Příjmení dítěte. Jak to berete vy?

magdalena48
24. lis 2020

Ahojte.
Už před narozením dcery jsem se dost trápila tím, že nejsme s přítelem manželé a nebude mít stejné příjmení jako já. Teď je jí osm měsíců a já se tím neustále trápím. Když volám k doktorce a představím se, musím říkat že jsem matka té holčičky s jiným příjmením a hned si mě s ní nespojí, na úřadě jsem nebyla k příteli a dceři přiřazená ke společné platbě svozu odpadu, protože mám jiné příjmení.. atd atd. Hrozně mě to žere a mívám pocit, že k nim nepatřím. Občas téma svatba nahodím, ale nepřijde mi, že by se jemu chtělo. Prý všechna manželství co zná končí stejně rozvodem, tak proč se brát. Jindy řekne, že si mě vezme, ale až budou finance. Ale to podle mě poví jen aby mě umlčel. Jak to berete vy? Můžu si jen nechat změnit příjmení? Neprožívám to moc? Nedokážu určit, proč mi to přijde tak důležité, ale hrozně mě to mrzí.

jednaholkaa
24. lis 2020

@magdalena48 Ja to mam asi jako tvuj pritel, takze mi to prijde v poradku 🙂 Vdavat se nechci a dcera ma prijmeni po otci takze jine nez ja. U doktora nevim zadny problem, proste kazda mame jine jmeno..nikdy me to pri nejmensim neobtezovalo. Vic by me obtezovala zmena jmena 🙂 Mam kamaradku co si nechala sve jmeno i po svatbe a dceru se taky jmenuje po otci. Dve bytosti, dve jmena.. Se svatbou to vidim stejne..proc, kdyz se tolik paru stejne rozvadi. Kamaradovo manzelka ted nasekala bez jeho vedomi dluhy, ze on bude splacet do konce zivota..ale teda vsichni se jmenuji stejne, to joo 🙂)

levandule_k
24. lis 2020

Pro mě byla svatba důležitá. Líbilo se mi, že jsme měli odvahu si říct, že spolu chceme zestárnout a v případě problémů hledat řešení a ne hned utíkat jinam.

Svatba nebo žití jen tak, nic nevypovídá o kvalitě vztahu, ale oba musí chtít totéž. Problém je, když jeden svatbu ano, druhý ne. Většinou ženy chtějí svatbu, muži ne. Když jsem se na tohle téma bavila s muži, tak by se radši nechali natáhnout na skřipec, než se bavit o svatbě. Svatbu většinou nechtěli z mého pohledu blbostem. Tlačilo na ně okolí, tak to byl vzdor. Argumentovali naši jsou taky rozvedení, stejně nám to nevyjde. Já už jsem jednu svatbu měl a to mi stačí, když byl borec rozvedený. Nebo nežeň se synku, ať nedopadneš jako já.

@cherie24 Pokud tě nebaví organizovat věci, můžeš si najmout koordinátorku, pokud je na ni místo v rozpočtu 🙂 Organizace svatby nemusí být vyčerpávající, ale to záleží na tvém přístupu, jestli budeš řešit, že odstín kravaty neladí s ubrouskem a tvůj život ztratí smysl, když ti dodají středně světle růžové růže a ty jsi chtěla jenom světle růžové růže. Atmosféru na svatbě ti nejvíce udělají lidi, pokud je půlka příbuzenstva rozhádá a ty je "musíš" zvát, protože si to někdo přeje, pak je to znát.

loylii
24. lis 2020

@magdalena48 no to je k.ava. A nebylo by lepsi synackovi domluvit, ze to je slušnost, zit s malým dítětem v manželství?😊

pincola
24. lis 2020

@magdalena48 Tak jestli ti hodně vadí mít jiné přímení, než dítě, tak bych to opravdu řešila jinak. Sví jméno i jméno dítěte budeš vyslovovat furt, ne jednou za rok. Tak nemá cenu, aby se ti pokaždé sevřel žaludek, když se představuješ a za dceru něco řešíš.
Jeho jméno bez svatby je řeší, ale zase, musíš vědět, že jsi s tím OK. Že tě neužírá, že jiné to přímení chlapa mají díky svatbě a tys to musela udělat takhle. Budeš se představovat každou chvíli, mysli na to.

