Výchova dítěte - je to opravdu tak těžké?

szuzia
30. srp 2019

Ahoj ženy,
opravdu je výchova dítěte tak těžká? S přítelem se chceme začít snažit o mrňouska, ale občas když vidím ty nevychované děti se mi do toho nechce. Já sama jsem měla tvrdou výchovu, ale dnes se ,,nic,, nesmí. Děti přerůstají rodičům přes hlavu a nezvládají je. Přála bych si hodné, slušně vychované děti, kterým nebude cizí práce. Cožpak je to nereálné? Děkuji za Vaše reakce.

cherris
30. srp 2019

@areh nejsem si jistá, že tihle benevolentní rodiče mají oporu v nějaké metodě, všude člověk nakonec narazí na to, že hlavně malé děti jsou prostě víc tělesné, takže někde nepomůže domlouvání ani zákazy, ale prostě buď musím vzít dítě, nebo předmět zkázy a zabránit negativní činnosti. Taky mi to nejde pokaždé, taky mi ujíždí nervy a někdy i ruce, ale pracuju na sobě. Děti jsou super, šla bych do toho zase, hlavně se že všeho nepo...

sudylichozrout
30. srp 2019

@sinicka Ze nema deti, no... 😃 Uz to tu zaznelo, ale rada zopakuji. Bezdetni maji bezvadne zmaknutou teorii, o praxi ale vedi prd. Vo je v jejich ocich nevychovane dite, je casto uplne prirozena faze dusevniho vyvoje. Ale to bohuzel mnohdy nevysvetlis.

llluckaaa
30. srp 2019

@szuzia A můžu se zeptat na něco já tebe? Chceš raději hodné, slušně vychované a pracovité dítě nebo šťastné dítě (a šťastného dospělého) ? 😉 Výchova dětí samozřejmě není jednoduchá, hlavně každé dítě je jiné a zabírá na něj něco jiného, kolikrát má úplně jinou povahu než rodič, některé děti jsou povahově klidnější a vypadají tedy vychovaně, jiných je všude plno, jsou hlučné, vypadají nevychovaně. Já mám 3 děti a na rozdíl od tebe si nedovoluji soudit ostatní, jak vychovávají nebo nevychovávají děti a kdo komu přerůstá přes hlavu.
Jo, tvrdá výchova je skvělá, třeba na to, když chceš vycvičit opici do cirkusu. Když chceš vychovat zdravě sebevědomé dítě, které se nebude bát říci ti svůj názor, které ti bude důvěřovat, naučí se dělat kompromisy, které se naučí nenechat si kálet na hlavu, to už je o něčem jiném...

sudylichozrout
30. srp 2019

@cherris U nas ta domluva funguje tak od tech dvou a pul. Do te doby jsem rozdelovala a panovala, presne jak pises ty.

sudylichozrout
30. srp 2019

@llluckaaa myslim, ze nemusi jit o bud x a nebo. Dite muze byt hodne, slusne vychovane, pracovite A ZAROVEN stastne 🙂 Jen je to siiiilene pracne 🙂

zelenaesmolda
30. srp 2019

@sudylichozrout
no bohuzel se to casto vylucuje.spousta rodicu od deti vyzaduje poslusnost aniz by je zajimalo co vlastne chce samotne dite.rozhoduji za nej ve vsem a pak se divi,ze je v dospelosti dite nesamostatne a neprubojne...

llluckaaa
30. srp 2019

@sudylichozrout No, ideálně aby bylo hodné (ale ne příliš, aby se nenechalo ostatními využívat), slušně vychované (ale ne moc, aby mohlo poslat některé lidi do pr....), pracovité (ale ne příliš, aby nedělalo práci i za několik dalších lidí, kteří by si zatím válely šunky) a zároveň šťastné (i bez antidepresiv) 😀 Škoda, že se na tu výchovu nedá z internetu stáhnout univerzální návod 😀

sudylichozrout
30. srp 2019

@llluckaaa To mas pravdu, neda. A obcas me to pekne stve, moc by se mi sikl 😃
@zelenaesmolda Jj, mas pravdu. Bohuzel, je tomu tak.

mysicka_lb
30. srp 2019

Výchova není boj s dítětem, kdo z koho. Není to o tom, že buď budu dostatečně tvrdá, abych ho přemohla (nejraději ještě "ručními" argumenty), nebo mi dítě přeroste přes hlavu a bude z něj grázl. Už jen tohle uvažování je cesta do pekel. A ano, permanentně, x-krát denně, s někým bojovat, samozřejmě těžké je. A hlavně je to úplně zbytečné a kontraproduktivní. Žádné dítě se nerodí s potřebou zlobit, kterou je z něj potřeba v co nejútlejším věku dostatečně důrazně vymlátit. A mimochodem, to, jestli byla výchova "správná" a úspěšná, bych opravdu nehodnotila podle toho, jestli se někdo ve třech letech projevuje na pískovišti jako fakan a nechce půjčit bábovičku.

