Rady od zkušené maminky těm nastávajícím
Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:
1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.
2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.
3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)
3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.
4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.
MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!
....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉
Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂
Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉
Stručné shrnutí
- Doporučuje se prát dětské prádlo tekutým práškem LOVELA na 30 stupňů bez aviváže a používat šetrné programy (EKO, VLNA), protože podle zkušeností prádlo zůstane měkké a svěží.
- Nosítka jsou popsaná jako praktická alternativa ke kočárku: šátek stojí cca 1 500–3 500 Kč, babyvak do ~1 000 Kč a některé klokaneky (např. RED CASTLE CARRIER) nabízejí více poloh; krosničky jsou označeny vhodnými od cca 9–36 měsíců.
- Do porodnice se doporučují PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg) a PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem; na doma jsou běžné a levné pleny z ROSSMANA nebo BILLY, na noc a cestování PAMPERSy.
Nejčastější otázky
Q: Jak prát dětské prádlo?
A: Používejte tekutý prášek LOVELA, perte na 30 stupňů na šetrný program (EKO nebo VLNA) a neavivážovat; autorka uvádí, že takto vyprané věci zůstávají měkké a bez výrazné umělé vůně.
Q: Mám doma používat lehátko, autosedačku „vajíčko“ nebo nosítko?
A: V diskusi lékařka doporučila nevkládat miminko do autosedačky vajíčko mimo auto; lehátko s polohováním bylo používáno do půl roku a nosítka (šátek, babyvak, klokanka) jsou doporučena jako alternativa doma i venku.
Q: Jak vybrat kočárek?
A: Při výběru zvažte cenu, typ (hluboký, kombinace, golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, polohování opěrky, brzdy, velikost košíku, skladnost, rozměry a možnost reklamace; v diskusi byly zmíněné modely PEG PEREGO PLIKO P3 a HOCO BIG FOOT a varování před podvodnými e-shopy (generace babypro, pram24.com).
Q: Kdy po vysazení antikoncepce začít snažení o těhotenství?
A: Názory se liší: někteří lékaři v diskuzi doporučili počkat 1 měsíc, jiní uvádějí, že tělo se „vyčistí“ za dny a otěhotnění může nastat okamžitě (v jedné zkušenosti do 14 dnů); zdroj na webu rodina doporučuje očkování až po porodu, ale v otázce čekání po vysazení HA v diskuzi panuje rozpor.
Q: Jaké plenky a ubrousky mít do porodnice a na doma?
A: Do porodnice je zmiňováno balení PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), následně balení PAMPERS 3–6 kg pro domácí použití; ubrousky doporučené „PAMPERS bílé s heřmánkem“ a na doma levnější pleny z ROSSMANA nebo BILLY; v diskuzi byly zmíněny i značky Euroshopper, hoggies, baby love, Tesco fialové a Helen Harper.
Q: Má smysl kupovat přebalovací pult nebo stačí přebalovat na posteli?
A: Názory se liší: někteří rodiče doporučují přebalovací komodu nebo pult (uvedená cena přebalováku z Ikei okolo 5 000 Kč, příklady: přebalovací komoda Scarlett buk), jiní přebalovali pohodlně na posteli s přebalovací podložkou a pult považují za zbytečný kus nábytku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nejvíce pro dítě podle diskuse znamená rodičova náruč a teplo; fyzická přítomnost rodiče je opakovaně zdůrazněná.
- Při výběru kočárku je nutné zvážit cenu, typ (hluboký/kombinace/golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, skladnost, rozměry a možnost reklamace.
- Pro citlivou dětskou pokožku doporučují uživatelé neparfémované ubrousky s heřmánkem a šetrné praní prádla.
Sporné názory
- Přebalovací pult: někteří tvrdí, že je zbytečný a pohodlnější je přebalovat na posteli s podložkou; jiní považují přebalovák (např. komoda s přebalovacím nástavcem nebo řemeslně vyrobený pult) za užitečnou investici (zmíněna cena ~5 000 Kč).
