Zakrslý králík. Ano nebo ne?

nelinecka1
1. pro 2023

Maminky, které jste dětem udělaly radost nějakým domácím mazlíčkem, šly by jste do toho znovu? Dcera by chtěla psa (do bytu nikdy), tak uvažuju králíka. Můžete mi některá napsat zkušenost, jak je náročná péče o něj, jestli je to opravdu mazlík a jestli by jste to udělaly znovu? Děkuji🙏

fifinka2020
1. pro 2023

@nelinecka1 já si myslím, že je to kus od kusu...jako malá jsem měla strašně zvířat a největší mazlík byla andulka 😁🙈, fakt za mnou lítala, chodila, mazlila se...králík nebyl (jen křečci a pes), ale co ho mají kamarádky teď, tak teda taky moc mazlíčci nejsou. Já teď kývla na kočku (nechtěla jsem taky to venceni), ale mazel moc není 🙈. Ale deti ji milujou....ale když přijde mamka se svým pidi psem, je to úplně jiné mazlení, to ti psi jsou fakt nej...

gingermom
1. pro 2023

Králík? Ne, děkuji. To není parťák, mazel, pouze konzument. Jen bere, málokdy dává, inteligenci u něj hledat nelze.

Pokud chcete interakci mezi dítětem a zvířetem, minimum práce, doporučím kočku. Je čistotná, ve většině případů mazlivá, pěkná, spavá, nenáročná.

izz76
1. pro 2023

@nelinecka1 Králíka jsem neměla,ale parkrat jsem ho hlídala kamarádce a podle mě je s nim víc pravé než užitku. Je sice hezky,roztomilý,ale to je asi tak vsechno. Žádný rozum,jen jídlo ho zajímá,pro mě je to zbytečně mít doma takové zvíře. To mnohem raději budu mít kočku,ta je inteligentní,je s ni zábava,dá se s ni komunikovat.

mokosh
1. pro 2023

Jsem veliký milovník zvířat a v životě už jsem chovala snad všechno, od laboratorní myši, přes papoušky, po psy různých plemen. Králík bylo jediné zvíře, kterého jsem se vzdala. Prvního králíka jsem koupila ve velkém petshopu, chytl nějakou nemoc a do dvou týdnů bylo po něm. Druhého už jsem moudřeji koupila od chovatelky. Přes veškerou péči to byl pěknej hajzl, kousal, dělal bordel a nakonec putoval ke známému na vesnici. Takže na mazlení úplně nedoporučuji. Morčata jsou v tomhle vděčnější, nebo potkani. Za sebe mi nejbezpečnější přijde nějaký menší pes s chovatelské stanice, žádná množka, aby měl člověk záruku, že bude pejsek zdravý a psychicky v pohodě. A pokud nejse akční a venčit se vám nechce, tak kočky jsou taky fajn. Máme dvě z útulky a jsou to miláčci. Výhoda je, že vám v útulku doporučí číču povahově vhodnou pro vás. Jednu si vybrala dcera, když jí bylo sedm a je to extrémně mazlivá kontaktní kočička.

teate
1. pro 2023

@nelinecka1 My měli králíka a bylo to úžasný. Chodil do klece bobkovat i čůrat, jinak byl 100% “na volno” po bytě. Když chtěl, byl v kleci. Když ne, tak nebyl. Byl boží. Chci znovu, až budeme ve větším. ♥️

