Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

rketka
7. dub 2007

Nejmenovala se ta Tvoje ucitelka z vejsky Eva Krejcova? Znam ji uz z Prahy zase pres jiny spanely. Vdala se pred vic nez rokem za jednoho granadana a co vim, tak ted zijou v Bruselu, ale videla jsem se s ni tady asi dvakrat.

Jinak k tem davkam, uz jsem to tu nekolikrat psala, na porodne a rodicovsky prispevek potrebujes jen ten formular E411 a cesky rodny list ditete, plus tvou obcanku, nic jineho. Zadost si podej hned po narozeni, pokud teda nepobiras materskou tady ve Sp., vse ostatni muzes dodat dodatecne. Jinak prijdes jako ja o penize, cekala jsem na cesky rodny list a pak mi asi po ctvrte navsteve radnice rekli, ze jsem to mohla podat hned po porodu. Z me zkusenosti Ti jen mohu rict, ze jsou tam silne neinformovany, pokazde rikaj neco jineho, nech si zavolat vedouci odboru, kdyz Ti budou rikat neco jineho.
A kdy mas v cervnu termin? Laura se narodila 18. 6. a zitra mame krtiny 🙂

mishita
8. dub 2007

A ten formular E411 ten mi vyplni kde? Na seguridad social? Sefka odd. socialnich davek v Brne rikala, z enormalne o to totiz zadaji oni interne, ale ze by mi ten formular kdyztak dala aby mi ho vyplnili, ale musi mi vyplnit ten ceskej.Tak si nedokazu predstavit jak se o tom dohaduju tady s nejakou urednici. Taky kamosce rikala ze potrebuji kopii prac. smlouvy manzela a nevim co jeste coz me teda dost prekvapilo vzhledem k tomu, ze to s tim nema nic spolecnyho. Budu tu brat materskou tech 16 tydnu takze ty cesky pridavky by mi asi zacali platit az potom ne?
Ta ucitelka se jmenovala Eva Krejcova a po pravde, jsme si moc do oka nepadly ☹ . Navic jsem psala diplomku z jejiho oboru- tedy reklama- tak mi delala oponenta a pekne mi to osolila. A to se ani u obhajoby neukazala tak jsem si s ni nemohla zmerit sily osobne 🙂 ale sef katedry se jen smal a hlasal..no jo, vy zensky... 😅
Termin mam na 7.6. ale vis jak to je, buh vi kdy se uraci vylezt z tepleho pelisku, nebo jestli mi porod pan doktor naprogramuje. To bych sice nerada, ale uvidime. A krtiny taky planujeme delat az pozdeji, az bude male asi rok, hlavne kvuli ceske rodine a pocasi. Do Granady jezdime s manzelem kazdy rok v zime na lyzovani v Sierre Nevade pres ayuntamiento de Madrid a bydlivame v hotelu Luna Arabial naproti Corte Ingles. Jak dlouho tam uz zijes?

kocurek
autor
9. dub 2007

Ahoj holky, jak tak tady ctu, tak nasi byvali ucitele ucivali v Granade. Moje jedna profesorka z vysky taky ucila v Granade a mimochodem, taky jsme si neadly do oka.....

Preji hezke velikonocni odpoledne. Ericek mi usnul, tak pisi par radku...ale pritom smutnim, pritel mi dnes odletel do Madridu a ja musim cekat do konce sestinedeli, nez budeme moci odlet ze zdravotnich duvodu maleho.... 🙂
Co se tyce formularu evropskych, tak ja si o nej zadala u seguridad social (jak puvodne mela rodit v Madridu), ale jsou ina internetu, pokud najdu adresu, dam vam link. papa 😉

rketka
9. dub 2007

Ahojky,
tak jak se vede?
Formular je stazitelny z internetu http://forms.mpsv.cz/sspforms/exforms/eucfb.jsp, celkem bez problemu mi potvrdili ceskou verzi tady na seguridad social (je temer identicka se spanelskou verzi), tu jsem pak v CR odevzdala spolecne se zadosti o rodicak a porodne.

