Starší generace. Jaké máte zážitky?
Jelikož se nám pěkně rozbíhá téma o důchodcích, a jsme trošku mimo téma Přednost v autobuse..zakládám nové téma na pobavení a odreagování..pište zážitky 😀
Stručné shrnutí
- Starší lidé často vykazují zapomnětlivost a záměny (příklady ze sdílených historek: vzorek stolice v 5l láhvi, mylné pojmenování produktů, spolknutí vaginálních globulí nebo rozkousání čípku), což rodinám i zdravotníkům způsobuje praktické komplikace.
- Důchodci jsou častým cílem předváděcích prodejců a prodejních akcí; ve vláknu je konkrétně zmíněn „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ prodávaný za 15 000 Kč jako ukázka nadhodnoceného zboží.
- V případě konfliktů v obchodech nebo podezření na podvod pomohla v příspěvcích komunikace s ochrankou a kontrola záznamu z kamer; zdravotnický zásah a rodinná asistence jsou v diskutovaných situacích opakovaně uváděné jako praktická řešení.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám, že jde o predátorský prodej pro seniory?
A: Ve vláknu je uvedeno, že předváděcí zájezdy cílí na důchodce a nabízejí přístroje a potřeby za nadsazené ceny; konkrétním příkladem je „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ za 15 000 Kč, který byl popisován jako ukázka, že zboží bývá výrazně dražší než běžná nabídka v obchodech.
Q: Co udělat, když senior v obchodě tvrdí, že mu chybí položka a nemá doklad?
A: V jednom příspěvku se řešení uplatnilo voláním ochranky a kontrolou záznamu z kamer, které spor vyřešily; diskuze tedy zmiňuje ochranku a kamery jako prostředek ověření nákupu.
Q: Jak postupovat, když senior užije lék nebo přípravek nesprávně (např. polkne vaginální globuli)?
A: V diskuzi zdravotnická zkušenost uvádí případ, kdy starší pacientka rozkousala a snědla čípek; v takových situacích diskuze implicitně doporučuje konzultaci se zdravotníkem či lékařkou na gynekologii nebo s personálem lékárny.
Q: Co dělat, když senior v dopravním prostředku blokuje průchod nebo nevychází vstříc těhotným a matkám s kočárkem?
A: Ve vláknu jsou popsané konfliktní situace v MHD (důchodci obsadí sedadla, zdržují nástup); konkrétní doporučení v diskuzi chybí, ale příklady zmiňují automaty na označování jízdenek a nouzová tlačítka jako místa, kde se situace objevují.
Q: Jsou v diskuzi uvedené konkrétní produkty, které senioři často kupují na předváděčkách?
A: Ano, diskutující uvádějí přístroje jako „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ (cena 15 000 Kč), perličkové přístroje do koupele a různé domácí spotřebiče prodané na předváděcích akcích.
Q: Jak řešit, že senior hromadí a nevyhazuje staré věci (hoarding)?
A: Diskuze popisuje případy šetření a hromadění (staré spotřebiče, oblečení, potraviny); konkrétní praktické řešení v tématu nebylo jednotně uvedeno, rodinná asistence a odborná intervence jsou zmiňovány jako běžné kroky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Starší generace často dělá humorné i nepraktické chyby, které rodině a okolí způsobují každodenní komplikace.
- Důchodci bývají cílem předváděcích prodejců a nabídek s nadsazenými cenami (v příkladech padá konkrétní „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ za 15 000 Kč).
- V obchodních sporech pomáhá zapojení ochranné služby a kontrola záznamu z kamer.
Sporné názory
- Někteří diskutující považují spořivost a šetrnost starších lidí za ctnost a ekologické chování.
- Jiní diskutující považují extrémní skrouhlení (hoarding, odmítání výměny neúsporných spotřebičů) za problém a upozorňují, že někdy je ekologičtější koupit úspornou lednici než trpět starým „žroutem“ energie.
Otevřené otázky
- Jak optimálně vybalancovat respekt k úsporám seniorů s doporučením na výměnu neefektivních a nebezpečných spotřebičů?
- Jak postupovat systematicky při opakovaných zdravotních či bezpečnostních potížích seniora, které rodině přesahují síly?
