Bílkoviny a 20měs. dítě. Co s tím, když je začalo odmítat?

26. pro 2020

Ahoj holky, prosím o radu. Mý malý je 20 mes a úplně mi přestala jist jogurty a mléčné kaše, takže v jídelníčku nemá skoro žádné mléčné výrobky. Mam strach, aby ji něco nechybělo. Nevíte, co s tím? UM už dávat nechci a na kravské mléko je brzy...... Děkuji

chrystyanna
26. pro 2020

Mléko, nejlépe plnotučné, se smí od roka, pokud si to dobře pamatuju.
Co zkusit třeba tvaroh (plnotučny) s trochu ovoce/marmelády (třeba mu to jen teď chvíli nechutná).
Jinak bílkoviny jsou i v mase, lusteninach(z těch jdou i pomazánky například).

antoinet
26. pro 2020

Mléčných výrobků je obrovská škála, zkoušej další. Dále maso (polévky, hlavní chody, pomazánky...). Živočišné jsou kvalitnější než rostlinné a nebo tělo dobře využije kombinaci (třeba luštěnina + maso/vajíčko).
U dětí ale nemusí být bílkovin moc, mléčné výrobky se zařazují hlavně kvůli vápníku, jehož jsou bezkonkurenčním zdrojem, a s ním se vstřebávajícímu vitamínu D. I to lze řešit alternativně z rostlinných zdrojů, ale dá to velkou práci kvůli nižšímu obsahu i vstřebatelnosti.

jakreb
26. pro 2020

Ako uz napisali
@chrystyanna
@antoinet
A kravské mlieko moze dieta od roka. Pokial nema samozrejme alergiu.

jjasmina
26. pro 2020

Proč by nemohla mléko??

keksik002
26. pro 2020

Proc by bylo brzy na mleko? Ma skoro dva roky.., 🤷‍♀️muzete davat tvrdy syn, nebo mazaci syry nebo omacky zahustene mlekem..

autor
26. pro 2020

Dle myho pediatra ji m začít dávat kravské mléko až od třech let. A není to jediný lékař, který mi to doporučoval. Takže se toho držím. Jako bramborovou kaši může, ale mliko jako tekutinu k pití zatím prý nedávat právě z důvodu vysokého množství bílkovin a zátěže na dětské ledviny.

antoinet
26. pro 2020

To je hodně extrémní názor. Pokud se ho hodláš držet, dávej UM, ať pokryješ aspoň ten vápník.
Ale pokud dítě není alergik na bílkovinu kravského mléka nebo laktózu, nevidím důvod pro takto striktní zákaz, obzvlášť u tak zdravé potraviny, jídelníček batolat by měl být pestrý a ne takto omezený.

jjasmina
27. pro 2020

@antoinet naprostý souhlas

martt
27. pro 2020

Je pravda, že kravské mléko se většinou moc nedoporučuje ani starsim dětem. Ale pokud ji ho dáš jednou za čas tak ji to neuškodí. Nebo můžeš zkusit náhradu třeba za kozí mliko má hodně vitamínů a trochu jiné složení než kravské mléko. Nebo jsou i rostlinná mléka, jako je mandlové kokosové apod.

fandysek_1
27. pro 2020

Dávám tvrdé sýry, tvarohove pomazánky, vajíčka, omelety, kvalitní šunku, luštěniny hlavně mixované v polivce, maso, ryby. Mléko mi děti také nepijí, jen občas, když si dá manžel kakao a to je fakt vyjimka. V téměř 2 letech bych se klasického jídla nebála a ani občas toho mléka. A doplnila bych vitamín D.

keksik002
27. pro 2020

Takto, v necelych dvou letech muze jist i pit vse.. Dite potrebuje pestrost stravy a pokud nema alergie tak nevidim duvod proc neco omezovat. Toho mlika vam denne nevypije 3litry abyto dokazalo nejak zatizit ledviny..

alcar
27. pro 2020

Tak v malem hrnicku mleka urcite neni vysoky obsah bilkovin, ktery by zatezoval zdrave ledviny. Ve 100g masa je tech bilkovin vice.
Nicmene pokud chces byt az takto poctiva, tak zarad klasicke UM nebo tvarohy (Matyldy, Lipanky apod.). Nevim tedy jake davas jogurty, ale pokud jsi davala jen bile, tak zkus obmenu.

aneta_v
27. pro 2020

A nemysleli doktoři spíš tvaroh? Protože tolik bílkovin, aby to ublížilo, v mléce není. Tam může být problém spíš kasein. Já dceři nedávala mléko do dvou let a kus, pak přestala také jíst jogurty a teď (28 měsíců) vypije i dva malé hrníčky mléka denně. Jinak zdroj bílkovin je maso a vápník lze doplňovat mákem, brokolicí a dalšími rostlinnými zdroji. Případně tvrdé sýry, pokud to jí. UM už bych tedy v tomto věku nezařazovala

ajja87
27. pro 2020

🙈Tohle mě vzdycky fascinuje... Do tří let striktní strava, ale pak ve dvou letech soupnou dítě do školky a tam rozhodně nejedou na to, že dítě do tří let nedavat mliko, tvaroh apod..... Tam už se jede normální strava a hotovo... Btw. můj manžel pil kravské mléko (prevarene) temer od narození a neznám zdravejsiho člověka v okolí...

neomenia
27. pro 2020

Jsem pediatr, kravské mléko se může od roka. To, že spousta kolegů doporučuje raději UM až do tří let, je dané vymyvanim mozků propagandou firem vyrábějících UM. Je to na každém, KM je normální přírodní produkt, upravený pasterizaci a trochu odtucneny, zatímco UM je umělý koktejl. Tak jak kdo chce... .
A ne, není pravda, že děti na KM budou stradat nedostatkem vitamínů atd. Pokud už mají normální stravu, tak rozhodně ne. Za zvážení by UM možná stálo v případě nějakého totálního nechutenství, kdy dítě třeba ve dvou letech nejí prostě NIC. Ale jinak není potřeba, je to jen reklama.

me_druhe_ja
27. pro 2020

To je nějakej francouzskej pediatr ne? Tady by UM jeli nejraději do puberty. 🤦 Já dávám normální kravský od roka - postupně, ne, že ji dám naráz 2dcl. Kolem 18m bych se UM chtěla zbavit úplně. Na vaření jsem dávala kravský už kolem 10m - trošku. ;)