4letá dcera nepapá skoro nic, poraďte prosím

lucikakajikk
12. dub 2016

Ahoj holky mam problem co se tyce me 4-lete dcery a uz si nevim rady...precetla jsem tu toho spoustu byla i u dr.ale vysledek zadny...Mame problem co se tyce papani...moje dcera proste neni schopna papat skoro vubec nic at je to rozmixovane,nebo rozmackane ci v celku...proste nesni ani zeleninu max jednou kousne do jablka a to nad ni musim stat, nebo banan pulku zase jsem jak dozorce a tim to konci,zelenina absolutne nic...co se tyka mlecnych vyrobku je to katastorfa jedine co tak jogurt....ani ne maslo,ani salam pouze vysocinu, ani pomazanku proste nic....jen vysocinu a to max 5 kolecek a jednou kousnuti do rohliky...obed max kvetak obalovany jednu ruzicku,polovinu brambory a ji dve hodiny a jeste nad ni stojim krmim ji a nutim:( ja uz nevim co mam delat,asi se ze vseho zblaznim....problemy s jidlem mam od malinka..koupila jsem ji alespon martany vitaminy jsou to takove gumove to mi fluse...nejhorsi na tom je kdyz uz ma jid obedvat ,tak jsem vcera vypozorovala, ze mi rekla ze jde na zachod a tam to z pusy vyplivla:(:( jak to do ni snazim cpat uz po hodine ze treba trochu zvisi, hlas zacne se uz davit a blije po druhem soustu...vazi 15 kg tuto vahu uz ma rok...jedine co pije jsou stavy a kakao obcas...do skolky jeste nechodi musela jsem ji odhlasit pro afektivni zachvaty ...a ted od toho mam jeste 3-mesicni mimco a dcera obedva dve hodiny jak pisu treba jednu ruzicku kvetaku max dve a polovinu brambory..zabyva se vsim jinym okolo...ale koblihu bo palacinku by snedla celou hned...takze pro schrnuti sni pouze (vysocinu,suche pecivo, kvetak,rizek kur, hranolky, jablko,banan, susenky,chipsy) ale prisaham bohu ,ze jen max dve sousta:,((( co mam delat? dr mi rekla vyhladovet,ale u ni to absolutne nezabira jsem uz na zhrouceni....

mrskato
12. dub 2016

no tak to se ani nedivim, že jsi z toho hotová...zprvu jsem chtěla napsat, jestli chodí do školky, že by jí to mohlo pomoci, když bude v kolektivu a uvidí, jak ostatní děti fungují. Vím, že je to blbý, ale takový to vyhrožování jsi asi zkoušela taky, viď? Moje dcera (také 4 roky) třeba nesnáší takový ty sirupy, co se dávají při teplotách a kapky do nosu při rýmě. Vždycky jí říkám, že když to nesní nebo si to nenechá stříknout, tak budeme muset k doktorovi nebo do nemocnice, sice u toho řve, ale nakonec to dá, 3x jí už píchali uši, tak z toho má samozřejmě strach (i já!)...

sara84
12. dub 2016

Mozna uplne mimo misu, ale pokud ma 15kg, tak asi nestrada( syn ma 4,5 a ma 16 a prijde mi statny) Vidim to na detech okolo, synovec sni stejne jako ja, ma 2r a 12kg a je uplne na spodni hrane rustove krivky, muj syn ma rok a mimo kojeni ji minimalne, max pul sklenicky v poledne a par lzicek kase vecer a ma 10kg a je cvaldik..kazdy spaluje jinak. Asi bych byla dualedna a sladke a chipsy bych proste nedala. K obedu nastavila minutku, na jidlo mas 30min, nesnis, jdes spat( u nas velky trest muset spat po obede) dalsi jidlo ve 3 svacina, a tak kazdy den...A treba ty palacinky udelat celozrne a namazat jogurtem??

