Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
8. říj 2013

@sarkar s tresčím olejem má víc zkušeností @josefka. Co já pátrala na našem trhu, tak fermentovaný se dal před časem sehnat pouze tady: http://www.kosimesnadno.cz/zen-cart/index.php?m... Cena poněkud šílená, já to řešila klasickým rybím olejem: http://www.mega-zdravi.cz/ a k tomu vitamín D (Vigantol nebo od Swansonu kapky - objednávala kamarádka z USA, letos by snad měl být dostupný i tady v ČR).
Jo Monsanto, světová zločinecká organizace... 😝 Pečovat o střeva by určitě měli všichni, protože těch negativních vlivů je mraky, hlavně skladba jídelníčku s převahou sacharidů, léky (hlavně atb. a hormony), chemie v jídle (slavný Roundup má negativní vliv na střevní flóru a má ho v sobě velká část obyvatel Evropy 😝)... Čilli probiotika jsou podle mého názoru dneska nutnost, a to nejen ta přírodní (fermentované výrobky, hlavně tedy zeleninové pickles), ale i ta "z lékárny", nezapomínat i na prebiotika (rozpustná vláknina, třeba inulín, prebioticky působí také řada zeleniny třebas...).

sarkar
9. říj 2013

@luthien.k děkuju 😉 Ten levnější olej je tedy taky vhodný už pro kojence? A působí i na imunitu, jako ten olej z tresčích jater? Ten dražší je mi sice hodně sympatickej, ale ta cena je fakt hoodně vysoká, na to, že je tam jen 118 dávek. Předpokládám, že se tyhle věci užívají každý den?

Jak píšeš o těch probiotikách a prebiotikách tak to zní všechno hezky, ale vůbec tomu nerozumím 😒 Probiotika jako fermentované výrobky, tím myslíš jako nakládanou zeleninu apod.? A z lékárny doporučuješ jaká? A co ten inulín, co to je, jak se užívá?

luthien.k
9. říj 2013

@sarkar já bych se ho dítěti, co již jí příkrmy, podávat neobávala. Pouze u těch, kde je v rodině atopie (alergie, astma, ekzém), bych nedávala denně, ale tak 3x týdně kvůli tomu, že rybí bílkovina (jakkoli je ten olej čistý, tak ji může obsahovat) patří mezi silnější alergeny. Ale výrobce to samozřejmě doporučuje od tří let, nemá to schválené pro podávání dětem, pokud vím.

Probiotika - ano, nakládaná zelenina (ne sterilovaná samozřejmě, ale ta vzniklá přirozenou fermentací - http://www.jimejinak.cz/2011/08/pickles-kvasena...) je skvělý zdroj (jsou tam ta probiotika i prebiotika), lepší než třeba jogurt (ten průmyslový, pokud si ho děláš doma z kvalitního bio mléka a jogurtové kultury, tak taky bezva). Já z lékárny používám Biopron Premium nebo některé z řady Dophilus. Malým prckům cca do půl roku BioGaia a poté Infants Dophilus plus. Inulín je čistá prebiotická vláknina, dá se taky koupit v lékárně nebo v doplňcích pro sportovce, vyrábí se hlavně z kořene čekanky. Ale pokud je dobrá skladba jídelníčku, jí se to pickles a celkově kvalitní jídlo (dost zeleniny, celozrnných obilovin, semínek, zdravých tuků atd.), tak podle mého názoru není nutné ji kupovat.

demo
9. říj 2013

@sarkar @luthien.k
naco je dobry ten rybi olej? kvoli omega 3 mastnym kyselinam?

luthien.k
9. říj 2013

@demo ano, a hlavně k tomu vit. D a vit. A v těch nejlépe vstřebatelných formách.

demo
9. říj 2013

@luthien.k lebo akurat uvazujem, ze take nieco kupim pre syna. kvoli tym omega 3... pre vylepsenie koze. Akurat, ze si spominam z detstva,ake to bolo hnusne. Cize rozmyslam nad takymto niecim: http://www.nutraceutica.sk/sk/produkty/omega_3_....
A este by ma zaujimalo, ako je to s ortutou? Morske ryby su nou dost vyznamne kontaminovane. Z tohoto hladiska je teda mozno lepsi lanovy olej, ten sa zase ale odporuca mixivat s tvarohom,alebo inymi mliecnymi fermentovanymi potravinami. Bez nich je udajne viac skodlivy ako prospesny

luthien.k
9. říj 2013

@demo ten olej musí být z malých ryb, které jsou nejméně kontaminované a také se speciálním způsobem čistí. Ten olej z tresčích jater je síla, to je pravda, jak jsme dávala link na ten rybí olej já, tak ten je chuťově hodně dobrý, já jsem komunikovala podrobně s jeho prodejci (oni ho vlastně "vyrábí", že od dodavatele dodaný olej smíchají s pomerančovou esencí - bude to asi podobné, jako ten o Nutraceutiky) a garantoval mi, že kontaminace minimální, získávaný z malých ryb atd. - prostě to, co považuju za důležité.
O nutnosti míchat lněný olej s něčím, to slyším poprvé, o tom například v knize o GAPS dr. Campbell nejspíš nic nepíše. Tam je problém ten, že velmi snadno oxiduje, takže musí být opravdu čerstvý a v chladu a ve tmě, jinak není k použití (jak je nahořklý, tak vyhodit).

