Šetření elektřiny. Přeháním to?

obloha78
2. únor 2021

Ahoj děvčata,chtěla bych se vás zeptat na šetření elektřiny .Naháním děcka,aby všade zhasínaly a televizi zapínat conejméně.Pořád jim říkám,že musíme dobírat ,pak jsou zbytečné dohady.Přeháním to?Děkuji za názor.(byla jsem tak vychovaná,že musíme šetřit no a tak mi to zůstalo).

zelenaesmolda
2. únor 2021

@gracinka7 tak usetrila bys za vodu a za hnojivo :D

klokanka31
2. únor 2021

@gracinka7 Postavit normální kadibudku 😄

obloha78
autor
2. únor 2021

@berenika39 děkuju,moc mi to pomohlo😊

zelenaesmolda
2. únor 2021

@klokanka31 tak pod tou kadibudkou je taky jama 🙂

amazonkajanik
2. únor 2021

@zelenaesmolda tak oni mají pračku,co si umí zvážit prádlo,podle toho napustí vodu. Také má tlačítko na eko,že má šetřit i energii,tzn že program běží max 30min,jenže to jemu nestačí,má za ten den špinavé prádlo (zpocený,utira si do trika hubu od jídla,do kalhot utře třeba nůž od uzeného a je schopný ho dát mezi čistě umyte nádobí a já kvetu)

gracinka7
2. únor 2021

@zelenaesmolda to šetření vodou mě láká 🤔 Ale nedovedu si představit, jak v noci jdu z baráku na záchod 🙈 Kdepak, záchodu doma se nevzdám 😁

klokanka31
2. únor 2021

@zelenaesmolda No jo, ale lepší vykopat tu jámu venku než doma 😄

zelenaesmolda
2. únor 2021

@amazonkajanik
Nase pracka to dela taky ze vazi pradlo a zkrati program.Jenze takhle se stejne nic neusetri protoze musi tu vodu ohrat za kratsi dobu,tzn sezere te energie ve vysledku vic.Vsak eko programy jsou vzdycky dlouhe.
Navic vypere ctvrt pracky a pak se stejne musi prat znova za par dni.Kdyby se prwcka naplnila tak je klid.

zelenaesmolda
2. únor 2021

@gracinka7 meli jsme na chate latrinu,koupelna je tam poslednich par let.Akorat v zime to neni nic prijemneho

amazonkajanik
2. únor 2021

@klokanka31 tak nic,furt mi to háže elektrokola. Ono už je to pár let nazpět. Ale vzhledem k tomu,že je taťka studovany elektrotechnik,mám drobet pojem a vím,že to není nemožné. Stejně jako domácí větrná elektrárna made in home. Na podobném principu jedou ty baterky,co se musí mačkat,aby svítily ...

gracinka7
2. únor 2021

@zelenaesmolda no právě. Zažila jsem to u kamarádky 😀
Ale spousta lidí asi žije v tom, že na vesnici se stále ještě chodí na latríny. U nás u koní jednou někdo byl na návštěvě a říká: ty vole, oni tu mají i záchod 🙈😂

amazonkajanik
2. únor 2021

@meronym jako,pokud by chtěla ušetřit z ekologického hlediska,proč ne. Ale takhle je to zbytečná buzerace 😁
Nás hodně baví třeba architekt odpadu Mike Reynolds

klokanka31
2. únor 2021

@amazonkajanik Takže by šlo udělat i vodní elektrárnu kdyby měl někdo například mlýnský kolo? 😮

veroniqess
2. únor 2021

Ano, přeháníš.

amazonkajanik
2. únor 2021

@klokanka31 no problemo. Najed na youtube,domácí vodní,nebo větrné elektrárny. Jsou tam návody. Třeba ze starého dynama z kola,rozsvitis pomocí vody fakt bludicku,ale kdo ví,jak na to,co tam prdnout,aby to mělo správný příkon,tak si můžeš skoro zdarma svítit v altanu,pokud ti za domem teče voda se správným spádem 😉

mrstte
2. únor 2021

Taky jsem v tom byla vychovaná, ale teď máme všude led světla a když k nám přijede mamka na návštěvu tak zhasíná na chodbě a pořád ji říkám aby to nedělala že to skoro nic nežere.

klokanka31
2. únor 2021

@amazonkajanik To si radši zaplatím tu elektriku ☺

konidana
2. únor 2021

@sudylichozrout to mi rekni ktery ledky vydrzej. Potrebuju aby vypadaly jako klasicky zarovky a nezda se mi ze je menim mene casto nez klasiku s vlaknem. Rozhodne se mi to nevyplaci v pomeru cena/vydrz kdyz ledka stoji 100 az 250 a klasicka zarovka asi 20kc🙄 . V malem elektru je jeste maji.

