Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

kocurek
autor
27. lis 2006

Dik, ja mam kamosku, ktera zde v Madridu porodila uz 2. dite. Je prihlasena v CR. Porodne ji CR nevyplati, jelikoz se dite nenarodilo v CR, JAK JI INFORMOVALI, ale rodicovsky pridavek do 4 let ditete ano. Materskou nedostane, jelikoz nepracovala na uzemi CR. Je vse tak zapeklite. kamoska pracuje zde ve Spanelsku, prihlasena v CR, dane odvadi v Madridu, sila, co???? dik,papa a jak je ve FR?

lucija76
27. lis 2006

Aha,tak to je vtipne,a neni to teda podle toho na jakou urednici narazis??? 😀 😀 😀
Mne se totiz taky mama ptala u nas na socialce,a rekli ji ze porodny mi daji,ale ze rodicovsky prispevek ne. Ja jim moc neverim,snazila jsem se to spis vyhledat v zakonech, no kazdopadne uvidim casem jak poridim se svoji zadosti ;))) Ale stejne pry to nejde pobirat 2x a my na to porodny tady narok mame,meli bysme to dostat dokonce jeste pred porodem. Pokud jo,tak uz o to v cr zadat nebudu. Ale ten rodicovsky prispevek by me teda sakra zajimal.
Tak koukam,ze cekate taky v breznu,to je nahodicka 😵 Jinak se vubec nedivim ze jedes rodit do cech, a co potom se budes vracet zpatky do spanelska?

kocurek
autor
27. lis 2006

Asi mas pravdu, zalezi na urednici. Jen doufam, ze mi daji vse, jak porodne, tak materskou i rodicovsky pridavek. a jeste ke vsemu jsem zvazovala, ze se prihlasim na urad prace...mozna i tam by se dalo neco dostat od statu. Clovek nikdy o nic neprosil, ale je to pro male....jinym stat prispiva, tak proc ne na male...clovek to musi aspon zkusit. Bojovat 😝 . Chci rodit v CR, jelikoz mam docela strach rodit zde v MAdridu. I kdyz si nedovedu predstavit byt u nasich do porodu a pak sestinedeli....a pak zpet.
A co pohlavi, uz vite, co to bude?

lucija76
27. lis 2006

Ja mam v Cr i svuj byt,ale prece jen bych tam byla sama pred porodem,na porod,po porodu, pritel by musel zustat kvuli praci tady,a pak po navratu do francie s prckem to papirovani slozity, na to bych nemela nervy... 😖 Strach nejak nemam,porodili ostatni,porodim snad taky 😀 Naopak,uz se tesim,nejradsi uz bych to mela za sebou. Tvuj pritel/manzel pojede do cech s tebou???

Pohlavi jeste na 100proc.nevime,doktor rikal 80procent holcicka,ale ver tomu ;))))
A co vy,koukam ze se nechate prekvapit...nejste zvedavi?????

kocurek
autor
27. lis 2006

Mas pravdu, papirovani.....to pak bude neco, ale stejne jsem si vzdy prala, aby po porodu videly male me babicky. TAkze by to bylo skoro stejne, porodila bych zde a pak bych cestovala s bobkem. Tak mi aspon mamka pomuze...aspon v 1. tydnu. Uz se nabidla tchyne, tedy spise mi rekla, ze prvni tydny se o NAS BUDE starat, coz moc zajem nemam. V CR zvazuji byt s nasima nebo na baraku, uvidim....jak to budem zvladat.

Co se tyce pohlavi, bylo mi receno, ze to, co bylo videt, je kluk nebo nebo to byla pupecni snura....tak kdo vi. Zvedava jsem, ale asi se stejne necham prekvapit.

Muj pritel se vyjadril, ze chce byt u porodu, ale vubec si nedovedu predstavit, jak pak narychlo prijede.....