naomi6
12. dub 2016

Byla jsem nedávno na přednášce s paní psycholožkou a také se tam řešilo téma děti a jídlo. Jedna maminka říkala,že je zoufalá z dcery (asi 5 lel), která nic nejí, jen asi 3 jídla, která točí stále dokola. Nemůže do ní dostat prý žádnou zeleninu, ovoce. Ptala se, co s tím, jak ji to naučit. Paní psycholožka říkala, ať ji nechá. Je to její volba. Nechceš jíst to, co jsem dnes uvařila? Tak nejez a budeš mít hlad. Pro mě osobně je to teda dost drastické, já bych to asi nezvládla je nechat hlady. Moje děti naštěstí jí vše, takže osobní zkušenost a radu nemám, jen jsem chtěla povzbudit, že v tom nejste sama a snad se to děti časem nějak naučí. Držím moc palce

plucnja
12. dub 2016

Do diskuzí nepřispívám, ale tohle mi nedá. Chtěla bych se ještě zeptat, od kdy takhle jí, resp. nejí? Před rokem jedla jak? Jestli má 15 kg, to není málo(syn má tolik ve 3 a 1/4 letech), chci říct, že z něčeho to nabrat musela... Napadá mě jedna z variant a to, jestli to nemá souvislost s mladším sourozencem, který přišel do výhradně jejího teritoria, psychická záležitost, ať už žárlivost, strach o své věci, získávání si takhle pozornosti... Nechat vyhladovět podle mě není řešení, spíš bych se zabývala její dušičkou a objednala bych konzultaci u psychologa.
Ať se daří a snad se to brzy upraví...

p_ch
12. dub 2016

Ahoj, náš syn nejí vůbec. Jídla se bojí. Takže ti rozumím.... co zkusit zajít do gastroporadny a tam si požádat o recept na výživové mlíčka a jogurty? třeba by ji to chutnalo... nevím proč nechce jíst. Neptala ses ji? klidně napiš do IP a probereme to....

lv
12. dub 2016

mě to už přijde tak na psychologa, někde jsem četla, že poruchy příjmu potravy mají už děti 3-4leté. Návštěvou odborníka nic pokazit nemůžeš, ne? Chápu, musí to být velmi vyčerpávající, at je brzy lépe.

ababunk
12. dub 2016

@lucikakajikk Ahoj 🙂 Ve školce jsem měla holčičku, která za celý den spapala jen jogurt, kousek jablíčka a asi 5 lžiček polévky. Maminka se strašně trápila, nevěděla co dělat, jak do ní něco dostat. Holčička, ale byla spokojená, sice hubenější, ale bez zdravotních problémů a samo se to urovnalo asi v 6 letech, kdy už byla předškolačka. Rozjedla se. Věřím, že i Tvá dcera se rozpapá.
Taky jsem měla jednu předškolačku, která to dotáhla tak daleko, že byla bulimička. Cokoliv snědla, hned vyzvracela. Byla strašně hubená a zkolabovala.Nakonec se přišlo na to, že o vánocích, když zbaštila rybu,jí uvízla kost v krku a ona se pak bála cokoliv sníst, aby se to neopakovalo.
Moc Ti držím palce a hlavu vzhůru. 😉
Ještě mě napadá, že by si jídlo mohla nachystat s Tvojí pomocí sama?Ale to je jen nápad.

kacca11
12. dub 2016

Mne osobne pripada zvlastni, ze ctyrlete dite dostava vysocinu, hranolky, chipsy a podobne veci. Jak jste doma dosli k tomu, ze male dite ji jen smazene, tucne a sladke? Celkove me jako jedna z moznosti napada, ze jako rodina mate spatne stravovaci navyky. Ma dcera moznost videt vas stolovat, sedet u stolu, jist, povidat si u toho? Nebo jak u vas v rodine jidlo celkove probiha? Jak jite vy ostatni? Dbate na jidelnicek, domaci vareni apod.?

