Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

aponchie
9. říj 2008

me to porad nejde zpustit

nikka.vo
9. říj 2008

Petici z odkazu od Listicky jsem podepsala 😵 to se mi líbí 🙂

nikka.vo
9. říj 2008

Ví někdo kolik lidí se včera sešlo před Ministerstvem zdravotnictví ohledně Normálního porodu ? 😕 Docela by mě to zajímalo

bora.b
9. říj 2008

nikka, bylo to spontanni odteceni plodovky nebo protrzeni?

jinak pa jsou obvykle vybaveny monitorem prenosnym, slyset je to srovnatelne dobre

johanda
9. říj 2008

Já ten pořad neviděla, ani jsem neměla chuť čučet na něco tak pitomého, jako je pořad madam Jílkové, ale i manžel přišel domů s tím, jaká prý byla na ČT 1 mela, že se o tom v práci bavili s chlapama, tak to asi zkouknu, co se dělo.
Osobně bych doma rodit nechtěla, nebojím se nějakých fatálních konců, ty ostatně můžou nastat i v porodnici, jen nevím, kde bych jako slehla a kde bych odlifrovala starší děcka, kdyby to na mě přišlo v nějaký blbý okamžik, třeba v noci nebo o 2 týdny dřív.
Raději bych volila ambulantní porod, to mi přijde jako rozumný kompromis.
Matky co se rozhodnou pro porod doma ale rozhodně nepovažuju za nezodpovědné, zpravidla toho o porodu ví více než většinová rodička v porodnici a myslím, že docela hodně a dlouho přemýšlejí a váží rizika.
BTW Ti doktoři byli hodně arogantní? Já neskutečně nesnáším ty nabubřelé přednosty klinik i řadové doktory, kteří mají patent na rozum, ty bych vraždila 😀 Jestli tam byli takoví hňupi, varujte mě, abych si nekazila večer více než je zdrávo (na Jílkové komentáře jsem připravena)

nikka.vo
9. říj 2008

Lucie KOjetinska píše:

Říjen 8th, 2008 at 9:47 pm
Myslím, že matky, které se na základě všech informací rozhodnou rodit doma, by měly nést i zodpovědnost za následnou léčbu dětí, které se díky porodu doma nedostanou včas k odborné pomoci. Proč bychom kvůli jejich volbě měli všichni hradit logopedy, rehabilitace a operace, které jsou způsobeny pouze volbou matky? Když právo, tak zodpovědnost, ale ne jen ke svému svědomí, ale i finanční!

To je hustej komentář, ale v něčem pravdivej 😕 🤐

nikka.vo
9. říj 2008

bora, protržení ... což je pravda zbytečná věc 😒 Ale myslim že bych stejně neporodila normálně kvůli tomu pupečníku 😖

babalala
9. říj 2008

Já se chci zastat zdravotnického personálu. Přijela jsem do porodnice po "neúspěšném" pokusu porodit doma, lékařka byla standardně arogantní a neosobní, ale jinak všechny sestřičky vstřícné a laskavé, nikdo mě nijak neosočoval, jejich chování bylo naprost bezchybné. Horší to už bylo se zavedenými praktikami v péči - člověk pak už má jenom dvě možnosti - vydupávat si každou kravinu, na které mu záleží a ztrácet síly a energii, kterou v té době potřebuje na něco jiného, nebo rezignovat a odpočítávat každou minutu, se kterou se blíží odchod z toho blázince.

