Příjmení dítěte. Jak to berete vy?

magdalena48
24. lis 2020

Ahojte.
Už před narozením dcery jsem se dost trápila tím, že nejsme s přítelem manželé a nebude mít stejné příjmení jako já. Teď je jí osm měsíců a já se tím neustále trápím. Když volám k doktorce a představím se, musím říkat že jsem matka té holčičky s jiným příjmením a hned si mě s ní nespojí, na úřadě jsem nebyla k příteli a dceři přiřazená ke společné platbě svozu odpadu, protože mám jiné příjmení.. atd atd. Hrozně mě to žere a mívám pocit, že k nim nepatřím. Občas téma svatba nahodím, ale nepřijde mi, že by se jemu chtělo. Prý všechna manželství co zná končí stejně rozvodem, tak proč se brát. Jindy řekne, že si mě vezme, ale až budou finance. Ale to podle mě poví jen aby mě umlčel. Jak to berete vy? Můžu si jen nechat změnit příjmení? Neprožívám to moc? Nedokážu určit, proč mi to přijde tak důležité, ale hrozně mě to mrzí.

michaela666
24. lis 2020

Tlačit chlapa do svatby je blbost. Znám takovou holku. Otěhotněla a pokud se nevezmou, tak bude mít malá jméno po ní. 14 dní před termínem porodu se teda na úřadě vzali, protože chlap na to nechtěl přistoupit. Teď jsou malé 2 roky, rodiče se rozvádějí a on s manželkou jedná dost nechutným způsobem. Dokonce má už dítě na cestě s jinou ženskou, která se rozhodla dítě pojmenovat po něm bez nátlaku...Tohle je o charakteru člověka.
Jestli jde opravdu hlavně o to společné přijmení, které pro tebe znamená ucelenou rodinu, nechala bych si ho změnit.

rnika
24. lis 2020

@cherie24 Ta svatba s dětma je trochu jiná, ale mě se líbilo, že si to užili děti s námi ( 3 letý syn to má stále v živé paměti a když vidí fotku ze svatby...tak mi povídá, že jsem byla za princeznu on se mnou tancoval a táta že zabil draka, když máma byla princezna 😍 ). A to kdy se lidi vezmou podle mě nemá vliv, zda vztah klape nebo ne... Já žila se svým expřítelem 10 let a vše vyšumělo, šli jsme od sebe ani svatba by to bývala nezachránila. Taky jsem celkem překvapená, že skoro každá tu zmiňuje svatbu skoro jako podmínku, protože v mém okolí je to tak půl na půl co se týká sezdaných párů.

cherie24
24. lis 2020

@rnika to zní krásně 😍 💝 u nás je právě v okolí víc párů, co nejsou svoji nebo už jsou, ale vzali se až po dětech. I to docela chápu. Když už svatba, tak ať si to člověk užije, hezké šaty, neřeší každou stovku za výzdobu nebo cukroví a zážitek na celý život. Ne se brát na rychlo s pupkem nebo na úřadě za tisícovku, abych ušetřila na daních. To je panečku romantika ... To snad radši žádná svatba než tohle.

somalicats
24. lis 2020

@cherie24 Tak majetek nabytý před manželstvím do SJM nespadá, to až vše nabyté v manželství. A pokud má Tvůj chlap už teď pocit, že mu zdrhneš i s penězma, ale dítko ano, tak to teda taky nebude žádná výhra, to se na mě nezlob 😉. Navíc já v manželství moc neuznávám moje-tvoje - každej dělá něco - u nás je to momentálně naopak, já mám vyšší příjmy než manžel, takže teď je na rodičáku manžel a já jsem v práci - a neřeším, že domů nepřinese totéž, co já, protože se stará o děti a o dům. I to je práce, kdybych si měla platit hlídání, tak to nebude zrovna nízká sumička za měsíc.

drep
24. lis 2020

@levandule_k to není pravda a nešiř tu tyhle mýty, jak v nemocnici nic neřeknou. Na informace má právo ten, kdo se prohlásí za osobu blízkou. Takže ano, jako partnerce/družce ti samozřejmě informace poskytnou. Trochu složitější to je akorát v situaci, kdy má další příbuzné, třeba rodiče, a ty chceš kopie zdravotnické dokumentace a oni s tím nesouhlasí.
@veruuu_kubesovic taky jsem nikdy nepochopila, co je tak strašně těžkého na větě “dobrý den, tady Eva A., máma Aničky B. ”... ani mě nenapadlo vidět v jiném přiljmení a dcery problém a kdyby to bylo na mě, dodnes by svatba nebyla. A zas tolik těch úťedních věcí a doktorů nebylo

orisek56
24. lis 2020

@cherie24 nezlob se na mě, ale svatba větší závazek než dítě není. To teda jak z logického, tak i právního hlediska jen všem jasné.

levandule_k
24. lis 2020

@michaela666 U tvé známé by to pravděpodobně zkrachovalo, i kdyby se nevzali.