Ta Eva Krejcova delala pro jednu cestovku v Praze (majitele jsou spanele), v lete delala delegatku na Costa del Sol a i pruvodkyni na puentes ruzne po Spanelsku. Pamatuju se, jak psala tu praci na tema reklama, ja delala v Praze v jedne nadnarodni reklamce, tak jsme o tom tenkrat diskutovaly.
V Granade jsem dva a pul roku, ale s pritelem jsme se poznali v Praze pred skoro 9 lety, on tam pracoval, je to uz takovej polovicni cech 🙂 Lyzovat do Sierra Nevady jsme jezdili prvni zimu, co jsem tu byla, minulou jsem byla tehotna a letos to s malou taky moc neslo, nemel kdo hlidat a ani se mi od ni moc nechtelo. Ja si vubec nedovedu predstavit, ze bych ji ve 4 mesicich dala do skolky, jak to tu bezne praktikujou. Vidim to az tak v roce a pul. 🙂

mishita
9. dub 2007

Ja taky nechapu spanelskou rodinnou politiku a materskou 4 mesice!Takze chci zustat doma s malou minimalne rok. Uvidime podle financni situace, snad to nejak zvladnem. Tchani si uz sice predstavovali jak se nam budou o malou starat ale to jedine pres moji mrtvolu 😉 Dnes jsem byla u doktora a mala uz je hlavou dole a vse je v poradku. Vazi uz skoro 2 kila a pak se divim, ze me silene boli zada 🙂 No nejak uz to doklepu. Ja ziju v Madridu uz 6 let a s manzou jsme se seznamili pred 5,5 rokem na Mallorce, kam jezdime skoro kazdy leto na pracovni dovolenou. Letos to taky planujem tak doufam, ze s malou bude vse ok , ikdyz bude jeste malinka. Uz ted se tesim.

kocurek
autor
10. dub 2007

mishita: tak ty jsi taky z Madridu??? a kdepak bydlis? Ja cerca de Puente de Toledo-zona Pirámides, al lado de estadio CAlderón. 🙂

Ja taky planuji zustat delsi dobu doma....chci si vse vychutnat..a ne Ericka nekam ci nekomu strcit. Jsou to prece ty nejkrasnejsi chvile zivota.... 🙂

kocurek
autor
10. dub 2007

Ahoj holky, tak opet u me nastalo papirovani, musim Erickovi vyridit pas a zase je tu zadrhel!!!!!!!!!!!!!
BYlo mi receno, ze potrebuji jen 2 fotky a jeho rodny list a moji obcanku, ale dnes me informovali, ze si musim zazadat o OSVEDCENI O STATNIM OBCANSTVI CESKE REPUBLIKY a to bud na matrice u nas ve meste, coz bude trvat mesic a nebo si zajet na Krajsky urad Moravskoslezskeho kraje, kde mi to daji pry na pockani a pak si muzu zazadat o pas...coz trva cca mesic pro dite mladsi 5 let, kdy mu je vydavan prvni pas..........
To je informovanost...jak zde v CR, tak ve Spanelsku. Po zkusenostech se domnivam, ze je to papirovani, vyrizovani vsude stejne..... ☹

mishita
10. dub 2007

kocurek: bydlim ve Valdemoru, na jihu Madridu. Doufam, ze se nekdy setkame a seznamime osobne. S tim papirovanim je to fakt hruza. Nastesi tema pasu a obcanky tady ve Sp. funguje lip nez v CR. Mam pocit ze ti daji oboji na pockani nebo za par dni. Dpoufam, ze to tak bude protoze s malou chceme letet na Mallorku a pak do Cech takze nejaky doklad mit musi.A v CR nejde aby ti malyho zapsali do tvyho pasu? Nebo to taky trva tak dlouho?

rketka
10. dub 2007

Tady ve Spanelsku nam vydali pas pro Lauru na pockani, potrebujes jen rodny list a platnost pasu je dva roky. Nejvetsi sranda byla, kdyz jsme ji nechavali fotit, byl ji jeden mesic, takze jeste ani nedrzela hlavicku, sedela jsem pod ni a podpirala ji ze zadu, fotografka chrastila chrastitkama, pritel delal ruzny blbosti, aby koukala dopredu do kamery, no asi na potreti se zadarilo.

