Příkrmy od ukončeného 4. měs. Jaký máte názor?

eva1109
23. led 2020

Dobrý večer, prosím o jiný náhled na věc🙂
Mám chlapečka, 4.měs a kousek a dr. mi už doporučila dávat malému příkrmy.. nejprve zeleninku, potom také masíčko a žloutek.. Musím dodat, že už nekojím:( takže je na UM. Vyzkoušela jsem mu dát mrkvičku, dva dny po sobě, a ten druhý den mi pak začal za nějakou dobu hodně plakat a později 2x mrkvičku vyblinkal.. Při papání se ošklíbal, snědl tak max. 3lžičky..
Prosím tedy i o nějaký jiný názor na věc.. Teďkom už týden nedávám nic. Zdá se mi na příkrmy stejně dost brzy🙄. Nechci malého trápit, když ho bolelo bříško..

eithelwing
23. led 2020

Nevím, jak je to s UM, kojila jsem. Dcera začala ve stejné době jevit zájem o jídlo nás dospěláků, takže tu a tam něco dostala. No, bylo to spíš na hraní. :D Nic extra nesnědla, dva měsíce se s tím tak nějak oťukávala a až poté se dalo říci, že třeba něco málo snědla.

Mrkev někdy může způsobit zácpu. To je asi tak jediné, co vím, špatnou reakci na ni dcera neměla. Každopádně nic prckovi neuteče podle mě. Nenutila bych, zkusila bych třeba časem zase trošku, ale opravdu malinko, děti se vlastně musí naučit vůbec jíst jinak, než sát.
Na střídačku je fajn zkusit i jídlo do tlapky, jak se říká. Za sebe ale lžičku nezavrhuji, jen to pro některé děti může být příjemnější.

Četla jsem spoustu doporučení, kdy začít s příkrmy. Nejvíc mě zaujaly tři body:
1. Dvojnásobná váha od porodu. Většina dětí to splní, ale jsou drobečci, kteří si prostě můžou na příkrmy počkat. Ono se zeleniny nikdo nenabere. 🙂
2. Dobré držení hlavy, eventuálně sed. Příkrmy se už přeci jen nejedí v lehu.
3. Zájem. Podle mě to nemá smysl cpát do dítěte, které to nechce. Ono jeho čas přijde, každé se nakonec mamince do talíře podívá. 🙂

jolana24
23. led 2020

Zkusila bych počkat 14 dní a pak zkusila znova. Některým dětem to trvá dýl než se rozjí. Dceři je 6 měsíců, je teda kojená, ale taky to nevypadá, že bude chtít jíst nějak brzo

eloise02
23. led 2020

Z vlastní zkušenosti - kdybych tuhle dobu mohla nějak vrátit, tak bych synovi začala příkrmy dávat mnohem mnohem později, než mi doporučila doktorka. Ale bylo to první dítě, neměla jsem zkušenosti. Myslím, že začít tak brzy bylo úplně zbytečné. Nechtěl to, plival, snědl minimum.... Když jsme pak po nějaké době jeli na dovolenou, kde jsem neměla možnost vařit, opět jsem mu dávala jen UM a stačilo mu to, byl spokojený. Takže kdybych to posunula o nějaké 2-3 měsíce, až bude zralejší, prd by se stalo a ušetřilo by mi to spoustu starostí. Asi tak.

elizabeth66
23. led 2020

Zkusila bych vynechat mrkev a začít třeba dýni, mrkev staví a bývají po ní problémy se zácpou. Syn mi taky plakal a bolelo ho bříško. Časem jsem mrkev po troškách přidávala a dnes bez problému.

91bhanka
23. led 2020

Já jsem též začala dávat příkrm ve 4. měsíci ale dcerka byla ma UM od malička.(bohužel). Začala jsem takhle brzo, protože dcerka nás začala sledovat když jsme cokoli jedli, natahovala po jídle ruce a doslova byla fascinována. Proto jsem věděla, že je ten správný čas začít s příkrmem. Samozřejmě že první měsíc to spíše ochutnávala dokonce i cca 1 týden jsem musela přestat dávat. Začala odmítat. Teď nám bude 7 měsíců a malá papká pěkně. Dokonce i brokolici, kterou odmítala 😁. Ale mlíko vyžaduje pořád, dokonce i k obědu ale to dostává jen malinko. 😇🙃Takže tím jsem chtěla říct, že každý mimi je individuální a není kam spěchat.
Ještě bych mohla říci , že mrkvička nám také nedělá dobře . Malá má po ní zácpu. Takže bych začala třeba dýní, ta jim moc chutná 😉

sdzu
23. led 2020

Však pár lžiček stačí, nasytí se pořád ještě mlékem, ale když se dítě setká už takhle brzy s určitými alergeny v malém množství, tak prý klesá riziko, že si vytvoří později alergie.
Zkus nechat ochutnat spíš jiné druhy zeleniny které nestaví, dávej mu jen ochutnat a do ničeho ho nenut. Mne syn taky dost dlouho jedl jen málo, důvod přestat s příkrmy to pro mě ale nebyl.

mariegroth
23. led 2020

Tak Ono je jasne, ze na zacatku je to pro mimi nezvyk. Jina textura a chut. Pokud si jako matka myslis, ze na to dite jeste neni pripravene, tak pockej.
Syn ma skoro 5 mesicu a ted jsme zacali delat prikrmy. Sam si o to “rekl”. Proste jsem videla, ze je pripraveny. My prvne zkusili avokado a nemohl se nabazit.

