Velcí psi na volno
zdravím a prosím o radu co ne/mám dělat. mám malého divokého psa(7kg) a miminko. když jdu s nima na procházku kolem baráku, tak mám psa na vodítku a vezu zároven kočár. tady má spousta lidí psy, hlavně velké(královský pudl, rhodesky ridgeback..) zásadně na volno a ještě běhají daleko od páníčků. když se potkáme, ti psi jdou/ běží k nám, já beru psa do náručí(protože můj pes není uplně klidný. velkých psů se bojí-jako štěně ho ridgeback napadl- a brání se BOHUŽEL útokem. ) a volám na majitele at si ho přivolá nebo chytne. VŽDY majitel dělá že neslyší, je naprosto v klidu, pomaličku k nám dojde a řekne, že "nic nám neudělá". ted já musím vysvětlovat, že ale ten můj se bude rvát( samozřejmě by vzhledem ke svému vzrůstu prohrál). prosím vás je tak těžké pochopit, že se někdo velkých psů prostě bojí? at už malí psi nebo já? většinou když toho svýho psa držím ,tak ten sebou mrská, že jsem celá chlupatá a poškrábaná a cizí pes kolem mě skáče. super pocit. já už nevím co mám v těchto situacích dělat, říkat. už se bojím jí t se svým psem ven, protože toto se děje furt! a od té doby co mám kočár se bojím ještě víc. zrovna dnes kolem nás začali skákat dva králováci a malej vořech, pes vyděšenej, já nasraná a miminko začalo brečet. když jsem paní řekla, že proč si je nepřivolala, když jsem volala, tak prý mě neslyšela(volala jsem dvakrát, byla ode mě asi 50m), a i když přišla, tak si ty čokly nepřivázala a zase kolem nás začali běhat! tak jsem jí zase řekla, at si je přiváže a ona: však už si ho chytám, nevidíte? tak jsem jí řekla, že no konečně, to to trvalo! a taky jsem jí řekla, jestli je schopná respektovat, že se někdo velkých psů bojí. to jako mám být se psem celý den doma nebo čekat jestli se náhodou ti dva neporvou? a co mám dělat když se rvát začnou? malej pes proti velkýmu??? s kočárem vedle nás.???????????už mě to štve, nejradši bych, aby chodil ráno se psem muž, ale ten vstává v 6 ráno a chtít po něm , aby vyvenčil se mi moc nechce. dělá 12h směny..pokud jsem se majitelů velkých psů na volno dotkla, ráda bych zdůraznila, že strach je nepříjemná věc. kor když víte, že by váš pes proti tomu vašemu neměl šanci.
Stručné shrnutí
- Na sídlištích a okolo domů se často vyskytují volně pobíhající velká plemena, například rhodeský ridgeback, pitbull, rotvajler nebo královský pudl, a to zvyšuje riziko konfliktů s kočárky a malými psy.
- Doporučená okamžitá opatření v diskuzi zahrnují požadovat přivázání nebo přivolání psa, kontaktovat městskou policii či obec kvůli porušování vyhlášek, a používat obranné pomůcky jako pepřový sprej, paralyzér nebo odstrašující sprej v plechovce.
- Prevence zahrnuje vést vlastního psa na krátkém vodítku u nohy, nevzít ho do náruče, vyhýbat se časům a místům s vysokou koncentrací volných psů, absolvovat výcvik a v případě strachové agrese vyhledat trenéra (zmíněna Pavla Kamrádová, vychovanypes.cz).
Nejčastější otázky
Q: Jak nahlásit volně pobíhající psy, kteří obtěžují kočárky a děti?
A: Kontaktujte místní městskou policii nebo obec a sdělte přesné místo a opakování problému; v diskuzi uživatelé uváděli, že v Německu lze opakované porušování nahlásit obci nebo policii a přivodit pokutu, přičemž vyhlášky se liší podle města.
Q: Jaké obranné prostředky proti obtěžujícím psům lidé doporučují?
A: V diskuzi byly zmíněny pepřový sprej (pepřák), paralyzér, „slzák“, odstrašující sprej v plechovce co syčí a v některých případech dětská vodní pistolka; zároveň byla upozornění na riziko větru a opačného efektu při použití spreje.
Q: Je bezpečné brát malého psa do náruče, když se blíží cizí velký pes?
