Svobodné maminky. Jak to zvádáte?
Ahojky najdou se tady nějaké svobodne maminky??,a jestli ano jak to zvladate???
Stručné shrnutí
- V příspěvcích rodiče uváděli konkrétní měsíční částky sociálních dávek a příjmů: mateřská/rodičovský příspěvek byl zmiňován částkami 3 800 Kč a 7 600 Kč, přídavek na dítě 500 Kč a příklady alimentů 500 Kč, 1 500 Kč nebo 2 100 Kč (v jednom případě s další splátkou dluhu 1 000 Kč, celkem 3 100 Kč).
- Určení otcovství a vymáhání výživného probíhá soudní cestou; v diskusi jsou uváděné varianty nákladů na DNA testy a řízení: soukromé testy kolem 4 000 Kč, privátní procedury 5 000–7 000 Kč, a v některých příspěvcích zmíněná částka žaloby ~20 000 Kč, přičemž jiná tvrzení tvrdila, že soudy ve věcech dětí jsou od soudních poplatků osvobozené (spor o poplatky).
- Doporučené praktické kroky v přítomných zkušenostech zahrnují obrátit se na odbor péče o dítě pro informace o výživném a styku, zvážit soudně nařízený DNA test místo internetových „samoodebraných“ testů a v případě dědictví využít možnost formálního odmítnutí dědictví.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá určení otcovství a kolik to stojí?
A: V diskusi byly popsány dvě cesty: soukromý DNA test za cca 4 000 Kč nebo privátní odběr a „papír k soudu“ za cca 5 000–7 000 Kč plus případných 1 000 Kč za oficiální dokument; některé příspěvky uváděly, že žaloba na určení otcovství může stát kolem 20 000 Kč, zatímco jiné příspěvky zdůrazňovaly, že soudní řízení týkající se poměrů dětí bývá od poplatků osvobozené (údaj sporný).
Q: Jak se žádané výživné (alimenty) stanovývá a jaké částky lze očekávat?
A: Podle zkušeností v diskusi soud určil alimenty 2 100 Kč měsíčně plus povinnost splácet dluh 1 000 Kč měsíčně (celkem 3 100 Kč), v jiných případech soud přiznal výživné kolem 500 Kč na základě nízkého příjmu otce; uveden byl i příklad 1 500 Kč měsíčně.
Q: Jaké sociální dávky a příspěvky mohou osamělé matky požadovat a jaké jsou jejich příklady?
A: V příspěvcích byly zmíněny mateřská/rodičovský příspěvek 3 800 Kč a 7 600 Kč, přídavek na dítě 500 Kč, a příspěvek na bydlení nebo přídavky jako dostupné sociální nástroje; přesné nároky závisí na rodinné situaci a příjmech.
Q: Počítají se při posuzování přídavků a příspěvku na bydlení příjmy rodičů, pokud dítě bydlí u prarodičů?
A: V diskusi bylo uvedeno, že při posuzování přídavků a příspěvku na bydlení se započítávají i příjmy domácnosti, takže bydlení u rodičů může ovlivnit nárok na dávky.
Q: Co dělat, když otec tvrdí, že dítě není jeho a předloží internetový test?
A: Zkušenosti v diskusi doporučují nenechat se spoléhat na internetové testy, protože soud je může považovat za nepoužitelné, a žádat soudem nařízený DNA test; uvedené ceny soukromých testů byly kolem 4 000 Kč a privátních procedur 5 000–7 000 Kč.
Q: Může se dítě nebo matka vzdát dědictví, aby se vyhnuly dluhům po otci?
A: Ano, v diskusi bylo několikrát zmíněno, že dědictví lze formálně odmítnout; uživatelky doporučovaly právní konzultaci kvůli riziku skrytých dluhů.
Q: Jak dlouho lze zpětně vymáhat alimenty?
A: V diskusi se zmiňovala praxe, že soud může nařídit doplacení výživného zpětně až za tři roky (zkušenost několika účastnic konverzace).
Závěry z diskuze
Shoda
- Finanční zajištění je hlavní problém osamělých matek; běžně zmiňované příjmy jsou mateřská/rodičovský příspěvek 3 800 Kč nebo 7 600 Kč a přídavky kolem 500 Kč.
- Doporučení obrátit se na odbor péče o dítě pro informace o vymáhání výživného a styku je časté.