demo
9. říj 2013

@luthien.k lanovy olej sa ma miesat s fermentovanymi mliecnymi vyrobkami preto,lebo vdaka tomu v organizme neoxiduje. Vymyslela to J.Budwick a je to vseobecne uznavany postup na liecbu rakoviny ale aj na nakopnutie imunity vo vseobecnosti. Chlapik, co lisuje lanovy olej v Bratislave to tirz uvadza na svojich strankach. Mimochodom prave on lisuje aj lanicnikovy olej,ktory vraj s mliecnymi vecami mixovat netreba http://www.budwigcenter.com/anti-cancer-diet.php. mozno ho vyskusam tiez 🙂. Inak alergici na mliecne veci mozu lanovy olej mixovat aj s cibulou,porom a pod. zeleninou. prebehnu tam podobne reakcie. To uz je ale zlozita biochemia,nad tym sa mi velmi uvazovat nechce a ani na to nemam 🙂 http://www.centrumctm.sk/product/extra-lanovy-o...
Cize ten rybi olej,ktory som ti posielala v odkaze,sa ti zda byt doveryhodny?

demo
9. říj 2013

@luthien.k nejako ten tvoj link na rybi olej neviem najst, nedas ho este raz prosim?

luthien.k
9. říj 2013

@demo http://www.mega-zdravi.cz/
Jinak s tím lněným olejem je to zajímavý. @josefka, slyšela jsi o tom?

demo
9. říj 2013

@luthien.k dakujem za ten link. Este som niekde vycitala, ze aj ten kazein sa po takomto vymixovani s lanovym olejom sprava v organizme inak, ako zvycajne. Nejakym sposobom sa tymto spojenim stava neskodnym pre ludsky organizmus. V kontexte s atopickym ekzemom by to mohlo byt zaujimave. Lenze kedze o biochemii neviem nic, tak takuto informaciu ani neviem vyhodnotit.

luthien.k
9. říj 2013

@demo to já taky ne, proto jsem se ptala @josefka.

demo
9. říj 2013

Dievcata este by som sa vas rada na nieco opytala. Pouzivam teflonovu panvicu, ale chcem zainvestovat a kupit nejaku naozaj dobru z normalneho, tradicneho a overeneho materialu. Taku na ktorej by som mohla napr. piect placky bez tuku. Nemate tip?

luthien.k
10. říj 2013

@demo taky to budu řešit, až mi skončí životnost teflonové pánve...

demo
10. říj 2013

@luthien.k volala som do toho centra cinskej tradicnej mediciny,lebo si tam chcem ist vyzdvihnut ten lanicnikovy olej, co som na neho davala link. Potvrdili mi, ze je naozaj oproti tradicnemu lanovemu oleju stabilnejsi. Ale naozaj to treba mixovat s tvarohom,v pripade alergie na mliecnu bielkovinu je rovnako ucinne jest ho spolu s kapustovinami -cize nie cibulovinami,ako som pisala vyssie. Takze brokolica,karfiol,ruzickovy kel, kapusta a pod. Denne sa ma zjest 1 polievkova lyzica. Je to menej ako pri lanovom oleji, pri ktorom odporucaju 1 polievkovu lyzicu na 30 kg vahy cloveka - co som ani nevedela.

luthien.k
10. říj 2013

@demo nevím, jestli je to náhoda, ale skoro se mi zdá, že náhody neexistují 🙂 Zrovna ke mně z úplně jiné strany přišel tento článek o tom lněném oleji s tvarohem 🙂 http://svobodnenoviny.eu/vyrobte-si-lek-na-rako...

demo
10. říj 2013

@luthien.k v tomto pripade radsej dufam, ze to iba nahoda je. s takouto diagnozou nechcem mat nic spolocne 😕

luthien.k
10. říj 2013

@demo tak jsem to nemyslela 😀 Ale že se informace o těch účincích lněného oleje ke mně dostaly "náhodou" i z jiného zdroje v ten samý čas 🙂

demo
10. říj 2013

@luthien.k hej hej chapem. ja som ale hypochonder, cize sa na taketo vselijake znamenia, nahody a nenahody pozeram inak 🙂. Skoda ze sa nikto neprihlasil s nejakym tipom na tie panvice, fakt neviem aku kupit. Ta moja teflonka je uz dost podozriva.

