Starší generace. Jaké máte zážitky?
Jelikož se nám pěkně rozbíhá téma o důchodcích, a jsme trošku mimo téma Přednost v autobuse..zakládám nové téma na pobavení a odreagování..pište zážitky 😀
Stručné shrnutí
- Starší lidé často vykazují zapomnětlivost a záměny (příklady ze sdílených historek: vzorek stolice v 5l láhvi, mylné pojmenování produktů, spolknutí vaginálních globulí nebo rozkousání čípku), což rodinám i zdravotníkům způsobuje praktické komplikace.
- Důchodci jsou častým cílem předváděcích prodejců a prodejních akcí; ve vláknu je konkrétně zmíněn „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ prodávaný za 15 000 Kč jako ukázka nadhodnoceného zboží.
- V případě konfliktů v obchodech nebo podezření na podvod pomohla v příspěvcích komunikace s ochrankou a kontrola záznamu z kamer; zdravotnický zásah a rodinná asistence jsou v diskutovaných situacích opakovaně uváděné jako praktická řešení.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám, že jde o predátorský prodej pro seniory?
A: Ve vláknu je uvedeno, že předváděcí zájezdy cílí na důchodce a nabízejí přístroje a potřeby za nadsazené ceny; konkrétním příkladem je „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ za 15 000 Kč, který byl popisován jako ukázka, že zboží bývá výrazně dražší než běžná nabídka v obchodech.
Q: Co udělat, když senior v obchodě tvrdí, že mu chybí položka a nemá doklad?
A: V jednom příspěvku se řešení uplatnilo voláním ochranky a kontrolou záznamu z kamer, které spor vyřešily; diskuze tedy zmiňuje ochranku a kamery jako prostředek ověření nákupu.
Q: Jak postupovat, když senior užije lék nebo přípravek nesprávně (např. polkne vaginální globuli)?
A: V diskuzi zdravotnická zkušenost uvádí případ, kdy starší pacientka rozkousala a snědla čípek; v takových situacích diskuze implicitně doporučuje konzultaci se zdravotníkem či lékařkou na gynekologii nebo s personálem lékárny.
Q: Co dělat, když senior v dopravním prostředku blokuje průchod nebo nevychází vstříc těhotným a matkám s kočárkem?
A: Ve vláknu jsou popsané konfliktní situace v MHD (důchodci obsadí sedadla, zdržují nástup); konkrétní doporučení v diskuzi chybí, ale příklady zmiňují automaty na označování jízdenek a nouzová tlačítka jako místa, kde se situace objevují.
Q: Jsou v diskuzi uvedené konkrétní produkty, které senioři často kupují na předváděčkách?
A: Ano, diskutující uvádějí přístroje jako „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ (cena 15 000 Kč), perličkové přístroje do koupele a různé domácí spotřebiče prodané na předváděcích akcích.
Q: Jak řešit, že senior hromadí a nevyhazuje staré věci (hoarding)?
A: Diskuze popisuje případy šetření a hromadění (staré spotřebiče, oblečení, potraviny); konkrétní praktické řešení v tématu nebylo jednotně uvedeno, rodinná asistence a odborná intervence jsou zmiňovány jako běžné kroky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Starší generace často dělá humorné i nepraktické chyby, které rodině a okolí způsobují každodenní komplikace.
- Důchodci bývají cílem předváděcích prodejců a nabídek s nadsazenými cenami (v příkladech padá konkrétní „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ za 15 000 Kč).
- V obchodních sporech pomáhá zapojení ochranné služby a kontrola záznamu z kamer.
Sporné názory
- Někteří diskutující považují spořivost a šetrnost starších lidí za ctnost a ekologické chování.
- Jiní diskutující považují extrémní skrouhlení (hoarding, odmítání výměny neúsporných spotřebičů) za problém a upozorňují, že někdy je ekologičtější koupit úspornou lednici než trpět starým „žroutem“ energie.
Otevřené otázky
- Jak optimálně vybalancovat respekt k úsporám seniorů s doporučením na výměnu neefektivních a nebezpečných spotřebičů?
- Jak postupovat systematicky při opakovaných zdravotních či bezpečnostních potížích seniora, které rodině přesahují síly?
Zmíněné značky a firmy
Nivea, Lux, Hermelín, KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ, Kaufland, Lidl, Tesco, Nutrilon, Sunar, Mattonka, Adidas
Zmíněné produkty a metody
KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ, perličková koupel, digitální tonometr, vaginální globule/čípky, tavený sýr se žampiony (omyl na potkaní trus), test plodnosti, označovač jízdenek MHD, nouzová brzda, roční jízdenka, kompostování obsahu záchodu (švédský záchod), perličkový přístroj na nohy, Heru, Mattonky, gelové nehty
Místa a osoby
Brno, Praha, Plzeň, Ostrava, Poruba, Petřžalka, Lamač, Dublin, Jihlava, Polsko, Těšín, Esmeralda, TATU
bohuzial to ale neakceptujeme 😉 je to v rozpore s pravidlami 😉
takze si davajte pozor co pisete, lebo nevhodne prispevky tak ci tak upravim 😉
len som vas chcela upozornit a ak sa to rozmohne budem nutena Vas zamknut 🤐
moja babka ked je u nas, tak vzdy nieco splechne az padame z noh ako napr.: ja casto volam s mojim ujkom(jej synom), ktory zije v australii cez internet, tak vzdy ked je u nas babka, tak ho skusam volat. no a raz to bolo nejake pretazene a dost to skakalo a nebo dobre rozumiet. babka sa na mna otoci a opyta sa: " ty nemas 4G?????" 😲 😲 😲
Holky, ja tady lezim mrtva pod stolem,fakt 😀 😀 😀
Moje babicka jezdi pravidelne na predvadeci zajezdy a naposledy si koupila KYSLIKOVY PRISTROJ 😅 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Stal 15 tisic, vypada jak plynova maska, i s tim chobotem, nasadis a poustis kyslik 😀 😀 😀 Ale radsi to schovalala do skrine, aby se to neopotrebovalo a prej mi to da, az umre 😀 😀
Ahoj, smejem sa ako blázon...
