Rady od zkušené maminky těm nastávajícím
Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:
1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.
2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.
3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)
3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.
4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.
MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!
....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉
Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂
Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉
Stručné shrnutí
- Doporučuje se prát dětské prádlo tekutým práškem LOVELA na 30 stupňů bez aviváže a používat šetrné programy (EKO, VLNA), protože podle zkušeností prádlo zůstane měkké a svěží.
- Nosítka jsou popsaná jako praktická alternativa ke kočárku: šátek stojí cca 1 500–3 500 Kč, babyvak do ~1 000 Kč a některé klokaneky (např. RED CASTLE CARRIER) nabízejí více poloh; krosničky jsou označeny vhodnými od cca 9–36 měsíců.
- Do porodnice se doporučují PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg) a PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem; na doma jsou běžné a levné pleny z ROSSMANA nebo BILLY, na noc a cestování PAMPERSy.
Nejčastější otázky
Q: Jak prát dětské prádlo?
A: Používejte tekutý prášek LOVELA, perte na 30 stupňů na šetrný program (EKO nebo VLNA) a neavivážovat; autorka uvádí, že takto vyprané věci zůstávají měkké a bez výrazné umělé vůně.
Q: Mám doma používat lehátko, autosedačku „vajíčko“ nebo nosítko?
A: V diskusi lékařka doporučila nevkládat miminko do autosedačky vajíčko mimo auto; lehátko s polohováním bylo používáno do půl roku a nosítka (šátek, babyvak, klokanka) jsou doporučena jako alternativa doma i venku.
Q: Jak vybrat kočárek?
A: Při výběru zvažte cenu, typ (hluboký, kombinace, golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, polohování opěrky, brzdy, velikost košíku, skladnost, rozměry a možnost reklamace; v diskusi byly zmíněné modely PEG PEREGO PLIKO P3 a HOCO BIG FOOT a varování před podvodnými e-shopy (generace babypro, pram24.com).
Q: Kdy po vysazení antikoncepce začít snažení o těhotenství?
A: Názory se liší: někteří lékaři v diskuzi doporučili počkat 1 měsíc, jiní uvádějí, že tělo se „vyčistí“ za dny a otěhotnění může nastat okamžitě (v jedné zkušenosti do 14 dnů); zdroj na webu rodina doporučuje očkování až po porodu, ale v otázce čekání po vysazení HA v diskuzi panuje rozpor.
Q: Jaké plenky a ubrousky mít do porodnice a na doma?
A: Do porodnice je zmiňováno balení PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), následně balení PAMPERS 3–6 kg pro domácí použití; ubrousky doporučené „PAMPERS bílé s heřmánkem“ a na doma levnější pleny z ROSSMANA nebo BILLY; v diskuzi byly zmíněny i značky Euroshopper, hoggies, baby love, Tesco fialové a Helen Harper.
Q: Má smysl kupovat přebalovací pult nebo stačí přebalovat na posteli?
A: Názory se liší: někteří rodiče doporučují přebalovací komodu nebo pult (uvedená cena přebalováku z Ikei okolo 5 000 Kč, příklady: přebalovací komoda Scarlett buk), jiní přebalovali pohodlně na posteli s přebalovací podložkou a pult považují za zbytečný kus nábytku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nejvíce pro dítě podle diskuse znamená rodičova náruč a teplo; fyzická přítomnost rodiče je opakovaně zdůrazněná.
- Při výběru kočárku je nutné zvážit cenu, typ (hluboký/kombinace/golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, skladnost, rozměry a možnost reklamace.
- Pro citlivou dětskou pokožku doporučují uživatelé neparfémované ubrousky s heřmánkem a šetrné praní prádla.
Sporné názory
- Přebalovací pult: někteří tvrdí, že je zbytečný a pohodlnější je přebalovat na posteli s podložkou; jiní považují přebalovák (např. komoda s přebalovacím nástavcem nebo řemeslně vyrobený pult) za užitečnou investici (zmíněna cena ~5 000 Kč).
- Koupání: někteří doporučují ihned koupání ve velké vaně a ponoření uší jako „jako v bříšku“, jiní preferují vaničku nebo lehátko pro bezpečnost a komfort; varianty se liší i podle miminka.
- Monitor dechu a chůvičky: část účastníků označila chůvičky a monitor dechu za „k nezaplacení“, jiní upozorňovali na plané poplachy (vybíjení baterií).
