Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
14. říj 2013

@demo a to je právě otázka 😀

demo
14. říj 2013

@luthien.k no zivot zo dna na den, bez zbytocneho premyslania, v sulade s prirodou a v kazdodenne sa opakujucej rutine je menej stresujuci ako zivot v nadbytku. Do "nadbytku" spada: nadbytok jedla, nakupov, veci,dlhov, povinnosti, obav, uzkosti a ambicii, neprirodzenost, komplikovane a neprirodzene vztahy a milion dalsich veci, ktore su pre sucasneho cloveka take typicke.

jasekd
14. říj 2013

@luthien.k
@demo tak toto bych si teda nedovolila posuzovat 😅 Podle me stres z toho, ze mi zemrou deti hlady apod, bude horsi nez ze se mi podela pracka...

luthien.k
15. říj 2013

@demo já si právě myslím, jestli to, co popisuješ, není jen náš idealistický pohled na věc 😅

demo
15. říj 2013

@luthien.k nie som idealistka. viem, ze nam je teraz super, ze nam voda tecie z vodovodu a ze si mozem zabehnut do lekarne a kupit super liecik na kasel - to je na nezaplatenie 🙂 Ale aj tak si myslim, ze ten tlak je obrovsky a vacsi ako kedysi. Strach o zivot a hlad je sucastou prirodzeneho zivota a clovek sa na takyto stres (ako zivocich) dokazal adaptovat. Strach z dlhov, nezamestnanosti a pod. je nieco ine. Som o tom presvedcena. Ale samozrejme, beriem radsej dlhy ako smrt, nie som blazon a ani netuzim po uplne prirodnom zivote 🙂.

demo
15. říj 2013

@jasekd Nechcela som aby to vyznelo cynicky. Iba som poukazala na to, ze aj na smrt sa pozeraju ludia inak dnes a inak ju vnimali v minulosti. A s tym suvisi aj miera stresu,ktory sa po takejto udalosti pochopitelne dostavil. Cize smrt v rodine napr. takych Masajov nebude ta najstresujucejsia udalost, kym pokazena pracka (velmi velmi zjednodusene povedane) u spotrebne uvazujuceho a pohodlneho cloveka moze byt uplna katastrofa a zdroj obrovskeho stresu. Masajovi, ked sa zlomi ostep, tak su druhy urobi raz dva. Nam ked sa nieco pokazi, tak nas to automaticky stoji peniaze. To je cele, ale mozno to neviem dobre vysvetlit.

demo
15. říj 2013

@luthien.k raz si sem na MK dovala link o skodlivosti paracetamolu. popri tom,ako som hladala nieco k N-acetylcysteinu, som narazila na toto. Moze to byt uzitocna informacia, nielen pre teba, ale pre vsetky mamicky, co sem prispievaju: http://gnm.webnode.sk/news/vrah-je-medzi-nami-m...

V tej suvislosti uvazujem, co davat detom na znizenie teploty? Som dost chora, takze som si prave dnes jeden paralen supla, aby som mohla fungovat. Asi to chyti aj najmladsi syn,ako riesit teplotu?

luthien.k
15. říj 2013

@demo já antipyretika nedávám většinou žádná a když ano, tak Nurofen a ve formě čípku, ale to zejména, pokud je s horečkou spojená i bolest, naposledy jsem ho dávala při angíně mladšímu synovi (sama jsem na ně jako malá trpívala a vím, jak moc to bolí). Jinak teplotu nesrážím, dokud nevystoupá vrcholu (jsou horké i končetiny), poté používám buď vlažné zábaly na ruce a nohy a nebo vlažnou sprchu/koupel. Nerozhodí mě ani teplota kolem 40 st. - pokud by rostla i nadále, tak bych o srážení lékem uvažovala, ale do té doby určitě ne. Febrilníc křečí se nebojím, pokud je dítě nedostane při prvním vzestupu teploty (kterého si rodiče často ani nevšimnou a poznají ho až právě podle FK), tak je s velkou pravděpodobností nedostane, navíc je riziko, že mohou nastat i při prudkém poklesu teploty po podání antipyretik.
Pro sebe bych si při nutnosti fungovat vzala taky lék s účinnou látkou ibuprofenum, když už. Ale poslední nemoci jsem si prožila bez srážení (o víkendu mohl místo mě fungovat m.), sice mazec, ale jenom chvíli a pak úleva. Potlačování teplot prodlužuje nemoc, vlastně tím bráníme imunitě v práci, protože nejefektivněji pracuje právě při té horečce.