Ešte dávnejšie, bola som po babku v Brne, chodieva k nám na Vianoce, tak neach nechodí sama, vždy po ňu niekto chodil, a išli sme okolo sídliska, ktoré sa volá Lamač (Vysvetlenie pre Čechy a Moravu 😀 ) a babka sa ma vážne opýtala, Moni, tohle je ten La Manche? 😀 😀 😀 Som si myslela, že sa pocikám, ako som sa smiala... 😀 😀
alíku: tak zájezdy pro důchodce jsou kapitola sama o sobě..bohužel už to moc vtipný není...z důvěřivých lidí vytahaj prachy za absolutní blbosti 😅 nádobí, deky...kyslíkový přístroj 😅
ale moje babka to měla vychytaný..vždycky se tam nažrala..pak řekla, že jde na WC..a předváděčce zdrhla 😝
😀 😀 😀 😀 A uz mam doma periny, deky, krajec, radio, noze, hrnce a babi vesele pokracuje dal 😅 Vsecko asi o 200% drazsi nez v obchode, ale my s ni proste nehnem, bude to kupovat a bude to kupovat, dala jsem ji o tech debilnich zajezdech precist clanek, jaci jsou to podvodnici, ji to nezajim...a jeste musime poslouchat ty kydy, jak ti chlapci(prodavajici)jsou bezva 😅
když jsem se vdávala, byla ideální příležitost koupit babi konečně něco pořádnýho na sebe 🙄 dostala krásnou sukni s halenkou, moc jí to slušelo, dole to mělo kanýr - ten babi dva měsíce po svatbě ustřihla a schovala do skříně - že to dostanu až budu těhotná 😀 problém je že z tý sukně je teď mini .. a vééééélmi široká 😀
tak tie predvadzacie pobyty su fakt kapitola sam o sebe a vedia, preco sa orientuju na dochodcov. Ti castokrat maju vela volneho casu a tie ich story zjedia aj s navijakom 😠 Sisstin fandim tvojej babke 😉 Moja babka si tam kupila elektr. panvicu a az doma zistila, ze zere tolko elektriky, ze sa ju ani neoplati zapinat. Dufam, ze ju nezdedim 😖
tak mojí mamina manža (důchodce) dělá to samý, nažere se a vypadne, v horším případě jim vynadá, že za 60,-- Kč vstupného ten oběd stál za pěkný kuloví s přehazovačkou 😝 😅
Možno... 😅 😅 😅
Inak s babkou máme fakt zážitky, stále niekde padala, a naväčšia sranda je, že my sme sa vždy snažili byť vážne, aj keď sa nám chcelo smiať 😅 😅 😅 a babka vždy sedela na zemi tak 5 minút, čo sa nevládala postaviť, ako sa smiala, v strede Brna fakt zábava, taká mierna hanba, ale bolo veselo..
Teraz je babka rada, že sa dodriape do obchodu, čo má pri dome... ☹ ☹ ☹
A obchod mi pripomína, boli sme nakúpiť a babke chýbali drobné a hrabala sa v peňaženke a zdržovala provoz, tak to taká teta nevydržala a podávala jej tých desať halierov, čo jej chýbylo a babka na plnú hubu, Paní, ale já vás neznám 😀 😀 😀
to mi připomíná..že nějaká babča u mě chtěla nakoupit na dluh.. 😔 v Kauflandu 😔 😅
este ma napadlo. konecne nam doviezli novu sedacku(dlho sme na nu setrili) a babka bola akurat u nas. k sedacke su dva vankuse (iba dva, lebo boli dost drahe, tak musia stacit) a babka : pekne, pekne a na tie vankuse ti usijem navliecky ☹ .
nedávno přijela babka i s příbuzenstvem..z tašek vytáhli chlebíčky a cukroví se slovy:"Abyste nám měli, co nabídnout." 😅 😅 😅 😅
já mám teda supr babču , hulí jak tovární komín, je jí nějákej 81 a přišla před 2 roky o prso... a když jsem k ní přišla na návštěvu, koukám, co jí to visí na sušáku na okně a ona prej, že si vyprala kozu a že ji právě luftuje, aby jí uschla 😅
babka je dost hlucha chudatko a u nas si nemoze vypeckovat televizor 😅 , no ale ked ide telenovela tak hned leti k telke 😀 . po pol hodke cumenia do telky sa jej pytam, ci sa nieco zaujimave udilalo a ona na to: su to same blbiny esteze nic necujem 😀 😀 😀 .

zuz11 chápu že se to nehodí ale někdy to prostě bez toho sprostýho slovíčka postrádá smysl 😅