Jaké boty kupujete do školky pro čtyřleté děti?
Zdravím, jdu si pro radu a vaše zkušenosti. Jaké boty kupujete skolkovym dětem? Čerstvé ctyrleta dcera chodi od září do školky, zatím jsem kupovala vždy jedny sezonni kozene boty a k tomu měla platenky, holinky, snehulky - podle ročního období, ale nosila hlavně ty "hlavní". Ted vybírám, co na jaro. A přemýšlím, že bych koupila jedny celoročky (máme vyhlídle jonap) a jedny převážně do školky na ven, ale jaké? Koupit druhé kvalitní z dětské obuvi a dát za ně dalších 1500?🙈 nebo něco levnějšího z decathlonu, neznicim ji tim nohu? Má ploche nozky a dostane vložky, tak i proto chci střídat boty s vlozkami a bez. V odpovídajícím počasí samozřejmě chodí na vhodném povrchu bosky, ale to zatím není aktuální. Děkuji za vaše zkušenosti.
Stručné shrnutí
- Většina rodičů volí jako "hlavní" obuv kožené celoročky (např. Jonap, Froddo, Fare) a k nim levnější sportovní nebo plátěné boty na ven do školky jako zálohu.
- Levnější boty z obchodů jako Decathlon nebo Sportisimo se běžně kupují jako druhý pár za částky kolem 500 Kč a rodiče je považují za lehké, měkké a s rozumným tvarem špičky.
- U dětí s plochými nohami doporučila lékařka použití vložek, zatímco příznivci barefootu doporučují co nejslabší podrážku a prostor pro prsty; u značky Keen rodiče upozorňují na odlišné číslování (uveden příklad, kde dítě mělo běžně 29, u Keenu potřebovalo 31).
Nejčastější otázky
Q: Jaké boty koupit do školky pro čtyřleté dítě?
A: Jako hlavní obuv často rodiče doporučují kožené celoročky značek Jonap, Froddo nebo Fare, k tomu levnější tenisky/plátěnky z Decathlonu nebo Sportisima jako rezervní pár a sandály (Keen Seacamp CNX) na léto.
Q: Stačí jedna kvalitní celoroční bota, nebo je lepší mít dva páry?
A: Možnosti jsou dvě: někteří rodiče kupují jen jedny kvalitní kožené celoročky (nosí je všude), jiní pořizují jednu kvalitní obuv a druhé levné boty na ven do školky; levné modely v diskusi stojí kolem 500 Kč.
Q: Zničí levnější boty z Decathlonu nebo Sportisima dětskou nohu?
A: V diskusi rodiče uváděli, že boty z Decathlonu či Sportisima jsou často lehké, měkké a s rozumným tvarem špičky a běžně se používají do školky; u dětí s problémem nožky konzultovat lékaře a případně vložky.
Q: Jak řešit ploché nožky u předškoláků?
A: Lékařka v diskuzi doporučila vložky; někteří rodiče a fyzioterapeuti v diskusi upřednostňují barefoot přístup s co nejslabší podrážkou a posilováním nohy, a doporučují konzultaci s fyzioterapií.
Q: Jaké boty jsou vhodné do terénu a na nerovný povrch?
A: Do terénu a na hřiště rodiče doporučují Keen (Keen CNX), Merrel, nebo nepromokavé modely z Decathlonu (typ Crossrock, MH120); někdy se kupují vyšší nepromokavé pohorky pro dětské aktivity v terénu.
Q: Jak vybírat velikost u Keen bot?
A: Rodiče upozorňují, že číslování Keenu může být menší; v jednom příkladu dítě nosilo běžně 29 a u Keenu potřebovalo 31, takže je vhodné zkoušet větší čísla.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rodiče preferují kvalitní kožené celoročky jako primární boty pro děti a často je nosí i do školky.
- Dětská noha roste rychle, proto se mnoho rodičů nevyplatí kupovat příliš drahé boty navíc.
- Levné boty z Decathlonu nebo Sportisima kolem 500 Kč jsou běžně používány jako záložní pár pro školku či na zahradu.
Sporné názory
- Někteří doporučují mít pouze jedny kvalitní boty (šetřit peníze a dědit je), zatímco jiní doporučují dva páry, aby se daly střídat a lépe proschnout.
- Někteří rodiče a odborníci doporučují vložky při plochých nohách (lékařka doporučila vložky), zatímco zastánci barefootu trvají na co nejslabší podrážce a posilování nohy bez vložek.
- Někteří považují bazarové nebo poděděné boty za praktické, jiní preferují nové kvalitní boty.
Otevřené otázky
- Který konkrétní model sedne nejlépe na úzkou nohu nebo na vysoký nárt bez kompromisu v pohodlí?
- Kolik párů bot je optimální pro předškolní dítě, které tráví část dne ve školce a část venku s rodinou?
- Jak velký vliv mají levnější boty na dlouhodobý vývoj dětské nohy při různých diagnózách (např. ploché nohy)?
Zmíněné značky a firmy
Sportisimo, Decathlon, Jonap, Keen, Froddo, Merrel, Superfit, Adidas, Loap, Lotto, Columbia, Skinners, Fare, Lidl
Zmíněné produkty a metody
kožené celoročky, Jonap, Froddo, Fare, vložky, barefoot, membrána (nepromokavost), Decathlon Crossrock, Decathlon MH120, Decathlon MH100, plátěnky, holínky, sněhulky, Keen CNX, Keen Seacamp CNX, Merrel tenisky, Superfit, Adidas tenisky, Loap, Lotto, Columbia, Skinners, Fare economic, sandály, plátěné tenisky, dědictví/bazarové boty
Místa a osoby
žádné
ja kupuji jedny kvalitni, vzdy nove... druhe vetsinou bud ma po sourozenci ( neznicene, nesesmajdane atd ) nebo spis nove ale levnejsi napr. sportisimo za 500kc a pod...
