Výhody a nevýhody věk. rozdílu sourozenců pod 2 roky

ivusakos
24. srp 2008

Ahoj maminky, chtěla bych znát vaše pro a proti na zadané téma🙂 Plánujeme další mimčo, chceme to mít rychle za sebou. Vím, že první rok bude asi psycho, ale ráda si přečtu vaše zkušenosti. Díky

pebi
25. srp 2008

my to necháváme na přírodě...čím dřív, tím líp 🙂
já jsem jedináček a jako dítěti mi bylo líto, že nemám sourozence, i když kamarádů jsem měla plno, to nebylo ono. A v dnešní době se děti plánují, jenže ono to někdy nevyjde, jak si to představujeme a taky se klidně může stát, že se budeme snažit několik let a nic...

Ale to je jen moje zkušenost, ty, co sourozence mají, můžou mít samo úplně opačný názor 😉

boglarca
26. srp 2008

Ahojky, tak škoda, že tahle diskuse nevznikla před pěti měsíci, respektive před sedmi týdny 😀 Máme šesti měsíčního syna a já jsem plánovaně v sedmém týdnu. Otázky typu - jak to zvládnu a domácnost a koníčci (máme 8 psů) - no upřimně nevím jak odpovídat. Dvě děti jsem nikdy neměla. Ale před půl rokem jsem neměla žádné 😀 Nicméně šli jsme do všeho společně, tak věřím,že to společně zvládnem. Nic jiného nám taky nezbyde 🙂 Ale abych se dostala k těm výhodám, tak je to kvůli všemu co už zde byla napsáno 😉

kacka.va
26. srp 2008

no ještě jedna nevýhoda 😉. říká se, že trvá 9-12 měsíců od porodu, než se tělo vrátí do normálu a srovná se, takže kdybych chtěla mít děti hodně po sobě (což teda nechci, jak už jsem psala), tak bych rozhodně počkala ten rok a pak bychom se začali snažit. 🙂

vojtisek2007
26. srp 2008

žádný věkový rozdíl není ideální - nebo nezaručí, že se budou mít děti ráda a budou mít k sobě blízko nebo naopak - vidím to u nás v čem jsem já vyrůstala:
- bratr Martin o 4 roky starší - v mládí jsme se nesnášeli - teď na sebe nedáme dopustit 🙂
- moje dvojče Marcela - nesnášeli jsme se a dnes se vůbec nestýkáme ☹
- bratr Pavel o 2 roky mladší - nesnášeli jsme se a dnes se vůbec nestýkáme ☹
- segra Iveta o 4 roky mladší - jako malý v poho, teď jsme nerozlučná dvojka 🙂
takže říct, že když máte děti těsně po sobě budou se milovat a tak - tak je to blbost - třeba nejmladší ségra má taky superí vztah s nejstarším bráchou - a jsou od sebe 8 let....
a co se týče k těm 9-12 měsícům - co se tělo dává do pořádku po porodu - já když jsem porodila druhé dítě - tak už jsme věděli, že chceme hned další - a dr. mi doporučil chránit se první tři měsíce po porodu a pak že můžeme začít zkoušet - kojila jsem, takže se nám to povedlo až po 6-7 měsíci.....
a to že píšou - že když je větší věkový rozdíl - takže se starší postará o mladšího tak u nás taky neplatí - jednak se to nelíbí mě - já si přeci pořídala dítě, tak mi přijde hloupé po nejstarším chtít, aby mi ho hlídal nebo tak něco -když chce sám, prosím, ale baví ho to tak vždycky 5 minut - staví komín, vojta ho pořád boří - takže logicky po 5 minutách toho má dost.... 😀 😀 😀
ale hlavní výhodu mít děti blízko věkově vedle sebe je ten, že se s nima dá podnikat spoustu věcí - prostě se podřídit jejich věku a potřebám - což "odnáší" teď nejstarší syn - který už je na takový "miminkovský věci" velkej - ale naštěstí rozumnej, chápe to...a má spoustu svých koníčků a zálib

dzej
26. srp 2008

vojtíšek a prosím tě, jak řešíš třeba kojení Elišky, máš nějaký systém ..nebo jak zabavíš Vojtíška? A Jak ses cítila, když jsi v pupíkem Vojtíška nosila....nebo za ním běhala? Já bych měla strach, přece se nemají nosit těžký věci...