Lenkabu (a další zdravotnice) -váš negativní postoj docela chápu, viděly jste asi větší koncentraci patologických případů - hasiči si asi taky nedávají na stromek pravé svíčky.. 😉
Ale chtěla jsem něco napsat o tebou zmiňované 3x vyšší perinatální úmrtnosti v Holadnsku - každý se jí ohání, ale zjišťoval si někdo její příčiny? Zajímavé čtení - a fakt srovnávání jablek s hruškami..

johanda
9. říj 2008

nikka - proč bychom měli platit miiiardy na nějaké prohrané mezinárodní arbitráže, za které údajně může stát, ale ve skutečnosti konkrétní osoba nebo přinejmenším ouřad? Proč bychom kvůi volbě blbého/neinformovaného/zkorumpovaného individua měli nést následky všichni? Co tak pro výstrahu sebrat zainteresovaným majetek, který by zaplácnula byť jen setinu dluhu?

babalala
9. říj 2008

Nikka - 21:47 - sorry - ale pěkně primitivní komentář.. A proč bychom my matky, které porodíme v pohodě doma zdravé dítě, měly sponzorovat logopedy, psychology a další lékaře dětí porozených v porodnici???
Aneb kdo jako bude posuzovat, která vada byla kým a čím způsobená??? 😠

haluskacz
9. říj 2008

ano, ten prispevek nema hlavu ani patu. Dotycna patrne nevi o porodech doma vubec nic 😀

nikka.vo
9. říj 2008

áááá, pardon, to sem neměla psát 😕

listicka77
9. říj 2008

Nikka, jde o to, že různá poškození dítěte mohou vzniknout i špatnou prací lékařů v porodnici. A taky je nikdo nežene k finanční odpovědnosti za další léčbu (jen občas někdo vysoudí na nemocnici odškodné).

ladunka
9. říj 2008

To je moc hezký nápad. Pojďme zrušit solidaritu a plaťme si všechno sami. Kuřáci léčbu rakoviny, domarodky svoje porodní asistentky, ženy, které potřebují nebo chtějí, císařský řez. A lidé, kterým v porodnici vyměnili nebo rovnou upekli děti, náklady na následnou psychologickou péči, případně pohřeb.

nikka.vo
9. říj 2008

Šmarjáá, jsem uznala že to je blbost 😉 ... stejně by se muselo přistupovat k lidem, kteří zanedbají svou nemoc a nechají to dojí daleko. Zamyslela jsem se hot až později 😅 To se omlouvám, vypadla ze mě blbost 😉 Tak prosím tečka za tím 😨

babalala
9. říj 2008

nikka - z tebe ne, z kojetínské.. 😉 Díky za tu omluvu! 🙂

majkeela
9. říj 2008

Ahojte, teda pořad jsem neviděla, ale názor na porody doma mám, tak písnu, jak to vidím já.

Já si myslím, že nejdůležitější je, aby maminka měla VOLBU, kde chce porodit a aby k tomu sehnala kvalifikovaný lidi, kteří s ní případně doma porodí (pokud si to tak přeje), což mi připadá jako problém. Ne, aby maminky musely rodit v porodnici, protože nemají PA, která s nimi porodí doma. Nejde o to, jak se který tábor rodiček dívá na ten druhý, ale o tom, jestli se každá žena může rozhodnout, své přání zrealizovat a má k němu optimální podmínky. Ne všem nutit - roďte v porodnici, protože je to bezpečnější nebo - roďte doma, protože je to přirozenější.... Každá žena ať si VYBERE.

Potom bych postupovala čistě individuálně... Dělá se mi špatně jenom, když vidím nemocnici, bojím se tam jít, nastudovala jsem si k porodu doma materiály, mám kvalitní PA a zajištěnou pediatrickou péči pro dítě, porodka v dosahu pro případ komplikací.... Fajn, zvážím porod doma... Nebo chci, aby bylo všechno pod kontrolou, ověřeno přístroji, pomoc na zavolání, možnost tišit bolest, s pobytem v porodnici jsem srovnaná - supr, budu rodit v porodce...