@95newmommy2020 to nee, když nenajdu nějaký rozumný kompromis, tak holt koupím druhé dražší.
@cekypetra já se vždycky hrozim, když se blíží.nove roční období 😀
@tonicka16 Já kupovala vždy jedny kvalitní celoročky membránou (aby právě nepromokly) a ty nosila nejvíc, noha jim roste hrozně rychle, to nemá cenu ty boty šetřit, protože jí budou za chvilku malé. K tomu nějaké pláťáky, sandálky, holínky na léto. V záloze jsem většinou měla nějaké taky kvalitní poděděné, které jsem měla připravené jako nouzovku pro případ nějaké nehody (většinou jsem je vůbec nepoužila).
Z bazaru nekupuju, ale měli vždy jedny hlavní a pak jedny takové obyč do školky na ven, třeba z Lidlu nebo toho Decathlonu. Ono ve školce totiž chodili na zahradu a syn tam jezdil po asfaltovém chodníku na odrážedle pro mimina a boty si vždy hned oddělal, takže mě nebavilo kupovat co měsíc nové a když zničil nějaké za dvě- tři stovky, tak mě to tolik nebolelo :D
Děti nosí barefoot, ted mají kožené nízké celoročky dcera Froddo, syn Jonap, potom mají do terénu Keen cnx kožené tenisky, potom má dcera do sucha Merrel tenisky, synovi ted sháním, čekám na Jonap atd, na léto mají sandály keen cnx a plus nějaké barefoot - froddo, jonap, fare economic, co zrovna sedne. Jinak, pokud je ve školce celý den, nemá cenu mít doma extra drahé boty na parádu, a do školky dávat shit, potřebuje kvalitní boty hlavně ve školce. Na vložky u dětí nevěřím, pouze nohu podepřou, noha potřebuje posilovat, takže co nejslabší podrážka, prostor pro prsty a blbnout po lesích a hřištích.
Na všechny roční období kupuju jedny hlavní boty a jedny záložní, ty ale většinou použije úplně minimálně. Plus gumáky. Na jaro má celorocky Superfit a k tomu lehké tenisky Adidas. Nosí superfity a uvidíme jestli na adidasky dojde, možná až bude tepleji. Boty "na parádu" jsem koupila jednou, protože se mi líbily, ale byly to vyhozené peníze. Jak mu rychle roste noha, tak má vždy boty pár měsíců, tak nemá cenu je šetřit, stejně je za chvíli vyřadíme. Ale na druhou stranu jsem ráda, když vydrží pěkné, aby je mohl podedit mladší syn.
Vetsinu bot maji z Decathlonu - ted maji typ Crossrock (nizke pohorky nepromokave) a typ MH120 (vyssi pohorky nepromokave) a k tomu maji decathlonove tenisky. Pak maji jeste i dalsi decathlonove tenisky doma na zahradu, at to porad nemusim prenaset po baraku. Sandale nosi uz nekolik let Keen Seacamp cnx. Driv nosili i ten typ MH100 viz vyse, ale ten hodne promokal (ale zase byly dost ohebne, ty nepromokave jsou ohebne min). Boty na paradu fakt moje deti nemaji.
Přidávám se k zastáncům jedněch bot, syn má jedny (teda v zimě zimní, jinak celoroční) a má je na všechno. Ano oddělá je možná o chloupek dříve, tak pak koupím rovnou trošku větší a má pořád boty akorát a nové a já nemusím řešit co s obnošenými botami. Doma mám většinou nějaké už nošené do rezervy, ale potřeba nebyly asi nikdy.
Pak už máme jen dvoje holínky (školka, doma) a plátěnky do tělocvičny a bačkory do školky. Sandály a nazouváky nechce a na zahradu jsem teď objednala Skinners.
@petrasipkova1 ty keeny chci vyzkoušet, ale dcera má.docela úzkou nožičku, tak nevím, jestli ji sednou. Do školky chodí jen na dopoledne, takže to je cca 1,5 hodiny venku se školkou. Každopádně nechci žádné extra drahé ani shit. Prostě kvalitni dvoje boty, proto se zajímám, jaké se ty "na ven" dají sehnat a jestli i za nižší cenu, nebo celkově jaké varianty existují🙂 když nenajdu, koupím do školky nejspíš ty keeny, ještě chci kouknout do decathlonu. Myslím, že je užije tak půl na půl, odpoledne trávíme na procházkách po lese, ale i po městě, na hřišti nebo po kroužku trajdame někde v okolí, teda město nebo park..
Jinak s vlozkami souhlasím, ale nozky se malé teď zhoršily a doktorka řekla, že už je potřebuje, tak si zase netroufám je úplně ignorovat, ale nechci je dávat pořád. Obrátím se ještě na fyzio a uvidíme.
Dcera 4r, široká noha (= sehnat boty děs). Kupujeme kvalitní (obvykle Jonap, Fare, ...) a ty nosí převážně a to hlavně do školky! Vždyť tam je má na noze nejvíc- cesta tam, zpět, nákup, vycházka se školkou. Pak nějaké kecky na takové to lítání kolem baráku, kde si je 100x obuje - vyzuje.
@tonicka16 naše holky nosí jako celoroční boty pohory od značky Keen. Ta starší chodí do školky, mladší ještě ne. Za mě super boty na teď, v létě do lesa a na nerovný terén, babička si je chválí na hřišti, že jak nemají hladkou podrážku jako tenisky, tak je vidět, že se jim v tom lépe běhá.



@tonicka16
Dobry den, rada se pripichnu, resim na chlup stejny "problem" u syna.