A: V diskuzi opakovaně zaznělo, že zvedání psa do náruče problém často zhorší a může vyprovokovat cizí psy; doporučuje se ponechat psa na zemi na krátkém vodítku u nohy a nechat si volné ruce pro dítě.
Q: Musí být pes vždy na vodítku a s náhubkem?
A: To závisí na místní vyhlášce; někteří účastníci uváděli, že v jejich obci musí být pes přihlášený, čipovaný a na vodítku, zatímco jinde jsou vymezená místa pro volný výběh psů.
Q: Jak ochránit dítě v kočárku před setkáním s volně pobíhajícími psy?
A: Doporučení zahrnují nosit dítě v šátku nebo Manduca, volat majitele a požadovat přivázání, vyhýbat se frekventovaným trasám v době vysoké koncentrace psů a případně informovat sousedy tištěným vzkazem na vchodových dveřích.
Q: Jak řešit strach nebo obrannou agresi vlastního malého psa?
A: Diskuze doporučovala profesionální výcvik a důslednou práci s trenérem; konkrétní kontakt zmíněný v diskuzi je Pavla Kamrádová (vychovanypes.cz) jako možnost pro práci se strachem psa.
Závěry z diskuze
Shoda
- Majitelé musí mít psa pod kontrolou; pokud pes není ovladatelný slovem, měl by být na vodítku.
- Pokud volně pobíhající pes obtěžuje kočárky nebo malé psy, je vhodné důrazně požadovat přivázání nebo odvolání od majitele.
- Využití obranných pomůcek (pepřák, paralyzér, odstrašující sprej) někteří považují za oprávněné při ochraně dětí a vlastníka.
Sporné názory
- Někteří hájí volné pobíhání dobře vycvičených psů v přírodě jako přirozené, zatímco jiní trvají na vodítku a náhubku v blízkosti lidí a dětí.
- Někteří považují náhubek za zřejmý bezpečnostní prostředek; jiní upozorňují, že náhubek může psovi ubírat možnost obrany a v některých případech zvýšit stres či agresi.
Otevřené otázky
- Jak efektivně a jednotně vymáhat místní vyhlášky proti volnému pobíhání psů napříč různými obcemi?
- Jak dlouho a jakým způsobem je možné spolehlivě odstranit strachovou agresi u malého psa?
- Kdy a jak má zasáhnout městská policie tak, aby sankce měly odstrašující efekt?
Zmíněné značky a firmy
vychovanypes.cz, Městská policie, Policie
Zmíněné produkty a metody
pepřák, paralyzér, „slzák“, odstrašující sprej v plechovce (co syčí), dětská vodní pistolka, elektrický obojek, 10metrové navíjecí vodítko (flexi), náhubek, krátké vodítko u nohy, výcvik psa, tisk vzkazů na vchodové dveře, nošení dítěte v šátku nebo Manduca, nahlášení obci/městské policii, vyhláška, pokuta
Místa a osoby
Pavla Kamrádová, Vršovice, Praha, Brno, Německo, Rakovník
Mám Velkého švýcarského salašnického psa, má 45 kg - řadí se tedy do obřích plemen - chodí na 80% bez vodítka - ovšem pouze na polních či lesních cestách - jen co je někde silnice, beru si jí na vodítko, když jde někdo kolem, přivolávám si jí k sobě k noze - protože ikdyž bych za ní dala ruku do ohně a věřím, že by nezaútočila, pokud by někdo neútočil na mě, tak vím, že někdo má z velkých psů strach. Já jsem pro volnost pejsků, pokud jsou vychovaní, ale jen v určitých místech - v místech, kde je více lidí, psů, zvířat, aut, by měl být pes prostě na vodítku, s náhubkem nesouhlasím - ale s vodítkem určitě ano.
My máme to štěstí, že bydlíme na kraji města.
Já mám dva větší psi 25-28 Kg, poslechnou takže je mám na volno.. Já to zase vidím tak, že spousta z těch co mají malé psi si naopak myslí že když je malej tak nemusí poslouchat.. Jsou i dost uštěkaný.. Jejich páníčci si je hned berou dva metry vysoko když jdeme kolem... Ale to dělají z těch psů páníčci... Nevidím nic špatného na tom, že když mám psa na volno a přiběhne k jinýmu psovi a čuchne si k němu a jde dál.. VŽDYCKY hysterčej páníčci...