Jinak k tomu, že mě někdo v porodce něco nutí a vyplňuje se mnou blbé dotazníky.... Nevím, s tím jsem se u porodu nesetkala. Rodila jsem v porodce a doma bych nechtěla. Byli na mě skutečně velmi milí a příjemní, mezi tlačením se mnou PA žertovaly🙂 Nikdo mě neholil, nedělal mi klysma a ani mi to nenabídli. Porod byl velmi rychlý, tak možná, kdybych tam trčela 20 hodin, tak by to se mnou třeba řešili. Jak a kdy budu tlačit jsem si mohla vybrat, nikdo mě do ničeho nenutil, nic mi nestrkal. Dotazník se mnou sepsaly mezi 2 kontrakcemi těsně před tlačením a celkem to bylo asi 5 otázek - co si tak pamatuju. Prostě to, co nevyčetli z občanky a z kartičky od pojišťovny. Nijak mě to neobtěžovalo. Takže se přiznám, že se docela divím, když někdo píše, že na něho byli hnusní, že ho nutili, aby byl takhle nebo takhle a aby teď tlačil nebo netlačil... Aby vyplňoval nesmyslné dotazníky atp. Je mi jasné, že tohle je ale o porodce... Takže příště budu rodit zase v porodce, některé věci už možná udělám jinak (nenechám si vzít malou na první noc - to mě mrzí do teď), ale co se týče vedení samotného porodu, tak nemohu vytknout v podstatě nic. Ty, které se rozhodnou rodit doma, tak naprosto respektuju, protože tak činí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Já věřím tomu, že v pohodě, příjemně a přirozeně se dá porodit i v dobré porodce 😉

aniska
9. říj 2008

nikka- vsetci co jazdia autom nech platia za smradlave jedovate vypary ktore sposobuju, nech platia obetiam vojny v iraku- ta sa vedie koli rope,na ktoru potom jazdia. nech platia zmrzacenym a pozostalym po obetiach autonehod??

zistilo sa, ze hormony z horm.antiko niesu odburavane cistickami a pekne postupuju do vod. vraj to potom pijeme- humac nie.. ktovie co vsetko sa tym ovplyvnuje. tak to nech tie zeny co beru antikoncpeciu, a ich moc ide do verejnej kanalizacie, tiez nieco niekomu platia... ah jo, to je fakt sila

ladunka
9. říj 2008

nikko, jasně! Já si toho všimla, ale prostě nemohla jsem nezareagovat.. i pro případ, až se někdo Tvé vložky chytí 😉

Ona to není až zas taková blbost - v současné debatě, kterou se snaží vyvolat například petice Za normální porod, jde mimo jiné i o to, že asistence porodních asistentek mimo zdravotnické zařízení není hrazená ze zdravotního pojištění, ačkoli je výrazně levnější a efektivnější. Dnešní porodní systém je převážně na straně těch, které k porodu přistupují s motem: rychle to ze mě vyndejte a ať to nebolí! 🙂 Nic proti tomu, každý svého štěstí strojvedoucím, ale do systému zdravotního pojištění přispíváme všichni, a přitom ten, kdo potřebuje péči odlišnou od medicínského/operačního přístupu k porodu, se jí zpravidla vůbec nedočká, natož aby mu byla, podobně jako například císařský řez, uhrazena ze zdravotního pojištění.

kyri
9. říj 2008

nikka: lidi jsem nepocitala, ale vypadalo to, ze je tam vic deti, miminek a "brisek" nez dospelych🙂)
a bylo to fajn. hlavne me teda okouzlila ta debra - zahr. host, pa. jak vypadala, co z ni vyzarovalo a co rikala. tu bych si do porodky vzala s sebou hned, pac takovou zenu by, myslim neslo nerespektovat, takze moje prava rodicky by byly v dobrych rukou 🙂)

nikka.vo
9. říj 2008

kyri, muselo to být zajímavý 🙂 ... no, jsem zvědavá, jestli ta petice něco dokáže zmenit, ale kéž by, že? 🙂