Otevřené otázky
- Jak dlouho po vysazení antikoncepce je optimální čekat, než aktivně začít snažení o početí?
- Jaký typ matrace (molitan, kokos, kombinace) je nejvhodnější pro novorozence z hlediska podpory páteře?
- Stojí za to kupovat elektrickou odsávačku mléka dopředu, nebo raději až podle nutnosti a zkušenosti s kojením?
Zmíněné značky a firmy
LOVELA, PAMPERS, ROSSMANA, BILLY, HYPERNOVA, PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, Chicco, RED CASTLE CARRIER, Patron Bohemia, Trend line, generace babypro, pram24.com, Mimibazar, BVV, Mobitex, IKEA, AVENT, Euroshopper, baby love, hoggies, TESCO, Helen Harper, Scarlett (přebalovací komoda), Studio-Lodicka, Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz, babyvaltečkacezet, sanamitečkacezet, rodina (web)
Zmíněné produkty a metody
tekutý prášek LOVELA, praní na 30 stupňů, program EKO, program VLNA, neavivážovat, lehátko s polohami, krmící židlička s polohami a kolečky, PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), PAMPERS 3–6 kg, PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem, levné pleny z ROSSMANA/BILLY, přebalovací pult/komoda, přebalovací podložky, vanička IKEA, koupání ve velké vaně, monitor dechu, chůvičky, babyvak, šátek (ŠaNaMi zmíněn jako levnější varianta), klokanka, RED CASTLE CARRIER, krosnička, šátek (nosítko), PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, odsávačka mléka (Avent zmíněn), kojící polštář, pláštěnka, nánožník, molitanová matrace, kokosová matrace, kombinace kokos-molitan, polohování zádové opěrky, pásy 3- nebo 5-bodové
Místa a osoby
Brno, Zlín, Polsko, BVV (Brno), Mobitex, IKEA, Studio-Lodicka (web), rodina (web), Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz
andy, my sme teda zavinku do autosedajdy využili hooodně moc 😉 nejen, že byla dobrá do kočárku, když nebyla taková zima na fusak, ale i pak na jaře, když bylo chladnějc, tak i do sporťáku 😉 Pro mě to byla jedna z nejužitečnějších věcí, co sem koupila 😉
meleri: a ty budeš při každém přebalování mýt prdku pod vodou? já třeba nepoužívám ty převoněné ubrousky (ty máme jen na cestování), ale navlhčený perlan. mám ho nastříhaný na malé čtverce. Podle mě často děti mají vyrážku právě z těch naparfémovaných a napuštěných ubrousků.
Perlan je netkaná textilie, která se používá už v porodnicích, normálně ji prodávají v lékárně 😉
Kačko,
jo chtěla bych to dělat jak jsem to viděla u kamarádky...tedy žínkou nebo malým ručníčkem pro děti namočeným ve vodě mu to tak utře..a když je to moc tak zadek umýt...
Ne já jsem celkem proti těm ubrouskům a podobným chemikáliím, a voda snad nikomu neublíží, ne? 😅
No ten perlan fakt nevím o co jde, ale jemný ručníček pro děti snad v poho ne? 🙂
holky zkusene maminy,vim ze se tu vybavicka probirala uz x krat,ale nemate nektera nejak hruby prehled kolik kusu obleceni jste od kaze velikosti ze zacatku kupovaly? 56,62,68
meleri: no právě proto používám ten namočený perlan a můžu přebalovat kdekoliv 😉.
beru: já toho moc neměla, asi čtvery dupajdy 56. Sice jí to bylo trochu větší, ale rychle do toho dorostla, myslím, že třeba tu 62/68 velikost můžeš počkat a dokupovat to až potom, já měla některé věci koupené dopředu i větší, ale pak jsem zjistila, že jsou na tohle roční období třeba nepraktické a nebo že jsem koupila s blbým zapínáním, takže je podle mě lepší si vyzkoušet, co ti bude nejvíc vyhovovat a podle toho kupovat ty větší velikosti. Kamarádka např. musela mít široké balení, takže jí vůbec nevyhovujou bodýčka a má trička a kaťátka.