- Soudní cesta k určení otcovství a vymáhání alimentů je v praxi běžně využívaná možnost.
Sporné názory
- Náklady a poplatky spojené s určením otcovství: některé příspěvky uváděly žalobu kolem 20 000 Kč, jiné tvrdily, že soudy ve věcech dětí jsou od soudních poplatků osvobozené.
- Hodnocení soukromých internetových DNA testů: některé zkušenosti uváděly, že takové testy soud nepřijme, jiné příspěvky vykazovaly případy, kde byly použity; obě verze jsou v diskuzi uváděny jako možné.
Otevřené otázky
- Jak přesně soud určí výši alimentů vzhledem k čistému příjmu dlužníka a dalším závazkům?
- Kdy a v jakých případech soud uzná soukromý DNA test jako důkaz místo soudně nařízeného odběru?
- Jak konkrétně se započítávají příjmy prarodičů při posuzování nároku na přídavky a příspěvek na bydlení?
Zmíněné značky a firmy
Náhradní babička, Rosamunde Pilcher, survio.com, Mendelova univerzita
Zmíněné produkty a metody
žaloba na určení otcovství, DNA test, komerční posudek o určení otcovství, opatrovatelský soud, výživné (alimenty), přídavky na dítě, rodičovský příspěvek (rodičák), mateřská, příspěvek na bydlení, odmítnutí dědictví, zrušení otcovství, mimosoudní dohoda o styku
Místa a osoby
Brno, Kutná Hora, Kolín, Čáslav, Pardubice, Rosamunde Pilcher
@janice20 nejsou všichni stejní hele..teda ve své podstatě asi jo ale těma drobnostma se liší 😉 třeba mě dneska nechali spat do 9, přítel děti nakrmil, malého převlékl, přebalil, a umyl nádobí...jsem byla jak v "Jiříkově vidění" 😀 😀 No to by ex nikdy NIKDY neudělal, ten by se převalil na bok a chrápal do oběda 😝 😝
Ahoj holky, tak se od vánoc řadím mezi svobodné matky. Náš drahý tatínek nám pod stromeček nadělil nevěru jak Brno. Hodně tady řešíte peníze, to samozřejmě chápu, taky jich nemáme kvanta, ale spíš by mě zajímalo, jak jste se dokázali oklepat a jít dál?
@amandab no tak to je teda pěkný dárek 😔 to mě mrzí. A to se to na Vánoce provalilo?
Já se oklepala poměrně brzo, co nejdřív jsem si tehdy někoho našla, ale ted už vím že to byla jen záplata abych tu krizy brzo překonala. Tehdy byl malé rok a půl. Toho "pravého" jsem našla až po 3 letech. Neboj zvládneš to, ženský jsou hrozně silný 🙂
A ten vůl si bude rvát vlasy co ztratil. Jen musíš být silná...držím vám holky všechny palce co mám
:kathule Děkuji 🙂 vím, že to zvládnu, už dávno ho nemiluju, ale myslela jsem si, že mám vedle sebe poctivého člověka a né takové prase. Dva dni před vánocema jsem mu na to přišla, byla to docela pecka, hned jsem se zbalila a odstěhovala k rodičům, ale teď jsem se po silvestru vrátila, řekla jsem si, že mu to nebudu ulehčovat a nechávat mu náš byt, který jsem zařídila celý já, aby se v něm pelešil s nějakou můrou, takže o to je to těžší, že se s ním musím každý den vídat. Takže si myslíš, že šáhnout hned po novém chlapovi je blbost, právě to jsem chtěla udělat 🙂 A jak si to malé vysvětlila, že už se s jejím tatínkem nemáte rádi a jak to nesla, poznamenalo jí to nějak?
@amandab Ahoj, nám odešel táta asi týden před vánoci, ale o jeho úletu jsem věděla skoro rok. Od té doby se snažím zapomenout, nebo odpustit jak mi pořád radil. Ale jelikož to nešlo tak je pryč. Teď když jsem s malou (16 měsíců) sama a nebudu ho mít na očích snad zapomenu! Ale musím přiznat, že večery když malá spí jsou fakt děs!
