme to kvůli výstřednosti, ale proto, že se nám to líbí. Já zase nechápu vlnu odporu k tomu, že když je někdo Novák, Novotný...musí se jmenovat Josef, Jan, Karel.... Myslím si, že je na každém, jaké jméno zvolí, zda zvolí jedno nebo dvě jména, zda české (i když ruku na srdce, opravdu českých jmen tolik není, hodně jich je převzatých, jen zdomácnělých) nebo zahraniční, u nás si taky ťukali nejdřív na čelo, že dáváme dětem dvě jména, ale měli jsme pro to důvod.
My máme Adrianu - což není tak obvyklé v ČR 🙂. Manželův kamarád má Hermínu a na cvičení s námi chodí Jasmína. Do školky, chodí s dcerou Justýna.
Další, z mého pohledu neobvyklá jména: Leontýna, Patricie, Julie, Teodora.
A na chlapečky například: Oskar, Alan, Nathanael, Leonard, Rafael........
Olivie (Oli, Olíček, Olivka, Olivinka, ona sama si říká Ojifka nebo Olijanka 😀), Miriam (Míňa, Mínka, Mirinka, Mínuška) 🙂
Já volím jména česká na ústupu 🙂 ... Moje maminka s babičkou jsou Vlastičky ... neznám ve svém okolí nikoho, tohoto jména... A maminka mého manžela je Jiřinka...těch sem sice už pár potkala, ale určitě ne malé holčičky...
Při výběru by mohli pomoct tyhle stránky:
http://www.nasejmena.cz/nj/jmena-deti.php
Miriam je koukam v kurzu, a to mi v porodnici říkali, že je to dost neobvyklé 🙂 každopádně když jsem ted rodila Marlenku, říkal mi pediatr na šestinedělí, že se jim zrovna sešla Maya, Mia, Melissa a Marlen 🙂
@jamia V den, kdy jsem já rodila, se zase v naší porodnici narodily dvě Emy, Elena (naše) a Ester 🙂 A ještě určitě nějaké další děti, jen toto vím od staniční na šestinedělí, že mi to říkala jako zajímavost, holky na E (jedna Emička a Esterka se narodila ženským, co se mnou ležely na JIP po císaři)🙂 A tři jsme měly příjmení na K.

Chlapecek Barnabas a my cekame holcicku a budeme ji davat jmeno Bibiana 🙂