Jinak jsem hodila par fotek do alba ze krtin 🙂

kocurek
autor
10. dub 2007

mishita , rketka
TAk me vydaji pas na jeden rok a pak se musi obnovovat, ale uz je zde schvalen zakon, ze se opet od unora 2008 bude pripisovat dite do 15 let do pasu jednoho z rodice, coz je super, jako to byvalo drive......
Vim, v Madridu vydavaji pas na pockani, mam tam znamou.

rketka : fotecky jsou nadherne.....taky jsme dala rano par fotecek, ale moc to neni videt.

anddy
10. dub 2007

Ahoj holky, s tim vyrizovanim vseho moznyho je to vazne hrozny. 😝 uz jsem to psala, ale na velvyslanectvi udelaji cestovni doklad pro dite na pockani, je to neco provizorniho, ale kdyz nemas jinou moznost. Moje dite bude mit jen ceske obcanstvi, takze musim podstoupit proceduru cekani na cesky rodny list 😒 . A abych mohla vycestovat tak mi prej neco vydaji. Jsem zvedava jaky bude zadrhel az o to budu opravdu zadat. 😅

kocurek
autor
10. dub 2007

mishita: takze Valdemoro, to znam, kdysi jsem tam chodivala dost casto..je tam dost Cesek.papa

rketka
10. dub 2007

Kdyz jsem letela s Laurou porve do Prahy v zari(tusim, ze 4.9.), tak jsem sedela v letadla s rodicema jedne divciny taky z Valdemora, nebyli to mishito nahodou Tvoji rodice? To uz by asi bylo moc nahod za sebou 😀

Kocurku Erik je moc roztomilej, ten dudlik je skoro vetsi nez jeho hlavicka 😀 😀 😀 , to je srandovni fotka 🙂

kocurek
autor
10. dub 2007

rketka : to je fakt, dudlik je skoro vetsi a to si vem, ze to je ten nejmensi dudlik, co jsme sehnali, dle toho si udelas predstavu, jak je malinky..... 😅

kocurek
autor
10. dub 2007

Mamminky a tehulky ze SPANELSKA, co tak se vsechny sejit na REGIONECH v diskusi: Maminky a tehulky ve Spanelsku ? 😎

rketka
10. dub 2007

No tak to je teda opravdu malinkej, ale bud rada, aspon sel porod hladce. Ja taky chtela mit to uplne malinkaty mimi, kterymu je vsechno velikansky a porodila jsem hned trimesicni 😀 , dupacky, ktere jsem si vzala do porodnice ji byly male, tak musel tatinek privezt dodatecne uz velikost 62. Ja to nechapu, kde se ve me vzal takovej obr, nikde v rodine to nemame 😀 😀

pistalka.x
10. dub 2007

Ahoj holky, koukam ze vsechny tady jste v teplych krajich :o)
Ja jsem v Irsku, zrovna dneska jsem se byla ptat jak to budu mit s materskou protoze jsem z prace odesla a ted jsem az do konce tehu na nemocenske doma. Ale rekli mi ze protoze uz tu jsem od 2004 tak na ni narok mam akorat s tema papirama tam mam prijit uz v kvetnu (termin mam v cervenci), tak jsem na to vedava. Akorta jsem pak uvazovala jestli si jeste krom toho muzu v CR zazadat o porodne protoze tady nic takoveho neni, max child benefit ale tady ta rodicovska vyjde asi lepe nez u nas. Ale nevim jestli to tak jde kombinovat...

kocurek
autor
10. dub 2007

pistalka.x : nevahej a o porodne si zazadej...

pistalka.x
11. dub 2007

kocourek: zazadat chci akorat prave nevim kde se na to informovat a prijde mi ze u nas kdyz se na to ptam tak na me koukaji jak na spadlou z vetve...
nevite co je k tomu treba a kam s tim jit?

mishita
11. dub 2007

Pistalka.x:kdyz si prectes predchazejici stranky tak je to tu vsechno popsane co je potreba. V cechach muze spobirat materskou jakmile skoncis tu co beres v Irsku. nevim jak dlouho ji tam plati ale ta ceska jsou 4 roky asi 7500Kc mesicne. Plus to porodny coz je 17500 a mas na to rok. Hlavne si hned musis zacit vyrizovat ceskej rodnej list mimi, to je potreba na vse.

