Stěhování s batoletem do zahraničí /Německo/

marky006
24. črc 2023

Dobrý den,

najdu tady někoho, kdo má zkušenost se stěhováním do zahraničí (ideálně Německa, ale pokud jinam, nevadí) s batoletem, nebo starším dítětem (ideálně v předškolním věku)? Rádi bychom to s partnerem zkusili.
Synovi bude brzy rok a říkali jsme si, že bychom to rádi zkusili, až bude synovi tak okolo 2,5 let, takže cca za rok a půl. Trochu se ale bojíme reakcí rodiny. S partnerovou rodinou já moc nevycházím, s mým tatínkem mám ale velmi blízký vztah (maminka už bohužel léta nežije).
V jakém věku dítěte je podle vás ideální zkusit odejít do zahraničí? V ČR máme byt, který bychom po dobu pobytu v zahraničí rádi pronajímali (máme na něj menší hypotéku), zároveň se ale bojíme, aby nám jej případní nájemníci nezničili.
Rádi bychom se před tím, než syn nastoupí do školy, vrátili do ČR, takže bychom to výhledově viděli tak na 5 let. Myslíte si, že je to s dítětem moc bláznivý nápad (myslím, že takovéto argumenty si vyslechneme od rodiny), nebo ne? Přiznám se, že jsme to chtěli uskutečnit už dříve, ale pak jsem neplánovaně otěhotněla a s malým miminkem jsme se báli. A já mám trochu pocit, že kdybychom to nezkusili, nikdy bych se s tím tak úplně nesmířila...
Přítel pracuje pro českou firmu pracující pro Němce, takže německy mluví každý den, já jsem studovala němčinu, oba dva máme certifikát C1, takže jazykové bariéry se ani tak nebojíme, ale já osobně se trochu obávám, jak by to zvládal syn a také toho, jakou práci bych si mohla najít já (kromě němčiny jsem studovala ještě čj). Šli byste do toho?

konidana
24. črc 2023

@marky006 zkušenost nemám, ale za mne ideální čím dřív tím líp. Rozkoukáš se, pomalu najdeš práci, klidně až za rok... Zrovna ti je vedle diskuze , že malé děti kolem 2 let kolikkrát zvládají školku lépe - a prcek se ti rozmluví rovnou německy🙂 Nevýhoda může být, že jako dvoujazyčný možná začne mluvit celkově až později. Vím že tu je uživatelka, co šla do německa se školními/předškolními dětmi. je to @suzanna123

marky006
autor
24. črc 2023

@konidana Moc děkuju!

lokesa
24. črc 2023

@marky006 Až budu mít čas, napíšu SZ. A obecně jen, jděte do toho 🙂.

lokesa
24. črc 2023

@konidana Mám dojem, že @suzanna123 je v Rakousku, ne?

konidana
24. črc 2023

@lokesa hmmm to je mozny. Pro mne to je nemcina jako nemcina🤣

lokesa
24. črc 2023

@konidana Chápu 😄.

fifina86
24. črc 2023

@chris_n žije v DE a s malým dítětem tam odcházela.

suzanna123
24. črc 2023

@lokesa
@konidana v Rakousku. A čerstvě po přestěhování šly děti do první a třetí třídy - s nulovou němčinou. Co se dětí týče, tak bych se toho, že to nezvládnou, nebála (i když já se teda bála hodně), tím spíš u takhle malého dítěte. Oni se jednak rychle adaptují, za druhé v těchhle zemích jsou na děti, co neumí jazyk, připravení. Naše děti šly rovnou do svojí třídy, pak je někde možnost, že by šly nejdřív do přípravné třídy na učení jazyka. Ale jak píšu, pokud by byl ve školce, tak bych se toho vůbec nebála. Spíš asi ten návrat by mohl být problém, ale s tím já zkušenosti nemám. Vím jenom, že kamarádka řešila, že se jejímu synovi, který byl od narození do cca. 5 let v Německu a pak se vrátili, děti v ČR smály, že neumí mluvit a pak němčinu v podstatě zapomněl, takže v tomhle ohledu to pro něj žádný přínos nebyl.
Co se rodiny týče, radost z toho samozřejmě neměli, ale holt jsem se tak rozhodla, tak to museli respektovat.

dixi86
24. črc 2023

Manžel v DE pracuje, jinak žijeme kousek od hranic...ale nemít jazykovou bariéru, jsme tam už dávno...držim pěsti!

veronicka89
24. črc 2023

Muzu se jen zeptat co si od toho stehovani na 4roky slibujete ? 🙂

veronicka89
24. črc 2023

Jako pokud nebude mit tvuj chlap jiste misto ve firme ,zajisteny byt z fitmy a dvojnasobny plat nez ted v cr , nesla bych do toho na takovpu prechodnou dobu...

Jako pokud vam jde o zkusenosti ...mno dejme tomu...

Ale na ty 4 roky budes zarizovat tolik papirovani...od pridavku na dite / doktory ,prihlaseni ,trvale bydliste ,potom dane .... atd....