Jestli by fakt nebylo za cenu i velké hádky jít proti něčemu, co se ti příčí a dát jméno po sobě. Bude naštvaný, ale on je ten, kdo odmítá standartní řešení, že se vezmete.

inkheart
25. lis 2020

Já osobně to beru tak, že příjmení má být po matce. Pokud bych otěhotněla před svatbou a chlap by se cukal, dítě by mělo moje příjmení a to absolutně bez váhání. Takhle pozdě ale fakt nevím, jestli to lze nějak řešit, pokud chlap stále nechce svatbu :( Možná mu zkusit vysvětlit, proč je pro tebe důležitá a jak špatně se cítíš pokaždé, kdy se musíš představit jiným příjmením.

te_reza
25. lis 2020

Takže takhle se cítí chlap? 😂 Holka má chlapovo příjmení, ale já se za boha vdávat nechci. Ale to věděl a ví celou dobu, jen asi čekal, že nějak vyměknu nebo co. A tak sem tam prohodí, že "mě mamka nechce, mamka se nechce jmenovat jako my a tak" tohle jste si měli ujasnit před tím no

cherie24
25. lis 2020

@levandule_k to zas kdyby došlo na svatbu, tak mě organizační věci baví. To já bych se vyřádila 😁ale zkrátka by mi ani nevadilo, když by nebyla ☺
Mě to třeba i přijde normální, že se děti jmenují po otci. A nikdy jsem si teda ani nepřipadala, že ke své dceři nepatřím, protože se jmenuji jinak. Když mi třeba volají od doktorky a ptají se jestli mluví s paní + přijmení dcery, tak se prostě představím svým jménem a řeknu, že se dovolali správně. Zas takový problém mi to nepřijde, ale je fakt, že je hodně zažité ještě a hodně lidí automaticky předpokládá, že žena s dítětem = vdaná

mourovatakocka
25. lis 2020

@magdalena48 Ahoj, četla jsem jen některé příspěvky, ale mám dvě poznámky. Zaprvé, tchýně bude pěkná mrcha, dej si na ni sakra velký pozor. Vidím v ní velký problém pro vaši rodinu, bude synka při prvních potížích očkovat proti tobě, protože s příjmením a otcovstvím ti bez uzardeni lhala a vymanévrovala tě do pro tebe nepříjemné situace. Zadruhé bych příteli vysvětlila, že ti stávající situace nevyhovuje a buď se bez velké slávy vezmete a budete rodina se stejným jménem všichni, nebo necháš dítěti změnit jméno podle sebe a tečka. Ty jsi matka, na začátku ses neprosadila a teď jsi vlastně trochu zbytečně z toho nešťastná.

bara88
25. lis 2020

@mourovatakocka no stím že nechá změnit dítěti příjmení a tečka má už ted dost smůlu🙂bez povolení chlapa mu to příjmení nezmění

zelenaesmolda
25. lis 2020

@mourovatakocka co kdyz ale txhyne nelhala zamerne?Jako tohle si mela zjistit predevsim ona a nespolehat na tchyni.

bara88
25. lis 2020

@zelenaesmolda přesně tak ti starší lidi to ani neví jak ty zákony ted jsou,nějak se jí nezastávám ale tohle ani vědět nemusela

pinkyy
25. lis 2020

Ja bych si nikdy v zivote nenechala zmenit svoje rodne prijmeni na prijmeni chlapa jenom proto, ze si me nechce vzit. To bys mu to az moc usnadnila 🙄 bud trochu hrda.

