Výchova dítěte - je to opravdu tak těžké?

szuzia
30. srp 2019

Ahoj ženy,
opravdu je výchova dítěte tak těžká? S přítelem se chceme začít snažit o mrňouska, ale občas když vidím ty nevychované děti se mi do toho nechce. Já sama jsem měla tvrdou výchovu, ale dnes se ,,nic,, nesmí. Děti přerůstají rodičům přes hlavu a nezvládají je. Přála bych si hodné, slušně vychované děti, kterým nebude cizí práce. Cožpak je to nereálné? Děkuji za Vaše reakce.

zelenaesmolda
30. srp 2019

@sudylichozrout
no tak my jsme treba na zs travili stovky hodin vetnym rozborem,uz jsem ho nikdy pak nepouzila.
z chemie si pamatuju mozna par vzorecku a to je vsechno.nikdy jsem ji nechapala.
sutr poznam snad jenom diamant,tuhu a zulu 😃
jsem zamerena humanitne,nejvic me bavily jazyky a dejak

sudylichozrout
30. srp 2019

@zelenaesmolda vetny rozbor uzivas v praxi kazdy den. Jen diky nemu vis, jak vazat vety do souveti, kde delat carky a podobne 🙂 Podstatna vec, sic strasne nenavidena, ale fakt podstatna 🙂

zelenaesmolda
30. srp 2019

@sudylichozrout
tak jak vazat vety do souveti vi i dite ve skolce a nepotrebuje k tomu rozbor,tohle se ucime prirozene.rozbor bych uz dneska udelat neumela ale pravopis mam v pohode.na tohle je dobre hodne cist,to pomuze vic nez rozbory 🙂

hani1234
30. srp 2019

@sudylichozrout Netuším. Beru to tak, že to lip neuměli.

hani1234
30. srp 2019

@llluckaaa Ty blaho, vyznamenání do konce gymplu ? Tak to smekám, já bojovala 🤪😀

sudylichozrout
30. srp 2019

@zelenaesmolda no, tim bych si nebyla tak jista. Nase jde v pondeli do skolky (poprve), cteme ji jak sileni, mluvi porad, ale mluvi jak Mistr Yoda 😁😂 "zizen mam, na nakup jit musime..."

zelenaesmolda
30. srp 2019

@hani1234
a ted se nabizi otazka proc to lip neumeli?protoze je to nezajimalo?protoze se proste nejake dopady na detskou psychiku tenkrat vubec neresily?me prijde naprosto prirozene zkoumat ruzne nazory na vychovu a zjistovat co je pro dite dobre a co ne.

@sudylichozrout
tak z toho taky vyroste.ja myslela cist jako kdyz cte ten clovek sam,ne ze mu nekdo cte 🙂
ono hodne slov si zapamatujes jak se pisou protoze je v knizkach vidis.to stejne plati u interpunkce.

sudylichozrout
30. srp 2019

@zelenaesmolda Jojo, to asi jo 🙂 V dobrou stranu sily verit musime 🙂

zelenaesmolda
30. srp 2019

@sudylichozrout
btw jsem rada,zes ten profil nezrusila 🙂

llluckaaa
30. srp 2019

@sudylichozrout Tak zrovna v ČJ mi přijde plno učiva zbytečného, třeba ty větné rozbory 😀 Ve škole to nepochopil skoro nikdo a když to v dospělosti napíšeš blbě, tak to stejně 95% lidí vůbec nepozná. Dnes už se skoro nepoužívá ruční psaní textu, v PC máš kontroly gramatiky... Jako jo, je dobrý se naučit základy, ale drtit děcka na diktátech mi taky nepřijde úplně smyslplný. V dej jsme bohužel ani na základce ani na gymplu nedošli nikdy dál než do 19. stol, přitom zrovna novodobé dějiny jsou nejdůležitější. Nějaké datumy jsou úplně zbytečné. Tvorbu názvů sloučenin z chemie taky člověk v životní praxi moc nevyužije , pokusy jsou zábava.
Já teda bojuji za máťu, tam mi přijde užitečné ze základky asi všechno.
@hani1234 Není proč smekat, já zase bojuji s jinými věcmi. Holt jsem studijní typ - mám celkem dobrou paměť, k tomu logické myšlení a občas jsem přemohla nechuť se doma učit 😉 Horší to bylo s komunikací, prezentacemi, sebevědomím, sportem a tak.