zelenaesmolda
30. srp 2019

@sudylichozrout
ja mam sice zatim batole ale uz ted tak nejak tusim,ze ji nebudu zbytecne stresovat skolnim prospechem.jestli bude mit 4 z matiky tak co?svet se nezbori,bude zase umet neco jineho.
je mi uplne do breku kdyz kazdy rok slysim kolik deti uteklo z domu pred vysvedcenim...
typicky priklad autoritativni vychovy ve strachu...tohle fatk nechci at se me dite boji

sinicka
30. srp 2019

Mě rodiče, prarodice i sestra vychovávali velmi přísně a muzu říct, že to ma uplne opačný efekt a nic důležitého mi to do zivota nedalo. Nejvíc mě naucilo vlastni dítě a ja vím, že pujdu jinou cestou. Chodit denne domu ze skoly se stazenym zaludkem, co zas bude, je hnus.

sudylichozrout
30. srp 2019

@zelenaesmolda Tam je potreba najit tu hranici, kdy jsou ty ctyrky jen z lenosti a nechuti se ucit a kdy z duvodu dosazeni maximalnich limitu ditete. Osobne doufam, ze budu schopna dobre motivovat, aby holky nebyly line se ucit a aby chtely vedet, zaroven ale budu muset tu hranici najit, abych na ne netlacila zbytecne moc. Ale tady jsem zatim teoretik, mame to za dlouho.

zelenaesmolda
30. srp 2019

@sudylichozrout
tak na druhou stranu kdyz se neco dite nechce ucit tak to nemusi byt jeho vina,treba to ucitel neumi zajimave podat nebo vysvetlit tak,aby to dite chapalo.
a pokud ho neco nezajima tak v tom pravdepodobne nebude nejak dobre a tudiz vesmes je tahle znalost pro jeho budoucnost naprosto zbytecna 🙂

llluckaaa
30. srp 2019

@zelenaesmolda @sudylichozrout Já mám už dva školáky a docela s tou hranicí, jak moc tlačit na školu, bojuji. Od rodičů jsem byla nátlakem znechucená, takže se snažím podporovat spíš přirozenou zvídavost, vysvětlovat, na co je škola dobrá. Že není důležitá jednička, ale aby je to bavilo, na co se jim to bude v životě hodit, že když se toho víc naučí, mohou si pak vybrat, kde budou pracovat a tak. Zatím to teda docela funguje, a to mám jednoho lajdáka a jeho rodičáky jsem vždy protrpěla. Bohužel spousta učiva na základce mi přijde zbytečná a přijde mi hloupé děti nutit, aby se to na šprtaly jen kvůli nějaké známce a pak to mohly zapomenout.

szuzia
autor
30. srp 2019

@prejeta_zaba Opravdu tady žádnou vášnivou diskuzi vyvolat nechci. Jak jsem psala, o mrňouska se chceme snažit, ale záleží jen na přírodě. Jen mě zajímaly názory a zkušenosti jiných.

zelenaesmolda
30. srp 2019

@llluckaaa
a na co je skola vlastne dobra?cim dal tim vic si tuhle otazku kladu.spousta nepotrebnych informaci,kolektiv,ktery si dite nevybere ale musi do nej zapadnout,zastaraly zpusob uceni atd.
navic to,ze kdo ma jednicky bude v zivote uspesnejsi uz davno neplati.

szuzia
autor
30. srp 2019

Všem děkuji za reakce. Pokud někoho tato otázka pobouřila, tak se omlouvám. To jsem opravdu nechtěla. Jen mě zajímaly názory a zkušenosti ostatních. Zatím jsem jen teta a macecha dětí u kterých do výchovy zasahovat nemohu. Jen vím, že bych to chtěla zkusit jinak, tak uvidíme.

zelenaesmolda
30. srp 2019

@szuzia
proc by nas to melo pobourit?ja jsem naopak rada za zajimavou diskuzi narozdil od vecne probiranych fotek utz a tehu testu...

sudylichozrout
30. srp 2019

@szuzia tak drzim pesti, at je to co nejdriv a at je to co nejpohodovejsi 🙂

sudylichozrout
30. srp 2019

@zelenaesmolda Nemyslim si, ze by soucasna skola byla na nic. Uz treba jen ten kolektiv. Kde jinde se setkas s tak obrovskou pestrosti, ve tride mas deti z dobrych rodin, silenych rodin, deti chytre, deti hloupe, deti vudci, deti pasivni... Ze vsech budou jednou dospeli, se kterymi se bude clovek setkavat. At v praci, nebo treba jako zakaznik. Je dobre si nacvicit komunikacni strategie 🙂 A co se tyce vedomosti, zakladka je fakt zakladka, uci se tam veci, ktere by mel clovek znat, aby o sobe mohl prohlasit, ze je gramotny. Doucovala jsem deti mj. na zakladce jeste celkem nedavno, prijde mi, ze toho chteji rok od roku mene i tam.