sisstin
26. srp 2008

já teda obdivuju všechny, co to zvládají..já si neumim představit v těhu se starat o batole..i bez něj jsem toho měla plný brejle...pak vstávat v noci ke dvoum dětem najednou 🤐 🤐 🤐 🤐 a vůbec, pro mě je to noční můra 😅 😅 😅 😅

vojtisek2007
26. srp 2008

DZEJ - vojtíšek byl předčasně narozenej - dohřívanej v inkubátoru a od přírody lenoch - takže když jsem byla těhotná, tak ještě ani nechodil, mastil si to po čtyřech a v bytě už bylo všechno uzpůsobený tomu, že nikde nic nemohl vyvést, nebo mi někam útect apod...takže to šlo - chodit začal přesně ten týden, co se nám narodila Eliška, a když jí kojím, tak on má svojí zábavu - kostičky, vkládačky, autíčka a tak - ale taky občas lehne vedle nás a dělal mňam,mňam - tak jsem mu řekla ať si vezme flašku s čajíkem a dělá taky mňam,mňam, že už je velkej šikula, že mlíčko pijou jenom malý miminka - naštěstí to asi pochopil a pít z prsu nechce...a k tomu nošení - to bylo horší - ale nosila jsem ho až do porodu, chovala, všechno - dokonce když už jsem poslední měsíc chodila na každý týden na kontroly do nemocnice kvůli vysokému tlaku - tak porodnice je až ve třetím patře - a já se bojím ve výtahu - tak Vojtu do náruče a hupky dupky po svých do třetího patra - tam když mi dr.otevřela dveře, tak se málem zhroutila - že předčasně porodím - a přitom jsem Elišku přenášela...s břichem mi to nic nedělalo - spíš mě brala záda. A když už jsem měla větší břicho, tak vojta pořád chodil a ohlazoval mi ho a pusinkoval a vyhrnoval triko a všem ukazoval, kde máme schovaný mimi....A naštěstí Vojta spí celou noc a Elišku když dám večer v osm, tak vydrží tak do těch 3-4 - pak kojíme a zase spíme - a svorně se budíme kolem 7 - 7.30 - takže to jde.....Připadá mi, že mám děti absolutní pohodáře 😀 naštěstí....

janab78
26. srp 2008

Přidám svoji zkušenost. Já se sestrou jsme od sebe 17měsíců a vždy mi to přišlo super. Měly jsme společné kamarády, protože jsme byli všichni od sebe o rok. Na dětství vzpomínám tak, že jsem si se sestrou pořád hrála a byly jsme taková správná dvojka. Naši s náma neměli tím pádem zas až tak moc práce 😉

lenchita
26. srp 2008

tak já budu obhajovat názor mít děti hned po sobě, nic jiného mi nezbývá 😝 my jsme to nechávali osudu, MS se mi vrátila, když měla Jůlinka 11 měsíců a pak to trvalo asi tři cykly a teď čekáme chlapečka🙂

chtěla jsem jen poznámku: myslím, že hrozně záleží na dítěti - já si třeba nemůžu stěžovat na nevyspání, Juli byla zlatíčko (a pořád je) takže se mi těhotnělo s klidným srdcem🙂 spí od narození s námi, takže žádné noční vstávání se nikdy nekonalo, na kojení se budila a přicucla samostatně😉 Kojím pořád, teď už teda míň, jen asi dvakrát denně, samo se to nějak upravilo. Jak to bude s Hugem fungovat, to se prostě uvidí, doufám, že bude stejný zlatíčko jako Julka 😵 😵

jinak bych asi jen zopakovala to, co ostatní - výhodné vidím to, že se např. školák pak nemusí přizpůsobovat jiným potřebám rodiny s miminkem, že k sobě (doufám) děti budou mít blízko a budou si spolu moct hrát, že se nevrátím do práce na chvíli a nebudu dělit mateřskou nadvakrát...

a co se týče toho dokumentu o rodině s pěti dětmi - viděla jsem to a myslím, že tam byl problém spíš v tom, že oba rodiče zároveň chtěli mít hodně dětí a zároveň mít kariéru a to se jim asi nějak vymklo.

karot
26. srp 2008

vojtisek..............tak to Ti gratuluju k takovému manželovi.Já holt takového nemám a nutit ho do toho nemůžu,když sám nechce,ne?! 😅
A o mojí mamce ani nemluvím. 😀 Kdyby nám to ujelo,tak bych se s tím musela vyrovnat,ale dobrovolně do toho chvátat nebudu. 😎 Stát je mi ochotný zaplatit 3 roky,tak toho využiju a pak se uvidí. 😉
Určitě ale počkám,až bude Adam bez plínek,sám vyšlape schody,bude mluvit(nebo si alespoň řekne,co chce a co ho bolí)a možná sám jíst(teď už mu to docela jde,když mu přidržuju ruku).
Chci so to další(vlastně už poslední)těhu taky užít a né jenom přežívat.