@drep Díky za upozornění. Jak se to řeší, v situaci, kdy jsou špatné rodinné vztahy, ona tvrdí, že je osoba blízká a jeho rodiče to třeba popírají?

cherie24
24. lis 2020

@somalicats já ho třeba jako výhru beru 🙂 je skvělý, přijal mě i s dítětem, má nás rád a pomáha mi s ní mnohem víc než mi kdy pomáhal její pravý otec. A nemusel by, já to po něm nevyžaduji. Děti má moc rád a víme, že rodinu chceme velkou a já k tomu třeba potvrzení nepotřebuji. Je to i o tom jak to kdo vnímá, někdo řekne, že děti před svatbou neexistuje a čeká pomalu do 40ti než postaví dům, zaplatí svatbu atd nebo běží rychle na matriku, ženská se bojí, aby neporodila u oltáře, ale hlavně, že mají stejné jméno neż se to narodí. Já bych třeba radši měla děti mladá a nikdo by mě ke svatbě v těhotenství nedonutil, protože jestli se dočkám svatby, chci si to hlavně užít a ne řešit kdo pohlídá miminko, že si ani nepřipiju kvůli těhu nebo kojení. To mi přijde o ničem a mrzela by mě taková svatba.

michaela666
24. lis 2020

@levandule_k To si taky myslím, ale chlap nemohl překousnout ten "nátlak" a tím se to podle mě urychlilo a vygradovalo.

drep
24. lis 2020

@levandule_k no, to vždycky záleží, ani to tak nebývá s partnery, ale spíš s rozbratřenými sourozenci, kdy jeden hot a druhý čehý. De iure má na informace právo ten, kdo se za osobu blízkou prohlásí. U nás v sudetech máme fakt početné rodiny a kdybych měla podávat informace všem 7 dětem, jejicj dětem, sestrach a manželovi, tak za osmihodinovou směnu nestihnu nic jiného. Takže my podáváme informace jedné, výjimečně dvěma určeným osobám a ty je distribuují mezi rodinu. Protože my fakt nemůžeme řešit, že se bratři nesnáší, ze zkušenosti, čím víc lidí dostává informace, tím víc informačního šumu vzniká a to je hodně škodlivá věc, protože občas rodina pak má pocit, že je situace úplně jiná, než jsem jim řekli. Ale prostě není pravda, že partnerka nemá právo na info. Měla jsem takového pacienta a prostě jsem komunikovala zvlášť s partnerkou a zvlášt s maminkou.

cherie24
24. lis 2020

@orisek56 pro někoho třeba pocitově ano. Já mám velmi kladný vztah k dětem a mamka mě k tomu tak i vychovávala, velká rodina by mi vůbec nevadila, ale když vidím jak náročné jsou přípravy svatby a pak ty rozvody a soudní tahanice o děti a majetek, tak se teda do svatby taky nijak zvlášť nehrnu.

bara88
24. lis 2020

@cherie24 vždyt to přeci není jen o papíru ale o tom kdyby se tobě nebo jemu něco stalo aby ti vůbec někdo v nemocnici něco řekl.jako já nevím ale že svatba je větší závazek jak děti?to je přece blbost a aby měl chclap strach že mu zdrhneš s penězma?noo,tak to asi nebude tak super vztah

bara88
24. lis 2020

@cherie24 co to mluvíš za kraviny?přípravy na svatbu?jasně někdo se v tom vyžívá a připravuje se na to dlouho ale v žádném případě to není potřeba a rozvod?no no coment pokud už ted myslíš na rozvod tak určitě není svatba dobré řešení

cherie24
24. lis 2020

@orisek56 je to i nejspíš o tom v čem, kdo vyrůstal a podle toho jaký si na to udělal názor. Já bych byla třeba ze svatby k smrti vyděšená, ale děti vnímám jako dar a svoje největší štěstí.

