Změna příjmení dítěte na příjmení matky

timotha
6. lis 2018

Muj syn ma cizi jmeno i prijmeni po pritelovi, jmenuje se Timothy Oliver Siuraru. Pritel mi slibil ze se po narozeni syna vezmeme ale to se nestalo a spis to vypada ze se rozejdeme. Me trapi ze syn ma jine prijmeni nez ja. Pritel nyni souhlasi ze by syn mel stejne prijmeni jako ja, jenze ja se jmenuji cesky Cerna. Myslite ze Timothy Oliver Cerny zni opravdu hodne blbe? Nechci aby se synovi smali ale zas touzim mit stejne prijmeni jako muj syn. Dekuji za nazory.

raduushka
6. lis 2018

@timotha Pokud tvůj přítel není afroameričan, tak to blbé nebude. Jsou i jiné růžné prazvláštní kombinace jmen a tahle mi nepřijde až ta hrozná. Jen s kombinací s barvou pleti by to příjmení mohlo nadělat hodně škody synovi ve škole.

raduushka
6. lis 2018

@timotha Ale já osobně bych asi neměnila. Nikdy nevíš kdy se zamiluješ, vdáš a zase se budeš jmenovat jinak. Takže podle mě je to zbytečné papírování+ syn bude muset do konce života všude na úřadech vypisovat i své rodné příjmení stejně jako vdaná žena 😀

timotha
autor
6. lis 2018

@raduushka ne pritel je beloch

timotha
autor
6. lis 2018

@raduushka fakt by musel jo? To mi nedoslo. Opravdu ti to tedy neprijde tak hrozne ta kombinace ciziho jmena a typicky ceskeho prijmeni?

lv
6. lis 2018

Nechala bych mu to tak, s českým příjmením se to nehodí

timotha
autor
6. lis 2018

@lv kdyz ja mam pocit ze bude ke me mit mensi vztah kdyz nebudem mit stejne prijmeni, ale asi je to blbost?

gruyerre
6. lis 2018

@timotha Určitě bych změnila. Dnes je kombinace cizokrajného jména a českého příjmení častá. Nezní mi to ošklivě. A dítě se má jmenovat jako rodič, který ho vychovává. Využij toho, že přítel teď souhlasí a rychle konej. Pak si to rozmyslí a už to nikdy nepůjde.

gruyerre
6. lis 2018

@timotha Ještě dodám, že Oliver je tu už velmi častné jméno a ani Timothy na mě nepůsobí extra moc exoticky. Bude to k sobě pasovat dobře, neboj 🙂

priefi
6. lis 2018

@timotha nezni to blbe 😉 ale pokud chces, muzes si zmenit prijmeni na prijmeni pritele... ta moznost tu je taky. Ja osobne bych ale volila Tve prijmeni

martinka_33
6. lis 2018

A co zmenit si příjmení ty? To jde i bez svatby

timotha
autor
6. lis 2018

@martinka_33 ja vim ale jak bych to resila napriklad s diplomem s VS na kterem je me jmeno, kdybych nemela oddaci list? Pak by mi nikdo neveril ze je diplom muj

zuzik24
6. lis 2018

@timotha Z matriky bys měla potvrzení o změně jména, takže pokud bys diplom z VŠ ukazovala, vzala bys s sebou i toto potvrzení. Ale spíš je lepší varianta, aby se syn jmenoval po Tobě a ne ty po příteli... A nezní to nijak divně 🙂

timotha
autor
6. lis 2018

@zuzik24 Dekuji a musi s tim pritel souhlasit ze bych si vzala jeho jmeno?

zuzik24
6. lis 2018

Přítel si změnil jméno na příjmení své matky a nikdo mu žádný souhlas dávat nemusel. Na matrice jen musel zdůvodnit, proč si chce příjmení změnit. Ale jak to chodí, když spolu máte dítě, netuším, ale na jakékoliv matrice Ti určitě poradí 🙂.

gruyerre
6. lis 2018

@timotha Není to blbý, brat si jmeno po muzi, se kterym asi nebudes dál žít?
Jinak mám pocit, že při přejmenování by syn dostal příjmení Černý jako rodné příjmení, takže by to původní nikam nikdy nepsal, ale nejsem si tím 100% jistá, musela by ses informovat na úřadě...ale manžel měl až do dvou let příjmení po matce a pak dostal po otci a v RL má jen to nové a to po matce nikdy nikam neuváděl.

baris
6. lis 2018

@timotha pokud přítel souhlasí, změnila bych synovi příjmení na to svoje. Možná jsem divná, ale podle mě se má dítě jmenovat stejně jako jeho matka.