kyri
9. říj 2008

ja myslim, ze i tohle je proces, kterej nejde uspechat. teda-statni prevrat (k lepsimu) by potesil;) ale i po kouskach se da dojit k velky a prinosny zmene. no, on nakonec stejne zvitezi trh a to, kdo s jakym kapitalem kam prijde. takze se asi soukromych porodnic taky dockame, prip. porodnich domu. uz tedka je mozny si zaplatit svyho mudr a misto v porodnici, ktera ho tam umozni zenskou odrodit. je otazka casu, kdy dostanou zdr. pojistovny befelem, ze musi proplacet mimoklinicke porody (vedene teda pa s nejakym certifikatem), pripadne hradit trebas cinskou medicinu, ktera je taky pro spoustu lidi daleko prinosnejsi, nez ta nase konvencni.
hlavne na moznosti volby a efektivnejsi peci o zdravi vydelame vsichni. je logicky, ze (dusevne i fyzicky) zdrava komunita/spolecnost vytvari vetsi a stabilnejsi hodnoty, je odolnejsi a produktivnejsi po vsech strankach. takze zmeny k lidstejsim pprodum se fakt bat nemusime. pac na tom muzeme jenom vydelat;)

listicka77
9. říj 2008

Takhle měl ten pořad vypadat podle upoutávky na webu:

Dne 8. října 2008 se Michaela Jílková ve svém diskuzním pořadu Máte slovo bude se svými hosty věnovat úrovní péče v českých porodnicích a domácím porodům. Tentokrát má Michaela Jílková připravenu na své hosty celou řadu otázek:
Jak se rodí v českých porodnicích?
Porodnice se díky baby-boomu nemusejí bát o klientky – chovají se k nim tedy vstřícně, aby se na sále i na oddělení cítily příjemně?
Proč se mluví o odosobnění porodů?
Proč je jen v málokteré porodnici možné, aby si klientka legálně domluvila porod s konkrétním gynekologem nebo porodní asistentkou?
A proč lékaři nechtějí přiznat větší pravomoci porodním asistentkám?
Proč některé ženy chtějí rodit raději doma?
Je porod doma vrchol a naplnění těhotenství v přirozeném prostředí, nebo hazardem se životem matky a dítěte?
Nakolik jde v porodnictví o blaho pacientek a nakolik o boj o peníze od zdravotních pojišťoven?

A co z toho ta Jílková udělala! 😝

nikka.vo
9. říj 2008

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... teď jsem si četla tuhle diskuzi, sama jsem nezažila hromadnou vizitu, že bych se tam měla ukazovat přede všema 😖 , ale je to fakt hnus, jak se s šestinedělkama zachází a nejen s nima. Celkově při vyšetřeních 😒 Takže přístup lékařů a personálu ve zdravotnictví je fakt tragický, čím dál tím víc, co vás tu čtu, tak souhlasím. To ale nic nemění na tom, že to radši ,,přetrpim,, pro blaho dítěte. No ale hnus, velebnosti 😔

lenkabu
10. říj 2008

S tim hrazenim pece..to je trosku moc (to nekritizuju nikku ale kojetinskou 😀 )...ja delala na plicni JIP a tam by si muselo peci hradit 90 % lidi co si prokourili plice a pak na nas rvali at ku.va neco delame ze nemuzou dychat 😅

Ja jsem treba pro to aby se ve VSECH porodnicich plne hradil epidural kt. si zena necha pichnout "jen" kvuli bolesti bez lekarske indikace.Nikoho za nej neodsuzuju,ale proc to ma jit ze zdrav.pojisteni nas vsech, vzdyt je to nadstandart.Takovych sluzeb by se dalo ve zdravotnictvi najit vic....analgezie u zubare pri vrtani plomby apod.

Pak by bylo vic penez na opravdu dulezity veci a hlavne by si lidi prestali plest zdravotnictvi se svedskym stolem 😉

lenkabu
10. říj 2008

Abych to vztahla k tematu....soukroma PA at uz v porodce nebo na porod doma je nadstandart taky,venuje se vyhradne vam,ale zase ulehci praci nemocnici a proto bych byla pro castecne hrazeni pojistovnou.

