Výchova dítěte - je to opravdu tak těžké?

szuzia
30. srp 2019

Ahoj ženy,
opravdu je výchova dítěte tak těžká? S přítelem se chceme začít snažit o mrňouska, ale občas když vidím ty nevychované děti se mi do toho nechce. Já sama jsem měla tvrdou výchovu, ale dnes se ,,nic,, nesmí. Děti přerůstají rodičům přes hlavu a nezvládají je. Přála bych si hodné, slušně vychované děti, kterým nebude cizí práce. Cožpak je to nereálné? Děkuji za Vaše reakce.

zelenaesmolda
30. srp 2019

@laka_lacenda
netvrdim,ze by vseobecny prehled nemel byt vubec ale zase vseho s mirou.dala bych v tomhle aspon na stredni skole vetsi svobodu studentum.at si naberou predmety podle sveho zamereni.je prece nesmysl,aby na gymplu mel budouci ucitel jazyku matiku ve stejnem rozsahu jako budouci matikar...

sudylichozrout
30. srp 2019

@laka_lacenda A jeste me napada. Kolik Francouzu zna Wichterleho, Heyrovskeho, Mendela. Kolik treba Skvoreckeho, Seiferta, Hrabala, Dvoraka, Formana. Kolik z tech, kteri ta jmena slyseli, vedi, ze pochazi z Ceskych zemi? My diky nasemu skolstvi zname vetsinu osobnosti vedy a kulturniho zivota zapadniho sveta, plus je dokazou oborove, narodnostne i casove zaradit. Coz me osobne treba hodne tesi 🙂

sudylichozrout
30. srp 2019

@zelenaesmolda matiky neni nikdy dost. Je to kralovna ved 🙂 Ale taky me pekne srala 😃
Mam 16 let od maturity a tu statni maturitu z matiky jsem dala v te vzorove verzi za tri. A to jsem z ni na gymplu propadala. Dnes se matematika temsr uz neuci. Uci se kupecke pocty.

laka_lacenda
30. srp 2019

@sudylichozrout Ano, to je přesně to, co vidím tady. Přítel i ostatní občas koukají, kolik toho vím z jejich historie nebo literatury. A to jsou základní veci typu Johanka z Arku, Napoleon, prokletí básníci a tak. Nebo ta geografie. Jasně, CR pro ně není tak zajímavý, ale fakt je neskutečný a sama bych tomu nevěřila, že většina lidí fakt neví, kde přesně lezime. Spousta lidí mi tu řeklo, jestli mluvíme rusky...☹ A samozřejmě jsme furt Československo že....Občas fakt čumím, co z těch lidí v roce 2019 vypadne.....A že by věděli něco víc z naší historie či literatury? Jako např. že jsme byli součást Rakouska-Uherska? Nic. Ale to není jen o nás, oni neví ani o daleko "důležitějších" státech. Rozhodně nechci pomlouvat přítelovy děti, ale skoro 16 letá holka nevěděla, kde leží na slepé mapě Evropy Řecko....

laka_lacenda
30. srp 2019

@zelenaesmolda Tak s tím souhlasím. Ale my jsme měli myslím od druhaku už možnost nějakýho výběru: Já maturovala CJ, NJ, Dej a matika a měla jsem víc právě matiky a dějepisu. Naopak méně chemie, fyziky a biologie (naštěstí 😀). Ale to bylo v letech 2003-2005. Sice jsou oba rodiče kantori, ale upřímně se s nima nebavime moc o tom, jak to je. Jen furt nadavaj, že jsou děti čím dál hloupější...

sudylichozrout
30. srp 2019

@laka_lacenda Byla jsem na gymplu na 3 tydny v Bretani. Byl to vymenny pobyt. 3 tydny ja tam v jedne rodine, pak jejich dcerka 3 tydny u nas. Mela jsem kliku, jeji rodina byla hodne vzdelana. Vedeli leccos nejen o nas, ale vseobecne o svete a dejinach. Ale treba spoluzaci te me hostitelky (u kterych zas byli moji spoluzaci) byli uplne marni. Fakt jsem docela zirala.

laka_lacenda
30. srp 2019

@sudylichozrout Nejhorší je, že já bych tomu nevěřila, kdybych to neviděla a neslyšela na vlastní oči a uši. 😀 Ale zase jsem tu za hvězdu už jen tím, že mluvím samozřejmě česky, pak anglicky a německy a už i ta franina začíná vypadat slušne. 😀 😀 😀 A to si o sobě rozhodně nemyslím, že bych byla nějakej génius, od toho jsou tu jiní. 🙂
Nic jdu spát, snad mě dítě přestane okopavat mocak. 😀