Odkud jsi v CR? Co pritel, je Cech nebo F? a brat se budete???? 😎

lucija76
27. lis 2006

No tak to ja pojedu ukazat mimi az po porodu,poletime v kvetnu na 3 tydny,snad do toho nic nevleze 🙂 A vubec pak chci jezdit casto, dite do dvou let ma litani skoro zadarmo.
Taky jsem zvazovala ten porod v cr,ale netusila jsem jak by asi pritel narychlo prijel a nez rodit sama,tak jsem to zavrhla ;) Jinak je francouz jako poleno,a ten tvuj??? No svatba snad nekdy taky probehne,mimco prislo driv nez jsme mysleli a ted na nejaky planovani nemam ani pomysleni...To nam neutece 😀
Z cr - severni morava - a ty????

kocurek
autor
27. lis 2006

Tak to jsme na tom stejne, ja jsem s pritelem letos 7 let. jak se rika-rozvod ci svatba...ale male prislo necekane. Nasi me porad nuti do svatby narychlo-pry jak to bude vypadat-rodit svobodna matka atd...jiste to znas....a ja nic narychlo nechci. Tchyne taky...Pritel je sice SPANEL, ale nevypada na to, spis naopak, me rikaji, ze jsme jak spanelka, kdyz jsme treba u nas.
To je bomba, ja jsme taky z Moravy-z Frydku a ty, kde presne? A kde bydlis ve FR? 😉

lucija76
27. lis 2006

Hihi,tak to jsme skorosousedky,ja Havirov 🙂 Rodice co se svatby tyce vubec neposloucham..to bych byla vdana uz nejmin 10let 😀 😀 😀 Nam se podarilo otehotnet sotva jsme se o tom jen zacali bavit,a pak vdavat se jako tehule se mi nechtelo,navic jsem netusila,jestli budu mit nevolnosti a jak mi bude v prubehu,a naplanovat neco a pak si to poradne neuzit,to ne...
Ve Francii bydlime v Bretani,uplne na zapade na pobrezi atlantiku...
A do cech jezdis jinak casto? No a kdy vlastne odlitas rodit?Mne rekli u Skyeurope,ze musim letet do 34tt,pak uz tehotne neprepravuji...

kocurek
autor
27. lis 2006

Teda 😲 opravdu sousedky 😅
Do Cech jsem jezdivala tak 3-4x do roka, ale vzdy na mesic.
Co se tyce letadla, tak to je takto:
- 6. a 7. mesic musis mit potvrzeni od doktora, jen ze jsi tehotna-upresneni ve kterem mesici jsi....
- 8.mesic-povoleni, ze muzes cestovat letaldem
- 9. mesic-podepises u doktora, vlastni prohlaseni, ze letis na vlastni riziko!!

Je to to tak u vsech leteckych spolecnosti. Co se tyce charterovych letu, jako je SKYEUROPE, te tomu taky tak, ale nekdy si vymysleji jine potvrzeni, ale ze zakona je to tak, jak jsme ti psala. Vim to, jelikoz jsem delala v cestovnim ruchu, dost litala se skupinami po celem svete, od Karibiku po.......sem tam se nejaka tehotna obevila.

Co vlastne delas? a jak dlouho jsi v Bretani? Hodlas se tam usadita naporad?
pa 😅

lucija76
27. lis 2006

No vidis,a jsme zas u tech informaci,ja jim psala mejlem dotaz a primo z klientskyho centra mi doslo,ze od 28 do 34tt potrebuju potvrzeni lekare a od 34tt tehotne neprepravuji,pak aby se v tom prase vyznalo 😀
Kazdopadne jsem to vzdala,vanoce stravime letos tady,krom toho pred tydnem u nas byli nasi i segra,prijedou jeste v breznu,a ja pak jedu s mimcem v kvetnu..to jde.
Pritel se narodil v parizi,ale zije cely zivot tady,asi tady i zustaneme,i kdyz kdovi co bude...jsem tu 2 roky a porad nemam pracovni povoleni,pro cechy ve francii plati povoleni jen na urcite profese(restaurace,stavebnictvi..atd),do kterych to co jsem delala v CR nespada (obchod,marketing),jestli to nedopadne behem pristiho roku,tak vyhrozuju ze utecu za praci do cech 😀
A co ty v madridu? Co delas,a jeste pracujes nebo uz jsi na materske???