Toť můj názor....
@zednice Já nemám malého psa, takže 35 kg opravdu nezvedám a bytostně nesnáším když se ke mně hrne cizí velký pes, nevidím k tomu důvod, já k vám taky nechodím a nedotýkám se vás, až budu mít u sebe malé děti, tak nevím co budu dělat, každopádně k Vánocům kupuji paralyzér, aby se měl člověk alespoň jak bránit v případě náhlého útoku těchto hodňoučkých psů, nenechám si zmrzačit dítě ani psa, fakt ne. A to mám doma psa odjakživa, bydlí s námi v domě, jezdí na dovolené, do práce, prostě člen rodiny, ale vím, že je to jen zvířátko, které se něčeho lekne a může vystartovat. Bohužel, a nechápu, že si to někdo není schopný uvědomit. ☹
@petrasipkova1
já to brala tak co mám u nás v okolí....každopádně to není míněno tak že by se moji psi někam hrnuli, ale když kolem nějakého procházím... Kupte si třeba plynovku to mě je úplně fuk.. Jen jsem řekla jak je to u nás a tečka...Nehledě na to že děti by taky neměli běhat 20 metrů před rodičema....
@zednice: já mám třeba děti vždycky okolo sebe a nevidím jediný důvod proč by se k nim měl přibližovat cizí pes jakékoliv velikosti, když mám ještě navíc sebou psa na vodítku a vím,že se např.těch velkých psů prostě bojí, poznám to na něm už když toho psa vidí zdálky a začne se krčit a jakoby se plíží, to vím,že je zle. A chová se tak právě kvůli těm psům navolno co k němu přiběhli a během chvíle se do sebe pustili, on byl ještě roční "štěně" a poznamenalo ho to na celý život...☹
je to blby no. cely tohle tema je proste o tom, ze hodne lidi se chova bezohledne a je jedno, jestli jde o pejsky, nebo o jinou problematiku. pes nemuze za svyho pana a ma bejt vychovanej, poslednout na slovo a pan toho psa ma predikovat situaci na dalku a podle toho psa ridit, tecka. jenze dneska (nebo at nejsem jak naka stara nana, ale nemuzu posoudit, jak to bylo pred 50 lety) se lidi k sobe chovaj jako kreteni. bezohlednost, sobectvi. je to vsude.
Budu zlá, ale podle mě na volno nemá co dělat pes, který na první zavolání neuposlechne pána. Takto vychovaný pes se ostatně ani sám od pána nevzdaluje na více než 3-5m a NIKDY z jeho dosahu. Celý život se pohybuji mezi psy. Moje maminky chová německé ovčáky, já sama mám 9letého křížence, kterého na volno nepouštím, neposlouchá tak, abych si to troufla + měla jsem před tím ridgebacka, který měl takový výcvik i zkoušky, že se ode mě nikdy nevzdálil a mohla jsem ji na volno běhat nechat. Bez problému. Nesnáším neposlušné pobíhající psi všech velikostí a jejich bezohledné pány, kteří nám, poctivým pejskařům, kazí jméno.. Nejen tím pobíháním, ale i nesbíráním apod. Nezodpovědnost jde ruku v ruce jedno s druhým..
@sasanka033 Jsem dost nekompromisní. Na takové lidi jsem ochotná z fleku volat policii když nedodržují vyhlášku. Pes je šelma. Nedejbože ten větší. Je jedno, že doma na gauči je pohodář... venku jsou jiné podmínky. Kdo to nechápe, ten je hloupý.
@latkovkybrno mne to neprijde nekompromisni - pes je v podstate taky zbran, ale zbrojak na nej nepotrebujes a muze si ho poridit kazdej trouba.
@latkovkybrno a uz jsi na nekoho volala policii? me by totiz zajimalo, jak reagujou policajti. a na zaklade jake vyhlasky?
Jak říkala @sasanka033.. Je to o lidech ty psi za to nemůžou jaký jsou. To samé by ale mělo platit pro ženský s dětma, který lítaj bez dozoru po sídlišti.. Je to stejný jako by přišlo cizí dítě k mému psovi....Bez urážky ale mám na něj taky zavolat policii nebo ho vzít paralyzérem? Je to stejné..Dál už to tu nemínim rozebírat... Prostě kdo má psa vychovaného tak ať ho má na volno kdo ne tak by měl mít vodítko.. Tečka.