bara88
24. lis 2020

@cherie24 a majetek nabytý před svatbou?o to přeci nejsou žádné tahanice

somalicats
24. lis 2020

@cherie24 Tak já se podruhé vdávala s dětmi a holky si to užily (a chtěly by zas 😀 ). Já to manželství beru jako závazek tomu druhému - v dobrém i ve zlém - nejde mi o ten papír jako takový. Jinak nás stála s manželem svatba pakatel - nejvíc jsme dali za jídlo (máme rádi dobré jídlo, takže jsme si nechali udělat raut na míru), za hudbu a za moje šaty - chtěla jsem vypadat hezky 😀. Vešli jsme se do 40 tis a přípravy jsme zvládli za 3 týdny (svatební dort jsem pekla já). Měli jsme 15 hostů - nejbližší rodina a pár přátel, se kterými jsme si ten den chtěli užít. Moje družičky byly moje dcery 😀. Nám se to tak líbilo, prostě jsme zapařili a bylo.
Jinak i nesezdaný pár se soudním tahanicím nevyhne, a to jak o majetek, tak o děti, pokud se po rozchodu nebudou schopní domluvit. Takže bacha na to. S ex jsme taky svoji nebyli, my se na všem dohodli, přesto dohoda o vypořádání majetku musela jít přes notáře, byl v tom i dům na hypotéku.

cherie24
24. lis 2020

@bara88 v nemocnici problémy už dávno nejsou, ani s žádnými dalšími informacemi, dokonce ani s nároky na podporu, ošetřovák apd i dědictví v případě smrti se dá ošetřit i bez svatby. Proto je v dnešní době manželská instituce v podstatě zbytečná záležitost. A je to přeci každého věc jestli se vezme nebo ne. Není to žadný ukazatek kvality vztahu. Znám nezpočet nešťasných manželství a mnoho šťasných nesezdaných párů. Je teda 10 ti leté spokojené partnerství horší než manželský pár, který po sobě hází nádobí a většinu času spolu nemluví, ale jsou svoji?

zuzineckah
24. lis 2020

@magdalena48 Příjmení ti bez problémů změní, mám dvě sousedky, které to udělaly a bez zádrhelu. Prostě si jen vymyslely nějakou pitomost, aby to obhájily. Osobně mi to přijde hrozně potupné a nikdy bych to neudělala. Přijde mi to naprosto zoufalý krok, promiň.

pavlinar
24. lis 2020

Taky by mi to vadilo. Ale myslim si, ze v dnesni dobe je to tak bezne, ze to nikdo neresi.
Zmena tveho prijmeni na jeho mi prijde takova krkolomna.. jako jo, reseni by to bylo..ale beztak jsou s tim vetsi papirovacky nez s malou svatbou.

Ac je to asi zvlastni, pocitove je pro me manzelstvi vetsi zavazek, nez dite. Uz jsem to tu nekdy psala.. dite na ceste muze znamenat jen to, ze selhala antikoncepce. Manzelstvi je vedomy zivotni krok, to se ti neprihodi jen tak kdyz jsi se opil na diskosce.
U nekolika znamych jsem se setkala s nazorem "dite chci hned, ale jako manzel/ka pro me dost dobry/a neni".
Argument, ze nechci svatbu s pupkem.. tak ono to dite neprijde pres noc. A pokud to teda neni selhani anti, tak se na nem predem domluvili, stejne jako se mohli domluvit na svatbe. Argument penez na svatbu mi taky prijde usmevny. Ono ty deti neco stoji a s x lety na MD bude tech penez spis min nez vic.
Takze kazdopadne ja jsem v tom taky staromodni, pardon za odbocku od tematu.
Ver, ze to resis jen ty, pro okoli je to normalka. Preju hlavne, at si to poresite doma 👍

zelenaesmolda
24. lis 2020

@magdalena48
Nedala bych jmeno po otci kdyz mu nestojim za to,aby si me vzal.
A svalovat vsechno na tchyni je alibismus.Ty nemas svuj rozum,aby sis informace zjistila a overila?

zuzineckah
24. lis 2020

@cherie24 ne každý má ale na to, aby ve vztahu na psí knížku, ovšem s dítětem, věděl existovat, jak vidíš. Osobně ale nechápu, že když někdo ví, že mu takové uspořádání vyloženě vadí, tak do toho dítěte jde.

orisek56
24. lis 2020

@cherie24 dobře, tak se to zkusím uvést na pravou míru, když to hodně ose kam a vemu to na ty základní principy.