Financne mi nemecko neprijde uz vubec zajimavejsi nez cr ... a takhle tam jsou jine ceny na volny cas ( kino ,zabava pro deti, vylety , restaurace )

Ve velkych mestech se mi to uz nelibi - miliony cizincu shon a spina ...v tech mensich zase takove celkove zchatrane ,pokud to neni treba turisticke / lyzarske apod...

Jako nereknu Svycarsko , jeste to Rakousko ... do Lichtenštejnska bych taky sla - je to tam takove harmonicke ,vydelky vydoke ,najmy k pomeru vyplaty fajn ,priroda vztah k detem...Li mam moc rada ...

( ale jak rikam to papirovani :/ )

Ale D mam rada na vylety ... ale bydlet uz bych tam nechtela

Bydlela jsem od 2 let do 6 v Nemecku ( to muj tata tam vydelaval 4.000 marek ...ted za stejnou praci lidi maji 2.000 euro 😀 hrubeho

Ted bydlime v Rakousku s detma co se tu narodily ( 2 a 7 let )
Parter pracuje v Ch a ja tak ruzne v CH ,Li , At

marky006
autor
25. črc 2023

@veronicka89 Byl to náš sen už před narozením syna. Chtěli jsme si vyzkoušet život tam, zlepšit jazyk (protože ač mám magisterský titul z germanistiky a C1 z Goethe institutu, zas taková sláva to není.) Další roli určitě hrají i vyšší platy, ale rozhodně to nikdy nebyla primární motivace. Říkala jsem si, že by to mohlo být skvělé i pro syna-naučil by se jazyk, měl by kamarády z různých zemí, byl by snad takový kosmopolitnější, otevřenější...
Jinak já krátkou zkušenost se životem v Německu mám, byla jsem na semestr v Hamburku a moc se mi tam líbilo. Je samozřejmě ale velký rozdíl v tom, jet někam jako studentka bez závazků, nebo jako mladá rodina.
Musím ale přiznat, že jste mě teď opravdu zarazila. Nevím, jestli tedy nezačít uvažovat spíše o tom Rakousku. Partner už v minulosti práci v Německu hledal, ale měl čerstvě po škole, rozdělaný doktorát, nulovou praxi, takže dlouhou dobu ho nikde nechtěli a když už se mu z jedné firmy ozvali (přiznám se, že si nepamatuji podmínky, tím myslím to, zda by byl k dispozici firemní byt, jaký by byl plat atd.), zjistila jsem, že jsem těhotná (syn byl neplánovaný) a my prostě "vysrabili". Teď se ale bojím, že to v sobě budu napořád mít jako něco, čeho jsem se musela vzdát kvůli narození syna, že to řeknu takhle natvrdo. Třeba budu rozčarovaná a realita nebude vůbec tak růžová, jakou si ji představuju, ale prostě jsem po tom nikdy nepřestala toužit.

marky006
autor
25. črc 2023

@veronicka89 teď partner pracuje pro českou firmu pracující pro Stihl a v době, kdy bychom to chtěli zkusit, by měl mít za sebou tříletou praxi v této firmě. Moc si ho chválí, je šikovný, velmi pečlivý a svědomitý a příští rok by chtěl v práci zkusit nadhodit, zda by ho na čas nevyslali právě do DE (ví, že v minulosti takhle někteří jeho kolegové odcestovali). Trochu se ale bojím toho, jaká by byla reakce, podmínky atd. Říkali jsme si, že případně zkusí hledat práci na vlastní pěst v jiné firmě...

veronicka89
25. črc 2023

@marky006 nevim jakou ma chlap moznost uplatnit se na trhu prace a zda je o jeho pozici velka poptavka...jako pod 3.000 cisteho bych do tohodle ani nesla ...

Zkuste schvalne at nekde posle zivotopis,co mu budou chodit za nabidky ? Kouknout jake jsou penize na danou pozici
Zkuste napsat na byt ( nebo kouknout na inzerat)

Jako ja si nikdy nedovedla predstavit zit v cr dlouhodobe ,ale my nemame v planu jit ,,nikdy,, zpet...

A chapu ze kdyz to nezkusite ,bude to porad vrtat ve vas 🙂

veronicka89
25. črc 2023

@marky006 reakce atd vsech v nemecku ve stejne filme od partnera bych se vubec nebala ;)

marky006
autor
25. črc 2023

@veronicka89 No on má vystudovaný obor "biomechanika a lékařské přístroje", v tomto oboru pokračoval i na tom doktorském studiu, ale nakonec to kvůli narození syna víceméně vzdal (nemá to ještě formálně ukončené, ale prostě to s tou prací ve firmě nejde skloubit z časových důvodů). Takže by eventuálně mohl hledat práci i v tomto oboru, byť se teď vrhnul spíše jiným směrem a bude už mít nějakou kýženou praxi, takže to by asi moc nedávalo smysl...
My bychom se asi určitě vrátit chtěli (respektive já bych na tom netrvala, ale partner podle mě ano)...Máme tady i byt (i když ten by se dal samozřejmě prodat).
Moc Vám děkuju za reakci, stále to ve mě hlodá a potřebovala jsem se na celou situaci podívat i z jiného úhlu pohledu...