kristi
26. srp 2008

jj, presne...pockam az bude hodne samostnatna, nechci ji o nic ochudit

boglarca: tak to je masakr, se divim, ze to telo vubec zvladne

vojtisek2007
26. srp 2008

KAROT - nutit někoho do něčeho asi fakt cenu nemá, když sám nevidí, že by to taky měl dělat, tak bys ho asi stejně nedonutila 😢 ,ale jsem z toho taková zmatená - vlastně neznám žádnýho chlapa (manžel a tátu), kterej by se doma "ulejval" - všechny mý kamarádky mají takový manžely jako mám já...i segra - a ty ještě ani nemají děti - nic a stejně se všem střídají a pomáhají si - a tady koukám spoustu příspěvků - že mužskej doma nic moc nedělá....to my hlava nebere 😀 😀 😀 .
Ikdyž ségry manžel, když spolu začali bydlet tak to taky směřoval k tomu, že by se tak trochu víc ulejval - tak např. udělala to, že třeba 2 týdny nevyprala - a když pak on hledal něco na sebe - všechno měl špinavý v koši - tak mu jenom řekla,že asi zapoměl vyprat.... 😉 ....
KRISTI

vojtisek2007
26. srp 2008

nějak jsem to odklikla a nedopsala 😎
KRISTI - ženský jsou strašně silný stvoření a vydržíme daleko víc, než se myslíme, že můžeme 😀 😀 😀

kristi
26. srp 2008

no,unas prave ze zacatku jeste snaha byla, ale ja to po nem tedka fakt nemuzu chtit. Jako kos vynese, ponozky si nekdy uklidi a svoje veci ma jakz takz srovnany.....az nebudu zvladat domacnost, tak mi proste bude chodit nekdo uklizet, pac ja se z toho fakt nehodlam zblaznit

vojtisek2007
26. srp 2008

víš kristi a na druhou stranu - on to po tobě chtít může ??? aby ses starala o dítě a ještě o celou domácnost ???

kristi
26. srp 2008

ono se to blbe rika, ma fakt narocnou praci. A mne to az zase tak nevadi, holt jsem si vzala nejmladsiho synacka me tchyne 😒 ale ja ho miluju, je to super chlap 🙂

vojtisek2007
26. srp 2008

no jasný 🙂 ,každýmu vyhovuje něco jinýho
já mít třeba jen jedno dítě, tak bych ho asi taky tak neproháněla.... 😀 😀 😀 ,idkyž u nás sám ví, co kdy má dělat, když vidí, že jsou drobky, vezme vysavač a jde vysát....
ale my jsme na tom oba tak nějak stejně, já taky pracuju - sice doma a spíš po nocích, on přes den - k tomu tři děti, pes, stavíme barák (my ne - firma - ale starostí je s tím taky dost) - z toho by jeden zblbnul - neříkám že mi to občas neleze na mozek - ale o tom je jiný téma - BLBNU, NO A.....??? tam jsou super seky.... 😀

vojtisek2007
26. srp 2008

kristi - můžu jednu osobní ?? Jak dlouho jste svoji ?

kristi
26. srp 2008

ono je lepsi, ze se furt neco deje...pak kdyz je obdobi klidku a clovek se nestehuje/nestavi/neni v praci - tak je obcas i nuda 😉

vojtisek2007
26. srp 2008

teď jsem koukala do tvýho alba - Mia je o pár dnů starší než můj Vojta - Vojta je 11.2.2007 😀
a s tou nudou - velkej souhlas....už mi přišlo divný, když na prvních 14 dnů prázdnin nejstarší syn odjel - zůstali my doma ještě 2 děti, ale přišlo mi to nějaký moc "klidný" 😀 - asi už mi šibe......

kristi
26. srp 2008

no vidis, to. Tak prijd nekdy k nam do Februarovek 🙂

boglarca
26. srp 2008

kristi : masakr ??? jen se slušně zeptám, ty jsi lékářka? ptám se....jestli mi můj gynekolog dal ze zdravotního hlediska souhlas, nevidím důvod proč bych mu neměla důvěřovat, navíc o svém prvním těhotenství jsem prohlašovala, že kdybych neměla průkazku a nerostlo mi břicho, nevím, že čekám dítě. Dva dny před porodem jsem byla ještě v práci a se psama jsem chodila do posledního dne. Poporodní poranění se zahojila velice rychle a hezky a vevnitř není taky žádný problém. Takže opravdu nevidím důvod k tvé reakci. Myslím, že není na místě.

kristi
26. srp 2008

Vojtisek, muzes.....svoji 2,5, spolu necely 4 roky

boglarca, sis to trosku spatne vylozila, ale to nevadi. Hadat se nebudu. Pro telo to masakr je, jak uz bylo uvedeno nize. Gynekolog ti nic zakazat nemuze, muze jen doporucit nebo naopak ne. Preju, at to zvladnes v pohode 🙂

vojtisek2007
26. srp 2008

holky - jasně že pro tělo je to zápřah - a je to hodně vyčerpávající - těhotenství,pak kojení,pak hned další těhu a z novu kojení - ale když dá dr. souhlas - nevidím důvod mu nevěřit - mě ho taky dal a dobrý....na nic si nestěžuju, těhu byli v poho a porody byly super...šestinedělí jsem ani nepostřehla....a po zdravontí stránce jsem naprosto o.k.