hani1234
30. srp 2019

@zelenaesmolda Určitě dělali to, co bylo v jejich možnostech. Rodiče je to lip nenaucili .. asi. Ale proste ta podpora od nich mi chyběla hodně. Když jsem viděla jiné rodiče, jak se zajímají, tak mi to bylo líto. No jo, změnit se to nedá. Díky za reakci 🙂

zelenaesmolda
30. srp 2019

@llluckaaa
no a treba ta komunikace by se mela ve skolach ucit,je daleko potrebnejsi umet jednat s lidma nez znat zpameti vsechny pritoky Vltavy

hani1234
30. srp 2019

@llluckaaa Každá umíme něco .. Já zase vynikala v atletice, a teď je mi to k prdu 😀

zelenaesmolda
30. srp 2019

@hani1234
rict,ze je to rodice lip nenaucili ale neni omluva,to je alibismus a jejich pohodlnost.
ja jsem taky neumela cist kdyz jsem se narodila ale uz to umim 🙂
Je az neuveritelne kolik rodicu se vubec nezajma o vychovu ditete,vubec neresi jestli neco delaji spatne nebo dobre.

llluckaaa
30. srp 2019

@zelenaesmolda Jj, přesně tak, naučit se prezentovat, argumentovat, jednat s lidmi, i s těmi, se kterými nesouhlasíme, společně dosáhnout kompromisů a vymyslet řešení WIN-WIN. Možná se to dělá v občance, ale musí na to být dobrý učitel a prostor.

llluckaaa
30. srp 2019

@hani1234 No a mně je k prdu skoro všechno, protože v praxi kromě matematiky využiji teď minimum a stejně jsem téměř vše dávno zapomněla.

sudylichozrout
30. srp 2019

@llluckaaa parkrat jsem byla na jedne stredni skole prednaset "medialni vychovu". Kdyz jsem detem rikala, jak to funguje a nac si davat bacha, celkem zirali. To je take treba v dnesnim svete znat. Problem je v tom, ze dnes se medialni vychova uz zase rovna tlakovani nejakeho nazoru. A to je spatne. Nejde se po remesle a technikach medialni manipulace, ale po konkretnim obsahu a to se mi nelibi, protoze co clovek, to nazor.

laka_lacenda
30. srp 2019

Ja se pridavam do rad sprtu - až na jedno pololetí, kdy jsem školu bojkotovala, jsem měla vždy vyznamenani a odmaturovala nakonec za 4. 😀 😀 Samozřejmě ještě v tom starým systému. Ale teda s odstupem času si říkám, že jsem se na spoustu věcí mohla akorát tak vy.....😀 Na druhou stranu si myslím, že i když si zdaleka a ani omylem nepamatuju vše, tak mam ten obecnej přehled dost slusnej, umím logicky uvažovat a v práci se rychle orientuju, učím novým věcem a jsem vždy hodně samostatná. Nemyslím si, že by český školství bylo špatný - naopak. Jasně, spousta věcí je zastaralych a zkostnatelych, ale v globalu jsme na tom dobře. Jak někdo psal vyse - teď dějepis nechápu. Místo, aby se víc času věnovalo moderním dějinám, pak se děti furt placaj v pravěku a starověku. Ale zas čeština je podle mě cajk: není to jednoduchej jazyk. Ale zas nějaký prechodniky už bych v ucivu jen lehce zmínila....

Ale taky nechápu rodiče, jejichž děti jsou schopni utéct z domova kvůli známkam. To považuju za kardinální selhání dospělých.

zelenaesmolda
30. srp 2019

@llluckaaa
ano.staci se podivat kolik manazeru neumi jednat s podrizenymi a pritom toho vetsinou dosahnes vic po dobrem.
nebo v diskuzich na FB ci tady te spousta lidi nazve hlupakem protoze s nim nesouhlasis,argumentovat vubec neumi

zelenaesmolda
30. srp 2019

@laka_lacenda
v globale je na tom nase skolstvi prave spatne diky zkostnatelosti a zastaralosti

sudylichozrout
30. srp 2019

@zelenaesmolda helejt, ja si to uplne nemyslim. Mam v rodine kantora a prijde mi, ze ty vzdelavaci ramce jsou celkem volne. Zalezi dost na uciteli, jak to pojme. Jenze kdyz je kantor zkostnately, nepomuze ani svecena voda.

laka_lacenda
30. srp 2019

@zelenaesmolda Já si to právě nemyslím, že je VŠECHNO špatně, VŠECHNO zastaralé. Ano, některé věci by se měly pozměnit, ale obecně na tom fakt nejsme špatně. Začínám mít pomalu srovnání tady s Francií, koukám, jak a co se učí děti přítele, a přesto, že tráví ve škole daleko víc času než české děti, rozhodně bych neřekla, že je to školství kvalitnější. Samozrejme nerozumím všemu, ale co koukám na jejich knížky, cvičení a tak....No....nevím. Ale nejsem expert, nejsem pedagog. Beru to podle sebe.