demo
15. říj 2013

@luthien.k s tymi febrilnymi krcami si ma upokojila. aj tak mam taky nejaky pocit, ze sa nas netykaju. Lenze ked napr. ulozis na spanok dieta s teplotou 38 st., tak potom mu v noci ako casto merias teplotu? A ako? Lebo ja by som sa v takomto pripade obavala,ze teplota nepozorovane vystupi a bude zle. Ja teraz teplotu ani nemam, len ma priserne bolela hlava od nadchy a celonocneho kaslania.
Nurofen je teda bezpecnejsi? Dlho som mala pocit, ze prave paracetamol je taky overeny neskodny liek a ibuprofen podozriva novinka...

luthien.k
15. říj 2013

@demo ibuprofen je podle mého názoru lepší, ale protože není moc šetrný k zažívání, tak raději ten čípek. Když mají děti teplotu, tak spím s nimi v posteli a kontroluju pohmatem, měřím jen, když se mi něco nezdá, když jsou neklidné atd. Měřím v zadečku, to je nejspolehlivější a kluci jsou na to zvyklí. Jinak dobrý článek o horečce je od dr. Elekové například: http://zdravi-vitalita.blog.cz/1111/dulezitost-...
Teplota má přirozený průběh, že ráno je nejnižsí, potom postupně stoupá a dosahuje vrcholu v první polovině noci a pak zase klesá. Pokud by neklesala, tak bych konzultovala ráno s lékařem, jinak do tří dnů obvykle ani k lékaři nechodím, jen jim sama kontroluji krk (čepy na mandlích celkem dobře poznám 🙂), uši (jestli nejsou bolestivé), zda jde přitáhnout hlava k hrudníku (kvůli meningitidě - to kontroluju i stav kůže, kvůli petechiím), u staršího, který k ní má sklony, hlídám dušnost (taky už bezpečně poznám), sleduju moč, jestli nemění zápach, barvu... Prostě hlídám, kdyby to směřovalo k něčemu vážnějšímu, abych to nezanedbala 🙂

demo
15. říj 2013

@luthien.k no ked si mala nedavno zvlasty pocit, ze sa k tebe z viacerych smerov dostali informacie o J.Budwig, tak teraz nieco podobne zazivam ja. Pred nejakym casom sa ku mne zacali zbiehat informacie o tom,ze treba pri chorobe alebo len tak preventivne (!) uzivat ACC long. Mne to prislo chore a prave vcera som to trochu "studovala". Tak som vlastne narazila aj na info o tom paracetamole. A ten clanok od Elekovej - tak tam sa o ACC long pise tiez! Skusim ho kupit, aj ked sa mi nepaci, co vsetko okrem N-acetyl-cysteinu obsahuje. Zistila som, ze sa da kupit aj cista forma NAC ale iba na zahranicnych weboch. Tiez neverim na nahody 🙂

demo
15. říj 2013

@luthien.k este k tomu ibuprofenu. Je mi na nom podozrive to, ze mam po jeho uziti moc dobru az povznesenu naladu. Uplne vazne. Vsimla som si to v minulosti, ked som ibalginy jedla pomerne casto. So zeleznou pravidelnostou sa u mna dostavili pocity, ktore po paralene neboli 🙂. Stalo by to za to,preskumat to.

luthien.k
15. říj 2013

@demo tak o tom povznesení po ibalginu slyším prvně, to já tedy nezažívala, když jsem si ho kdysi dávno sem tam zobla (na bolesti hlavy, kterými mimochodem, co máme děti a co jsme o hodně změnili jídelníček, vůbec netrpím - a že by mě z nich často hlava bolet mohla 😀 😀).

anehap
17. říj 2013

Holky, nemáte prosím zkušenosti s vit. D pro děti od Swissu? Je to novinka....nám laktobacily od Swisu vyhovují, tak by mě to zajímalo 😉
A nevíte, jaká je denní dávka vit. D pro děti? Kdybych chtěla dávat tříleté dceři Vigantol, kolik kapek?

A ještě z jiného soudku 😉 - používáte javorový sirup?Co tím třeba sladíte? Díky

luthien.k
17. říj 2013

@anehap s tím Dčkem zkušenosti nemám, ale obecně nemám ráda tabletky s těmi příměsmi, které tam jsou. Já bych raději zvolila ten Vigantol (nejlepší zdroj je samozřejmě sluníčko, případně olej z tresčích jater), a to v dávkování kolem 1000 - 2000 UI na den - tak to doporučuje i prof. Strunecká v Době jedové. Minimálně tedy 2 kapky Vigantolu denně.

