Příkrmy od 5. měsíce u plně kojeného kojence. Máte podobnou zkušenost s doporučením?

10. pro 2020

Ahoj holky,
předem se omlouvám za anonym, mám k tomu svoje důvody.
Mám dceru, která má 4 měsíce. Byly jsme na 4 měsíční prohlídce, vše v naprostém pořádku. Šokovala mě ovšem Mudra, že můžu během pátého měsíce začít s příkrmy v podobě zeleninových vývaru a od začátku 6 měsíce začít s podáváním ovoce. Pak od 7 měsíce pokračovat s nasazením dalších jídel. Dcera je dosud plně kojena, bez problémů. Krásně pribira.
Potřebovala bych poradit, zda jste některá taky dostala takovéto rady? Mudry jsem se hned nezeptala, proč začít s příkrmy. Trochu ze strachu, trochu z šoku. Koukala jsem po netu, jestli třeba není nějaké nové doporučení, nějaké imunologicke okénko, že to třeba má svůj důvod.
Samozřejmě intuice mi radi dál plně kojit aspoň do konce 6 měsíce, pokud bude nadále vše v pořádku.
Pro moralistky, nejsem žádná prvnicka, tím se nechci nikoho dotknout, ale dětí mám již více a i zkušenosti. Ovšem stále jsou nová doporučení a jde mi hlavně o to, zda má někdo podobnou zkušenost s doporučením jako já. Zase nechci udělat nějakou chybu. Snad budu pochopena správně. Děkuji.
Ne

kosi_cek
10. pro 2020

Syn má 4 roky (píšu to proto, že mám také i starší děti, takže vím, že se ta doporučení liší nejen názorově v tom období, ale mění se to i v průběhu let, hlavně tedy co se týká těch alergií a snaze zabránit, abych jich bylo tolik...marně dle mě) a takové doporučení od dr. jsem nedostala, jen že bych měla podat lepek do 7mi měsíců, což je taky teda doporučení...a smůla..On nechtěl vůbec nic a o jídlo začal mít zájem zrovna až po roce, do té doby jen kojený, ale pak zas začal ochutnávat úplně vše..Ale mám i kojence, který navzdory tehdejším doporučením plně kojit do půl roku, opravdu chňapl po příkrmech na začátku 5.měsíce a možná by je bral i dřív, ale mě se to příčilo, u prsu tehdy nebyl moc spokojený a uklidnil se až po podání příkrmů a kojil se ještě dlouho 😉
Prý je spíše důležité, aby dítě bylo v době ochutnávání potencionálních alergenů, což může být jakékoliv jídlo, fakt ještě hodně kojené a neexistuje žádné okno, to je možná odvozeno od doby, ve které je stále dost kojeno nejvíce dětí..Takže bych to nechala na dítěti, až projeví zájem, ono nečte, nestuduje, je ještě naprosto nezávislé a samo ví nejlépe, kdy se mimo prsu začít porozhlížet, co si strkají do pusy ostatní a že by třeba také mohlo něco jiného zkusit 😉

jjasmina
10. pro 2020

Já jsem začala kolem 5,5 měsíce, měla o jídlo zájem, ale polivkama jsem nezacinala, spíš jednodruhou zeleninou, super je to popsano na stránce příkrmy krok za krokem.

neomenia
10. pro 2020

Klidně výlučně kojte do 6 m. Ono to zavádění příkrmů od 4 měsíců se doporučuje hlavně u Nekojenych děti. Pokud bude se sapat pp jídle, tak klidně začni dřív. Je to úplně v klidu, uvidíš, jak bude chtít mimi. Žádný stres.

neomenia
10. pro 2020

A ano, lékaři to někdy doporučuji, tvoje lekarka není ojedinělá. Neni to rozhodně chyba, ale u KOJENYCH deti cekame spíše do 6 měsíce. Ta doporucwni jsou výsledkem domluvy mezi alergology a pwdiatry, přičemž pediatri většinou az po 6 m, zatímco alergologove chtějí uz po 4m, kvůli riziku alergii a teorii imunologického okna, ale ono to s tou teorii imunologického okna není tak žhavé.