kspp1
24. led 2020

My jsme taky ve 4. měsících neslavili úspěch. Zkusila jsem znovu za 10 dní, zase nic, tak jsme po 3 dnech přestali a teď má malý 5 měsíců a tváří se na to lépe. Sice sní jen pár lžiček, ale sní. Jen už pak bohužel nechce mlíko. Ale časem se to zlomí.

syslounek
24. led 2020

Pokud ty příkrmy odmítá, počkala bych. Pokud ho bolelo bříško, zkusila bych něco jiného (dýni, batát, brambor). Malý má teď 5 měsíců, na příkrmech je teď 20 dní a lžičku nechce pustit z ruky. Začali jsme po čtvrtém měsíci, protože nás u jídla hypnotizoval a při kojení se vztekal. Na jídlo se vrhl hned jak drak. Vždy když vidí misku, třepe se radostí. I u kojení je víc v klidu.

g_m
24. led 2020

Začínala jsem s oběma dětmi na UM hnedka kolem 4.měsíce. Ze začátku ti fakt sní jen třeba pár lžiček, musí si zvyknout na tu chuť a dopili se ještě mlékem. Začínala jsem batátem a dýní a pak až mrkev 🙂 A pokud je na UM, tak bych klidně příkrmy dávala a na nic nečekala resp. to zkusila zase za dva dny třeba.

cuuza
24. led 2020

S příkrmy začínat ve chvíli, kdy má mimčo zájem o jídlo a hlavně nikdy nenutit. Na začátek je dobrá dýně, batat, červená řepa.

martiina_k
24. led 2020

jak psaly holky výše, zkus batát, nebo dýni a miminko nemusí sníst nějak hodně, stačí tři, čtyři lžičky. My začínali ve 4 měsících a 2 týdnech a bylo to fajn, kolem šestého měsíce jsme už měli zavednou zeleninku, maso a nějkaé ovoce a do roka měl zavedeno všechno. Děti se s tím musí umět "poprat" zpracovat potravu v pusince, střeva si na to musí zvyknout. Stejně ty příkrmy dáváš jen jednou denně, tak ty tři lžičky batátu bych klidně dala a víc se tím nenervuj.

krupka3
25. led 2020

Pro dítě na UM můžou být příkrmy od 4 měsíců vhodné. Pro kojené děti naopak vhodné nejsou, tam je vhodnější počkat do 6m věku, případně až do doby, kdy dítě o jídlo začne projevovat reálný zájem. Pediatr není v žádném směru odborníkem na výživu a často dávají až poškozující rady (naše pediatra třeba odmítala přijmout fakt, že dcera má potravinové alergie, a na každé návštěvě mi říkala, jak už jí mám zařadit vajíčka, lepek, mléko, prostě vše, na co byla alergická....).

waloiss
26. únor 2020

Holky, my dnes teda taky chceme vyzkouset prikrm k obedu... poprve... na doporuceni mudry.. malemu bude za tyden 5 mesicu ( ale o mesic drive narozeny ). Myslite si ze pro zacatek muzu vyzkouset treba hotovou napr. Od hippu? Treba jen tu mrkvicku, potom brokolici... a az se rozpapa tak teprve zacit delat domaci? 🤔 zase varit to kvuli 3-4 lzickam....

kspp1
26. únor 2020

@waloiss u prvni dcery jsem zasadne varila doma, u druheho jsem uz vystrizlivela a nakoupila sklenicky. Asi mesic jedl tak dohromady jednu lzicku a ted teprve po mesici zacina jist vic. Zbytek sklenicky jsem vzdycky zamrazila po porcich. Az se rozji, zacnu varit doma. Maso ale budu kupovat ve sklenickach dal.

waloiss
26. únor 2020

@kspp1 dekuji moc 🙂

zuzita15
26. únor 2020

@waloiss proc mudr doporucuje prikrm tak brzo? Ma k tomu nejaky objektivni duvod? Nebo je na UM? Jinak na prvni prikrmy klidne sklenicku, hlidaji se tam dusicnany. Jen pozor na brokolici od hippu, je tam ryze a ta se zavadi az mnohem mnohem pozdeji. U sklenicek je potreba dukladne cist slozeni a nebrat nic, co obsahuje cokoliv jineho krome zeleniny/ovoce

mourovatakocka
26. únor 2020

Ja jsem kojila, u UM se říká, že se má začínat dřív. Já bych začala až podstatně později, za mě je ukončený čtvrtý měsíc brzo.

waloiss
26. únor 2020

Kojim uz jen v noci a mleka je uz minimum.. a je na um 🙂

hasara33
26. únor 2020

@eva1109 ahoj, hele tohle je hrozně individuální, ale řídila bych se dle reakce dítěte tedy pokud se šklebí, sní jen malinko a spíš zájem nemá tak bych to nehrotila a zatím dávala UM a zkusila to třeba za 14 dní 😊 já mám malou také na UM a od ukončeného 4. měsíce jsem začala také zkoušet příkrmy, ona je teda baští jako divá a naštěstí (ťuk ťuk) to vypadá, že ani nemá problémy, co se týče zažívání 😉 takže, jak říkám je to velmi individuální 🙂