Javorový sirup já nepoužívám (nevidím v něm nějaké extra výhody a vadí mi i cena), používám menší množství třtinového cukru nebo stévii (extrakt), případně rýžový sirup. Dobře osladí třeba buchty i namočené a rozmixované sušené ovoce.

anehap
18. říj 2013

@luthien.k díky, mě právě zaujalo, že má javorový sirup dost minerálů - vápník, hořčík, železo....tak by nemusel být špatný...já si ho občas přidám do jogurtu, ale zajímalo by mě další využití....ale pořád lepší než klasický cukr,že?(ale ten už jsem nekupovala pěkně dlouho)
Stévie je prosím tě co? Ještě jsem to neslyšela 😕 Dá se běžně sehnat?

luthien.k
18. říj 2013

@anehap jj, to má, třtinový neraf. cukr má taky nějaké minerály navíc. Mně ten javorový není sympatický tím, jak se to hrooozně dlouho vaří, jak je to energeticky náročné a i ten způsob získávání té šťávy... Spíš vidím to eko hledisko. Ještě jsem zapomněla napsat, že používáme i český med od místních včelařů (a příští rok snad už budeme mít vlastní 🙂)

Stévie - to si vygoogli 🙂 Je to sladidlo z rostliny původem z Jižní Ameriky. Prodává se v různé formě - sušené listy, extrakt... Mají ho v každé zdravé výživě.

abecedka
14. lis 2013

já snad o té stévii taky četla, že to ještě není jasné zda je zdravá. Ale já ji nepoužívám tak nevím přesně.

Nedaří se mi nikde najít rozumné argumenty proti trvanlivému mléku, kdysi jsem viděla dokument o tom jak se vyrábí a dávali tam olej. Víte o tom něco?
Bioabecedář jsem půjčila kamarádce 😖 a ona mi ho nějak nevrací a nevrací....

abecedka
14. lis 2013

@luthien.k jéé vy budete mít i včely? 😵 😵 😵 😵 😵 😵 nebo respektive máte?

Jak jsem byli v Benecku, tak jsem koukala po každém baráčku a říkala jsem si, bydlí tady? nebo tady? 😵 😉

luthien.k
14. lis 2013

@abecedka stévii používají v Jižní Americe už dost dlouho na to, abych neměla obavy ji používat taky 😉

Trvanlivé mléko? Je to prostě nepřirozeně průmyslově upravená potravina, to mně k jeho nepoužívání stačí 😀 K jeho homogenizaci třeba tady: http://www.agronavigator.cz/default.asp?ch=13&t... O přidávání oleje nic nevím, to je podle mě blbost, tuk se z toho mléka naopak ubírá.

Včelky budou na jaře 🙂 My přímo na Benecku nebydlíme, takže jsi náš domek asi neviděla 😀

sarkar
17. lis 2013

@luthien.k Ahoj, mám další dotaz - jak je to u kojenců (9m konkrétně) s kefírem a kvašenou zeleninou? Smějí, nesmějí? Já mám pickles ve složení zelí-mrkev-cibule, mohla bych zkusit udělat bez cibule...Ale je tam ta sůl, to asi není nejzdravější že?
Jinak malé zatím ten rybí olej nedávám a ťuk ťuk pořád v pohodě 🙂 Má samé ovoce (z větší části moje nebo kupované od známých zahrádkářů), hodně mrkev a dýni, z mléčných výrobků akorát bílý jogurt a skoro žádný cukr.

A jak je to s pečivem u dětí? Já třeba vůbec nekupuju rohlíky (vlastně jo, kupuju tak 5x do roka do nádivky nebo na knedlíky) a ani chleba, ten si peču vlastní, s minimem bílé mouky. Nevím ale, jestli ty zdravější mouky nějak nezatěžují prcky?

karolin54
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
erinka83
19. lis 2013

@demo kde jsi ještě četla o tom ACC long? Já jen u té Elekové...

demo
19. lis 2013

@erinka83 napr. tu:
http://rng.nazory.eu/rubriky/h/hlieny ked si das do vyhladavca N-acetyl cystein najdes aj doveryhodnejsie studie. na tom linku,co davam, mi vadi, ze autor je anonymny.

abecedka
2. pro 2013

@luthien.k Ty už opravdu nebereš nové klienty? Já mám tolik kamarádek, fanatických očkovacích maminek co mají atopický exém a postupně, jak čas běží mi volají, že se to pořád nelepší a kde na tebe najdou kontakt 😉 😵 😵 😵 😵

luthien.k
2. pro 2013

@abecedka bohužel fakt na to nemám čas, obzvlášť teď před svátky. Navíc s těmi cenami, co mám... Aby se mi do toho znovu chtělo a vyplatilo se mi to, tak bych musela minimálně zdvojnásobit a to si zase maminy na MD nebudou moct dovolit... 😖

abecedka
3. pro 2013

@luthien.k a tak to určitě neříekej, zdraž a uvidíš! 😉

luthien.k
3. pro 2013

@abecedka 🙂 Po Vánocích uvidíme, teď si dávám pauzu 🙂

luthien.k
7. pro 2013