ababunk
12. dub 2016

@kacca11 Pravda

mrskato
12. dub 2016

@kacca11 Když to jde, tak jíme společně a normálně vařím, ale dcera (4 roky) chodí do školky, takže většinou obědvá tam, ale jednou za čas, když si dáme hranolky nebo smažený květák - na tom nevidím nic špatného...každopádně zadavatelka se snaží do dítěte aspoň něco nacpat, když jí nechce normálně jíst, očividně je z toho vyřízená a vadí jí, že její dcera chce jíst jen uvedená jídla...

kika_21
12. dub 2016

Šla bych příkladem-pokud je to trochu možné, snažila bych se jíst zdravě, udělat zábavu ze společného vaření. Jídlo bych podávala 5 krát denně, mezi tím nic-žádné chipsy, vysočinu. Nevšímala bych si naoko, že nejí. Možná tím chce být zajímavá. Našla bych něco jiného a za to bych ji chválila-co ráda dělá, co ji baví.Jídlo je přirozená věc jako dýchání, tak bych to tak brala. Hlady nezemře, neboj, není tak hubená. 🙂

lomanta
12. dub 2016

Chápu, že tě to moc trápí, ale já bych jí jídlo nenutila. Naopak bych před ní jedla s požitkem, a třeba ji ani nenabizela, zkoušela bych nová jídla a dělala, jak to je moc dobré, ona to třeba ze zvědavosti bude chtít sama ochutnat. Bála bych se, že nucením se akorát šprajcne. A že se z toho poblinká asi také není dobré. Ona až bude mít hlad, tak se nají. Oprvdu bych se nebála. A že sní jen dvě sousta? Má malinký žaludeček, jak jí malinko. Takže jak sní víc soust, už toho je na ní moc a proto podle mě zvrací, je přejedená. Mě tedka malej nejedl asi týden, byl nemocný a opravdu nedal ani sousto, už jsem se taky docela bála, ale jak ho přešla nemoc, začal zase jíst. Takže vím, jak je nepříjemné koukat, když dítě nejí. A dr. jí dělala nějaké testy? Nemůže být s něčím nemocná? Pokud je zdravá, tak bych to opravdu nehrotila, trápíte se obě ☹

summ
12. dub 2016

@lucikakajikk Panebože dej jí pokoj! Píšeš, že nad ní stojíš, že jí krmíš, že musí sedět nad jídlem hodinu nedbo dvě, že jídlo chodí tajně vyplivovat na záchod. Jestli je náturou malej jedlík, tak svým přístupem v ní akorát pěstuješ odpor k jídlu a zaděláváš na celoživotní problém s psychikou a s váhou. Jak píšou ostatní - podávej snídani, oběd, večeři, dvě svačiny dobrého zdravého domácího jídla a co sní, to sní. Hlavně ji nech bejt, nenuť jí, zdravý dítě samo od sebe hlady neumře.

kacca11
12. dub 2016

@summ souhlasim. Sama mam zkusrnost, ze me babi nutila jist a nikdy to k nicemu nebylo, akorat jsem zvracela, mela psychicky blok z mnoha druhu potravin.

dana3262
12. dub 2016

@lucikakajikk hlavně se uklidní. Ona hlady neumre. Jestli máš pocit, že strada, můžeš zkusit nutrudrink. Mají i dětský. Ale 15kg je ok. Můj syn je 4,5r starý a má 16kg. Mě se osvědčilo pro začátek dávat, co chce. Třeba špagety (klidné 2x týdne), palacinky, řízky a hlavně toasty. Není to žádná racio strava, ale starší syn (absolutní nejedlik) se tak rozjedl a pomalinku je možné sem tam i něco přidat. Jsem ráda když z ovoce a zeleniny sní za den třeba 2vojacky z jablka, 2 kolečka okourky a malý list salátu. To je tak maximum. Ale nepřipadá mi, že by stradal. Tím, že ji nutis to celý akorát prohlubujes tu nechuť. :(

dana3262
12. dub 2016

@lucikakajikk ale taky jsem měla strach. On snědl třeba za celý den půlku krabice chleba s máslem. Vypil sice třeba 0,5-0,75l mléka, ale nejedl nic. Když jsem byla tvrda (že bude jíst jen u stolu) tak po pár dnech přestal i pít, to jsem teda sklapla a zase mu dávala jídlo u hraní. Nějak to přešlo. Dnes už jen u stolu.