Zmíněné značky a firmy
Nivea, Lux, Hermelín, KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ, Kaufland, Lidl, Tesco, Nutrilon, Sunar, Mattonka, Adidas
Zmíněné produkty a metody
KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ, perličková koupel, digitální tonometr, vaginální globule/čípky, tavený sýr se žampiony (omyl na potkaní trus), test plodnosti, označovač jízdenek MHD, nouzová brzda, roční jízdenka, kompostování obsahu záchodu (švédský záchod), perličkový přístroj na nohy, Heru, Mattonky, gelové nehty
Místa a osoby
Brno, Praha, Plzeň, Ostrava, Poruba, Petřžalka, Lamač, Dublin, Jihlava, Polsko, Těšín, Esmeralda, TATU
Jezis, alco, to je jak moje setriva babi! Ta ten balici papir jede snad 10 let po sobe 😀 Ja kdyz u ni prespavala, kdyz jsem chodila do tanecnich (tenkrat jsem mela dlouhy vlasy), tak mi rikala, ze si v zadnym pripade nesmim umyvat vlasy, protoze pry na dlouhy se spotrebuje moc vody (stezi prezila mou dvouminutovou sprchu 😀 😀 😀 )...A jak uz tady nekdo psal, ze sedi potme; tak to ona taky dela: pozve si sousedku na pokec a sedi v kuchyni potme (prej jim staci to svetlo, co vrha poulicni lampa) 😀 😀 No a o darcich, ktery dostane a pak dava dal, o tech radsi pomlcim....Bohuzel uz se mi stalo,ze darek, ktery jsem ji dala, jsem za dva roky dostala od ni zpet (protoze pri te vsi machinaci zapomnela, kdo ji co dal) 😝
Moje babička doma topí v kamnech a topí vždycky fakt až když je pěkná zima a nebo když má přijet můj táta, to to rozhicuje na 30 stupňů, protože by se na ní jinak zlobil. Letos jsme přijeli koncem října, venku strašná kláda a babi se nejvíc bála, abysme jí nenaprášili tátovi 🙂. Kdyby aspoň vyndala některý z těch teplometů co má z těch předváděček 🙂.
Tak manžova babi (95 let) tuhle hledala bábovku. Prý jí dala do špajzu do třetí police a ne a ne jí najít. Prý nebyla ani načatá! 🙂 Tak manža hledal a hledal a našel jí v troubě a tak 2 kousky z ní chyběli 😀 😀 😀
No mi ked sme sa nastahovali do noveho stretli sme na ulici susedov. super sme kecali, ked tu zrazu letelo dopravne lietadlo.letelo trochu nizsie a vtedy suseda v panike krici na stareho: ahaaa jeb.ne, juuuj jeb.ne,daj rychlo z garaze baterku(krasny slnecny letny den)a daj im signal...?????? 😲 😲 😲 cumim. a na to stary: co ti drbe ved to je model!!!! 😀 😀 😀 no a to uz padam z noh
super téma, smíchy mi tečou slzy 😀
babi schovává veškerý pytlíky, balící papíry, mašle, jmenovky, dárkový tašky,... prostě cokoli, do čeho může zabalit dárky. Všechno jí bolí, na zahradu jí vozíme autem, ale když chce poslat dopis, tak jede přes celý město k mámě do práce, aby to měla zadarmo. Na tramvaj si kupovala roční jízdenku. Narozeniny má na začátku března a aby si nemusela koupit lístek za 6 korun, tak jsme jí museli kamkoli vozit autem, protože už nemělo cenu si kupovat kupon - ten měsíční se jí podle ní nevyplatil (důchodci jezdí od 70 let zadarmo). Nejvíc jí zklamalo, že už jí nedáváme Tesco tašky - balíme do nich jednorázový pleny. Když si zve malíže, tak zásadně v týdnu, ideálně 2 dny před tím, než odjíždíme na dovolenou. Co na tom, že si pak musíme všichni brát volno a jít tam uklidit. Loni jsem jí nabízela mokrý čištění koberce po malování¨, když tak všichni jsou a pomohli by mi s luxem. Odmítla a za týden mi volala, že to chce a museli jsme se tam složitě dostávat s luxem. Takových věcí je hromada 😉
a pak máme skvělýho souseda v baráku. Takovej děda, každýmu zásadně tyká, na schůzi společenství vlastníků bytů měl proslov, jak je v baráku bordel atd. a pak pomaloval červenou barvou výtah a nástěnku, že nejede výtah do suterénu. A ještě potkal Emila a ptal se ho, proč nešel na tu schůzi. A když mu odpověděl, že jsem tam byla já, tak mu řek, že jsou tam potřaba chlapi 😀
Jo, to taky babi dělá! Schovává si papíry, pěkně úhledně je složí co kdyby se ještě hodily... Jenže ona nikomu nic nedává (nám rozhodně ne!), takže nevím na co je potřebuje 😝
Moji prarodiče, když jsme s nimi bydleli v baráku, tak nás zase nutili odchytávat vodu z pračky (hadice byla do vany) a splachovat tím záchod 😠 Pak jsme i po koupání museli nechat vodu ve vaně a použít ji na záchod. Pokud se dýl svítilo na chodbě (měla jsem tam skříň), tak hned stáli nastartovaní pod schodama a volali kdo je na chodbě, že se tam svítí 😖 😖 😖
