Svatební dárek. Peníze, nebo přání, když jedeme jen na otočku?

dareenn
9. čer 2020

Ženy na začátku září se má ženit bratranec. Jsme samozřejmě pozvaní na svatbu, ale já budu mít polovinu šestinedělí a pokud bysme jeli, pojedeme jen na otočku na chvíli, třeba hodinku max dvě. Dávali byste darem peníze jako se klasicky dává tisícovka na osobu? Nejsme na tom zrovna že bysme mohli "rozhazovat" a snoubenci jsou hoooodně finančně za vodou (jen pro představu od rodičů nevěsty dostanou barák za 10mega). Nevím ale jestli není blbé dát třeba jen svatební přání s nějakou drobností, když se tam jen otočíme 🤷🏻‍♀️

rebe
9. čer 2020

Když jsme se s mužem brali, absolutně jsem neřešila, co nám kdo dal a nedal. Osobní přání a nějaká pečlivě vybraná drobnost udělá radost vždycky.

rikatoka
9. čer 2020

Rozhodně to není blbé. Dary se dávají, když jste fakt celodenní hosté. Když tam pojedete jen na otočku, tak bych dala nevěstě kytku a do obálky přání. A třeba nějakou tu maličkost, ale asi ani být nemusí. Přece vás nezvali proto, aby od vás dostali dary 😉

areh
9. čer 2020

@dareenn dala bych pěkné přání a nějakou drobnost. Třeba něco vtipného. Samotné peníze spíš ne.

lida9
9. čer 2020

treba se budes divit a zrovna s mimcem budes rada, ze vypadnes mezi lidi a treba to nebude jen na otocku🙂 ja myslim, ze vetsinou je dobre se taktne zeptat, zda maji seznam darku nebo chteji penize... je asi jedno jak dlouho tam budes, neco privezt je slusne. a uprimne nevesta bude mit kytek azaz, tak tu bych fakt nedavala😀

kmarie81
9. čer 2020

@rikatoka kytku bych fakt nedávala, já jednu doslala od jedné malé holčičky (určitě to myslela dobře) a pak sem nevěděla kam s ní, tak sem jí dala někomu ze svatebčanů na hlídání a na tý malý bylo vidět, jak jí mrzí, že se fotím se svatební kyticí a ne s kytičkou od ní, ale fakt sem na svý svatbě chtěla svou kytici a né ještě řešit city někoho jinýho...

tulikiss
9. čer 2020

@kmarie81 tak na ostravsku se dava kytka bezne, ta cast co prijela od Ostravy meli vsichni nachystanou kytku.

rnika
9. čer 2020

Dala bych asi drobnost, když na otočku ( tak jsem tořešila pokud jsme šli třeba jen na obřad). Pokud na celý den tak nějakou drobnost a k tomu finance ( ono to většinou pokryje tak tolik co ten člověk za den sní a vypije. Mě se teď několik kamarádek po sobě ptalo co chci já jestli dárek nebo peníze... a teda už jen ten dotaz mi není příjemný, nezvu tam lidi, kvůli tomu, že od nich očekávám peníze a ani nějaký seznam toho co bych chtěla nesepisuju. Pokud někdo bude chtít něco dát, potěší nás to, ale nebudem vůbec řešit jestli někdo dal a někdo ne😉

kmarie81
9. čer 2020

@tulikiss aha, a co s tima kytkama pak nevěsta dělá?

kmarie81
9. čer 2020

@tulikiss mě zase tchán a tchyně kupovali zlatu - žádnej svatební dar , jen dárek pro mě

tulikiss
9. čer 2020

@kmarie81 no neveste pak prekazi, ja je dala svedkovy at se stara 😀 ja to prave taky neznala a divila jsem se 😀

arko
9. čer 2020

Dala bych poukazku do restaurace za 1000 Kc-nebude te to stat tolik a jim to udela
urcite radost,ze stravi vecer spolu u dobreho jidla at jsou milionari nebo maji penez malo. Pozvali te a to,ze mas sestinedeli neni jejich vina. Vzala bych s sebou nejakou babicku,ktera by mohla jezdit s kocarkem a ty by sis to mohla trosku uzit, pokecat s rodinou a tak 😉

kakba
9. čer 2020

Osobne bych nejaky penize dala do pranicka. Min nez normalne ale dala. Mam proste v sobe nejaky blok, ze na svatbu se neco dava. A to ze tam budes na otocku to je tvoje volba.