teenyel
1. pro 2023

Mame 2 a az jednou nebudou, nebudou uz dalsi kralici 🙈 v chytrych textech jsem se docetla, ze by se nemel chovat jen jeden, tak se poridili dva. S umyslem, ze budou bydlet spolu ve velke kleci, oba budou vykastrovani (oba samci). Co cert nechtel, u jednoho se ukazalo, ze ma vaznou vyvojovou vadu zubu, musel by na operaci za 35 tis, nasledne by musel co 6 tydnu na brouseni zubu, neskutecne draha specialni strava a do konce jeho zivota analgetika, protoze by tak jako tak mel bolesti. Jeli jsme s nim na kliniku, kde maji odbornici na tuhle problematiku (na doporuceni veterinarky) u kraliku a tam kdyz nam tohle rekli, nesli jsme do toho a netrapili jsme ho dal (uz v tu dobu se mu tvorily abscesy a bolelo ho kousat). Jeste ten den jsme vzali jine druhe mlade a to byla pekna blbost. Do klece k sobe nemohou, takze mame 2 velke klece. Tudiz 2x takova spotreba podestylky atd (pytel za 800,- nam vydrzi na cca 3 cisteni, takze ani ne mesic). Do zachodu kockolity, krmivo, ockovani, kastrace...musim rict, ze na udrzbu financne to nevyjde zrovna levne. Skoro srovnatelne se 40 kg psem. Co je ovsem ze vseho nejhorsi je, ze delaji neskutecny bordel. Zametam treba 8x denne, protoze hrabou a vyhazuji bordel z kleci po pulce obyvaku. A v lete se musi skoro denne vysypat zachody, jinak se v teple zacnou lihnout male musky. Takze kralici budou tihle a pak dalsi uz rozhodne ne. Nasi teda take nejsou uplne mazlicci. Chovat se moc nechteji, ac jsme se od malicka snazili je na to zvyknout. Skrabou a uz jsme tu meli i parkrat kousanec. Popravde bych dceri tisickrat radeji dovolila maleho psa, nez kralika. Ten pes nadela mnohem mene bordelu (porovnani mam, mame sice barak se zahradou, ale pes je s nami i doma. A neni to zadny prcek, je to dlouhosrste tele vazici pres 40 kg) a jako bonus je opravdu mazel, clen rodiny, je ucenlivejsi atd. Jako jasne, jsou z nej chlupy (ale to pozor, z kraliku to taky lita jako blazen), ktere je tteba vysavat a v tomhle pocasi se musi cistit tlapky, casteji vytirat. Ale jinak z nej bordel neni a smrdi mene, nez kralici klece. Nikdy nic neznicil a nerozkousal, kralici mi prokousali uz snad vsechny povlaky na polstarich na gauci, kdyz si je dcera pousti nekdy k sobe. Za me - nikdy vic, pes je mensi zlo 🙈 z hlodavcu bych sla snad uz maximalne do morcete (mensi narocnost snad na vsechno od cisteni a udrzby po nutnou veterinarni peci).

konidana
2. pro 2023

@teenyel ty jo, to mate drahy provoz. Mame take dva, starsiho samce, ktereho jsme nechali vykastrovat az ve 3 letech, kdyz jsme porizovali druhou samicku. Zpocatku byli kazdy ve sve kleci a dcera je socializovala. Kazdy den je na chvilku poustela aby byli venku spolu a postupne si na sebe zvykali. Trvalo to asi mesic, mozna dva, nez jsme je nechali uz furt navolno otevrene, zatim stale kazdy svou klec. Po nejake dalsi dobe jsme dve klece zrusili a maji jen jednu vetsi otevrenou ohradku. Zachodky maji dva, drevena podestylka z tesca za 80kc nam vydrzi asi mesic. Zachodky vysypavame tak 1x tydne. Jinak v kleci/ohradce maji jen koberec navic, a jeste deku na tom, aby to nemeli tak tvrde. Ockovani za oba do 300kc 1x rocne, kastrace samce stala asi 1500. Jinak zerou prevazne seno, coz ve zveraku teda moc levne neni (ani moc kvalitni, si hazlove vybiraj co jim jede a co ne) a taky skoro vsechny zbytky zeleniny a jablek.