suzanna123
25. črc 2023

@marky006 já bych do toho šla - když nic jiného, vrátíte se o zkušenost bohatší. Určitě by teda chtělo si předem zjistit, jaký by kde o něj byl zájem a za jakých podmínek, ale pokud je to něco, co byste chtěli zkusit, tak proč ne?

suzanna123
25. črc 2023

A mimochodem, čím dříve, tím lépe - vždycky budou důvody, proč ne, ale čím starší vy a dítě budete, tím těžší bude se k tomu rozhoupat

marky006
autor
25. črc 2023

@suzanna123 Děkuji za slova povzbuzení! To si také myslím, na druhou stranu jsme chtěli, aby partner získal ve firmě v ČR nějakou praxi (když poprvé cca před rokem a půl poptával práci v DE, tehdy ještě jako student doktorátu s částečným úvazkem v Akademii věd, moc úspěšný nebyl.)Na druhou stranu uznávám, že jsme cca po dvou měsících aktivního hledání zjistili, že jsem těhotná, takže jsme to pak už vzdali. Když bychom odešli za ten cca rok a půl, až budou synovi dva a půl, měl by přítel 3 roky praxe v té české firmě a zájem by o něj snad mohl být větší.

marky006
autor
25. črc 2023

@suzanna123 mezitím jsme si v ČR koupili byt, který bychom měli mít do 5 let splacený. Kdybychom šli do DE, rádi bychom ho pronajali /například nějakým studentům, jedná se o byt v univerzitním městě/...Mě ale trochu děsí představa, že nám to tam poničí...

chris_n
12. zář 2023

@fifina86 díky za Tag... Asi sem musím nakukovat casteji

chris_n
12. zář 2023

My odcházeli, když starší dceři bylo 8 měsíců a bylo to ideální. Měli jsme všichni čas se aklimatizovat. Po 2 roce dítěte už bych dneska nešla. Když, tak co nejdřív. I s ohledem na to, že se chcete vracet. My si stanovili cíl, že před začátkem školy se rozhodneme co a jak. A postupem let bylo jasné, že do ČR zpět nepůjdeme. Mladší dcera se v Německu narodila a krom rodiny se nemáme úplně k čemu vracet do ČR.

Také pronajímáme byt.

Jinak Německo už není co bývalo. Kdybychom měli jít dnes z ČR do zahraničí, tak by to Německo nebylo

ai30
12. zář 2023

@marky006 No Nemecko je petkrat vetsi nez CR, takze nekoho, kdo tvrdi, ze mensi mesta jsou 'celkove zchatrale', bych brala velmi s rezervou 😅 Hodne opravdu zalezi na tom, kam chcete jit. Zni to blbe, ale dite bych v tom extra nezohlednovala, detem je to v tomto veku uplne fuk a jsou velmi adaptabilni, jazyk se nauci hned. V Nemecku je lepsi system pece o deti nez v Cr. Nejdriv bych opravdu otestovala ty pracovni prilezitosti (resp. bydleni) a podle toho se potom rozhodla. Vratit se muzete vzdycky.

chris_n
12. zář 2023

@ai30 v cem je v nemecku lepsi system pece o deti, nez v CR? To by me prosim zajimalo. Krome toho, ze se tu jednoduseji vyridi lazne pro dite, tak nemam pocit, ze by ten system pece byl nejaky lepsi

veronicka89
12. zář 2023

@marky006 uz jste trefili nejake rozhodnuti ?

ai30
12. zář 2023

@chris_n Male dostupne jesle, skolky a tagesmutter.

chris_n
12. zář 2023

@ai30 tak u nás se o dostupnosti moc mluvit nedá...

marky006
autor
12. zář 2023

@chris_n No, my to máme asi podobně. Momentálně to máme nastavené tak, že se se synovým nástupem do školy vracet chceme, ale pokud se nám bude v DE líbit, nebránila bych se tomu tam zůstat. A mohu se tedy zeptat, proč nakonec zůstáváte, kor když říkáte, že byste už Německo nezvolili, jelikož není to, co bývalo?

marky006
autor
12. zář 2023

@veronicka89 Máme to nastavené stále stejně-cca za ten rok a půl to chceme zkusit...Já bych raději i dříve, ale partner nechce. Ohání se tím, že ještě nemá dostatečnou praxi z firmy v ČR.

marky006
autor
12. zář 2023

@veronicka89 Máme špatné vztahy v rodině, respektive já nevycházím s jeho mámou. Trochu se bojím, aby neříkala, že jsem jejího syna "naočkovala", že chci zamezit styku s vnoučetem apod. V plánu to bylo ale již před narozením syna...Vztahy se zkazily až poté, za mě to ale ještě umocnilo touhu odjet, chci od nich mít odstup.