moje kamarádka chodila s klukem z takový díry kousek od Plzně. Když se šlo na záchod, tak šli všichni naráz a v podstatě se nesplachovalo, pokud nešel někdo na velkou 😀 když jsem tam s ní byla, tak mi říkala, ať si radši dojdu, než pojdem, že to je dost hrůza jít tam u nich a taky se pak ty jeho rodiče blbě koukaj 😀
tak koukam, ze uz bych se teda taky mela povazovat za duchodce, protoze setrim vodou, papirem a snazim se recyklovat, co jde... barevny ponozky ze starych svetru miluju a hrozne rada je nosim, kapesniky mam nejradsi "recyklovane" od babicky ze starych povlaku na periny, vodu po koupani recykluju na umyvani podlahy... a darky taky posilam dal, kdyz se mi nehodi 😀 a doufam, ze teda kdyz uz jsem ta duchodkyne, tak nemam takovou sklerozu, ze bych dala nekomu to, co mi dal on 😀 😀 I kdyz clovek nikdy nevi, ze jo... 😉
Haluska, to jsi mě pobavila 😀
Myslím, že přehnaně nerozhazujeme, ale ani nešetříme... 🙂 Myčku tedy zapínáme na noční proud, pračku jak kdy... Vodu z pračky máme rovnou do odpadu, takže to nehrozí a vanu rozhodně kelímkem po prckovi vybírat nebudu a my se spršíme a já někdy hříšně dlouho 🙂 🙂 🙂
Holky, tak jsem to přelouskala celý a směju se tady jak blázen. 😀 😀 😀 Díky, výborný historky. 😀 😀 😀
Ked letela pesnicka od TATU nas nedogonat,tak nasa babka pozerala hitparadu a celu pesnicku pocuvala a ked klip skoncil tak povedala:""no to bol teda blby klip,a kde bol ten dedo Gońa.""Ona rozumela,ze spievaju Naš dedo Gońa... 😀 Sa cudovala ze preco stale utekali Tatusky na kamione... 😀 😀 😅
A ty este nespinkas?Ja uz idem hajat.Musela som cakat,lebo malinkej davam sirup.Je marodik. ☹ A este pridam jednu pikosku.Moja sestra bola u kamaratky,este ako skolacka.A ona byvala s rodicmi na dedine.Nasej Ive sa chcelo curat a spytala sa ze kde maju zachod.Zachod bol na dvore,drevenny... 😅 A ked si chcela utriet susu,tak zrazu zistila,ze tam nemaju papier,ale zato tam boli v kybli vymorzovane oklasky z kukurice.Oni si do toho utierali...To je sila,co?Sestra na to urcite dodnes nezabudla... 😀 Ako niektori ludia vedia setrit?Neskutocne.. 😒
Nie, nespinkám, Chiarka mi chodí takto neskoro spávať..
A bože, slovo moržovať som nepočula roky, aj moja babka moržovala kukuricát 😀 😀
A fuj, a to ich nebolelo? 😅 😅 😅
Zany no vidis, to moje babi taky dela; chyta pouzitou vodu (z vany atd) do kybliku, ktery ma na WC a tou vodou pak splachuje 😝 😀
A v poslednich letech dostala prubezne od rodiny (jako darek k Vanocum, narozkam atd) elektrospotrebice (mikrovlnku, varnou konvici atd), ale nikdy je nepouzila (protoze pry zerou moc elektriky) 🙄 😝 A toci ji, ze je ma ve skrini a nemuze je nikomu dat (jako darek od ni), pac cela rodina vi, ze je ma a od koho... 😀
Ja treba nechapu, ze si nechava presivat stary obleceni, ktery nosila pred 20 lety (odporny stary tesilovy, krimplenovy kramy), ze pry chce usetrit, ale treba zaclony kupuje jak na bezicim pase - to ma na kazdy okno jinou zaclonu pro kazdou sezonu 😀
Koukam holky, ze ty babicky, jsou hodne podobny, ta moje taky nejvic setri na svetle a tak a pak az se muze roznout tak hned se musi zatahnout zaluzky, aby tam nikdo nevidel 😉 Taky jezdi nakupovat do "Kafaldu" a dela si "zverimex" (hemenex).
Jo a taky mi hlasi kdo jak dlouho svitil- coz znamena, ze byli dlouho do noci vzhuru, ona sice taky, ale nesvitila.... 😀
Jinak super vtipky 😀 😀
Jo a taky kdyz cokoli dostane k vanocum, tak to schova a rika, ze mi to da 😀 no a ja ji k vanocum(predcasne) dala pantofle a kosili a ona mi rika nech si to, bude se ti to hodit....rikam si to nepovezu zpatky do Irska babi...
Jo a vzdycky na telefonu, kdyz jsme spolu, rika: to je jako bys byla tady v Jihlave, ze te tak slysim 😀
zanett, no to snad ne???
ja teda mam silenou tchyni(62 let) nejrasi by asi bydlela nekde na smetaku, aby si mohla vsechno prebrat a vzit. protoze se stehujeme, tak jsme je pozadali, at nam s tim prijdou pomoct a naprostou vetsinu veci si tchynka odvezla, vcetne zlomenyho otviraku, od psa pochcanyho nastavce na mop, pres deravy ponozky, 3 roky starou marmeladu atd...
veci,co ji dame k vanocum atd, nepouzije, pry je to skoda, ze ji staci to,co ma, byt je to uz nefunkcni. Dodnes jime z taliru ROH a stejnyma lzickama si michame kafe
vsechno se da opravit, cehokoliv je skoda, vsak se to prece jeste na neco da pouzit a samozrejme,ze za komousu bylo lepe

😀 😀 😀 😀