@elluca Je to děs, taky to na mě padá hlavně když zůstanu sama ☹ ale říkám si, že lepší být sama než s takového hajzlíka vedle sebe a jsem mladý, určo si najdem nějakého lepšího chlapa, který za to bude stát
🙂 Snažím se být co nejvíc pozitivní, hlavně kvůli malé, oni to broučci moc dobře cítěj, že se něco děje.Držim ti pěstičky, ať je ti co nejlépe a co nejrychleji zapomeneš a najdeš si někoho lepšího!!! 🙂
@amandab neneee není to blbost ale moc nepočítej že vám to vydrží...i když kdo ví 🙂
Malá byla malinká a takto bylo jednoduchý, prostě když se po něm ptala tak jsem ji řekla že je v práci, nebo je u babičky...děti nemají tak dobrou pamět aby vdli že tam byl i včera a i před týdnem atd atd. no a pak se ptát přestala. Já právě kvůli těm večerům hledala hned nkoho jinýho. A ten mi fakt pomohl. Ex tehdy i došela zkoušel to po zlém, ale naštěstí nový byl jednou jak on tak sebral nachystanou igelitku a šel. No a po dvou rocích šel i ten nový, já pak zjistila že to bylo fakt jen na záplatu a přestala jsem k němu cokoliv cítit.
@elluca holky najděte si koníčka který vás i děti hodně zaměstná...hlavní je nemít čas přemýšlet a ono to časem vyšumí 😉
@amandab Oklepeš se z toho tak, že si musis rict, že život jde dál a vsechno zlé je pro neco dobre.Máš tu výhodu, že ho nemiluješ (jak jsi psala)..Protože kdyby jo, tak tim společným bydlenim by sis to rozhodne neulehcovala..Protože v tomhle totiž opravdu plati "Sejde z očí sejde z mysli"..Alespon u me to tak vzdy platilo-kdykoliv došlo s nekým k rozchodu, bylo lepší ho nevidet..I u tatinka meho syna.Když jsem ho vidala, porad jsem ho mela moc rada.Ted ho temer nevidam a je mi fajn a už k nemu nic necitim.
Akorát teda bojujeme se synem porad sami, nejak nemužeme narazit na nejakého normálniho tatinka.
@amandab Ahojte, ja jsem sama od 10 tt...prvni dva mesice byli des, ale pak mi bylo kazdy den lip a lip...s EX vychazime dobre, ale jak pise @evulinkab, jelikoz se stale obcas vidame a diky male asi i budeme, tak je o dost tezsi na vsechno s nim spojene zapomenout. Verim ale, ze casem bude lip a s trochou stesti treba i pribereme nekoho tretiho do party 😉 Za me ale muzu rict, ze jedine, co opravdu funguje je cas, proste si tu bolest musi odzit kazdy sam a pak najit si nejaky konicek, aby to nebylo tak silene 😉
@kathule O tom, ze bych sla na potrat jsem vubec neuvazovala, a to me ex a jeho mati dost tlacili, ale ja si myslim, ze za to zadnej chlap nestoji a uz vubec ne ten, ktery te takhle zbabele opusti, kdyz ho nrjvic potrebujes. Rikam si, ze chlapu za zivot potkam spousty, ale deti jsou s tebou stale 😉 A co se tak koukam po svem okoli, tak neznam zadnou maminku, ktera litovala, ze dite ma...naopak skoro kazda, ktera se rozhodne pro potrat drive ci pozdeji dojde do situace, kdy toho lituje 😉
Dneska s ex vychazime fakt skvele...ja se odstehovala do jineho mesta za rodinou...on za nami obcas prijede...docela se snazi, ale jak a co bude, se uvidi az se Karolinka narodi 😉
@amandab téééda já na chlapy nemám teď vůbec pomyšlení! navíc mám asi pořád ráda toho "našeho taťku" 😢 takže když dojde za malou musím vedle do pokoje abych se tam nerozbrečela. ale jinak když to všechno probírám tam a zpátky udělala jsem dobře. nedokázala bych snést to co mi vadilo a to že by se on kvůli nám zmněnil to by taky neklaplo. takže mám strach z toho ho vídat... uvidíme časem jaký bude mít zájem o malou a jak jeho návštěvy budou frekventované. protože mi je jasné, že kdybych ho nevídala bylo by mi líp!
holky já se sbyvalím rozešla když sem byla ve 3měsíci těhotenství a pak sem chodila 3měsíce s jinym a týden před porodem sme se rozešli kvuli jeho nevěře, otec malé jí viděl tak 2x a občas ho potkávám bohužel a myslím že to dělá schválně i když když se malá narodila chtěl abych jí dala do kojenáku tak pořád se mi takhle plete do života
Ahoj všem, může se k vám přidat a trošku obnovit diskuzi?
