Starší generace. Jaké máte zážitky?
Jelikož se nám pěkně rozbíhá téma o důchodcích, a jsme trošku mimo téma Přednost v autobuse..zakládám nové téma na pobavení a odreagování..pište zážitky 😀
Stručné shrnutí
- Starší lidé často vykazují zapomnětlivost a záměny (příklady ze sdílených historek: vzorek stolice v 5l láhvi, mylné pojmenování produktů, spolknutí vaginálních globulí nebo rozkousání čípku), což rodinám i zdravotníkům způsobuje praktické komplikace.
- Důchodci jsou častým cílem předváděcích prodejců a prodejních akcí; ve vláknu je konkrétně zmíněn „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ prodávaný za 15 000 Kč jako ukázka nadhodnoceného zboží.
- V případě konfliktů v obchodech nebo podezření na podvod pomohla v příspěvcích komunikace s ochrankou a kontrola záznamu z kamer; zdravotnický zásah a rodinná asistence jsou v diskutovaných situacích opakovaně uváděné jako praktická řešení.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám, že jde o predátorský prodej pro seniory?
A: Ve vláknu je uvedeno, že předváděcí zájezdy cílí na důchodce a nabízejí přístroje a potřeby za nadsazené ceny; konkrétním příkladem je „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ za 15 000 Kč, který byl popisován jako ukázka, že zboží bývá výrazně dražší než běžná nabídka v obchodech.
Q: Co udělat, když senior v obchodě tvrdí, že mu chybí položka a nemá doklad?
A: V jednom příspěvku se řešení uplatnilo voláním ochranky a kontrolou záznamu z kamer, které spor vyřešily; diskuze tedy zmiňuje ochranku a kamery jako prostředek ověření nákupu.
Q: Jak postupovat, když senior užije lék nebo přípravek nesprávně (např. polkne vaginální globuli)?
A: V diskuzi zdravotnická zkušenost uvádí případ, kdy starší pacientka rozkousala a snědla čípek; v takových situacích diskuze implicitně doporučuje konzultaci se zdravotníkem či lékařkou na gynekologii nebo s personálem lékárny.
Q: Co dělat, když senior v dopravním prostředku blokuje průchod nebo nevychází vstříc těhotným a matkám s kočárkem?
A: Ve vláknu jsou popsané konfliktní situace v MHD (důchodci obsadí sedadla, zdržují nástup); konkrétní doporučení v diskuzi chybí, ale příklady zmiňují automaty na označování jízdenek a nouzová tlačítka jako místa, kde se situace objevují.
Q: Jsou v diskuzi uvedené konkrétní produkty, které senioři často kupují na předváděčkách?
A: Ano, diskutující uvádějí přístroje jako „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ (cena 15 000 Kč), perličkové přístroje do koupele a různé domácí spotřebiče prodané na předváděcích akcích.
Q: Jak řešit, že senior hromadí a nevyhazuje staré věci (hoarding)?
A: Diskuze popisuje případy šetření a hromadění (staré spotřebiče, oblečení, potraviny); konkrétní praktické řešení v tématu nebylo jednotně uvedeno, rodinná asistence a odborná intervence jsou zmiňovány jako běžné kroky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Starší generace často dělá humorné i nepraktické chyby, které rodině a okolí způsobují každodenní komplikace.
- Důchodci bývají cílem předváděcích prodejců a nabídek s nadsazenými cenami (v příkladech padá konkrétní „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ za 15 000 Kč).
- V obchodních sporech pomáhá zapojení ochranné služby a kontrola záznamu z kamer.
Sporné názory
- Někteří diskutující považují spořivost a šetrnost starších lidí za ctnost a ekologické chování.
- Jiní diskutující považují extrémní skrouhlení (hoarding, odmítání výměny neúsporných spotřebičů) za problém a upozorňují, že někdy je ekologičtější koupit úspornou lednici než trpět starým „žroutem“ energie.
Otevřené otázky
- Jak optimálně vybalancovat respekt k úsporám seniorů s doporučením na výměnu neefektivních a nebezpečných spotřebičů?
- Jak postupovat systematicky při opakovaných zdravotních či bezpečnostních potížích seniora, které rodině přesahují síly?
