icon

Vánoční home made dárky, máte tipy?

avatar
happylenulka
20. říj 2014

Vím, že je ještě brzy. Nekamenujte mě 🙂
Ale jelikož jsem na nemocenské a asi do konce listopadu budu, napadlo mě, že bych rodině udělala nějaké vánoční dárky... Ráda bych něco originálního a hezkého... Máte nějaké typy?
Já každoročně dávám jedlé dárky...
Přidávám fotky svých dřívejších dárků jako inspiraci pro jiné... byla bych taky ráda za fotky 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 8. čer 2026 · 53 příspěvků

Stručné shrnutí

  • V diskusi převládají jedlé domácí vánoční dárky: likéry (vaječný koňak, malinový likér, kávový likér, likér z ledových kaštanů), marmelády, nakládané sýry, utopenci, domácí kakao a pečivo jako parmazánové sušenky nebo zeleninové chipsy.
  • Praktické balení a časování zahrnuje malé láhve 0,25 l nebo skleničky 101–250 ml (eshop Bricol), a u trvanlivých vánočních moučníků se doporučuje začít přípravu 1,5–2 měsíce předem.
  • Konkrétní receptové a technologické tipy zahrnují domácí kakao v poměru 4 díly kakaa : 1 díl třtinového cukru, sušení zeleninových chipsů v troubě při 80 °C a postup na hříbkovou směs (1 kg hub, 1/2 kg cibule, 3 dl oleje apod.), a zdroje receptů na ModrýKoník, TopRecepty.cz, Mimibazar a osobních food blozích.


Nejčastější otázky

Q: Jaké jedlé domácí dárky jsou jednoduché a oblíbené?
A: Oblíbené a relativně snadné jsou likéry (vaječný koňak, malinový likér, kávový likér), marmelády, nakládané sýry, utopenci, domácí kakao (4:1 kakao:třtinový cukr) a zeleninové chipsy sušené v troubě při 80 °C.

Q: Jaké lahve a skleničky se hodí pro domácí likéry a ochucené alkoholy?
A: Doporučují se úzké láhve 0,25 l pro likéry a menší skleničky 101–250 ml; podobné produkty nabízí eshop Bricol v kategorii „lahve na alkohol“ objem 101–250 ml.

Q: Kdy začít s přípravou anglického vánočního koláče nebo jiných zrálejších dezertů?
A: U anglického vánočního koláče se doporučuje začít zhruba 1,5–2 měsíce před Vánoci, aby koláč zráv a získal chuť.

Q: Jak udělat domácí kakao jako dárkovou směs?
A: Domácí kakao lze udělat rozmixováním kvalitního kakaa s třtinovým cukrem do prášku v poměru přibližně 4 díly kakaa : 1 díl cukru.

Q: Jak na zeleninové chipsy, aby vydržely delší dobu?
A: Zeleninové chipsy se krájí na tenká kolečka, lehce zakápnou olejem, osolí a pomalu suší v troubě při 80 °C; pokud jsou dobře vysušené, vydrží přibližně jeden měsíc.

Q: Jak připravit a sterilizovat hříbkovou směs na chleba?
A: Jeden uváděný postup: 1 kg čerstvých hub, 1/2 kg cibule, 3 dl oleje, 1 palička česneku, 1 lžíce rajského protlaku, 1 velké množství kečupu, sůl, pepř, feferonka; houby povařit, rozsekat tyčovým mixérem, podusit s cibulí na oleji, přidat ostatní ingredience, plnit horké do sklenic a sterilizovat ihned.

Q: Kde najdu návody a inspiraci na domácí vánoční dárky?
A: Inspiraci a návody lze najít v komunitních skupinách na ModrýKoník, na blozích jako Gurmankalenulka nebo Zdravejist, na TopRecepty.cz a v receptech sdílených na Mimibazar.cz.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Jedlé domácí dárky (likéry, marmelády, nakládané výrobky, sušené chipsy) jsou v diskuzi považovány za praktické a oblíbené vánoční dárky.
  • U potravinářských dárků je důležité vhodné balení (malé láhve, skleničky) a časování přípravy (některé koláče a likéry vyžadují přípravu týdny až měsíce předem).
  • Receptové tipy a techniky jako sušení při 80 °C nebo sterilizace horkých pomazánek byly prezentovány jako osvědčené postupy.


Sporné názory

  • Někteří účastníci doporučují připravit trvanlivé dárky jako vánoční koláč nebo likéry několik týdnů až měsíců předem, zatímco jiní preferují dělat určité výrobky těsně před Vánoci (např. utopence 3 dny před Vánoci).