llluckaaa
30. srp 2019

@zelenaesmolda Nene, tady tě nenazvou hlupákem, tady ti napíšou, že závidíš 😀 😉

zelenaesmolda
30. srp 2019

@sudylichozrout
na a v tom to je,vetsina jich byla odchovana timhle zkostantelym systemem tak po nich tezko muzeme cekat,ze budou kreativni kdyz prave kreativitu a ruznorodost nas skolni system potlacuje kde to jenom jde

@laka_lacenda
ja mam zase srovnani s UK systemem.deti se sice neuci kvanta informaci zpameti jako my ale na rozdil od nasich deti se uci informace vyhledat a zpracovat coz je dulezitejsi nez vedet kdy byla vydana zlata bula sicilska.tahle informace je ti bez sirsiho kontextu uplne k nicemu kdyz nevis co to ta bula byla 🙂

@llluckaaa ano,vsem strasne zavidim :D to je taky casty argumentacni fail

laka_lacenda
30. srp 2019

@sudylichozrout To je velká pravda. Ja jsem měla například na gymplu velký štěstí na češtinare a hlavně na dejepisarku: ta právě razila heslo, že znát moderní dějiny je důležitější, než se měsíc vrtat v druzich pazourku. 😀 Projeli jsme české i světové dějiny do konce 80.let, bylo to super. 🙂

laka_lacenda
30. srp 2019

@zelenaesmolda 1212 a bylo to o dědičném pravu na cesky trůn. 😀 😀

Teď jsem na sebe pyšná. 😀 14 let po maturitě. 😀 😀

zelenaesmolda
30. srp 2019

@laka_lacenda
nebyl to nahodou dedicny kralovsky titul?
proc byla dulezita?kdo ji vydal?jak to ovlivnilo dalsi vyvoj nasi zeme?atd.
tohle mam na mysli,ono datum a poucku se nauci i simpanz 😃

sudylichozrout
30. srp 2019

@laka_lacenda Ja si myslim, ze mame prave hodne vseobecne vzdelani. Kdyz si vezmu Nemce, Francouze, Brity i Americany, tak ti se jak v literature, tak v historii ci zemepise uci zejmena o svych zemich. Proto casto netusi ani to, s kym poradne sousedi. Natoz aby vedeli neco o zemi ob jednu. Kdyz to vezmu kolem a kolem, v Evrope je 50 statu. Dokazala bych vyjmenovat stoprocentne minimalne 30 z nich vc. hlavnich mest, mozna i vice jen z hlavy. Vim, kde geograficky vetsina z tech zemi lezi, znam jejich zbeznou historii a vim, zda pisou latinkou ci ne. A to jen diky zakladce a gymplu (plus samozrejme znam nadstavbu diky zajmu a vejsce). Z USA bych dala urcite minimalne 2/3 statu, asi bez hl. mest a nektete jen geograficky velmi nepresne, ale dala. To same plati o literature, vede... Tohle proste spousta zemi vubec nema, takovyhle rozhled.

laka_lacenda
30. srp 2019

@zelenaesmolda No právě, že nenauci. 😀 Jj, byl to královský dedicny titul, vydáno papežem. Ale víc už z hlavy nedám. Pro více informací bych šla teď samozřejmě na google, v době předinternetové do knihovny. 🙂 Můj osobní názor je, že by si člověk urcite věci prostě měl pamatovat z hlavy a mít o tom povědomí, aniž by musel všechno hledat na wiki. Nemluvím teď samozřejmě jen o bule. 😀 Zase vyhledat informace je hezký, ale nemít v hlavě vůbec nic moc nepodporuju.

Ale to už je úplně jiná diskuze, než je dotaz autorky. 😀

zelenaesmolda
30. srp 2019

@sudylichozrout
vseobecny rozhled je relativni pojem.je sice fajn,ze znas hl.m. vetsiny statu sveta ale v praxi je ti to k nicemu.my jsme na stredni umeli vsechny hl.m.na svete,vcetne vsech americkych statu a vetsinu jsem uz zapomela.
pro doktora je vseobecny prehled jinde nez pro IT inzenyra protoze kazdy ma jine vzdelani a jiny okruh zajmu.Co je pro jednoho uplne zakladni pojem tak to druhy netusi co je.
A ted co je dulezitejsi?Nebylo by misto zbytecnych informaci,ktere se uci protoze se "jednou muzou hodit" lepsi,at se uci to,co budou potrebovat?