Dalsi naklady byly na nove nabijecky co prekousali , ale to je v reziji deti. Kdyby si je uklizely a nenechavali valet na zemi, tak by si nemusely kupovat nove nabijecky. Holce jich sezrali tak 5. Ake v poslednich letech se uz ztraty minimalizovaly.

konidana
2. pro 2023

@gingermom nahodou.... dcera po cely kovid trenovala kralici hop, takze super partak proti nude🙂

teenyel
2. pro 2023

@konidana ty nase potvory jsme se vselijak snazili naucit pouze na zachod, ale nepovedlo se (i jsme postive vybiraly s dcerou bobky a prehazovaly do zachodu dle strejdy googla a nic. Vic chodi na zachod, ale stejne maji bobky i v podestylce. Seno davame do kouli, ale zase je z toho hrozny bordel, krmime granulemi, obcas zeleninu, ovoce nedavame vubec (rikala veterinarka, ze kralici jsou nachylni na cukrovku a ze sladke ovoce jim davat nemame). Podestylku do obou velkych kleci davame hypoalergenni Asan (obcas ho maji v akci na alze), do zachodu kockolit. Veterinarku mame se specializaci na kraliky, mame to k ni 20 km, za kastraci bere 2,5 tis (nedela jen preruseni, ale komplet ze odstrani pod narkozou varlata atd, pak do druheho dne si kralika nechava na pozorovani), ockovani bylo kolem 7-800,- tusim. Po kastraci nejake leky a antibiotika na tyden (5x denne pravidelne neco cpat kralikovi strikackou byla hitparada, to aby si clovek vzal na tyden dovolenou). Vykastrovaneho mame zatim toho jednoho, u druheho se nam objevovaly kokcidie a kdyz uz jsme se toho konecne zbavili, tak nebyl cas resit pooperacni "provoz" kolem. Ted je tomu druhemu rok. Nemuzeme je ani poustet spolecne kvuli tomu, protoze ten nekastrovany jde po tom kastrovanem a otravuje ho. Ale jak rikam. Tohle vse bych jeste nejak dala, ale hrozne me stve ten bordel, co neustale delaji. Rano vstanu a prvni co, tak musim zametat obyvak az ke kuchyni. Nez nakrmim maleho, obvykle muzu jit zametat znova. A takhle cely den. Sileny. Mam rada zvirata obecne, ale ti nasi dva kralici jsou strasne potvory. Nemaji radi cizi, takze kdyz prijde navsteva s detmi, musime porad upozornovat, aby se nesnazily hladit treba skrz klec, ze kralici kousou. Dceru a me moc ne, ale taky se stalo, ze se uz nechteli chovat a tak se zakousli.

konidana
2. pro 2023

@teenyel tak bobky vsude zas tak neresim, obcas je posbiram. Hlavne ze do tech zachudku curaj. Teda kdyz zrovna neznackujou nebo to omylem nepustej vedle🤣. My asi doma mame dost velkou toleranci k ruznymu bordelu. Nejhur to nese chlap, protoze ten zadny zvirata nechtel vubec. Nebo by pry bral psa, ale nestaral by se i nej stejne.
Jinak dva samci je asi ta horsi kombinace, ale nemusi si sednout zadni dva jedinci. My meli asi i trochu stesti k ty usilovny peci. Granule uz davno nekupuju, to by jsme fakt asi neuplatili. Teda maj je, ale jako pamlsek, treba dva kousky denne, na nazrani musi stacit seno. Kastraci jsme meli ambulantne, a stejnak to byl vejlet na pul dne😅. Atb v pohode, podavala je dcera, a pak jsme odjizdeli na vikend, tak to zvladla i sousedka😁. Ted je jim 6 a 3 roky a jsou s vekem cim dal tim klidnejsi a pritulnejsi🙂

teenyel
2. pro 2023

@konidana nasim je obema rok a cekam, kdy je hodla prejit puberta 🙈 na uklid taky nejsem kdovijaky pedant, ale kvuli mimcu je nutne to tu udrzovat v alespon zakladnim provoznim poradku 😅 kdyz pak na zem musim rozlozit penove puzzle, hraci deku a tak 🙈 a chlapa naprosto chapu, taky jsem zastance spis toho psa. Ale dcera si prala nejakeho mazlika, o ktereho se muze starat. No...stara se, ze krmi, dava vodu, mazli a tak. To jo. Ale vzhledem k velikosti kleci je sama jeste nedokaze cistit, s tim mam co delat i ja. Navic jedna je vysazena nad druhou na takovem stole, takze bud cistit ze zidle, nebo ve 2 lidech sundat a pak zase vratit. 🙈