kmarie81
9. čer 2020

pořídila bych nějakou hezkou pokladničku s tím že jí můžou otevřít až za rok a do ní bych dala za každý den co jsou svoji korunu nebo dvojkorunu (tj 365 kč nebo 730,- kč) je to vtipný a něco to váží a až jednou to "prasátko" rozbijou, aspon budou mít co počítat a třeba si na vás jako jediný i vzpomenou

sigyn
9. čer 2020

My jsme od nikoho nic na svatbě nechtěli. Samozřejmě jsme dostali obálky a v nich peníze. Bylo mi to hloupé, protože jsme měli více peněz než lidé, co nám ty peníze dali. Nakonec mi to bylo spíše líto, než aby mi tu udělalo radost. Kdybyste je dobře znala, mohli byste jim dát nějakou maličkost, co by jim třeba připomnělo chvíli, kdy se setkali, nebo tak něco.

kmarie81
9. čer 2020

nebo jsme loni neteři dávali knihu Strom života naší rodiny - stojí něco pod 500,- a když jim k tomu popřejete hezké chvíle při vzpomínání na předky a ještě hezčí chvíle při "vyrábění potomků...

candat
9. čer 2020

@tulikiss
@kmarie81 jj, dělá se to tady. Kytky odebírají svědci a pak se je většinou vezou domů . My hodně odvezli tchánovi na hrob. Ale už se tu od toho taky ustupuje a snoubenci píšou třeba na pozvánku, co místo kytky.

peleta
9. čer 2020

Mě teda připadá hloupé to brát jakože my tu nic nesníme, tak je zbytečné něco dávat. Já svatební dar nevnímám jako kompenzaci nákladu na moji osobu, ale že chceš těm lidem něco dát při takové významné příležitosti, kor když je to rodina.... To, že mají peníze, přece neznamená, že si nic nezaslouží 🙂 Nevím jakou drobnost bych vymyslela zrovna na svatbu, pokud bych nebyla schopná dát ani tisícovku, asi bych radši zůstala doma.

klea81
9. čer 2020

Já bych teda v šestinedělí nikam nejezdila. Ty se na to jako fyzicky cítíš? To seš dobrá.

dareenn
autor
9. čer 2020

@klea81 samozřejmě první reakce taky byla že nikam nepojedu, ale uvidím podle situace jak moji tak miminka 🙂 první šestinedělí jsem byla úplně KO, lehká deprese, krize s kojením a podobně, tak doufám že tentokrát to bude o 100% lepší 😄 a proto se tam chci případně jen ukázat na chvíli a popřát a v tom případě mě můžou mít klidně ostatní za sobce a že ať radši nikam nejedu když nemůžu dát novomanželum určitou částku 🤷🏻‍♀️🙂 ale myslím že oni budou rádi když nás vubec uvidí a nebudou řešit jestli jsme jim dali 10 tisíc, 2 tisíce nebo nějakou drobnost na památku 🙂

dareenn
autor
9. čer 2020

@peleta a můžu teda jen dotaz, nemysleny nějak spatne - takže bys třeba i radši poradila dejme tomu babičce co má prd důchod nebo kamarádce samozivitelce, že pokud nemá peníze ať na svatbu radši nechodí? Já teda nevím ale podle mě to není o penězích a o tom že si člověk jakoby kupuje vstupenku na svatbu...🤷🏻‍♀️ ale můžeme to každý vidět jinak, já na naší svatbě vůbec neřešila co nám kdo dal a nedal, spíš mi bylo jednu chvíli i trapné když mi oěkdo nesl obálku s penezmi a věděla jsem že to je někdo kdo to na svém rozpočtu hodně pocítí 🤷🏻‍♀️

kmarie81
9. čer 2020

@dareenn to si taky myslím, dneska si lidi mysli ze si všechno musí koupit aby nebyli dluzni
@dareenn taky to tak cítím, na svatbu sem zvala lidi který sem v ten den chtěla vidět a jestli mi přinesl peníze nebo něco jinyho sem vůbec neřešila, až teď - vůbec nevím kolik mi jednotlivý lidi dali do obálky, ale vždycky si o vánocích vzpomenu na sestrenku, ta nám přivezla obyc bílí talíře a já je mám jako vánoční servis, právě protože sou bílý a hodí se ke každý výzdobě. Nebo na tetu když prevlikam postele v návštěvní místnost, protože ta nám zase dala povlečení. Takže za mě lepší než Peti stovka je nějaká věc od srdce třebas za stovku...