konidana
2. únor 2021

@obloha78 nam cca pred 20 lety nejvic zral pocitac meho pritele. V podnajmu nam jeho kompem stoupla spotreba na dvojnasobek. Dneska jsou nejvetsi zrouti mrazak a lednice, zejmena pokud jsou starsi (5 az 10 let je na hrane) jestli vic, tak to je vůbec cerna dira na elektriku.

amazonkajanik
2. únor 2021

@klokanka31 a já bych pro tu srandu do toho šla. Táta uvažoval nad vetrnou,aby se dalo svítit nad posezením,ale tolik tam nefouká,no. Prvotní investice je do materiálu a případně do kutila,který to vyrobí,pak už se jede zdarma...
Už jsem řešila se starším párem,co mají chalupu bez elektřiny a nechce se jim do panelů. Je fakt,že by sakra narušily ráz chaloupky,taková stará hájenka. Elektřinu kvůli jednomu stavění tam nikdo nepotahne a když už,tak sakra draho. Tudíž,pokud budou chtít a náš táta bude mít čas a chuť,tak jim ten vetrnik udělá a nebudou muset pořád svítit petrolejkou a naftový agregát nechají čistě jen pro vodní čerpadlo ...

klokanka31
2. únor 2021

@konidana Tak záleží jak často měníš, já obyčejný žárovky už ani mít nemohla, byla jsem schopná tak 3-5x do měsíce nějakou odbouchnout, a s tím vyhodit pojistky v celém bytě.

konidana
2. únor 2021

@obloha78 to je muj muz... zhasni zhasni🙄 a pak pulhodiny cumi do lednice nebo do mrazaku a vodu na plotne nechá varit pul hodiny nez do ni dodela a hodi knedliky🙄

klokanka31
2. únor 2021

@amazonkajanik To zas ale na jednu stranu musí být romantický svítit petrolejkou 🙂 ale asi nic moc k dlouhodobému užívání.

amazonkajanik
2. únor 2021

@klokanka31 což to jo,petrolejka je super,při ní jsem strávila pár měsíců,ale jezdí k nim na prázdniny vnoučata,takže je snazší sáhnout po vypínači od lampičky,než honit sirky,které dětem nepatří do rukou 🤔 ale oni si poradí,prďácký důchodci . Předloni měli indiánské léto,5 vnoučat,nejmladší 4roky a měli noční stezku odvahy ...rodiče (jejich děti) málem kleplo 😂

klokanka31
2. únor 2021

@amazonkajanik To se nedivím. I když lepší takoví důchodci, než aby seděli doma a jen nadávali na svět.

konidana
2. únor 2021

@klokanka31 ted sem se nastvala a dala je do lustru asi pred tydnem tak uvidim. Ty ledky mi odejde minimalne 1 za pul roku ( mam jich v lustru 5). Mozna to je i lustrem, je to manzeluv pamatecni... takze nejmin ctvrt stoleti starej

berenika39
2. únor 2021

mmch mám novou indukční desku - raduju se, jak je voda na booster vaření vroucí. do cca 3 minut.......manžel: se koukni na hodiny, jak se točej....ale: že na sklokeramice jsem čekala 15 minut na var na těstoviny, to už nevidí.....chce to studovat🙂)))))))))))))))))))

amazonkajanik
2. únor 2021

@klokanka31 ty jo,já bych byla nadšená 😁 sama jsem jako dítě záviděla těm,co jezdí na tábory a mají stezku odvahy. No a náš kluk bude zase rád za pohodový týden u babičky a dědy,páč rodiče mají pseudonym "křováci". Jídlo a kafe/čaj na ohni,koupel v rybníce ,budíček s rozbreskem,spát s vyhnasnutim ohně 😂teď má klid,je malý a je zima a navíc si teď přijdu jak pokusný králík. Člověk má léta drobné potíže, ale s určitým věkem a stylem to začne přerůstat přes hlavu 😣

amazonkajanik
2. únor 2021

@berenika39 hele,to je jako,když mi neteř nedávno tvrdila,že nebude potřebovat vaničku na mimčo. Tak jsem jí vysvětlila,že krom nálepky,která ukazuje teplotu vody,jí napustí méně a rychleji,než do klasické vany a pak jen překlopí,nebo do toho dá odmočit třeba poblinkané věci. Tam,kde se dá logicky šetřit,se nešetří a kde už úspora je,tlačí se do extrému

berenika39
2. únor 2021

@amazonkajanik no presne. Chce to myslet...