Příjmení dítěte. Jak to berete vy?

magdalena48
24. lis 2020

Ahojte.
Už před narozením dcery jsem se dost trápila tím, že nejsme s přítelem manželé a nebude mít stejné příjmení jako já. Teď je jí osm měsíců a já se tím neustále trápím. Když volám k doktorce a představím se, musím říkat že jsem matka té holčičky s jiným příjmením a hned si mě s ní nespojí, na úřadě jsem nebyla k příteli a dceři přiřazená ke společné platbě svozu odpadu, protože mám jiné příjmení.. atd atd. Hrozně mě to žere a mívám pocit, že k nim nepatřím. Občas téma svatba nahodím, ale nepřijde mi, že by se jemu chtělo. Prý všechna manželství co zná končí stejně rozvodem, tak proč se brát. Jindy řekne, že si mě vezme, ale až budou finance. Ale to podle mě poví jen aby mě umlčel. Jak to berete vy? Můžu si jen nechat změnit příjmení? Neprožívám to moc? Nedokážu určit, proč mi to přijde tak důležité, ale hrozně mě to mrzí.

ldik
28. lis 2020

Nikdy v zivote bych nepripustila, aby se me deti jmenovaly jinak nez ja. Kdyz teda pominu to, ze bych si hodne rozmyslela mit dite s chlapem, pro ktereho je svatba vetsi zavazek nez dite. Divam se na to z pohledu ditete, ktere se cely zivot jmenovalo jinak nez zbytek rodiny (mamka se podruhe vdala, a biologicky otec se zmenou prijmeni nesouhlasil) a vzdycky mi to hrozne vadilo. Citila jsem se odstrcene, vyclenene. Jasne, je to cele spis takovy pseudoproblem v hlave, ale kdyz to tak clovek citi, nic s tim nenadela...

kaisermil
10. led 2022

@magdalena48 Nedistatek sebevědomí a sebedůvěry. Žádný seberespekt. Tobě se narodilo dítě a musí se jmenovat jako ty. Jsi svobodná matka a nikdo to do toho nebude mluvit. Proč bys svému dítěti dávala jiné příjmení než mas sama. Když on chce aby se jeho dítě jmenovalo jako on - to lze lehce zařídit - svatbou. Vy dva a dva svědci. Ale ha bych ho určitě poslala požádat nejprve me rodiče o ruku. Děvčata, jak to, ze nemáte žádnou sebeuctu. Sebedůvěru. To je přece výhodné jenom při něho. Pro vašeho milence. Ale co až se děti začnou ptát?