mmmk
28. lis 2006

Katze a ostatni nemecke i jine Kätzchen 😉 Ziju taky v Nemecku. Nasla jsem si vychytavku na strance www.frauenarzte.de - tam si zadate lokalitu a cestinu a ono vam to najde gynekologa, co umi cesky. Myslim, ze kdyz pujdes k Dr. v Nemecku, platis stejnou spoluucast jako nemecti pojistenci a pak kdyz to vykazes na ceske pojistovne, meli by ti to proplatit. Asi je fakt nejlepsi se vzit. Moc fajn je totiz rodinne pojisteni - kdyz manzel pracuje, plati jedno pojisteni a vztahuje se to i na jeho zenu a deti. Coz se podle me vyplati.
Pokud nevis, jak na vdavky, mrkni na beremese.cz, kde v oddilu diskuze "Spolecny termin" je tema "Vdana v Nemecku." Myslim, ze jsme to tam s holkama resily a ze to neni tak strasny. Asi jsem tam jedina, co si vzala Cecha a dlouhodobe zijeme v zahranici 😀 Jestli se budete brat v CR, potrebujete pak potvrzeni matriky na oddaci list (potvrzeni pravnosti podpisu matrikare, dela se na okresni matrice), pak apostilu (superlegalizaci) od Ministerstva zahranici (Hradcanske namesti, dela se to bohuzel a vyhradne jen tam) a pak nechat uredne prelozit. Je LEZ, ze nekteri urednici v Nemecku rikaji, ze preklad od soudniho prekladatele z CR neni platny. CR a SRN maji mezi sebou bilateralni smlouvu o soudnich prekladech, takze to platne je. A taky levnejsi. V CR vyjde jedna normostrana na 300 CZK, kdezto v Nemecku na 40€!
Sem se nejak rozepsala, snad vam to neva... 😉

paula
28. lis 2006

mmmk: A kde jsi v Nemecku? Ja mam docela problem s doktorem, chodila jsem k nemcovi, ale je strasne protivnej a docela dost mi dava najevo, ze jsem neco min nez jeho prachaty nemecky pacientky a uz tam nikdy nechci, ale je docela problem v 9.mesici menit doktora! Ja bych ani nemusela mit nejakyho, co umi cesky... kazdopadne diky za ten odkaz, zkusim se tam podivat.

lucija76: to ti teda zavidim, ze zijes v Bretani, ja tam jednou byla asi 4 dny (na svatbe) a je to tam strasne krasny, jako v pohadce. Myslim, ze zit tam je jako celorocni dovolena, ne?

paula
28. lis 2006

mmmk: Ja jsem v Düsseldorfu a jednoho ceskeho gyndare jsem tu nasla, ale myslis, ze by byl lepsi nez nemecky? Ze by se z nejake krajanske solidarity choval lepe, nez nemec? Ke komu chodis ty? Ja jsem chtela radsi doktorku, ale vsechny co jsem obvolavala mely plno. Tak jsem skoncila u takovyho idiota... Snad porodim driv nez mam pristi prohlidku a nebudu uz tam nikdy muset...

paula
28. lis 2006

mmmk: ta stranka www.frauenartze.de mi nejak nejde otevrit. Nenapsala jsi to nejak spatne?