Když se vdas a s chlapem rozvedes, tak i když jsou třeba tahanice o majetek, které se pak také vyřeší ale nejsou děti, už toho člověka relativně nikdy vidět nemusis a nemusis s ním řešit další veci. Ale děti.... Te navždy spojují s tím druhým navždy, dokud jeden z rodičů nezemře. A nemyslím jen vyživovací povinnost. Prostě nastala etapa, kterou budou mít spojenou navždy i sebevíc nenavideni partneři. Tak to prostě je. Ten rozumný se domluví a o děti stara, ten nerozumný dělá mrtvýho brouka a jen utíká před něčím, před čím neuteče.
Z morálního hlediska a vyššího principu svatba je závazek, který také má být do smrti a bran vážně a zodpovedne... No když se to oseka na praktickou část utéct z toho jde... Z rodičovského chomoutu fakticky ne. Takže dítě je prostě větší závazek, přes to nejede vlak.

cherie24
24. lis 2020

@somalicats je pravda, že je jednodušší utéct ze vztahu než z manželství. My jsme se s ex taky na všem dohodli, majetek si rozdělili a alimenty a péči vyřešili bez toho aby jsme do toho zatahovali úřady. Ale každá mince má 2 strany. V žití na psí knížku i v manželství. Ale co jsem zatím tak četla a slyšela i z okolí o svatbě s dětmi (těmi většími už) tak všichni o tom mluvili jako o moc krásném zážitku a že pak ta svatba byla taková emotivnější a víc dojemnější 😍

somalicats
24. lis 2020

@cherie24 Já musím říct, že jsem si tu svatbu se svými dětmi užila víc, než když jsem se vdávala poprvé bezdětná 😀. Bylo to fakt hezký. Jinak i z manželství, pokud jsou oba rozumní, se dá utéct jednoduše - my s exmanželem měli dvě rozvodová stání - první na cca 10 min kvůli společné dceři, druhé cca na 10 min vlastní rozvod. Vše šlo dohodou. Fakt nevěř tomu, že nesezdaní to mají jednodušší. Nemají. S ex jsme ten společný dům řešili skoro rok, a to jsme byli na všem domluvení, jenže se jaksi většinou nepočítá s tím, že dva nesezdaní budou mít společně majetek půl na půl včetně hypotéky.

verysucha
24. lis 2020

Můžeš si příjmení změnit a mít tak stejné příjmení jako dcera a přítel.

cherie24
24. lis 2020

@orisek56 ano to je všechno pravda, ale jak píše
@pavlinar jde o ten vědomí krok, životní rozhodnutí, takže pocitově to pak může člověku připadat jako větší závazek. Pokud její partner vyrostl a doteď žije v tom, že prostě manželství se rozpadají a tak to je, tak chápu, že se toho může bát a proto si jí třeba nechce vzít. Což ale opravdu nutně nemusí znamenat, jak tu taky zaznělo, že když mu ani nestojí za to si jí vzít nemá ji rád a že jen čeká na první příležitost utéct.

@magdalena48 já si i myslím, že jde u tebe o to, že ses na to zaměřila. Když se na něco zaměříš, vidíš jen pak to a proto i myslíš, že stejně tak i okolí vidí jen to. Prostě si s ním v klidu promluv, řekni mu jak to cítíš, bez nějakých výčitek a přestaň tlačit na pilu. Dnes je to naprosto běžné. Fakt bych mu nevyhrožovala změnou příjmení jeho dítěte apd. Tím že mu dáš nůž na krk a začneš vyhrožovat ho akorát odeženeš.

bara88
24. lis 2020

@cherie24 ale ona mu nevyhrozuje změnou příjmení dítěte ale ona si chce změnit příjmení

cherie24
24. lis 2020

@bara88 jo ale spousta žen jí to tady poradilo, že má teda změnit jméno dítěte. To mě opravdu fascinuje, kolikrát tady ženské píšou v jakém šíleném vztahu žijou a to jim mnohé píšou jak to mají zachránit a pak tady někdo napíše, že se nehrne do svatby a hned napíše spousta ženských jaký pablb to je, jak o ní nestojí a jak hrozný vztah to zjevně je. Přitom o tom jak to jinak mezi sebou mají se tazatelka vůbec nezmínila.

bara88
24. lis 2020

@cherie24 nevidím že by ji radil někdo změnit dítěti příjmení,psali že měla dát po sobě hned a to si taky myslím a radí ji změnit příjmení její na manželovo

drakenn
24. lis 2020

No chlap s tebou zakladatelko na 100% nepočítá. Proto mu nestojíš za to, aby si tě vzal, dal ti příjmení, přijal tě do rodiny. Dítě jsi mu dala bez svatby, má jeho příjmení. Co by víc řešil. Vše má. A co máš ty?
Já osobně bych mu neležela do p*dele tím, že bych se ponížila a skemrala někde na úřadě, aby mi milostivě povolili mít jeho příjmení.