Zmíněné značky a firmy
Nivea, Lux, Hermelín, KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ, Kaufland, Lidl, Tesco, Nutrilon, Sunar, Mattonka, Adidas
Zmíněné produkty a metody
KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ, perličková koupel, digitální tonometr, vaginální globule/čípky, tavený sýr se žampiony (omyl na potkaní trus), test plodnosti, označovač jízdenek MHD, nouzová brzda, roční jízdenka, kompostování obsahu záchodu (švédský záchod), perličkový přístroj na nohy, Heru, Mattonky, gelové nehty
Místa a osoby
Brno, Praha, Plzeň, Ostrava, Poruba, Petřžalka, Lamač, Dublin, Jihlava, Polsko, Těšín, Esmeralda, TATU
Robila som v obchoďáku vo výkupe fliaš a prišiel tam dědek s plnou taškou....tak počítam a dala som mu lístok(vtedy sme ešte dávali lístky s ktorými šli na informácie a vymenili za peniaze)a začla na mna hulákat, že on mi teda dal o lahev viac ako som započítala(robilo to asi 3,-Sk) a ja som mu povedala to teda nie, že som počítala dobre...a ona zas že nie a začal sa ku mne sápa´t cez okienko, tak som musela zavola´t ochranku tak dědek s apustil aj do nich...BS zavolali na kamery kto má teda pravdu a mala som ju ja 😠 A ešte predtým ako odišiel tak sa začal vyhrážať, že on sa postará o to aby ma vyhodili a podobné kecy 😠
Nakoniec mi ochrankár povedal že děda je tu známa firma a sú s ním samé konflikty 😠 Chcel vrátiť peniaze za mäso ale nemal doklad žiadny o tom, že to kúpil tam 😠
jo..a jak jsou u kas takový ty visací přihrádky na kilometrový žvejky 😅 , tak vidím, jak se to babka snaží urvat..tak tam jdu..a ptám se, co jako dělá 😲 😅 a ona mi suvereně řekla, že by se jí to hodilo do kuchyně 😀
baby ani vas nestiham citat, ale co som si precitala tak sa dobre bavim 😀
pridam aj ja jednu veselu prihodu:
kamaratkina babka sa vracala z kostola a cestou domov sa jej chcelo velmi curat. ked prisla konecne domov, rychlo bezala na wc, stiahla si gate a bez rozmyslania zacala curat. lenze zistila, ze zachodovy dekel je sklopeny, cize spôsobila mensiu potopu na wc-ku 😀
siss ty fole tady se mi flákáš 😀 no jo .. já bych o naší babi mohla vyprávět leta 😀 a to jí fakt miluju, akorát prostě ona si dělá co chce 😀 leze po skříních, sundavá záclony a když u toho zkolabuje, tak hrdině vypráví jak jí náš praštěnej pes prej zachraňoval, že jí tahal za nohu a budil ... nechápu sice jak to může vědět když prej byla omdlelá ale dobře - o našem psovi mám taky svý mínění, ten si spíš hrál 😀 akorát člověk neví jestli má v tu chvíli kdy mi to vypráví omdlít taky nebo brečet nebo se řehtat 😀
a babičce oxidujou (elektrizujou 😀 )vlasy..a chodí nakupovat do Viskontu(Diskont) 😀 a nevěrnejm chlapům by ho uřízla a ženskejm tam nasypala pepř 😀
Anka, to si pamatuju jeste z dob, kdy jsem dojizdela busem do skoly: duchodci tam organizovali zasedaci poradek podle toho, kdo kdy vystupoval...v nekterejch spojich mel jisty misto snad jen ridic 😀
Jinak, sis: ten vzorek bleeeeeee 😝
moje prababička dej jí pán bůh lehkou zem neuměla psát G a když mi psala co chce koupit tak si tam místo toho g vymyslela jiný písmenko a psala třeba - JOBUTR MUMIčKY(gumičky na zavařovačky)
no vrchol byl - naše babi nám nechává vzkazy - občas jsou to dlooouhý dopisy na mrňavym papírku- obsah pořád stejnej, nemáme chlastat /ani jedna se segrou nepijeme/ nemáme souložit /a to my zase teda jo/ a máme jíst to co nám přinese a máme šetřit vodou a elektrikou - občas má pocit že to nedodržujeme, tak sem tam něco vypojí a tak ..