Otevřené otázky

  • Jaká je přesná trvanlivost jednotlivých domácích dárků (konkrétní měsíce) při běžném skladování mimo profesionální sklad?
  • Jaké jsou přesné recepty na některé požadované položky, o které si diskutující žádali (parmazánové sušenky, cibulová marmeláda)?


Zmíněné značky a firmy

ModrýKoník, DM, Topkonicek, Gurmankalenulka (blog), Zdravejist (blog), Apetit (časopis), eshop.bricol.cz, Mimibazar.cz, TopRecepty.cz, XVysivkax

Zmíněné produkty a metody

vaječný koňak, malinový likér, kávový likér, likér z ledových kaštanů, andělský kokosový likér, utopenci, nakládané sýry, kandovaná dýně, domácí kakao (4:1 kakao:třtinový cukr), zeleninové chipsy, parmazánové sušenky, domácí těstoviny, moučník ve skle, Vánoční vodka (vodka + badyán + skořice + hřebíček + vanilkový lusk), směs koření na svařák (sušená pomerančová kůra, hřebíček, skořice, badyán, třtinový cukr), sušení v troubě při 80 °C, sterilizace horkých pomazánek, recept na hříbkovou směs (1 kg hub, 1/2 kg cibule, 3 dl oleje), Salko, prázdné filtry na čaj

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
happylenulka
autor
27. říj 2014

@nonacek děkuju... já to sem ale nedávala abych se chlubila, spíš abych podnítila další maminky aby dávaly isnpirace na vánoční dárky 🙂 já sama už mám nápadů málo 🙂

avatar
happylenulka
autor
27. říj 2014

přikládám nějaké inspirace z netu, které se mi líbili... většinou jde o krásné dárky za pár korun...

ještě mě napadlo, že super dárek je dát někomu zasazený např. zázvor... vyroste z něj krásná pokojová kytka a člověk má za 2 měsíce vlastní zázvor.... to sklidilo u tchýňky velký úspěch ;)

avatar
nonacek
27. říj 2014

@happylenulka Já nemyslela,ze jse chlubís to vůbec ne,i když muzes👍👍👍 tak ženy tohle pro ty které nedávno založili diskuzi kolik utratíte za dárky.... z tohodle,jsi vemte příklad! jako Já. fakt Nádhera takovim dárkem mne někdo obdarovat tak me moooooooooc potěši... Nádhera obdivuji chválím nápad zrucnost..........................! tohle je zprávny dárek a osobní 😉😉😉😉😉😉😉😉

avatar
happylenulka
autor
27. říj 2014

@nonacek taky super nápady jsou:
1) domácí těstoviny např. do polévky - koupit na to krásnou dózu, načančat to 🙂
2) moučník ve skle - nasypeš po vrstvách do vysoké sklenice sypké suroviny, k tomu přidáš cedulku s návodem (co přidat a jak upéct), můžeš k tomu dát i např. pečící formu, formu na muffinky,... hezky nazdobíš a je to
3) dávala jsem loni tchánovi - dobré víno, k tomu sáček s kořením (sušená pomerančová kůra, hřebíček, skořice, badyán, třtinový cukr) a zas to hezky zabalit a máš super dárek na "Vánoční svařák"
4) nebo domácí kvalitní likér, marmeládu,... vše udělá radost, když si s tím člověk dá práci a vyhraje si se zdobením 🙂 např. "Vánoční vodka" - do úzké 0,25l sklenice na likéry jsem nalila vodku, přihodila badyán, kousek skořice, hřebíček a vanilkový lusk 🙂
5) taky super nápad... ale záleží zda se s tím chce těsně před vánoci dělat. Upéct slané sušenky... (ne z listového těsta, to rychle ztvrdne a nejelpší je první den) - třeba sýrové, posypat kmínem, paprikou, sezamem... to je většinou velice oblíbené, protože o vánocích jsou všichni přeslazení tak slaná pochoutka např. k tomu svařáku padne vhod... 🙂
6) super taky např. koupit kvalitní sýr (např. camembert) v dřevěné krabičce a přidat k tomu nasušené snítky rozmarýnu / tymiánu a domácí zavařené brusinky / borůvky / rybíz.... Pak si obdarovaný jen rozpeče sýr s bylinkou a pochutná si spolu se zavařeninou ;)

nápadů je spousta, jen je objevit 🙂

já už letos mám dva typy, uvidíme pro co se nakonec rozhodnu ;)

avatar
vera_vila
27. říj 2014

@happylenulka Tak ono je to dost různé, já třeba letos vyrábím pletené a háčkované šátky a nákrčníky...