hani1234
30. srp 2019

@llluckaaa
@zelenaesmolda
@sudylichozrout Já si zase vybavuji, že rodičům byly moje školní výsledky úplně u zadnice. A mně to teda zrovna ve škole moc neslo, hrozně jsem bojovala s matematikou, a nikdo mi nebyl schopen pomoci. Až na gymplu mi rodiče zaplatili doučovani. Jinak totální ignorace. Žádný ocenění, nic. Holt to jinak neuměli no 🙄

llluckaaa
30. srp 2019

@hani1234 Mě máma prudila za špatné známky, poradit mi nebo něco naučit neuměla a žádné ocenění nebo odměna za dobré známky taky nebylo, protože jsem se přece "učila pro sebe" 😅 Měla jsem vyznamenání od základy až do konce gymplu a vážně nebylo nutné dělat kvůli škole dusno, šlo mi to samo, jen mě nebavilo se doma učit a dělat úkoly.

sudylichozrout
30. srp 2019

@hani1234 Kdyz chybi oceneni, chybi motivace. To je jasne. Mozna jen meli pocit, ze nektere veci jsou samozrejme...

zelenaesmolda
30. srp 2019

@sudylichozrout
jo,na tom setkavani se v dospelosti neco je,to me nenapadlo.ale i na te zakladce se uci spousta nepotrebnych informaci...

@llluckaaa
to je bohuzel casty nesvar.dobre znamky jsou samozrejmost ale za spatne prijde trest.
nasi taky prudili ale vysvetlit mi to nikdy nedokazali.vzdycky jsem rekla tatkovi,ze on ma vysokou a neumi to ale po me to chce abych to zvladala...

sudylichozrout
30. srp 2019

@llluckaaa Tys mela na gymplu vyznamenani? Sprtko 😋😋 Ja ve tretaku 9 ctyrek... 😂 Ale je fakt, ze spravedlive byly jen dve. Zbytek byl soucasti celkem propracovaneho planu sikany, kterou jsem zazivala. Pak jsem sla do ctvrtaku na jiny gympl a bylo to o dost lepsi. Odmaturovala jsem cajk, na VS jsem se dostala, dostudovala, odpromovala, tak uz je to vlastne i sumak 🙂

szuzia
autor
30. srp 2019

@sudylichozrout Děkuji 🙂 Snad se brzy zadaří.

szuzia
autor
30. srp 2019

@zelenaesmolda Z jedné reakce jsem měla takový pocit. Tak to jsem ráda, že je to v pořádku.

sudylichozrout
30. srp 2019

@zelenaesmolda Na zakladce se moc nepodstatnych veci podle me neuci, vzdyt jsou to fakt uplny zaklady. Vem to predmet od predmetu:
Mat-mnoziny, zlomky, nasobilka, pak jednoduche vyrazy, rovnice, zaklady geometrie s pytagorovou vetou (naposledy jsem ji uzila peredevcirem), trojclenka.
Cj-Gramatika a pravopis, coz je naprosto nutne, postupne slohove utvary a postupy, zakladni literatura, bez toho by byl clovek uplny pako.
Fy-Prakticky jen zaklady mechaniky, mozna trochu termiky, ale jinak nic. Vse clovek uziva uplne bezne i v dospelosti. Ne vzorecky a priklady, ale diky tomu, ze to vlastne znas, dokazes odvozovat.
Bi-Prehled o zive a nezive prirode, zaklady sutrologie, coz je fajn. Je fajn, kdyz jde kluk/holka do lesa a pozna kamen, ktery najde, zaklady evoluce a seznameni se s druhy fauny i flory. Uplny zaklady.
Chem-Anorganicka chemie, az v devitce se jede organika, pokud si pamatuji. Pokusy, tabulka prvku. Ny, naty, ity, icity, icny, ecny, ovy, isty a icely si pamatuji dodnes 🙂
Dej-ktery narod nezna svou historii, bude sinji muset zopakovat. Takze opakujeme, protoze dejepisu se uci kujevsky malo.

llluckaaa
30. srp 2019

@sudylichozrout Na počtu jedniček nebo čtyřek přece nezáleží 😉 Ale jak říkám synovi, že on nemůže propadat z matiky, to bych nepřežila 😀

sudylichozrout
30. srp 2019

@llluckaaa 🙂