kocurek
autor
28. lis 2006

Ahoj Lucko,co se tyce materske, tak se da rict, ze jsem, jelikoz jsem na volne noze-kdysi jsem dost delala do cestovniho ruchu, jezdila pro jednu cestovku, ktera poradala konfresy, veletrhy atd.-jezdila po celem svete, a mimo to delam preklady a tlumoceni. Takze je to prace doma. Nekdy neni nic, ale nekdy clovek nema cas ani spat. Ale zatim me to bavi. I kdyz, jak jsem psala, jsem zde 7 let, ale doma je doma, myslim tim CR. Takze se mozna jednou setkame. JA zvazuji byt doma cca do kvetna, tak pokud bych tam jeste byla, mohly bychom se sejit v CR...kdyz to mame od sebe jen kousicek. Nikdy jsem si nezvykla, ze bych mela zit cely zivot ve Spanelsku. Tak papa a hezky den.K

kivsy
28. lis 2006

andy29, zkoukni si Interni postu. a nebo se ozvi na kivsy@hotmail.com

mmmk
28. lis 2006

Jejky, preklep. Takhle je to spravne a funkcni www.frauenaerzte.de 😅

lucija76
28. lis 2006

Paula: Bretan je fakt nadhernej region,snad nejhezci co jsem zatim z francie videla 😵 Hodne dela to pobrezi,more,a pak ty krasny mrnavy vesnicky..My bydlime v La Baule,coz je v sezone dost turisticky mestecko,pres zimu mame asi 15tis obyvatel a v lete minimalne 150tisic 😀 to hovori za vse. Je ale fakt ze se mi hooodne styska po cechach,to je asi normalni,doma je proste doma,a porad jsem vic doma v CR nez tady.
A pauli,drzim ti palecky at porodis krasny zdravy miminko!!!! Mas to uz za par,co?
Kocurek: To mas fajn,ze jeste pracujes,z domova budes moct delat skoro do konce,ne? hlavne ze delas praci,ktera te bavi,to je dulezite 😵
No jestli budem na morave ve stejnem terminu,tak to se urcite domluvime 😀
Holky,kde mate albicka? 😉 Koukejte pridat nejaky fotecky!

mmmk
28. lis 2006

Paula, jsme z Chemnitz (Sasko). A jedna MUDr. tu je. Nevim, jestli je cesky doktor lepsi nez nemecky, ale neni tam ta jazykova bariera (sice mluvim nemecky uz jakz takz, ale stejne). Jako kdyz chces treba popsat nejaky pocity nebo tak, tak je to asi v materstine jednodussi. Stejne jako rozumeni - jakoze je mensi pravdepodobnost si vylozit neco spatne 😅

A co vy ostatni holky, jaky planujete jmena pro potomstvo? 😵 Ceskyyy? 😉

kocurek
autor
28. lis 2006

Lucko, mas pravdu, delam praci, ktera me bavi, ale nekdy mam silene moc prekladu a nekdy nevim, co delat, proste se nudim....ale to je tak vzdy, ze si clovek stezuje....
Divala jsme se na tve fotecky, miminko ti pekne roste....ja jeste takove brisko nemam...tento tyden jsem vymenila obleceni, hlavne kalhoty, ktere nosila mi slouzily az doted...a vcera zacala tehotenky odev. Moc to na me neni videt, ale pry je to strasne dlouhe, jak rikal doktor.

Jmena:

ja planuji mezinarodni jmeno, aby se to psalo, jak cesky, tak spanelsky stejne a hlavne vyslovovalo, aby nebyl zadny proble.... a vyYYYYYYYYYYYYY? 😅

lucija76
28. lis 2006

MMMK: chtela jsem jmeno cesky,ale jeste zdaleka nemame vybrano,a hodne ceskych jmen se mi nehodi k francouzskymu prijmeni,tak jeste uvidime,vybirame hlavne takovy aby se vyslovovalo pokud mozno stejne v obou jazycich...