petulkadodo
9. čer 2020

@dareenn taky se chystám na svatbu v šestinedělí. Uvidíme podle miminka, jak dlouho tam budeme. My když jsme měli svatbu, tak jsem neřešila, kolik nebo co nám kdo dal. Měli jsme na dárky stůl, takže si to ani nepamatuji kolik kdo dal. Bývá zvykem, že se dává tisícovka na osobu, ale určitě to není pravidlem. Potěší i drobnost. Tím bych se netrápila. Pro mě bylo důležitější, že si ty osoby na mě udělali čas. Určitě bych to nebrala stylem, když si nemůžu dovolit dát drahý dar, tak radši nepůjdu. To by novomanžele určitě mrzelo. Kromě peněz se dá dát třeba poukaz na útratu do restaurace, nebo něco do domácnosti, určitě potěší i třeba lahev dobrého vína nebo krabička dobré čokolády. Zeptej se nevěsty nebo svědkyně, co by jim udělalo radost 🙂

corry21
9. čer 2020

Osobně si nemyslím že je dobrý nápad jet na svatbu tři týdny po porodu, ani pro tebe, ani pro novorozenatko. Oba budete náchylní ke všem infekcím a bude to náročné. Ale to si sama zvazis jak se budeš cítit... Já bych nejela ani kdybych se cítila dobře. Pokud bych jela, dala bych normálně dar

martiniquest
9. čer 2020

Ja bych takto brzo po porodu na svatbu nejezdila. Fakt ne. A co se darku tyce, koupila bych neco pekneho a ne penize - treba nejake krasne fotoalbum (treba rucne delane). Neco, co si bezne clovek nekoupi, ale udela mu radost, kdyz ji pouzije.

peleta
9. čer 2020

@dareenn ne, neporadila. Naprosto s tebou souhlasim, neni to vstupenka na svatbu a me samotne bylo uplne jedno, co dostaneme, hlavne, ze lidi prisli. Ja jsem jen napsala, jak bych to citila ja. Ja osobne bych si zkratka pripadala hloupe, kor kdyz je to clen rodiny. Pokud to ty tak necitis, tak nevim v cem je problem a proc ta diskuze. Chces jit na svatbu tri tydny po porodu, to je dost odvazny, tak bych rekla, ze jste si asi blizci a nechces o to prijit a v tom pripade mi prijde divny, ze resis co jim dat, abyste se nepredali. Protoze ja bych treba kamaradce svatebni dar dala, i kdybych na svatbu vubec nesla. Pokud takove vztahy nemate, tak nechapu, proc musis v sestinedeli na svatbu 🙂

dareenn
autor
9. čer 2020

@peleta tak samozřejmě záleží jak na tom oba budeme 🙂 pokud budu schopná jít na procházku ven s kočárkem, budu asi schopná se podívat i na chvíli na svatbu...bude to venku, tudíž doufám že taky jen takové vyvenčení...🙂
Ono je tu taky docela tlak rodiny, když jsem po oznámení data svatby prohodila že nemůžu slíbit že určitě přijedeme, podle stavu žejo, tak hned všichni "ale prosím tě, vždyť to bude jen na chvíli, musíte se dojet aspoň ukázat, to zvládneš" a tak... Ale samozřejmě budu se hlavně ohlížet na sebe a na miminko v prvé řadě 🙂
A není to ani tak o tom abysme se nepředali, spíš že teď nejsme v situaci kdy si to moc můžeme dovolit 😔

lida9
9. čer 2020

me trochu udivuje, ze byste v 6 nedeli nikam nejezdili... ja po cs byla 10.den v praci na stavbe na kontrole, uzasne mi to pomohlo, vycistit si na 2 hodky hlavu a neresit prdiky, kojeni, bobky😀

klea81
9. čer 2020

@dareenn hlavně se "teple" obleč, já taky byla s druhým dítětem za hrdinku a nachladla jsem 4 týdny po porodu v květnu na dětské akci se starší dcerou a pak jsem měla troje antibiotika. 🙄

klea81
9. čer 2020

@lida9 já se nachladla 4 týdny po porodu a za ty troje antibiotika a 2 měsíce léčení to hrdinství za to fakt nestalo

zelenaesmolda
9. čer 2020

@kmarie81 proc ses nevyfotila s obema? 🙂