me_druhe_ja
10. pro 2020

Začni klidně až po ukončenym 6m. je to plně na tobě. Zvlášť, pokud kojení stačí, přibírá a prospívá. 🙂 Nenech se do ničeho tlačit. Já začala s ukončenym 5m zeleninou. Zeleninu jsem jela dlouho. Maso jsem přidala až za skoro 2m a teprve dál zbytek.

mariegroth
10. pro 2020

Je to na tobe. Existuji studie, ktere hovori o tzv "open gut", kdy mala miminka jeste nemaji "uzavrena streva" a v pozdejsim veku prilis brzke predstaveni jidla muze zpusobit zazivaci potize. Jinak souhlasim, ze neni nutne spechat s normalni stravou. Starsi generace ma zazite to, ze jakmile dite zacne jist, tak bude lepe nebo dele spat, coz samozrejme neplati na kazde dite. Proto nekteri lide tlaci na predstaveni jidla pred sestym mesicem.

areh
10. pro 2020

Já jsem u prvního syna začala nějak po ukončeným 5. měsíci. Po jídle se mi vždycky sápal a klidně by mi ho vzal z talíře,kdyby mohl 🙂 Jinak je správně kdykoliv mezi ukončeným 4. a 6. měsícem.
Ještě bych dodala, že jsem začala jednodruhovou zeleninou, k tomu lepek ve formě kus kusu, maso a ovoce na konec.

rejalin
10. pro 2020

Mám syna 4,5m a zrovna tenhle týden jsem dostala doporučení, že už mohu začít hned. Přiznám se, že s tím moc nesouhlasím, takže jsem jen odvětila, že židličku dostane až na Vánoce, tak nejdřív po svátcích (to mu bude už 5,5m). Pokud je miminko kojené, není podle mě nutné nějak spěchat, samozřejmě pokud by po tom 5m projevovalo o jídlo zájem, tak bych mu trochu ochutnat dala 🙂

budilucka
10. pro 2020

Je dobré si uvědomit, že jsou to jen pouhá DOPORUČENÍ, a ne povinnost, při jejímž nedodržení na tebe přijde sociálka 😆 Některé maminky potřebují na dítě manuál a za podobné rady jsou vděčné, a pak jsou maminky, co to chtějí dělat po svém. Oboje je v pořádku. Poprvé jsem hltala informace jak divá, abych něco nezanedbala a už teď vím, že podruhé bych na to šla úplně jinak. Řiď se svou intuicí a chutí a zájmem dcerky a nestresuj se 😉

cuuza
10. pro 2020

Vzdycky se řídím zájmem dítěte, takže pokud projeví zájem v 5, začne ochutnavat v 5, pokud nejeví zájem v 6 nebudu ho nutit...

vladienka
10. pro 2020

Jooo nasa pani doktorka kaze davat prikrmy od 5 mesiaca, na 6 mesacnej prehliadke minpovedala ze by som uz mala davat aj maso a kase 😂 zacali sme s nejakou zeleninkou v ukonc 6, nechce jest vobec 😄

zuzita15
10. pro 2020

Imunologicke okno neexistuje a Mudry radi zavadeni prikrmu kolem 4/5m celkem bezne bohuzel. Kojila bych vylucne do ukonceneho 6m, klidne dele, pokud by dite o jidlo zajem nejevilo. Aspon mu usetris imunitni system 😉

moija
10. pro 2020

Ano, nekteri doktori doporucuji zacit takto brzy kvuli imunologickemu oknu. Ja teda dala nejakou prvni mrkev v cca 5,5 mesicich, ale o nejakem jezeni nemohla byt rec az do roka. Pak jak kdyz prasti zacal syn jist najednou uplne vse. A nejvice vzdy miloval a stale miluje ruzne polevky