mourovatakocka
25. lis 2020

@bara88 Pokud ale sama neví najisto, nemá na něčem trvat a hnát snachu do něčeho proti jejímu přesvědčení. To už pro mě není neznalost, ale vyčůranost. Třeba jsem jen zbytečně paranoidní,.ale už jsem četla asi moc ošklivých povídání 🤷

jakreb
25. lis 2020

@hezz17 Nic nedostojne na tom nie je. Som matka. Ale my sme sa na tom dohodli. Iba to je rozdiel. Meno ci priezvisko problém nie je a ani to nie je nedôstojné-preco? Aj vydata zena si moze nechať svoje priezvisko.😉

jakreb
25. lis 2020

@pinkyy Zaujimavy nazor. Ja som hrdá, ze som slobodna, mam dve krásne zdravé deti a milujúceho partnera uz pomaly 20rokov. Aj bez svadby.😀😉

siva
25. lis 2020

Mně by vadilo, kdyby se děti nejmenovaly jako já. Bych si připadala cizí.

bara88
25. lis 2020

@jakreb tak ale jesně že se tak dá žít ale né každému se chce žít v takové neuplné rodině

jakreb
25. lis 2020

@bara88 Rodina je uplna-otec+mama+deti- ci mas papier alebo nemáš.😉 Tu ide skor o pohľad na vec.

jakreb
25. lis 2020

@siva Preco? Ved si ich matka. Kde je napisane že sa musis volat ako ich otec?

jakreb
25. lis 2020

Btw.zeny a dievčatá napr.v Korei aj vydatej zene zostava jej priezvisko, muzovi jeho a deti maju jeho priezvisko-tod len iná kultura.😉

siva
25. lis 2020

@jakreb Ja jsem nikde nepsala, ze nejsem jejich matka. Jsem jejich matka a chci se stejne jmenovat, co je na tom divneho?

bara88
25. lis 2020

@jakreb prostě to tak mám není to nikde napsané

janule0123
25. lis 2020

@magdalena48 po zkušenostech co jsem okolo sebe viděla... jsem říkala ze se dítě bude mít stejně příjmení jako Ja ... nikoho bych do svatby nenutila ... jen jak jsem to měla, mám Ja ... případně beru, ze přejmenovat dítě po svatbě je jednodušší než když se budu přejmenovávat Ja... a většina co znám co to tak dostali slibene, ze se pak vezmeme až bude vhodná doba jsou sami s dítětem které má příjmení po partnerovi...

jakreb
25. lis 2020

@siva No divne je to ze by si si pripadala cudzia ak by si sa nevolala rovnako. Rodina nestojí na mene. Našťastie. Ale ano kazdy to vnima inak

jakreb
25. lis 2020

@bara88 Ved ok. Rešpektujem tvoj názor. Ale úplnosť rodiny nezávisi od svadby.

bara88
25. lis 2020

@jakreb za mě jo

95newmommy2020
25. lis 2020

Tak přesně tenhle problém řeší i kamoska. Ale taky svymu řekla, ze jestli si ji do dvou let neveme. Tak příjmení malý predela na svoje.
Jinak já být svobodná, tak bych trvala na svým. U nás to nakonec dopadlo tak, ze po svatbě si vzal moje příjmení manžel. Brali jsme se teda ještě před tehu, ale moje příjmení je běžný, zatímco jeho původní bylo takové úsměvné. Takže jsme měli jasno oba. :D

jakreb
25. lis 2020

@bara88 Ako myslis. A keď budes vydatá a muz sa na teba vykasle-kde je ta tvoja uplna rodina? 😀😉
Ale ako pises hlavne ze si vydata...

bara88
25. lis 2020

@jakreb proč by se na mě měl vykašlat?

bara88
25. lis 2020

@jakreb jinak a tebou neminim nějak diskutovat, prostě bych nebyla s někým kdo si mě není ochotný vzít a hotovo.po rozvodu už to samozřejmě úplná rodina není ale jestli se spolu dva rozjedou tak to asi není tím že jsou v manželství