Přokláním se k perlanu nic moc nestojí a když si ho nastříháte do krabičky a vlhčíte a uložíte tak na den dva máte klid a můžete přebalovat kdlidně mimo umyvadllo.
beru: no já měla 56vel asi 6body dl.a kr. podle období. dupky asi 5krát, ponožky, overalky na spaní 5x, kalhoty 1x, bundičku 1x,tepláčky2x. a potom různě od 62,68. a dokupuji stále přes net a v obchodech. neboj lepší je míň méně. 😉
pro me byl dost problem v noci zapinat a rozepinat dupacky.....fuj. Takze u nas bodycka a teplacky od malinka
meleri: Myslím, že je vyrobený z celulozy. Je bílý a jeden arch vyjde na 3 koruny. Zatím jsem spotřebovala pět archů, takže mytí zadku mě vyšlo na 15 korun. Nejsou tam žádné chemikálie. Myslím si, že je to jak vlhčený ubrousek, ale bez chemikálií a namočí se do vody. A je krásně jemný a jde prát 🙂
já mám na spaní pyžama od narození. 😉
no tak já ho tedy spotřebovala více (perlanu),ale i tak je to levné a jinak mám plínky a vl.ubrousky také.
Prosím zkušené matky 🙂 Co na nožičky pro zimní mimčo?Jediné co jsem našla, jsou z ovčí vlny takový "papuče".Díky za rady
já používala pro svoji dceru capáčky z venku manžestr a ve vnitř chlupanina jinak konmbinéza přímo s capáčkama připínacíma na knoflíček.
my měli i dupačky rozepínací u nohou, takže to byla pohoda 🙂. Já kupuju ta velká balení perlanu, takže ani nevím, kolik mě to stojí 😉.
ja jsem koupila u bate zajickove chlupate kozene zvrchu paradni vec asi 100kc a jinak kdo ma moznost jet do polskeho zakopaneho tak tam je rad kuze...neskutecne veci od cepicek boticek kabatku mrak..
Mám dotaz, možná hloupý, ale potřebuji poradit. Koupili jsme mantinel a kolotoč. Máme postýlku se stahovacím bokem, takže ten mantinel tam při stahování vadí. Co s tím? A kolotoč se umisťuje kam přesně-na bok postýlky doprostřed? Připadá nám, že je hodně nízko a vlastně tam bude vadit, když budu mimi vyndávat atp. Díky
taky jsem mantinel oddelala, ale pokud teprve cekate mimi, tak docela dlouhou dobu ten bok stahovat nemusis, ne?
a kolotoc si muzes dat i na celni stranu
holky co jste si praly od pribuzenstva pro vase mimisky k Vanocum kdyz jste je cekaly?
Od mé sestry šátek na dítko, můj dědeček nedal jinak, než že koupí kočárek včetně autosedačky. Máma kupovala jednorázové plenky, které jsme pak zase prodávali. Jinak asi nic... dostali jsme pak po narození dítka nějaké prachy, které jsme uložili na stavební spoření.
Jo, kolotoč hlavně tak, aby nepřekážel 🙂 Taky jsme ho měli na čelní = vyšší straně, jinak bychom se pro něj do postýlky ani nedostali.
berunka: Nic, to by mě ani ve snu nenapadlo chtít něco k Vánocům ještě nenarozenému dítěti 😀
kolotoč sem měli zboku postýlky do 5 měsíců, pak jsem ho přemístila jinam, protože to začal strhávat na sebe a prakticky to celé dokázal rozložit
my si nepřáli nic, když někdo chtěl dát dal, když ne, tak ne. naši nám dali nakonec peníze na kočár a od tchánovců jsme dostali chrastítko a držák na dudlík 😀
my jsme rikali ze jim navrhneme co jeste potrebujeme koupit a presne,bud budou chtit pridat nebo koupit nebo ne.rozhodne nechceme nikoho nutit. 😉
oni se nas vzdycky ptaji co budem chtit k Vanocum,prto se na to tady ptam 😉 zatim jsme jim jeste nic nenavrhli.
já měla kolotoč do roku 🙂 je to úžasná věc, dala jsem mléko zapla, nastavila hudbu a max to šla zapnout ještě jednou dokola a malej spal
slyšela jsem z více stran, že je blbost kupovat nůžky s kulatou špičkou, kamarádky s tím prý nic neustřihly a nechtíčky stříhaly klas.nůžkami
jaké máte zkušenosti?

Holky taky myslím, že deka bude stačit, když bude mít kombinézku.
tak díkes 🙂