ale nejkrásnější bylo když tuhle z ničeho nic místo Koušo jak psala dycky začala psát Coušo - holt mám moderní babi no 😀 😀
a taky jsem jednou jela busem..a ten řidič měl evidentně na důchodce pifku 😔 tak jel jak prase..krouhal zatáčky..a důchodci řvali hrůzou..a jak prudce brzdil..tak setrvačností popobíhali po buse 😅 😅 😅
jo a nebo jsem si koupila nový adidasky na sqash a babi na mě řvala pojď mi ukázat ty nový penisky 😀 jako tenisky.....
ne ne,to nebyl případ u prarodičů 😀 Ale ona se chlapů strašně pořád zastává-chlap může bejt nevěrnej, ale ženská je děvka 🙂 Když se mý rodiče rozváděli,táta měl pořád nějaký ženský, máma už taky měla přítele, ale u něj to přehlíželi ale na mámu se do dneška dívají, jako vlastně na tu, co to způsobila 😝
a taky jsem zaučovala jednu starší paní..program na PC..a otočim se, a říkám ji..at si to okno zavře 😅 😅 😅 a ona vstala..a zavřela okno do ulice 😅 😅 😅
V autobuse rika duchodce mlade matce:
- Mohla byste rict svemu synovi, aby me prestal napodobovat?
Matka krikne na sveho synka:
- Pavlicku, prestan ze sebe delat debila
boze, baby, ja mam hubu od ucha k uchu, co sa na vas tak rehocem a nemozem prestat.
Moja stara mama s nami bola na dvore v zime, tri metre snehu napadalo, tak sme sa hadzali do snehu a robili motylov. Starka sa nedala zahanbit a tiez sla, ako sebou hodila do snehu , jej plny mechur to nevydrzal...mala zlteho motyla 😀 😀 😀
Stoletý pán se chce nechat pojistit. Pojišťovák mu to rozmlouvá a pak mu řekne, ať tedy přijde zítra, že má zrovna moc práce.
„Zítra nemůže, otec se mi žení!“
Pojišťovák se diví: „A kolik mu je let?“
„Sto třicet pět.“
„A to se v tolika letech ještě žení?“ diví se zase pojišťovák.
„No, on nechce, ale jeho rodiče ho do toho nutí!“
babča udělala pekáč buchet..a řve na tetu: Věro, podej mi utěrku..ať nejdu s holou buchtou 😅 😅 😅
a pak jsme byly s kámoškou u vody..a vedle nás ležel takovej starší pár...a měli psa...a ta paní volá na manžela: "Jardo, poď mi ho sem rychle šoupnout" 😅 😅 😅 😅 .(myšleno..jako psa na vodítko 😅 😅 😅 )
moja stara mama bola velmi akcna, raz bola sam doma a vybrala sa oberat ceresne, ale rebrik jej spadol a ona visela na konari! Najprv vraj kricla na susedov ( byvala sama), a ked nic tak skocila 😕 mala narazenu rit, zlomenu nohu, ale inak v pohode....

Jde chlápek parkem a uvidí nejvyšší strom v tomto parku a na vrcholu asi 80-letá babička."Copak babi, red bull?" "Ne pitbul"
Sedí děda v hospodě a má už dost upito tak si říká du domu.Chce vstát ale mrskne sebou o zem.No co to a chce zase vstát a zase sebou mrskne o zem.Takle to zkusí asi 10x a furt ne a ne vstát.Říká si teda vstát nemůžu tak se poplazim.Tak se teda plazí domu.U dveří si říká bába bude spát tak je to o.k. Vplazí se do postele a usne.Ráno ho budí bába a řve na něj-DĚDKU TY SES ZASE ZMASTIL JAK PRASE CO?JAK SI NA TO PŘIŠLA PTÁ SE DĚDEK?NO VOLALI Z HOSPODY ŽE SIS TAM ZAPOMĚL VOZEJK.