mishita
11. dub 2007

Prekvapuje me. ze rikate, ze ve valdemoru je hodne Cesek. Ja vim o dvou. S jednou jsme kamosky a tu druhou jsem videla jen jednou. V zari to nasi v tom letadle nebyli 🙂 to by fakt uz asi bylo presprilis nahod.
Kocourek:psala jsi, ze jsi prekladatelka. Jsi taky soudni prekladatelka pro spanelsky urady? Na ambasade mi rekli ze je tu jen jedna ta pani Stanclova, asi ji znas🙂A jeji sazby za preklady jsou teda dost drsny....konecne si chci zadat o homologaci titulu a kdyby mi to mela prekladat vsechno ona tak me zruinuje 😠

kocurek
autor
11. dub 2007

pistalka.x : mishita ma pravdu, uz jsme to nekolikrat probiraly.

mishita: ahoj, delam taky soudni preklady. Pani Stanclovou dobre znam, ale jsou tam i jini prekladatele. Co se tyce cen, tak na vse jsou tarify-tabulky, ale abych pravdu rekla, nekdo si je dost nadsadi. Ja jsme ted potrebovala zde v CR zapsat otce do rodneho listu a bylo mi receno, ze potrebuji tlumocnika, tak jsme rekla, ze ja jsem soudni tlumocnik a oni, ze si to ale pretlumocit nemuzu sama, ze musi nekdo jiny prijit. Tak jsme si sehnala a pani tam prisla jen na to, aby klepla razitko a podepsala, jelikoz vse jsem si prelozila sama, teda, jak se pritel jmenuje, kde bydli atd...a to bylo vse. A za cca 20 min. si vyzadala 300kc, coz by ve Spain bylo minimalne 30 EUR.

TAk hezky den, ja byla dnes na prochazce, mame zde 21st a ted mi malinky spinka venku na balkone... 🙂

rketka
11. dub 2007

My jsme nechali prekladat rodny list jine soudni prekladatelce a na ambasade ten preklad jeste, nevim proc, musela overila pani Stanclova a rekla si za to jeste 5 euro za stranku, nechapu, dvoji overeni, navic rodny list mel dve stranky, pritom na te druhe uz byly jen asi tri radky, ale i kdyby tam bylo jedno slovo, tak uz se to pocita jako stranka...

janipro
11. dub 2007

Ahoj!

Kdyz jsem volala na ambasadu kvuli kontaktum na oficialni tlumocniky, tak mi taky davali cislo na pani Stanclovou (nevim, zda tu vic tlumocniku do cestiny neni, nebo o nich ambasada netusi, nebo ma pani Stanclova dobre kontakty). Volala jsem ji, po telefonni dohode pak poslala mailem vse, co jsem potrebovala prelozit s tim, at mi posle sazbu, a uz se nidky neozvala, ani na opakovany mail s overenou adresou. Nakonec jsme si to nechali prelozit v Cechach, kde si pani tlumocnice uctovala 15 Euro za normostranku. Napr. tlumocnicka a prekladatelska agentura Skrivanek si uctuje 496 Kc za normostranu prekladu s razitkem.

Jinak vyrizuju papiry ke svatbe a je to hruza a des! Vse nechavame prekladat v Cechach. Nechci videt, co se bude dit, az budu vyrizovat papiry kolem miminka!

kocurek
autor
12. dub 2007

HOLKY, TAK NORMALNI CENA JE 0,06 eur ZA slovo, ale nekdo bere i 0,10 EUR. Nekdo si pocita praci za slovo prekladu a nekdo za normostranku, cozje ve Spain cca 30-100 EUR. Zalezi na typu prekladu a prekladateli....

V CR to vyjde levneji. ja bycho vam to prelozila, ale ted nestiham.....pozdeji.... 🙂

mishita
12. dub 2007

Jde ale o to, ze kdyz si to necham prelozit soudnim tlumocnikem z Cech tak mi to tu na ministerstvu neuznaji, protoze je hlaseny jen pro cechy. Zalezi asi na typu papirovani, ale v mym konkretnim pripade, homologace studia, je tam psano ze to bud musi byt soudni tlumocnik vedeny pro Sp. ministerstvem nebo to musi byt overeno bus sp. ambasadou v Praze nebo ceskou tady. Takze si to jeste musim zjistit, jestli mi to tady na ambasade overi kdyz si to necham prelozit v CR a vyjde me to levneji. Vypada to, ze pani Stanclova to ma pekne zarizeny a na ambasade podhcyceny.
Kocurek:mohla bys mi napsat kde se delaji zkousky na soudniho prekladatele, co je k tomu potreba atd???Diky.

rketka
12. dub 2007

Myslim, ze pani Stanclova oficialne pracuje pro Ambasadu, protoze ta pani, co jsem to s ni vyrizovala, ji odnesla preklad nekam dozadu do kancelare na ambasade. A kdyz jsem se poprve na vse informovala telefonicky, tak mi rikali, ze si tam denne dochází pro preklady.