veru181
10. pro 2020

Doktorka nám taky doporučila (klasicky teda zeleninu), ale když jsem se divila, řekla, že "když chci, můžu ještě jenom kojit" 😀

moonulka
10. pro 2020

Nám taky řekla doktorka na 4 měsíční prohlídce ať začnu už se zeleninou u kojené dcery. Přišla mi ve 4 měsících malinká a ten její zájem o svět prostě neodpovídal tomu, abych jí dávala něco jiného než prso. Prostě jsem vnitřně cítila, že to je hodně brzo. V 5 měsících na očkování se mě na to ptala, tak říkám že ještě nic nedávám, a už mi tlačila že by měla začínat s masem a kaší na noc 🤦‍♀️
Mno kojila jsem ji plně do ukončeného 6m, až tehdy se nám začala na talíři sápat po jídle a cítila jsem, že je na to připravená. Jedu metodu BLW, můžeš si o tom zkusit něco přečíst. Zatím nabízím zeleninu a ovoce vhodně upravené, ale i když toho zatím moc nesní, tak její střeva dostávají zabrat, nedovedu si představit jak by na tom chudinka byla kdybych začla už ve 4m 🙄

87pavlina
10. pro 2020

Mně taky doktorka na 4 měsíční prohlídce řekla, že mám začít přikrmovat. Dcera byla plně kojená a dobře přibírala. Jelikož mám první dítě, tak jsem se tomu ani nestihla divit v ordinaci, až doma mi došlo, že jsem se jí měla pořádně zeptat. Ale ono je to taky těžký, když malá řve hned, jak vlezeme do ordinace 😀 Všude čtu, že se má u kojených dětí začít s příkrmy až po 6. měsíci. Nicméně teď už s tím nic neudělám, přikrmuji, dávám jí zatím jenom zeleninu k obědu, o víkendu jsem poprvé zkusila přidat kousek králíka. Dceři od začátku moc chutná, krásně papá, ale já se pořád nemohu zbavit dojmu, že jsem ještě klidně mohla počkat. Bobíky má tuhý a to ji i po příkrmu dokojím. Vodu ani čaj jí nevařím, olej jí do jídla přidávám, takže se na to chci taky doktorky na další prohlídce zeptat. I z toho důvodu si říkám, že jsem asi ještě mohla počkat, protože kdoví, jak se s tím ta střeva perou. Taky mi doktorka říkala o imunologickém oknu, ale zase až doma jsem na internetu vyčetla, že to je mýtus. Podle doktorky by do 7. měsíce měla ochutnat všechno, co bude do budoucna jíst. Mám kamarádky, které mají děti ve věku okolo 4 až 6 let a ty prý měly kojit do 6. měsíce, takže se to opravdu asi každý rok mění, pak aby se v tom člověk vyznal. Je asi opravdu lepší dát na svůj instinkt a možná to budu u druhého dítěte dělat taky jinak.

cumaceka
10. pro 2020

Ano, u doktora mi taky bylo receno, ze ve 4m muzeme zacit. Nejsem toho priznivcem, syn byl na mm. S prikrmy jsme zacali v 6 a pul m. Hezky o tom pise autorka zde https://eliskapivrncova.cz/zavadeniprikrmu/

jjasmina
10. pro 2020

@cumaceka Já když se ptala dr, tak říkala, že klidně až od 6. ale klidně jí mužeme dávat něco ochutnávat 🙂 Ono je to dost doktor od doktora, ostatně jako se vším

puhelin
10. pro 2020

Taky jsme dostali pokyn ve 4 mesicich. Zacala jsem po 6. mesici a rovnou blw u obou deti. Z blw se nas pediatr zhrozil, sestra taky, ze se udusi a ze tak se to delat nema. Odkyvala jsem a vic to s nimi neresila.

nazka
10. pro 2020

Jojo, mně to radili taky. Já jsem si počkala, až dcera začala projevovat zájem o jídlo, takže jsem ji první zeleninku dala v necelých 6m. Tohle je dost zastaralý názor.