betelgeuzz
10. říj 2013

@demo já jsem koupila keramickou pánev, ale zas nějak extra jsem to nestudovala.

jasekd
10. říj 2013

@demo ja mam taky keramickou, jsem spokojena. Ale aspon kapku oleje davam.

luthien.k
10. říj 2013

@demo, jsem si uvědomila, že moje ségra ji taky má a ačkoli se k ní chová šetrně, má ji celkem poškrábanou, ale nevím, co je to za značku... Jinak nevidím nic tak hrozného dát třeba pod palačinky trochu ghíčka nebo kokosového oleje 😉
Hypochondr jsem taky 😀

betelgeuzz
11. říj 2013

@luthien.k ono právě záleží, jaká je to značka, některé moc nevydrží, jiné ano. My jsme to tehdy probíraly v jiné diskuzi a já dala na doporučení. Bohužel si nepamatuju značku, na pánvi to není. Akorát si pamatuju, že je propagoval Pohlreich.

zitaje
11. říj 2013

@demo ja mam liatinovu panvicu na normalne jedla a liatinovy waflovac, ale maju aj palacinkarky liatinove. Bez tuku to asi nebude, ale je to tradicny overeny matros, a ked kupis taku panvicu, tvoje deti ju este po tebe zdedia 😀
Ja mam z prijemneveci.sk . Je to riadna investicia, ale na vecne veky.

demo
11. říj 2013

@luthien.k s pecenim palaciniek na tuku samozrejme nemam problem. ale sem-tam robievam take indicke placky a tie sa maju robit bez tuku. Potom aj pohankove palacinky, na ktore mam recept tusim od @betelgeuzz (ale mozno sa mylim,mam ho skratka odtialto z MK). Tie sa daju tiez robit s tukom ale bez neho su ovela lepsie.
Najviac sa mi pacia tie liatinove panvice, @zitaje dakujem ti za link. Tie sa nedaju pouzit bez tuku, ale su mi velmi sympaticke 🙂.

luthien.k
11. říj 2013

@demo placky bez tuku se dají péct v troubě 🙂 http://www.varimezdrave.cz/pohankove-placky/ Já teda i karbanátky peču v troubě 🙂

demo
11. říj 2013

@luthien.k placky v trube peciem, ale ak chcem palacinky alebo placky z tekuteho cesta, tak na to potrebujem panvicu. Treba ale povedat, ze zase take robim vynimocne, zase nie som otrok 🙂. A karbanatky, fasirky a pod. veci tiez robim vylucne v trube.

josefka
11. říj 2013

@sarkar jasne, muzes ho davat 8 mesicnimu prckovi. Ja zacala olej z trescich jater davat dceri v 5 mesicich. Ja nevim o zadnem dobrem zdroji v CR, krim toho mega draheho, na ktery te odkazovala @luthien.k. Vsechno napsala, co je k tomu dodat. Mozna jen, ze inulin bych v dohledne dobe nahradila primo cekankou ve forme napoje. Myslim Melta, je cekanka. Inulin je izolovany z cekanky a je to hodne zpracovana vec. Ja ho tedy nedavam a nikdy jsem nedavala.

@luthien.k je to zajimave s tim lnenym olejem a mlecnymi vyrobky. Zkazit tim nemuzes nic, jen nevim, kde sehnat 10% tvaroh. U vas se takhle tucny tvaroh prodava?

josefka
11. říj 2013

@demo das mu recept na ty indicke placky? Ja delam palacinky a livance na kokosaku.

demo
11. říj 2013

@josefka robim tie najjednoduchsie: hladku muku zmiesam so solou, prilejem trocha olivoveho oleja a vodu podla potreby. Vypracujem na vlacne nelepive cesto. Necham ho prikryte utierkou odlezat pri izbovej teplote asi hodinu. Potom vytvarujem gulicky, z ktorych vyvalkam placky take tenke, ako sa len da. Rozohrejem trubu aj so suchym nevymastenym plechom na 200 stupnov. Placky dam na horuci plech,do truby a asi 10 min peciem. Sama musis prist na to, ako dlho ich treba piect, dost sa to lisi od truby k trube 🙂. Ide o to, aby boli blede, neobhorete makke a predsa upecene. Po upeceni prikryt utierkou, este zmaknu trocha. Vyborne su k zeleninovým kari jedlam ale napriklad aj k obycajnemu leču.
Pouzivam hladku bielu spaldovu muku alebo celozrnnu spaldovu hladku muku