Jinak Mishito, ja mela pocit, ze se vstupem do EU se uznavaj navzajem i tituly, no asi jsem spatne myslela 😀 . Kdyz jsem tady studovala MBA, tak k tomu chteli videt diplom z VS, prinesla jsem jim normalne ceskej, neprelozenej a stacilo jim to, ale to je neco jinyho, to byla jen takova formalitka.

kocurek
autor
13. dub 2007

mishita: Tak co se tyce prekladu homologace studia, tak to si muzes nechat udelat klidne v CR. rketka ma pravdu, ja kdysi studovala tady taky a dala diplom neprelozeny (jeste jsme nebyli v EU, cca 7 let nazad)a taky mi to uznali a dokonce, kdyz jsem kdysi zadavala o pracovni povoleni a povoleni k rezidenci, tak jsem diplomy prekladala pouze ceske a Ministerstvo to uznalo. TAkze bych si s tim nelamala hlavu, ale pokud to opravdu chteji, tak klidne v CR. Co se tyce zkousek, tak je to jednoduche, bud pri studio tlumocnictvi a prekladatelstvi-musis dolozit zkoustu statni. Kdysi to stacilo udelat i na jazykovce a pak nejake specialni ze soudniho prekladu ci tlumoceni. Ale pak je problem, soudni razitko, to je neco, kdyz jsem si o nej zadala ja pred X lety, tak me bylo receno, ze JSEM V PORADNIKU! ze proste misim pockat, az nejaky prekladatel umre, ze jich je tolok a oni mohou vydat jen urcite mnozstvi razitek. Ve Spain si jen nechas vse homologovat, udelas vyrovnavajici zkousky atd.
Co se tyce ambasady, tak asi pred 9 roky, kdy jsme jeste nemela soudni razitko, delala jsme si preklady sama, zasla na velvysko, tam mi dali razitko a bylo-ani po me nic nechteli platit, ale dnes je jina doba.... ☹

Vcera jsme byla v te Ostrave na Krajskem urade a jak jsem poridila? Predstavte si, ze zenska mela nemocenskou a zastup nebyl, tak musim v pondeli znovu....
Je nadherne, tak musim skocit na pojistovnu vratit karticku VZP-prisla 2x a pak se jdu ostrihat, tak jsem zvedava, zda me neosmika nejak divne. hezky den vsem 🙂

mishita
13. dub 2007

No uvidime, zavolam si na ambasadu a zeptam se na to overeni ceskyho prekladu. Snad to vyjde.
Prisla jsem prave z kurzu plavani pro tehulky a jsem uplne vyrizena...mala se zacina cim dal tim vic roztahovat 🙂 taky uz budu muset zacit prat a zehlit vsechny jeji oblecky at to mam nachystany, kdyby si chtela pospisit na svet.
Rketko: jaky typ obleceni jsi mela pro malou cerstve narozenou? Nekdo mi tvrdi ze ikdyz bude teplo tak ji musim poradne oblict, dalsi rikaji ze jen body staci...tak nevim co vsechno mit.To vis, starosti prvorodicky 😉

rketka
13. dub 2007

mishita: dávala jsem ji jen bodicka nebo jen tricka a v tech nejvetsich vedrech v srpnu byla cast dne jen v plince. Zadny navlekani, to by se akorat zaparila. Prvni dupacky jsem ji oblekla nekdy v zari. Ani v zime ji moc nenabaluju, vzdy dbam ale na to, aby mela v teple zada, brisko a nozicky. (bodicko je uzasna vec, vubec nepouzim tricka, teda krome leta ) Nenakupuj zadny horentni zasoby, vzdy v pripade potreby muzes dokoupit. Ja mela nakoupeno spoustu dupacek, ktere jsem nakonec ani nepouzila. Sama uvidis, diteti je krome prvnich nekolika dni stejne zima nebo teplo jako Tobe, v porodnici jim taky davali jen tricka a plinku a kladli nam na srdce, at je nenabalujeme.