A kombinace cizího jména a českého příjemní není v ČR až tak neobvyklá 🙂

timotha
autor
6. lis 2018

Moc vam vsem dekuji. Tak kdyz to nikomu az na vyjimky nepripada jako hrozne spojeni, zmenim synovi jmeno na sve

timotha
autor
6. lis 2018

@gruyerre Dekuji zeptam se na to na matrice, bylo by blby aby porad nekde vypisoval i to puvodni

michaela19911991
6. lis 2018

@timotha ahoj ja to takto mela. Mama mi zmenila prijmeni po rozvodu rodicu na jeji za svobodna - mam vydany i novy rodny list - tzn. nikde to původní neudavam. Problem byl spis v tom, ze pak se znovu vdala, ale muj bio otec nedal tentokrat souhlas k přejmenování takze jsen mela od 13 jine prijmeni nez.kdokoli z moji rodiny (babicka ani deda uz.nezili) takze jsem si pripadala jako exot a v 18 jsem si prijmeni zmenila sama.... proc to pisu to ti opravdu záleží na prijmeni? I kdyz se s pritelem rozejdete porad to bude jeho otec a v dnesni dobe uz je to bezne, ze ma matka jine prijmeni nez dite ... a to, že cizí jmeno se k prijmeni Cerna nehodi je vec další - fakt mi to zni divne a před očima mam ucebnici cestiny tam byli kombinace jako ,,Pamela Houžvičková,,

timotha
autor
6. lis 2018

@michaela19911991 problem je v tom ze ani neznam pritelovu rodinu, ja mam jen mamu. Nechci proste aby se jmenoval po cizich lidech.. ale je pravda ze to proste asi nebude znit tak dobre s prijmenim Cerny. Chci udelat to nejlepsi pro dite...

michaela19911991
6. lis 2018

@timotha ale jeho otec pro nej nikdy nebude cizi. Porad to přece bude jeho tata. A to, že neznas jeho rodinu na tom nic nemění, že je to jeho otec. A i kdyby tak upřímně jsem v tomhle fakt konzerva, ale Timothy Oliver Černý mi tahá uši . Ale konečné rozhodnutí bude na vždycky na tobě. Já jsem to psala aby sis.uvědomila, že otec musi souhlasit s kazdou změnou prijmeni tzn. ze kdyz si najdes nekoho noveho a vezmete se a budete mit dalsi dítko co pak? Co kdyz ti to nepodepíše? Ja vim jaké to bylo pro mne ... ale to, ze by musel vsude udavat puvodni prijmeni neni pravda, vystaví mu novy rodny list a tim to hasne.

timotha
autor
6. lis 2018

@michaela19911991 ja uz asi nebudu mit dalsi rodinu, je mi skoro 40. Vim ze to bude porad jeho tata, jako ja jsem mama i kdyz mame jine prijmeni, ale proste mrzi me to no...

timotha
autor
6. lis 2018

A kdybych nechala jen Timothy Cerny nezni to lip?

michaela19911991
6. lis 2018

@timotha to uz si musis srovnat sama. Jestli je to pro tebe opravdu tak důležité tak ho přejmenuj. Je to opravdu jen muj subjektivni nazor, holky tady ti i radily at ho zmenis. Na toto bude mit polovina takovy nazor a druha opacny. Jen teda ještě posledni poznamka - děláš to pro sebe nebo pro syna? Je to přece jen kluk který s tím jmenem bude žít celý život ne jen po dobu co mu.budeš podepisovat zakovskou knizku ...

kristyn.g
6. lis 2018

@timotha no jestli syn bude žít v česku a ne v cizině tak to bude mít jednodušší s příjmením Černý... a Jeho jména nejsou už v u nás žádná exotika. A kdyby se mu to v dospělosti nelíbilo, může si pak změnit jméno na co chce, klidně si i vzít příjmení po budoucí manželce případně 🙂

marcelka287
7. lis 2018

@timotha ahoj tak tohle me nikdy nenapadlo. Taky mam diplom z vs a nikdy po me v praci nechtěli oddaci list, aby se jako ujistili, ze je opravdu muj..

kassandra1
7. lis 2018

@timotha A co to změnit na Oliver Černý? Syn bude mít příjmení po tobě a takhle to zní už docela dobře. Timothy je sice krásné jméno, ale s českým příjmením to bohužel zní blbě.

kittyy17
7. lis 2018

@timotha když se podíváš na jména dětí českých párů, zjistíš že jsou ještě divnější 😂

timotha
autor
7. lis 2018

@kassandra1 to ne rikame mu Timy, Timicku, to by neslo. Oliver mu nikdo nerika, to byl od nas trochu ulet protoze jsme se nemohli shodnout tak jsme mu dali obe, ale slysi na Timyho

timotha
autor
7. lis 2018

@kittyy17 jako vylozene myslis ze nekdo da zamerne treba Charlotte a k tomu napr Cervenkova? Je fakt ze znama ma Lili a k tomu Znamenackova..