binki
10. říj 2008

podruhé bych rodila zase v porodnici, ale tentokrát bych si vybrala nějakou menší, kde bych sestru viděla častěji než jednou za hodinu, aby mi mm nemusel vyměňovat vložky, atd.
měla jsem v plánu přirozený porod, ale vše se zvrtlo a bez pomoci bych asi umřela já i malý, dodnes mám trauma z toho, že mne nechali trpět velmi dlouho v nepostupujícím porodu a některým lékařům chyběla i jen špetka lidskosti a takové kecy, co jsem si vyslechla (jako např. vy ho chcete zabít - když jsem i druhý den byla jen na 2,5cm po vyvolávání...), raději nevzpomínat, gynekologicky jsem na tom blbě a další dítě nechci

suki
10. říj 2008

Myslím si, že toto je opět diskuse, kde se nikdy nemůžeme shodnout a každý má právo si o tom myslet co chce. Ale nejdříve je důležité si sehnat informace a neohánět se příručkama, kterým nerozumím, tím mě ta paní teda rozhodně dostala...V ruce příručku a nerozumí ani slovu, který je tam napsaný...a ještě řejne"Proč bych měla mít názor" No to je docela drsný.... Já jsem rodila v porodnici a vím, že doma by to nedopadlo dobře...Doma mi odtekla plodová voda, tak jsme jeli. V porodnici jsem se neotvírala absolutně vůbec, ale bolesti jsem měla od začátku po 3 minutách!!!!A jaké i doktor podle monitoru konstatoval.že jsou to teda kontrakce jak kdybych už měla rodit.Trpěla jsem 17,5hodiny, byla jsem tak unavená, že jsem špatně dýchala a malá měla málo kyslíku, musela jsem být na monitoru. Po 16-ti hodinách bolestí jsem byla otevřená na 2cm!!!A od císaře mě zachránil Epidurál. který mi dal na půl hodiny odpočinout, otevřela jsem se během hodiny a konečně malou porodila.Bez něj by to byl jistě císař a kdo ví co ještě.....Doma bych si to nelajzla ani náhodou.A ještě bych dodala, že absolutně respektovali můj porodní plán, na kterým mi postupně už stejně nezáleželo, protože jsem to chtěla mít hlavně za sebou.

animatua
10. říj 2008

holky co byste nerodily jinak nez v porodnici: je to uplne v poradku, nemusite se obhajovat, tu moznost mate. jde o to, aby zeny co v porodnici rodit nechteji, resp. tam nechteji po porodu zustat, tu moznost mely, nikdo jim nehazel klacky pod nohy a nebyly za sobecke zrudy..

Muj porodni plan byl taky dodrzen, ale myslim si ze to bylo protoze ze jsme tak udelali trosku halo a byli jsme tam uz tak za exoty, a proto ze tam se mnou byl manzel a dula, mozna i proto ze vedeli ze jsme vsichni vysokoskolaci.. nedelam si iluze ze kdyz dojde do porodnice sama bezprizorni prvorodicka, ze se tam s ni nekdo mazli a cte si jeji porodni plan.. kdyby to tak bylo, nebylo by tolik negativnich zkusenosti s porodnicema a nechtelo by tolik zen rodit doma..

Kazda rodicka je zakonnym zastupcem sveho ditete a ma pravo ho porodit kde chce a jit s nim kam chce.. a jestli budou pri/po porodu komplikace, je to na jeji odpovednost a jeji svedomi.. proc z nas nekdo dela nejake nesvepravne hysterky??

Jeste k tomu poradu.. Jilkova nenechala ty matky ani PA vubec domluvit, porad jim skakala do reci, za o pani doktori mohli mit x minutove proslovy 😠

fakt des

kyri
10. říj 2008

já myslim, že jílková ma taky mindrák jako ženská - tak si honí triko na tom, jak je děsně solidární s "maskuliníma autoritama" 😝
(anebo je to jedno, prostě dělá kšeft - tj. bulvár, který bude sledovat hodně lidí, vyvolá bouřlivý reakce, stačí kouknout jen tady na koně, což je jen mikrosvět, a bude děsně dobrá, páč to "zvládla" 😉)