@sasanka033 a taky že jo.. někdy to platí hlavně pro majitele bulliků a pitbullů-čím silnější pes tím menší IQ bohužel.
@sasanka033 každý město by mělo mít svoji vyhlášku o volným pohybu psů. Policajti to většinou řeší domluvou, po opakování pokutou, která je ale pár šlupek..měla by být pořádně mastná, aby to lidi odradilo.
@latkovkybrno tak proti tomu se musím ohradit. Mám staforda a za 8 let jsme neměli jedinej konflikt s majitelem bull psa, ale většinou s retrívrama, labradorama apod. To jsou totiž psi, který vyvolávaj dojem, že nepotřebujou cvičit
@sasanka033 Jojo, ale je to několik let. V Brně. Pravidelně mi na mého psa na vodítku útočil jeden velký pes pobíhající na volno a chtěl ho zabít - šel po krku. Policie dala pokutu a pak se to opakovalo. Paní to bylo jedno což jsem pochopila až po roce-umřela na rakovinu, bylo jí okolo 30let.. takže jsem jí byla ukradená. Ten pes žil ale dál a manžel to pak řešil už osobně - potkal psa, který útočil, zvedl ji nahoru a flákl s ní o zem.. Několikrát. Jednou na něj dokonce nějaká paní z okna volala, že DOBŘE DĚLÁ, ŽE TEN PES JE NEVYPOČITATELNÁ BESTIE... Takže policajti dali akorát pokutu, ty ty ty výstrahu a to je celé.
@mantaray klidně se ohraď jsou to jen mé postřehy... retrívři jsou taky spešl kategorie, to máš recht.
@zednice: s tím naprosto souhlasí a už jsem tu i psala,že nemám problém s tím,že jde pes navolno, ale poslechne na slovo...takhle tady chodí i jeden pán s rotvailerkou kterou známe od štěněte, děti si s ní hrály, vím,že je hodná, ale i tak když nás vidí okamžitě si jí přivolá k noze a když nás míjí drží jí za obojek, s takovými majitely nemám sebemenší problém a stejně tak svým dětem nedovolím jít k cizímu psovi pokud se předem majitele nezeptám, je fakt,že ti starší už k nim ani nechodí a tu nejmladší prostě hlídám ta by si šla pohladit i lva kdyby ho potkala na ulici🙂))
@latkovkybrno ta je na jednu stranu pravda-že si tím honí ego...Na druhou stranu nejčastější pokousání psem je na prvním místě jezevčík, jack russel, německý ovčák a ne bullovité plemeno...
@mantaray ty se ohrazujes, pac mas IQ vyssi🙂 ja taky moc nemusim to zobecnovani...ja osobne mam zatim nejhorsi zkusenost s nevychovanyma ridgebackama, ale bullum se taky radsi vyhnu. kdo je trochu pejskar, tak vi, ze staf je uzasnej k lidem, ale psy proste rad nema. a na dalku nepoznam, jestli ho majitel zvladne.
@zednice píše se to.. ovčák je hodně nebezpečný, když se nevychová.. já se jich ale nebojím, vyrostla jsem s nima a znám je. Mám negativní zkušenosti jen se stafbullíky z cvičáku a okolí bohužel
Psi bez vodítka nemají na chodníku nebo kdekoli jinde mezi lidmi co dělat, ať jsou podle majitele hodní, poslušní a tak dále. Viděla jsem, jak jeden takový malý pejsek , běžel za dvouletým chlapečkem s úmyslem si hrát a skončilo to pádem dítěte a zlomenou rukou. Pes je zvíře, mám je ráda, ale dítě je pro mne priorita.
@sasanka033 jojo, vychovanej RR je skoro zázrak.. jednoho jsem měla a všichni mě za to obdivovali 😀 jsou specifičtí

@missveru: ano, ale kontrétně ten pes ze včera poslechl když na něj majitel zavolal a běžel k němu, jenže na něj zavolal až když ho viděl u mých dětí, takže opět chyba majitele, když už má psa navolno má ho mít pořád na očích, to je právě ta chvilka která stačí k tomu aby i ten hodný a poslušný pes něco udělal. Prostě pes navolno na sídlišti nemá co dělat protože tam je celkem velká koncentrace lidí...