- Koupání: někteří doporučují ihned koupání ve velké vaně a ponoření uší jako „jako v bříšku“, jiní preferují vaničku nebo lehátko pro bezpečnost a komfort; varianty se liší i podle miminka.
- Monitor dechu a chůvičky: část účastníků označila chůvičky a monitor dechu za „k nezaplacení“, jiní upozorňovali na plané poplachy (vybíjení baterií).
Otevřené otázky
- Jak dlouho po vysazení antikoncepce je optimální čekat, než aktivně začít snažení o početí?
- Jaký typ matrace (molitan, kokos, kombinace) je nejvhodnější pro novorozence z hlediska podpory páteře?
- Stojí za to kupovat elektrickou odsávačku mléka dopředu, nebo raději až podle nutnosti a zkušenosti s kojením?
Zmíněné značky a firmy
LOVELA, PAMPERS, ROSSMANA, BILLY, HYPERNOVA, PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, Chicco, RED CASTLE CARRIER, Patron Bohemia, Trend line, generace babypro, pram24.com, Mimibazar, BVV, Mobitex, IKEA, AVENT, Euroshopper, baby love, hoggies, TESCO, Helen Harper, Scarlett (přebalovací komoda), Studio-Lodicka, Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz, babyvaltečkacezet, sanamitečkacezet, rodina (web)
Zmíněné produkty a metody
tekutý prášek LOVELA, praní na 30 stupňů, program EKO, program VLNA, neavivážovat, lehátko s polohami, krmící židlička s polohami a kolečky, PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), PAMPERS 3–6 kg, PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem, levné pleny z ROSSMANA/BILLY, přebalovací pult/komoda, přebalovací podložky, vanička IKEA, koupání ve velké vaně, monitor dechu, chůvičky, babyvak, šátek (ŠaNaMi zmíněn jako levnější varianta), klokanka, RED CASTLE CARRIER, krosnička, šátek (nosítko), PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, odsávačka mléka (Avent zmíněn), kojící polštář, pláštěnka, nánožník, molitanová matrace, kokosová matrace, kombinace kokos-molitan, polohování zádové opěrky, pásy 3- nebo 5-bodové
Místa a osoby
Brno, Zlín, Polsko, BVV (Brno), Mobitex, IKEA, Studio-Lodicka (web), rodina (web), Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz
Já musím říci, že jsem je na dceru neměla a na syna jsem je chtěla koupit, ale sama lékárnice mi je rozmluvila. používám normální rovné z manikury a je to super+pilníček. 🙂
Ilci a kdyby jsi je postrádala tak si je koupíš až budeš kočárkovat venku. 😀 ale já je tedy nepostrádala nikd,
spíš je to trend.
já stříhám nůžkama s kulatou špičkou. jsou docela ostré a hlavně, když se malá mele, tak už párkrát jsem fakt byla vděčná, že tu kulatou špičku mají, jinak bych jí píchla. jiank jsem za ně dala asi 70 kč, takže žádná tragédie, jsou horší věci na tahání peněz z lidí.
holky prosim o radu v jakem prasku perete pro vase prcky?jaky jste pouzivaly ze zacatku a pak kdyz jst zacaly prikrmovat a byli na obleceni fleky,ktere jdou fakt tezko dolu?
my taky strihame normalnimi nuztickami 🙂
berunko, to zalezi, jake mas dite. pokud je ekzematik, tak se doporucuje prat v octu. po Lovele se hodne miminek osypava. skvrny od mrkve pokapat citronem. na skvrny od rajcete bych taky brala nejakou fintu 😉
Tam my sme asi do 5 měsíců prali v Lovele a pak už v našem prášku. Na jakékoliv skvrny je super žlučové mýdlo, prodávají ho v DM 😉
ja jsem tady prave cetla diskusi o lovele a batoleti a holky na oboje docela nadavaly.tak nevim.ja budu prat v persilu sensitiv.nema se to pry prehanet,akorat se tam pak vypestuje alergie.samozrejme ze pokud se mi mala hned osype tak v tom prat nebudu.