dzej
26. srp 2008

tak to máš super VOjtíšek. Právě kamoška má chlapečka 1,5roku a pořád za ním běhá, tisíckrát denně si dřepne, sedne, vstane atd...s pupkem nemožný 😀

caira
26. srp 2008

taky si s touhle myslenkou pohravam, jaky by byl asi idealni vek, kdy zacit premyslet o dalsim?
manzel by chtel dva roky,ale to je na me brzo, ja jsem pro tri..
ja mam brachu starsiho o pet a v detsvtvi to bylo na prd, bylo to jak kdyz jsme dva jedinacci, jedine, kdy jsme drzeli spolu bylo, kdyz jsme meli neco spolecne zakazano a tak to jo..ale jinak vubec, on mel sve kamarady, ja svoje, nikdy me nikam sebou nechtel brat a me to mrzelo ☹ Ted v dospelosti mame vztah super, ale rikam si, ze bych chtela svym detem doprat spolecne zazitky z detstvi, aby si spolu treba mohli hrat atd, tak si rikam, ze ty tri roky by mohl byt dobry kompromis 🙂

Ja musim rict, ze smekam pred kazdym, kdo ma deticky hned po sobe, ja bych to asi nezvladla psychicky, uz takhle mam obcas pocit, ze si to pujdu hodit jak jsem z male vyrizena, obcas me dokaze tak vytocit, ze si rikam, ze dve bych nezvladla..ale na druhou stranu vim, ze prevladaji pozitiva a urcite nechci aby byla jedinacek 🙂

mimochodem jak nekdo poznamenal, ze deti blizko sobe nejsou zaruka dobreho vztahu tak moje kamoska ma segru mladsi o 14 mesicu a jsou jako voda a olej..takze je to fakt, clovek nikdy nevi jak to bude 😉

majaaita
26. srp 2008

Vojtíšku, tak nošení do třetího patra s pupkem, to taky praktikujeme. bydlíme až ve čtvrtém bez výtahu. Teď ke konci je to mazec. Jirka se nám rozchodil před třemi týdny a už jsem na to čekala jako na smilování, pobíhat za ním venku už je ale taky zajímavý 🙂 No, ono to bude ještě zajímavější 🙂

Jinak Jirka miminko v bříšku vůbec neregistruje, pohladí mě, když mu řeknu "máma je malá, je tam mimi", ale jinak ho pupek vůbec nebere, myslím, že to bere jako moji součást (trvalou 🙂))

Manžel je skvělý táta, je fakt, že bez něj bych se toho bála, ale on se prostě netají tím, že je mu s dítětem dobře, teď už se fakt hrozně těší (já se spíš obávám), je velkou oporou. Prostě mám štěstí 🙂

Pro tělo to záhul je, to vidím v tomhle těhotenství, mám víc bolístek, jsem víc unavená, víc komplikací, ale přikládám to i péči o staršího, to se spát víc nebo odpočívat prostě nedá.

krista
26. srp 2008

Holky tak jsem vás znova dočítala a náhodou se na to druhý těhu a dítě těšim 🙂 Vím, že to nebude jednoduchý, nic si nemaluju, ale určitě to bude super! Manžela mám taky starostlivýho a doma toho hodně zastane aniž bych ho prosila, i když chodí pozdě z náročný práce - společně to zvládneme 😵

karot
26. srp 2008

vojtisek,..................já ale nepsala nic o tom,že můj manžel doma nic nedělá. 😅
Máme domek se zahradou,............tam se najde práce. 😀 Jsme na to sami dva,takže já se starám o domácnost a dítě,manžel o dům,zahadu,auto,.......... 😝
Kdybysme bydleli v 3+1,tak by mi pomoct musel.Asi bych nesnesla vedle sebe člověka,který by se válel u TV/PC celý den. 😠
Ale než abych riskovala to,že to nezvládneme(děti tak rychle po sobě),tak si radši ještě ten rok počkám a pak to bude(snad 😅 )v pohodě.

vojtisek2007
26. srp 2008

karot - jasně, tak jsem to nemyslela, že nic nedělá.... 😉 asi jsem se blbě vyjádřila - domek máme taky - teda v dostavbě, takže toho na hrbu máme taky dost - byt,dostavovanej barák,děti,pes,rybník a les(výhradně manži starost), ale dá se to - a jasně, kdyby jsme se na to necítili, tak to toho radši nejdeme - pak posrat něco tak zásadního jako je "výchova dětí" to fakt néééééééééé............. 😉