tipata
2. pro 2023

@nelinecka1 máme půl roku samičku, byt jsme zabezpečili, aby nešla na kabely, jinak nehryže nic. Má svoje dřevěné na hryzani. Když jsme doma má volnost, jinak škola a noc je v kleci. Na záchod se naučila rychle, má ten s roštem, jeden v kleci v pokojíčku a druhý v obýváku, kde trávíme většinu času. Vevnitř má piliny, zbyly po kreckovi, spotřeba minimum. V kleci má koberec, před klecí taky, běhá po jogamatkach, jinak se naučila na povoučce. Je mazel, ale trvalo to, hodně času na zemi s ní. Ráda hrabe, na to má deky. Už si vyskočí na gauč, po chvilce k někomu přilehne a drbej. Nelituju, že jí dcera má. Dá se lehce vycvičit, naše reaguje na hvizd, když dělá co nemá, pisknu a přestane. Miluje cupovat krabice. Jinak žere seno, trochu granulí a zeleninu. Pamlsky víc ve formě bylinek, sušená zelenina, ovoce. Veterina očkování 300/1x ročně, pak si poranila oko o seno, tak to asi 700 za celou léčbu a teda musela na kastraci (bylo v plánu), ale spustila si laktaci a to bylo 3800. Jinak zdravá, zuby v pohodě, prostě milá slečna. Máme od chovatelky. Jezdí s námi k babičce, tam má ohradku na chodbě a běhá po kuchyni

elesse
2. pro 2023

Ja bych doteti kralika neporidila. Mame 12 letou, je bajecna, ale vzdycky mela rada svuj klid, drbani jen kdyz chce, v mladi dost veci znicila a na nocni prevraceni domku se zvyknout neda. Pres mi v tomhle prijde nenarocnejsi, jen se musi vencit, ale naladu na drbani ma vzdyvky, neleka se…

veronicka89
3. pro 2023

@teenyel jak velkou mate tu klec ? Ja mam podestylku na 1 klec na 3x ... mozna i vic kdyz to casteji obmenuju a to ten jeden pytel stoji si 6 euro...

teenyel
3. pro 2023

@veronicka89 ted z hlavy nevim, kolik to ma cm, ale na sirku to muze mit tak kolem 120 cm. Ta dolni klec je o kousicek mensi.

veronicka89
3. pro 2023

@teenyel to mám stejně 🙂

eldoradoh
4. pro 2023

@teenyel
@veronicka89 holky a proč máte podestýlku všude po kleci a ne jen ve WC? Vyšlo by vám to levněji a naučili by se tak na záchod. Když mají podestýlku všude, je jasné, že záchod ignorujou. Já mám v záchodě dřevěné peletky a v kleci koberečky.

teenyel
4. pro 2023

@eldoradoh mame rozdilnou podestylku v kleci a v zachode. Chteli jsme odbourat, tu v kleci, ale jelikoz na zachod stejne pokazde nesli, tak je nechci nechat tapat a lezet v tom neporadku. Ten asan je alespon savy, ze jsou v suchem.

veronicka89
4. pro 2023

@eldoradoh ja mam morce

eldoradoh
4. pro 2023

@veronicka89 aaa, tak to jo, to j něco jiného, pardon

eldoradoh
4. pro 2023

@teenyel to je k ničemu ale

teenyel
4. pro 2023

@eldoradoh jsem jineho nazoru. Necapkaj tam v louzickach a neni spinava cela klec. Tohle, kdyz se povede mimo zachod, tak dobre absorbuje a ani se to na klec nelepi, jde to hezky vysypat a vymest.

eldoradoh
4. pro 2023

@teenyel to je jenom vaše věc, jen, že se opravdu nikdy nenaučí správně používat záchod, když budou mít podestýlku všude. To není z mé hlavy, řekne vám to každý zkušenější chovatel.

tipata
4. pro 2023

@teenyel naše má piliny jen v záchodě a jinak v kleci koberec a chodí na záchod se vším. Občas někde nechá bobek, ale čůrat chodí zásadně jen na záchod. Je to tak, všichni doporučují podestylku jen do záchodu a jinde ne.