nuzky od mala normalni, prala jsem asi 2 mesice v lovele a pak uz normalni prasek i avivaz - kdby mela reakci, tak samo koupim jinej,ale nic se nedelo
beru: a na ty fleky zlucovy mydlo
ja nevim, jelen je asi neco jinyho. TOhle koupis v DM asi za 15 kc tuhy a za 30 tekuty
beru, jj, je to jak píše kristi. já mám tekutý žlučový mýdlo a to má na konci takovej kartáček, takže se ty fleky fakt dobře vyčistěj 😉
Ahoj, nevím, jakou velikost mám koupit zimní kombinézku, aby mi vydržela tak 3 měsíce. Termín mám na přelomu roku. Velikost 62 se mi zdá malá, protože délka obyčejně bývá okolo 50cm. Nebo je to akurátní velikost😕 ? Díky.
Jindri já mám ve velikosti 68 a to se Joli narodila v květnu 😀 , velikost bude záležet i na odhadu velikosti mimi v bříšku, myslím že 62 je pro začátek dobrá, 68 už je obrovská a mimi by ani moc nezahřála
no 60vel určitě ne. my jsme velcí, ale dlouho jsme vydrřželi s 62 a potom šup 68 pryč a jsme tedy na 74-80vel. já něž koombinézu doporučuji pytel spací, jelikžo spát mimi nožky do nohavice ne dost náročné. jokoukni délky nohavic a zda mají volné nožky dole či capáčky. 😉
jindri: 62 má většina mimin tak ve 3 měsících. 🙂 ale není velikost jako velikost, spíš to ber citem, protože záleží na firmě, která to vyrábí. Já mám zkušenost, že např. u Cherokee velikosti odpovídají skutečnosti, ale takové ty úplně obyč bodýčka už klidně máme i 74, i když máme jen 65 cm, takže ta 74 ve skutečnosti 74 není, ale je to menší.
holky jak jste rozeznaly tvrdnuti briska od klasickeho vybouleni kdyz se mimisek natlacil treba na jednu stranu?
to jo ale kdyz se mimi opre o jednu stranu tak mam to brisko taky tvrde,ale jen na kousku.tak jsem chtela vedet,jestli to treba u vas doprovazeli nejake neprijemne pocity,bolest,pichani atd?
beru, když ti ztvrdne bříško, tak ti ztvrdne celý a ne jenom kousek jako když se ti tam mimís opře 😉 až ti jednou ztvrdne tak sama poznáš rozdíl 😉 mě to jiný pocity nedoprovázely. prostě jen ztvrdlo a za chvíli dobrý 😉
ja uz jsem to poznala,koncem 16tt mi zacalo tvrdnout cca 10x denne,nekdy i casteji a pak se prislo na infekci a dostala jsem ATB.do ted beru magnezium a Prothazin.takze tvrdnuti uz jsem zazila.ted to ale nejak nemuzu rozpoznat.
kacka.va: Dávám ti úpln za pravdu - záleží na výrobci - máme teď velikost zhruba 62 (je nám měsíc a půl),ale některé oblečeníé máme třeba 68!A to máme teď 56cm.Prostě někteří výrobci jsou s uváděním vel. strašně nespolehlivý.
jindri: já bych koupila 62,větší už je vážně moc. A pokud můžu poradit, tak kup kombinézku co nemá otevřené nohavice a rukávy. Malá mě vůbec nechce nosit rukavičky a capáčky si kopáním taky sundává, takže je dobré,když je to ke kombinéze přišité 🙂
Konja: k tem oblecku, treba HMko miva velikosti o neco vetsi, nez jsou ty klasicke. Ale zas tam maji hezke a docela levne (nektere) veci, tak jsme tam taky neco nakoupili.
Jen skoda, ze na holky delaji ve smes vse ruzove. Vzdyt treba oranzova, zluta nebo zelena jsou taky pekny barvy, no ne? 😉

Ilci: já osobní žádné, ale sousedka s 7týdenní holčičkou mi to nedávno taky říkala, že jsou ty nůžtičky naprd.