Já jsem se synem půl roku sama a rozvádím se.
@miriska muzu se zeptat... po rozchodu bydlis u rodicu? Ja kdybych chtela odejit od manzela, tak vubec nevim kam bych sla. Na deti mam rodicak 3800Kc a z toho nejde zaplatit ani podnajem a vubec se uzivit. Manzel mi prispivat na deti nebude, pry by musel prodat byt kde zatim spolu vsichni bydlime. Jen me zajima jak se osamostatnit...
Ahojik maminky......přitel od nás taky odešel...takže jsem s ročním synem zustala sam. Bydlím v podnajmu za 8000tisic a od nej dostavám 4tisice. Je to děs nesmět si nic koupit. Snad to nák zvládnem
@boobinka no bydlím s našima v barák, ale v půdním bytě, kterej si postavil brácha a odstěhoval se, takže bydlím sama a musím platit 5tis. hypotéku na byt a 2tis.inkaso. Beru taky 3800,- a manžel na syna zatím nic neplatí, uvidíme jak to bude po rozvodu. Ve dny, kdy je malej u taťky tak chodím do práce, jinak bych to neutáhla s 3800,-, když naše výdaje jsou něco kolem 13tis. 😒
Já jsem se hodně bála, toho že to nezvládnu, ale důležitý je si věřit 😉
A ty uvažuješ o odchodu od manžela?
@miriska spíše to nechávám osudu... neumím se smířit s jeho nevěrou, jen se "užírám" a doma už je to hodně psychicky náročné a čím dál častěji přemýšlím jak se osamostatnit... rodiče by byli jen dočasným řešením, ale není nikdo kdo by mi pohlídal děti abych mohla vydělat nějakou tu korunku.... příjdu si ve slepé uličce 😒
@boobinka tak to je mi líto, nevěra je hnusná věc ☹ nedivím se, že se s tím nedokážeš vyrovnat. třeba se to ještě spraví a budete spolu zase šťastní. štve mě, že kolikrát je to od chlapa velká páka na ženskou, že ví že ona nemůže odejít a tím mají jistotu že zůstane a chovají se tak jak se chovají. mě to manžel dlouho nechtěl věřitm že bych odešla, myslel, si že plácám blbosti do větru a pak se hodně divil, když jsem jednoho dne utekla a už se navrátila.
Ahojky maminky, tak sem ted narazila na tuto skupinu a v nekterych " pribezich" se docela vidi. Sem tak sridave sama s Tobijkem , kazdopadne i kdyz je snami pritel tak to zatim tahnu ja protoze je bez prace :( ma nejaky brigady ale neni to nejslavnejsi. Sice je to narocne ale zvladnout se to da. Nic jineho nezbyde. Mam jen materskou 7.600,- a ted sem si byla vyridit prispevek na maleho tu 500,- driv to neslo protoze sem mela problem se dostat k ucetni, ale to uz je jedno ;) Platime najem 4000 a moji blbost 2000 takze mi toho moc nezbyde. sem tam vypomuze babicka s nejakym nakupem(coz teda opravdu moooc pomuze, malej je bagrik ) :D Do prace nemuzu tak se snazim aspon neco delat doma (hackuju) a kdyz mam moznost jedu do domova duchodcu za prabab a nakoupim celemu domovu :D je to tezky ale dokud ma malej co jist a ja mam kafe tak se to zvladnout proste da i kdyz usporny rezim s plinkama je hrozna vec a velka spotreba praciho prasku 😀
Všem vám držím pěsti!! Sama dobře vím, jak je těžké zvládnout všechno sama!!! Ale nebojte, vše se časem v dobré obrátí 😉

pro mě jsou všichni chlapi stejní já mám prostě štěstí na uchýláky nebo fakt dementní chlapy
@evqa ne nezkoušela a už se mi to nechce ani rozebírat s byvalím už to nechám tak pač on je dost velkej hajzl a malá až bude velka bude vědět kdo to je a já už to tak nechám