Poraďte prosím jméno pro chlapečka k příjmení Slunečko
Ahojky 🙂
Poraďte prosím jméno,které by se nejlépe hodilo k příjmení Slunečko. U kluka rozmýšlíme mezi Markem a Kryštofem a kdyby to přeci jen ještě byla holčička,tak se nám líbí Laura nebo Markéta. Doma už máme Viktorii,tak taky trošku koukám,aby se to k ní hodilo,aby to nebylo příliš z jiného soudku 😀
Děkuji za názory
Stručné shrnutí
- Mezi nejčastěji zmiňovanými chlapeckými jmény k příjmení Slunečko byly Marek a Kryštof; Marek byl obecně považován za lépe znějící k příjmení Slunečko.
- Pro dívku byly hlavní volby Markéta a Laura; Markéta byla hodnocena jako lépe vypadající ve spojení s příjmením Slunečková, Laura byla vnímána jako stylisticky blízká jménu Viktorie.
- Při výběru jména lidé zohledňovali kompatibilitu se stávajícím jménem sourozence (Viktorie), zvuk vůči měkkému příjmení a obavy z nežádoucích zdrobnělin.
Nejčastější otázky
Q: Jaké chlapecké jméno se hodí k příjmení Slunečko?
A: V diskusi byly nejčastěji zmiňovány jména Marek a Kryštof, přičemž Marek byl více označen jako lépe znějící k příjmení Slunečko.
Q: Jak vybrat dívčí jméno ke jménu Viktorie a příjmení Slunečková?
A: Jako vhodné byly navrhovány Markéta a Laura; Markéta byla považována za „vypadat lépe“ s příjmením Slunečková, Laura byla vnímána jako stylově blízká jménu Viktorie, ale u Laury vadily některým diskutujícím dvě „L“ ve spojení s příjmením a obtížná zdrobnělina („Laurinka“).
Q: Jak důležitá je otázka zdrobnělin při výběru jména?
A: V diskuzi byla zdrobnělina konkrétně zmíněna u jména Kryštof (Krýšo, Štofí) jako negativní faktor, zatímco u Marka bylo zdrobnění „Mareček“ přijímáno příznivě.
Q: Má smysl zvažovat prostřední jméno po otci?
A: Ano; v příspěvku bylo uvedeno, že Kryštof Xaver zní lépe než Marek Xaver, což ukazuje, že kombinace s prostředním jménem (např. Xaver) může ovlivnit volbu křestního jména.
Q: Jaké alternativy zvážit, pokud Marek nebo Kryštof neprojdou?
A: Jako alternativy byly v diskuzi nabízeny např. David, Robert, Robin, Igor, Martin, Vincent, Štěpán, Šimon, Mirek, Lukáš, Vojta, Petr, Václav a varianty s kořenem Rad- (Radek, Radomír, Radoslav, Radovan).
Q: Je dobré brát v úvahu datum svátku při výběru jména?
A: Někteří účastníci uváděli, že se vyhýbají jménům se svátkem v listopadu–únoru kvůli vánočnímu období, takže datum svátku bylo v diskuzi jedním z kritérií pro výběr jména.
Závěry z diskuze
Shoda
- Marek je vnímán jako dobře znějící volba k příjmení Slunečko.
- U dívek byly preferované volby Markéta a Laura.
- Při volbě jména se bere v úvahu zvuk jména s příjmením a soulad se jménem sourozence (Viktorie).
Sporné názory
- Kryštof vs Marek: někteří hodnotí Kryštofa jako hezké a ladící s Viktorií, jiní kritizují možnosti zdrobnělin (Krýšo, Štofí).
- Markéta vs Laura: někteří preferují Markétu jako lépe znějící s příjmením Slunečková, jiní preferují Lauru jako stylisticky shodnou s Viktorií, přičemž u Laury někomu vadí dvojité „L“ a zdrobnělina.
Otevřené otázky
- Jak silně brát v úvahu prostřední jméno partnera při volbě křestního jména?
- Do jaké míry by měl výběr zohledňovat možné zdrobněliny v běžném užívání?
- Jak moc má váhu datum svátku při praktickém rozhodování o jménu?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
knihu od Knappový, prostřední jméno, zdrobněliny, biblická jména
Místa a osoby
Markéta Přemyslovna, Václav II., Knappová
Mně se líbí jména, jež jdou zkrátit na Radek - Radomír, Radoslav, Radovan i jen ten Radek; a myslím, že ke Slunečkovům se to celkem hodí.
@la_amanita Radek mi taky neprošel. Můj je trochu posměváček a kamarádovi říká Radek-zadek,takže toho by určitě nedal 😂ale mě se to jméno líbí a k příjmení by šlo,to zas jo😉
Včera jsem koukala na biblická jména a všimla jsem si, že se dost dává jen Dan, tak to mě překvapilo.
Moc se mi líbí varianta Kryštof a Laura, oboje jde krásně k Markétce a jsou to moc pěkná jména 🙂

@deny918 Ne nepůsobí na mě zastarale, i když možná ke starším jménům patří.. Ale jak už jsem psala, působí na mě tvrdě a vždycky jsem byla skoro všude jediná Markéta a tak trochu jsem se za své jméno styděla 😒 Přijde mi to že tehdy v devadesátkách byly v módě právě ony Anety, Nikoly atd... Prostě taková jednoduchá jnéma bez toho hnusného R 😀 Ale chápu že někomu kdo se tak nejmenuje může Markéta připadat hezké 😉