summ
12. dub 2016

@lucikakajikk A s těmi patnácti kilogramy, to může být pro čtyřletou holčičku normální váha. Důležité je, aby si držela svoji růstovou křivku a moc z ní neuhýbala. Ale to jistě její doktorka sleduje, záznamy do růstových grafů se přidávají při každém vážení a měření v ordinaci.

p_ch
12. dub 2016

@summ Nevíš jaké je to vyčerpávající sledovat jak ti dítě nechce jist.... Náš syn nejí, hubne a taky jsem nad ním dva roky stála a "nutila" ho jíst. Brečela jsem, že nechce. Nevěděla jsem co mám dělat... už jsem se na to vyprdla... u nás je to ale o tom že ne že by nechtěl ale bojí se jídla.. a to je potom podívaná :(

lucikakajikk
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kacca11
12. dub 2016

@lucikakajikk jestli to má být reakce na mě,tak nechápu tvůj agresivní výpad. Uvedla jsem jednu z příčin, která mě napadla, proto jsem se ptala, jak to doma mate. To neznamena, že tvrdím, že děláš všechno nebo něco špatně, ale zajimalo mě, jak to je. Já tě nijak neurazela, stacilo odpovědět úplně v klidu, že to máte tak či tak. Clovek se zamyslí nad tim, co jsi tu napsala,snaží se poradit a dočká se tohoto a jeste mi prejes to, co tebe samu trápí.

Já tvému dítěti nic špatného nepřeju, žádnému z dětí. V tom je holt asi rozdíl mezi námi.

barulina
12. dub 2016

No s vahou je ale myslim ok. Ma skoro 4 dcerka ma necelych 14 kg a ji uplne vse. Takze vahove je ok. No tak ji nenut do jidla, ono jeste zhorsi

karlajasmine
12. dub 2016

Asi bych ji dělala ty palačinky a chvíli to úplně nechala.. A časem pridavala nenásilně jiná jídla. Nedělat kolem jídla drama, nechat ji, neprudit, nabídnout.. Nechce? Nabídnout později.. Hlavně řešit aby se cítila milovaná, šťastná, klidná..

karlajasmine
12. dub 2016

A jestli to není tak, že chce tvoji pozornost a ty ji tu pozornost dopravas takhle, tak to tím prohlubujes..zkusila bych ji maximálně věnovat pozornost jinak - hrat si s ní, číst ji, povídat si s ní.. Ať má pocit, že tě má nablízku. A jídlo pak nabídnout naprosto v klidu a začít tím ze aspoň pár dní nabízet jen to, co má ráda, a neřešit, ze to není zdravé.. Nestát nad ní u jídla, nechat ji a být sama vnitřně v klidu..

lidka826217
12. dub 2016

Jídlo hrou, nakrajet obložený chléb na kostičky s párátky, na syna zabralo, též moc neji, jen hranolky a coca colu. ...
Jablíčko na měsíčky, na talíř vždy pár kousků, velké množství odradí. Neptat, nachystat. ..na procházky brat svačinku, ji nejlepe venku.
Hodně štěstí

paja145
1. kvě 2018

Ahoj holky mam problem moje cera její 5 let a uš dva dny nechce jíst nevim rady .

radka8888
2. kvě 2018

@mrskato nezlobte se, ale vyhrožovat doktorem je uplne strašný. Potom přijdete s dítětem do ordinace a vůbec nespolupracuje. Přece je důležité, aby v určitých okamžicích si nechalo vzít krev nebo vytrhnout zub a pokud ho tím desíte roky....