avatar
barborelka
27. říj 2014

Já mám v plánu dělat Kávový likér, kandovanou dýni nebo zázvor, nakládané sýry, a ještě likér z ledových kaštanů 😉 plus jako dozdobení chci udělat z domácí samotvrdnoucí hmoty ozdůbky na hrdlo láhve 😵 už se těším a asi bych měla pomalu začít 😎

avatar
happylenulka
autor
27. říj 2014

ještě přidávám recept na svůj osvědčený vaječný koňak 🙂 http://gurmankalenulka.blogspot.cz/2011/12/nejv...

avatar
happylenulka
autor
27. říj 2014

@barborelka jééé poskytneš prosím recept na kávový likér a likér z ledových kaštanů? to zní božsky... ;) já se taky chystám na likér, ale na ovocný ;) pak také přidám recept ;)

avatar
evvina
27. říj 2014

Já k Vánocům tradičně dělám utopence, hezky slenice nazdobím a k tomu domácí kokosový likér. Jak tu někdo psal sladkého je dost a utopenci přijdou k chuti. ale dělám je tak 3 dny před vánoci.

avatar
barborelka
27. říj 2014

@happylenulka jasně ráda se podělím 😉
tak kávový je tady http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=121179&us...
a z ledových kaštanů : Svařit 250ml smetany na šlehání se 3 tyčinkama ledových kaštanů a 4 kostičkama čokolády. Do vychladlé směsi vmíchat jedno Salko a 1/2l rumu 😵 ještě mám recept na andělský kokosový likér 😀 je to ho spousta a všechno mám tady od holek https://www.modrykonik.cz/group/4476/

avatar
nonacek
27. říj 2014

@happylenulka Já určíte jsi vemu s tebe příklad.... vůbec nikdy mne nenapadlo taklé na darky! ale letos to změnitm! a este se nato těším! Díky za nápad a inspiraci doufám ze i pro více žen...👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

avatar
happylenulka
autor
3. lis 2014

tak jsem právě připravila první letošní dárek, tak přidávám postup 🙂
http://zdravejist.blogspot.cz/2014/11/malinovy-...

avatar
adelinka
7. lis 2014

tak ja letos pro kamardaky zkousela banky..no prvni pokusy nic moc..ale snad se bude libit..snaha byla 😀

avatar
natalieh
7. lis 2014

Skvělé téma 🙂 Děkuju za inspiraci. Já ještě "jedlé" homemade dárky nedávala, určitě to letos napravím 🙂

avatar
t22d
11. pro 2014

já loni i letos dávám jedině domácí jedlé dárky,(pro další inspiraci koukněte ke mě do alba https://www.modrykonik.cz/blog/t22d/album/tvori... )

avatar
happylenulka
autor
11. pro 2014

@t22d máš to krásné. zajímal by mě recept na tu hříbkovou směs na chleba 🙂 děkujííí

avatar
t22d
11. pro 2014

@happylenulka díky,já mám takový problém že si vždycky zapomenu recept uložit,ale bude to nějak tak - 1kg čerstvých hub 1/2kg cibule, 3dcl oleje, 1 palička česneku, 1 rajský protlak, 1 velký kečup,
sůl,pepř,feferonka(pálivá paprika nebo chili)-Houby povařit a tyčákem rozsekat.Podusit na oleji s cibulí na kostičky. Přidat ostatní ingredience a povařit.Hotové plnit do sklenic a zavařit.

avatar
happylenulka
autor
11. pro 2014

@t22d to zní skvěle... to asi budu muset příští rok navařit... 🙂 teda pokud budou houby :D letos jich bylo požehnaně, příští rok se stěhujem k lesu, tak doufám, že jich bude dostatek 🙂

avatar
t22d
12. pro 2014

@happylenulka ještě mi došlo,že ty houby se před rozsekáním musí slít

avatar
happylenulka
autor
12. pro 2014

@t22d já už asi našla i přímo ten recept. to asi bude ono, že? http://www.toprecepty.cz/recept/40180-houby-po-...
už se na ně těším 🙂 škoda že už mám v mrazáku poslední balíček 🙂 ten musím nechat na omáčku 🙂))

avatar
t22d
12. pro 2014

@happylenulka jo je to podobné, akorát já houby rozsekám má to jemnější strukturu,plním horké a steriluji hned

avatar
ceasar
Odpověď byla odstraněná
avatar
franerka
8. pro 2015

@happylenulka můžu poprosit recept na cibulovou marmošku?

avatar
j83
29. pro 2023

📌

Strana
z2