sudylichozrout
30. srp 2019

@laka_lacenda Jj, dobeou noc, take uz hybernuji 🙂

evaamy
31. srp 2019

taky bych si prala dobre vychovane dite 😉 ale deti jsou sve, kazde ma nejakou povahu, temperament a na kazdeho plati neco jineho a kazde zlobi v necem.jinem. mozna u miminek a batolat je to jeste dost podobne, ale od tech tri let uz se hodne projevuje povaha a je treba byt trpelivy, flexibilni a kreativni. treba muj syn je palice svehlava a miluje zavodeni, takze kdyz chci, aby neco udelal, musim.z toho udelat soutez. napr kdo bude prvni obuty a tak 🙂 nebo ma rad bourani cehokoli, je to nevhodne, ale nenadelam nic. jsou veci, kteryma me stve, ale at delam co delam tak nic nezabira. ale treba zase to jaky je, mu bude k uzitku az bude velky. treba ja byla jako decko hodna,( rikal deda) ale jsem naprosto neprubojna. vse ma sve pro a proti. zkus se zamyslet treba nad svymi spoluzaky. jaci byli jako decka a co je z nich ted? spoluzak sigr a ted je z nej prachac. nebo spoluzacka s nejhorsim prospechem ve tride a ted dela vedouci jidelny. ono se to vyviji.

zelenaesmolda
31. srp 2019

@sudylichozrout
ja jsem rada,ze za me povinna matura z matiky nebyla,neodmaturovala bych.

zelenaesmolda
31. srp 2019

@evaamy
tak delat vedouci jidelny fakt neni zadne terno :D
vsak on z toho vyroste,nebude vsechno bourat porad,leda by pracoval jako reznik nebo na vrakovisti :D
a ze je soutezivy vidim jako plus

caverina
31. srp 2019

Podle me je v dnesni dobe vychova ditete tezka jen proto,ze jsme ovlivnineni knizkami,internetem a ruznymi socialnimi diskuzemi a nevime co si z toho vybrat....kdyby dal clovek na vlastni instinkty tak by to bylo o hodne lepsi....pro vsechny...nerada to spojeni pouzivam,ale v tomhle pripade musim...nase babicky a a maminky,nemely pristup k takovemu mnozstvi informaci a "zarucenych" rad a presto z velke casti z nas vychovaly dobre....

evaamy
31. srp 2019

ja zadne instinkty ani dobry pripad v rodine nemela, takze za knihy jsem rada. me v obdobi 0-3 hodne pomohly.

zelenaesmolda
31. srp 2019

@caverina
opravdu?a proto je mezi lidmi tolik nasili,polovina populace ma psychicke problemy,kazde druhe manzelstvi se rozvadi a spousta lidi je treba v praci nestastnych protoze si nechaji kakat na hlavu jelikoz jsou zvykli poslouchat a nepremyslet?kdyz se podivas na diskuze tak velice casto vidis,ze nekdo doporucuje polit vztekajici se batole ledovou vodou,to mi nepripada normalni,zavani to tyranim takze s tou dobrou vychovou bych byla fakt hodne opatrna...

caverina
31. srp 2019

@zelenaesmolda s tou ledovou vodou uz jdes ale trochu dost do extremu🙂 me takhle rodice fakt nevychovali a myslim ze slusny clovek jsem🙂 a mas pocit,ze diky dnesni"moderni"vychove je mene psychopatu,vrahu atd? Ja mam obavy,ze diky dnesni vychove toho zla a nasili je vic a vic bude...vem si jen takovou sikanu na skolach...nerikam,ze je to fenomen jen dnesni doby,byla samozrejme i driv....ale v takove mire a uz i treba u osmiletych deti urcite ne....

malenka3
31. srp 2019

@caverina já si takynnemyslim, že by se dalo říct že naši rodiče a prarodiče vychovávali lépe. Ve svém okolí mám různé příběhy, různé osobnosti a rozhodně bych to neřekla. Byla jiná doba, fungovalo to jinak, ale neřekla bych nutně, že lépe. @zelenaesmolda do jisté míry pravdu, podívej se na dnešní společnost.

Neříkám, že generace našich dětí bude lepší, to asi ne. Bude prostě jiná, se svými klady i zápory. Fenomén dnešní doby vnímáme my teď víc jen proto, že díky extrémní informovanosti a sociálním sítím vidíme víc, než bylo vidět dřív. Máme ten rozhled daleko širší. To sebou přináší samozřejmě plus, ale i mínus. A jen síla lidské osobnosti umožní těžit z toho to správné.

malenka3
31. srp 2019

@zelenaesmolda no a já byla za maturitu z matiky ráda 😀 vybrala jsem si to dobrovolně, protože jsem pak měla díky tomu na učení jenom 3 předměty, to bylo super. 😂😂😂

caverina
31. srp 2019

@malenka3 do urcite miry mas pravdu...ale vychova stylem...co je na internetu a v knizkach je nejlepsi...zacala docela dost kratce po roce 89...ty deti jsou uz dnes dospeli lide s kolik je mezi nema nasilniku,tyranu a pod? Hodne...