kocurek
autor
28. lis 2006

Lucko, tak to jsme na tom stejne, ja vybiram MEZINARODNI jmeno, ne ceske. 🙂 Hlavne, jak bude mit prijmeni po nas obou, jako je zde zvykem, mit po matce i otci, aby to znelo hezky

lucija76
28. lis 2006

To jsme puvodne taky chteli obe prijmeni,tady je to taky uplne normalni,zvlast kdyz nejsme svoji,jenze ty nase prijmeni k sobe proste nejdou, je to fakt hrozna kombinace,jako to nemuzu svemu diteti udelat 😀 😀 😀

kocurek
autor
28. lis 2006

tady se dava prijmeni po matce, bylo mi sdeleno, ze pokud to bude kluk, bude mit prijmeni s -OVA, coz jsem zavrhla, rekla, ze kdyz to bude kluk, proste jako u nas, bez -ova. My taky nejsme svoji, ale tady to je jedno, svoji nesvoji, nediva sena to, jako v CR...Uz mate jmena?

lucija76
28. lis 2006

No my hrozne dlouho resili to prijmeni,ale ja to vzdala,proste bude mit jen francouzsky a hotovo ;) no a jmeno, u kluka jsme se hnedka shodli na Tomovi,ale pro holcicku jich mame asi 30 😀 takze to projde teprve vyberem 😉 Co vy???

lucija76
28. lis 2006

Jo,kamoska ceska taky nechavala svymu synovi obe prijmeni,a samozrejme ji do papiru napsali po ni s -OVA, pak to resila pres konzulat,nakonec to OVA nastesti skrtli,jinak chudak malej ;)))

kocurek
autor
28. lis 2006

My mame asi 5 jmen pro kazde pohlavi.....uvidime, co prijde na svet. Kamoska, taky Ceska, zijici na Fuerteventure dala zvlastni jmeno, rikala, ze ceske, ale ceske neni. Holcicka sejmenuje: Klara Cardó Stefkova....proste hruza, ze???ale i ceske jmena zni nekdy divne, jina kamoska zijici v CR zase dala jmeno JOnas....a prijmeni zacina na S....proste to nesedi, jen syci

lucija76
28. lis 2006

Mne se libi spousta jmen se S s hackem (nemam ceskou klavesnici tak to nenapisu) priklad: Lukas,Tomas,Matyas,ale to mi frantici taky nenapisou,takze kdybych takovy vybrala,tak se to musi napsat mezinarodne,ale co,oslovovat svoje dite pak budu moct jak budu chtit 🙂
Kamoska dala klukovi jmeno Yann, a rika mu stejne Honziku a v cechach kazdymu je uplne jedno ze se nepise cesky Jan 🙂 jen francouzi trochu nechapou proc mu rika Honziku ;) ale to je jina... 😀
My se snad dozvime pohlavi ve ctvrtek,jdem na 3D,uz se nemuzem dockat 😵

kocurek
autor
28. lis 2006

To je skvele, tak pak dej vedet!!! Ja zde ve Spanelsku mam jit az v unoru na dalsi ultrazvuk, ale to uz zde nebudu....zajdu si v CR k memu.
a hlavne pak prizvuk, napises jmeno,treba jako me a kazdy jej vyslovi jinak....to pro me bobatko nechci, proste, jakse napise, tak at se cte.....
Co by sis prala? Ja vzdy holcicku a pritel chlapecka....ale ja si rikam,hlavne at je to zdrave.... 😵

lucija76
28. lis 2006

A jak se vlastne jmenujes?? Mne misto Lucie taky rikaj po jejich LUSI,ale uz jsem si zvykla,pritel z toho byl v soku,kolik ma u nas jedno jmeno tvaru a hlavne jak se pak sklonuje 🙂 Kdyz v cechach slysel ze mi rikaj Lucko,Luci,Lucinko,tak fakt nechapal,pak jsem mu to musela dlooouho vysvetlovat,a ted me sem tam oslovi cesky ;)
No mne je to pohlavi uplne jedno,hlavne zdravy miminko 😵 A pritel chtel nejprve hrozne kluka,pet mesicu rikal brisku Tom a planoval jak budou spolu chodit na fotbal a na rugby atd;))a pak doktor na UZV rekl ze to bude na 80proc holcicka,tak se asi na 3 dny odmlcel,a od ty doby to je porad jenom: moje dcera,moje holcicka... 😵 nic jinyho neslysim 🙂