zelenaesmolda
31. srp 2019

@caverina
no prave ze nejdu,rozhlidni se po diskuzich na fb nebo tady kolik matek ti ledovou sprchu doporuci,nebo ti reknou,ze mas vztekajici se batole proplesknout,jinak ze z nej vyroste smrad.me nepripada normalni uplatnovat nasili na nekom slabsim.
kdyz se situace otoci a vidis v novinach zpravu,ze dite bilo nebo tyralo svoji starou matku tak je za hyenu ale to,ze ona pravdepodobne uplatnovala stejne metody vuci nemu a nazyvala to vychovou je vec druha.princip je ale uplne stejny...

caverina
31. srp 2019

@malenka3 a netvrdim ze nas vychovavali lepe. Jen jinak a pouzivali k tomu svuj rozum a instinkt...

caverina
31. srp 2019

@zelenaesmolda tak ja znam deti,jejichz maminky sve deti vychovavaji prave stylem rad z internetu a moudrych knizek abych z nich vychovavali prave osobnosti a nebaly se autority a takove dite te nema zabrany poslat tam kde ja poustim jen sveho partnera a gynekologa🙂

zelenaesmolda
31. srp 2019

@caverina
neplet si volnou vychovu s respektujici vychovou.
to,ze nekdo sve deti nebije jeste neznamena,ze dite nema mantinely.

caverina
31. srp 2019

@zelenaesmolda fajn...ja jsem zatim ze sveho syna vychovala slusneho cloveka a nikdy jsem k tomu zadnou knizku nepotrebovala...netvrdim ze kdyz nekdo ano takze je to vylozene spatne,ale rozhodne ti to nezaruci,ze budes mit lepe vychovane dite ty....muj osobni nazor je,ze jsou veci kdy prilis moc informaci jak na to proste skodi...

zelenaesmolda
31. srp 2019

@caverina
kolik je synovi?
ono nekdy se muzes snazit jak chces a stejne se cela vychova mine ucinkem a nezaruci ti to nic,at uz neco o vychove ctes nebo ne.ja si osobne myslim,ze je dobre se nad tim zamyslet a neco si o tom precist protoze nektere veci,ktere prejimame automaticky od svych rodicu dokazi napachat na psychice pekne skody a rodice si to casto vubec neuvedomuji,maji to tak naucene,byli v tom vychovani.nevidim nic spatneho na snaze delat to lepe 🙂
vem si,ze studujeme recenze na hotely,na robota nebo na vysavac ale o rodicovstvi si vetsina rodicu nezjistuje nic,pripada mi to docela smutne protoze je to hodne dulezita uloha a pochybuju,ze vsichni si uvedomuji jake skody dokaze na diteti spatny a necitlivy pristup napachat...

caverina
31. srp 2019

@caverina a jeste k tem rozvodum...proc si myslis,ze jich drive bylo mene? Protoze kdysi rozvod hlavne pro zenskou znamenal ostudu,byla ocejchovana jako ta,ktera to nezvladla...zatim co chlap byl ten borec,ktery se te"kravy" zbavil...a tak casto spolu byli lide jen kvuli detem a tak jim tim predavali spatny vzorec...

zelenaesmolda
31. srp 2019

@caverina
komu odpovidas?tagla jsi sama sebe :D

caverina
31. srp 2019

@zelenaesmolda synovi je dvanact a prave proto jsem napsala to slovo zatim...ani ja nemam zadnou zaruku,ze to tak i zustane🙂 chapu,ze kdyz mel nekdo spatne detstvi,ze to nechce opakovat a snazi se najit jinou,lepsi cestu....ale mela by to kdyz uz byt kombinace obojiho....vlastniho rozumu a pripadne nejakych rad...

caverina
31. srp 2019

@zelenaesmolda tobe🙂

malenka3
31. srp 2019

@caverina já myslím, že jsme hodně ovlivněné tím, že jsme součástí sociální sítě matek, věř mi, že i když podíl těch, které spoustu věcí řeší na internetu, je nezanedbatelně vyšší než v minulosti, tak pořád je velký podíl těch, které jím tolik ovlivněné nejsou.
A k výchově našich předků, že víc dávali na instinkt. Nemyslím, že by to bylo v dnešní době o moc jiné. Pořád je dost z nás, které na ten instinkt dávají. To, že máme mnohem víc informací, neznamená, že máme ten instinkt horší. Tohle je a vždy bude o osobnosti toho člověka. A tak to bylo i dřív, spousta rodičů v minulosti dělala spousty výchovných chyb, i když používali svůj instinkt. Protože i ten bývá často veden špatnými pohnutkami a špatným směrem.
Každopádně já se třeba bojím toho, až moje tříletá vlítne do školského systému a bude ji formovat někdo jiný, než rodina. Myslím, že ji vychováváme s mužem dobře, ale jsem si vědoma toho, že až bude ve škole, může se stát, že přes sebelepší výchovu se mnou očekávaný její vývoj zvrhne špatným směrem kvůli vlivu někoho jiného, s kým bude v kontaktu.

caverina
31. srp 2019

@malenka3 tak ja doufam,ze je porad vic tech,ktere si sice o tom neco prectou ale z velke casti si to delaji podle sebe coz nemusi znamenat,ze to delaji automaticky spatne....